Bebekler

Çocuğunuzun Gelişimine Zarar Veren Çok Fazla Oyuncak Var Mı?

Tatiller uzak değil ve çocuklarınızı meşgul etmenin yollarını düşünüyor olmalısınız, değil mi? Yine çocuklarınız için oyuncak almayı planlıyorsanız, tekrar düşünün! Çocuklarınızın şimdiden çok oyuncağı yok mu? Ebeveynlerin bilmesi gereken şey, aşırı oyuncakların çocuklarda yaratıcılığı artırmadığıdır. Çocuk davranışı uzmanlarına göre, çok fazla oyuncak çocukların dikkatini dağıtır ve odaklanmalarını azaltır. Birçok çalışma, çok fazla oyuncakla oynamanın çocukların konsantrasyon düzeyini etkileyebileceğini ve hatta yaratıcılığı, yaşam becerilerini, sosyal etkileşimleri, hayal gücünü, zihinsel sağlığını ve takım ruhunu engelleyebileceğini ileri sürdü. Şimdi merak ediyor olmalısın “Çocuklarıma oyuncak vermeyi bırakmalı mıyım? Değilse, onlara kaç tane vermeliyim?” Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Kaç Oyuncak “Çok Fazla”?

Günümüzde çocukların bir ya da iki oyuncağı yok, problem olan sınırsız oyuncakları var. Ebeveynler bazen bu ‘çok fazla’ oyuncak sorunundan da sorumludur. Çocuğunuza çok fazla oyuncak vermek ona çok yardımcı olmaz ve daha fazlasını talep etmesine neden olur. Bazı muhafazakar düşünce biçimlerine göre çocuklara hiç oyuncak verilmemelidir. Bu, dünyadaki bazı günlük bakım merkezlerinin 1992 yılında ‘oyuncaksız’ bir politika uygulamasına neden oldu. ABD’deki Toledo Üniversitesi, Ohio’daki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, çok fazla oyuncakla oynamak çocukların yaratıcılığını engelliyor, oysa daha az oyuncakla oynamak genel gelişimlerine yardımcı olabilir.

Genel bir kural olarak, çocuğunuza çeşitli gelişimsel ihtiyaçlarına yardımcı olacak birkaç seçkin oyuncak alabilirsiniz. Okuma alışkanlıklarını (bulmacalar), müzik becerilerini (sınıf enstrümanları), rol yapma (evcilik gibi), hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını (sanat setleri) keskinleştiren, problem çözme becerilerini (scrabble), fiziksel aktiviteleri teşvik eden oyuncaklar olabilir yapı taşları) vb.

Ebeveynler Neden Çocukları İçin Daha Fazla Oyuncak Almak İstiyor?

Çocuklar kendileri için oyuncak alamazlar. Bu yüzden alışkanlığı teşvik eden ve çocuklarına istedikleri zaman onlarca oyuncak alan ebeveynlerdir. Bu yaştaki ebeveynlerin çocukları için oyuncaklardan sonra oyuncak almaya devam etmelerinin birkaç nedeni vardır:

 • Bazı ebeveynler, en son oyuncakları almazlarsa çocuklarının kaybedeceğini düşünüyor. Çocuklarına en iyisini vermek amacıyla pazarda bulunan her yeni ürünü satın alırlar.
 • Bazı ebeveynler, yeni oyuncakları çocukları için istediklerini ve bu oyuncakların çocuklarını mutlu edeceğini düşündüklerini gösteren reklamlardan etkilenirler.
 • Bazı ebeveynler çok meşguldür ve oyuncakları çocukları yatıştırmak ve çocuğa veremeyecekleri zamanı doldurmak için kullanırlar.
 • Diğer ebeveynler, çocukların daha fazla oyuncak taleplerini kabul ediyor. Ve yapılacak en kötü şeylerden biri, ebeveynlerin bir şeyi yaptırmaları için çocuklarına defalarca oyuncaklarla rüşvet vermesidir.
 • Diğerleri, daha fazla oyuncak ve pahalı oyuncaklar alarak lüks, zenginlik ve statü duygusunu sevebilir.

Çocuklara Neden Çok Fazla Oyuncak Verilmemeli?

Bir ebeveyn olarak, çok fazla oyuncağın bir çocuğa yarardan çok zarar verdiğini bilmelisiniz. Çok fazla oyuncak çocuğun gelişimini etkileyebilirken, daha az oyuncak ona fayda sağlayabilir. İşte küçük çocuğunuza çok fazla oyuncak vermemeniz için birkaç neden:

 • Oyuncaklar bir bağımlılık gibidir ve çocuğunuz büyüdüğünde diğer bağımlılığın kökü olabilir.
 • Çocuğunuzun çok fazla oyuncak talebini kabul ederseniz, sizi hafife alır ve bir şeyler istemeye devam eder.
 • Çocuğunuzun taleplerine boyun eğerseniz ve ne zaman isterse ona oyuncak verirseniz, aldığı şeylere değer vermez. Çocuklar, istedikleri zaman anlarlarsa bir şeye değer vermezler.
 • Çocuğunuzun çok fazla oyuncağı varsa, bir şeyleri boşa harcama ve onları takdir etmeme şansı vardır.
 • Çok fazla oyuncakları varsa, bir oyuncaktan diğerine geçerler. Bu, dikkatlerini ve konsantrasyonlarını azaltabilir. Çok fazla oyuncakla oynamak, çocuk büyüdükçe yüksek düzeyde dikkat dağılmasına neden olabilir.
 • Daha az oyuncakla çocukların evde daha iyi iştahı olur. Onlara hamburgerle birlikte gelen bir oyuncakla rüşvet vermek, onların ev yemeklerine olan sevgilerini azaltabilir.
 • Çocuklar için çok fazla oyuncak almak, kendi oyunlarını yaratmak için ev eşyalarını denemeyecekleri için yaratıcılıklarını ve hayal gücü becerilerini sınırlayabilir.
 • Çok fazla oyuncakla oynamak da çocuklarda sık sık can sıkıntısına neden olabilir. Tek bir oyuncakla uzun süre oynamak bir çocuğu sinirlendirebilir ve can sıkıntısını ve hatta her türlü stresi yenmek için yeni şeyler arayabilir. Can sıkıntısı kolayca gelir çünkü çocuklar, istediklerinde yeni bir şey alacaklarını bilirler. Oyuncaklar, can sıkıntısı ve stresle savaşmak için bir bağımlılığa dönüşebilir. Büyüyüp aynı özellikleri gösterebilirler.
 • Daha az oyuncağı olan çocuklar büyüdükçe daha iyi sosyal yeteneklere sahip olur çünkü arkadaşları ve aileleriyle sohbet etmek ve iletişim kurmak için daha fazla zamanları olur.
 • Daha az oyuncağı olan çocuklar, daha az oyuncağa sahip oldukları için her şeye daha iyi bakarlar ve bu nedenle bu oyuncakların değerini anlar ve dolayısıyla onları güvende tutar.
 • Daha az oyuncağı olan çocuklar okuma, yazma, sanat ve diğer yapıcı faaliyetlere daha fazla ilgi duyar. Bu aktiviteler onların güzel şeylere, insan duygularına, etkileşimlere, konuşmalara, bağ duygusuna ve diğer çeşitli faydalı yaşam becerilerine değer vermelerine yardımcı olur.
 • Daha az oyuncakla çocuklar, ellerinde olan her şeyi yapmakta daha becerikli hale gelirler. Daha azıyla daha fazlasını yapmayı öğrenirler.
 • Daha fazla oyuncağın çocuklarınızın kavga etmesini engelleyeceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Oyuncaklar ne kadar çoksa, sahiplenme, bencillik ve bölgesel tutum da o kadar fazla olur. Bu, daha fazla tartışmaya ve bir takım olarak paylaşma, verme ve çalışma konusunda yetersizliğe neden olur.
 • Daha az oyuncağı olan çocukların temiz ve temiz odaları vardır ve bu alışkanlığı hayatlarının ilerleyen dönemlerinde devam ettirirler.
 • Daha az oyuncağı olan çocuklar dışarıda daha fazla zaman geçirir ve sağlıklı zihinsel ve fiziksel gelişimleri için hayati önem taşıyan fiziksel aktivitelere katılırlar.
  Bebeğiniz Ne Sıklıkta ve Ne Kadar Beslenir?

Ebeveynler Ne Yapabilir?

Bilge ebeveynler olarak, çocuklarınız için oyuncak satın almanın cazibesine direnmek ve çocuklarınızın giderek daha fazla oyuncak talep etmesini önlemek için birkaç şey yapabilirsiniz.

1. Alan Yönetimi

Çocuğunuzun yatak odasında büyük bir oyuncak saklama alanı oluşturmayın. Küçük tutun, böylece oyuncak alanı dolu görünür ve alan yetersizliği nedeniyle daha fazlası için arzu kısıtlanır. Çocuğunuza, depolama alanı çok fazla oyuncakla dolduğunda daha az ayrıcalıklı olanlara vermeyi öğretin.

2. Ticari Ara

Çocuğunuzu daha fazla oyuncak almaya teşvik edebilecek TV ve alışveriş merkezlerindeki reklamlardan uzak tutun. Televizyon reklamları çocuğunuzun her gün yeni bir şey talep etmesine neden olabilir, bu nedenle çocuğunuzun her gün çok fazla televizyon izlemesini önleyin ve dışarıda oynamasına izin verin.

3. Akıllıca Seçin

Bir oyuncak seçerken, çocuğunuzun gelişmesine nasıl yardımcı olabileceğini anlayın. Satın almak için satın almayın. Çocuğunuzun beyin gelişimine yardımcı olabileceğinden bulmaca veya blok gibi oyuncaklar satın alın. Öyleyse oyuncakların faydalarını öğrenin ve ardından çocuğunuz için alın.

4. Trendi Kırın

Bazen ebeveynler baskı yüzünden oyuncak alırlar. Diğer ebeveynlerin çocukları için pahalı oyuncaklar satın aldığını görünce, çocuğunuzun onu mutlu etmesi için aynısını satın almak isteyebilirsiniz. Fakat oyuncakların sonunda çocuğunuzu mutlu etmeyeceğini anlamalısınız. Eğilimi kırın, diğer ebeveynlerin ne yaptığını takip etmeyin. Örüntüyü kırın ve ‘daha azı daha çoktur’ ideolojisini yaymada trend belirleyici olun. Çocuğunuzun sahip olduğu şeyin önemini anlamasını sağlayın.

5. Azaltın, Geri Dönüştürün, Yeniden Kullanın

Çocuğunuza unutulmaz hale gelen sağlam, uzun ömürlü oyuncaklar verin. Mesela tamamlandığında evcil köpeğinize benzeyen bir yapboz. Ayrıca ona oyuncakları tamir etmeyi ve yeniden kullanmayı öğretin.

6. Aile Etkinlikleri

Çocuğunuz bir oyuncakla oynamaktan sıkıldığında, ona başka bir oyuncak vermeyin. Odağını aile aktiviteleri, spor, piknik, tiyatro, müzik, sanat ve genel gelişimine yardımcı olan her şeye kaydırmaya çalışın.

  Her Bebeğin Sahip Olması Gereken Oyuncak

7. Hurdadan Oluşturun

Çocuğunuzun, bir okul festivali veya süslü elbise partisi için bir kostüm, bir arkadaş için bir kartla birlikte bir doğum günü ‘origami’ hediyesi, hasta bir kuzen için kısa sürede iyi bir resim çerçevesi gibi evde hurda ile kendi oyun eşyalarını yaratmasına yardımcı olun vb. Bu durum çocuğunuzun hayal gücü becerilerini geliştirecek ve yaratıcı yönünü ortaya çıkaracaktır.

Çocuğunuzun genel gelişimine yardımcı olmak için bu yolları deneyin. Çocuğunuz için yeni oyuncaklar satın almak yerine, onu yeni ve yaratıcı aktivitelerle şımartın. Çocukların beraberliği, aile zamanını, sosyal etkileşimleri, takım ruhunu ve bağ kurmayı teşvik eden etkinliklerin bir parçası olmasına izin verin. Bu aktiviteler çocuğunuzun ruh sağlığını iyileştirecek, hayal gücünü ve yaratıcılığını artıracak ve içinde olumlu yaşam becerileri geliştirecektir.

Sıradaki Yazı: Çocuk Gelişiminde Oyunun Rolü

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu