Eğitim

Çocuklar İçin Problem Çözme – Stratejiler ve Oyunlar

Problem çözme becerileri çocuğun genel gelişimi için önemlidir ve çocuğun beynini keskinleştirebilir. Aslında, ebeveynler çocuklarını problem çözme becerilerini geliştiren etkinliklere ne kadar erken dahil etmeye başlarsa o kadar iyidir. Çocuklar bir noktada zor bir durumla uğraşmak zorunda kalabilir ve bu herhangi bir biçimde ortaya çıkabilir. Bir matematik problemi veya bir bisikleti tamir etmek olabilir. Bunun için problem çözme becerilerine ihtiyaçları vardır.

İçindekiler

Çocuklarınızda Problem Çözme Becerilerini Geliştirmek İçin En İyi 10 İpucu

Bu yüzden, çocuklarınıza bazı problem çözme taktiklerini öğreterek sorunlarıyla nasıl başa çıkacaklarını öğretmek önemlidir. Bu yazıda, sizi çocuklar için denenmiş ve test edilmiş bazı problem çözme stratejileri hakkında bilgilendireceğiz. Aynı şeyi çocuğunuza öğretmenin bazı eğlenceli yollarını da tartışacağız.

Çocuklar Neden Problem Çözme Becerilerine İhtiyaç Duyarlar?

Hepimizin, büyük ya da küçük olsun, hayattaki bir ya da diğer sorunla uğraşması gerekiyor. Çocukların da kendi sorunları var. Bir çocuğun sorunu akademisyenler, spor veya akran baskısı ile ilgili olabilir. Yetişkinlere bu sorunlar büyük görünmeyebilir fakat çocuğunuza kendi başına çözümler bulmayı öğretmeniz gerekir. Çocuğunuzun yardıma ihtiyacı olması durumunda, ona her zaman yardım edebilirsiniz fakat ebeveynler olarak, ona sorunlarını nasıl yöneteceğini öğretmeniz önemlidir, böylece yaşamında daha sonra sorunlara yol açabilecek fevri kararlar almasın.

Çocuklarda Problem Çözme Becerilerini Geliştirmek İçin İpuçları

Çocuklar her zaman yeni bir şeyler öğrenmeye heveslidir fakat her türlü aşırı stres veya baskı, umutsuzluk veya umutsuzluk duygularını doğurabilir. Küçük çocuklar, sorunlarıyla kendi başlarına ilgilenmeleri gerektiğinde aşırı derecede bunalmış hissedebilirler. İşte çocuğunuza problem çözme stratejilerini öğretmek için yapabilecekleriniz. Çocuğunuzu sorunlar ve bunlarla etkili bir şekilde nasıl başa çıkılacağı konusunda eğitmenize yardımcı olabilir:

1. Sorunu Bilin

Sorunlu görünen, her zamanki gibi davranmayan veya kendi kendine kalmaya başlayan bir genciniz varsa, bunun nedeni paylaşamadığı bir sorun olabilir. Bir ebeveyn olarak yapabileceğiniz şey, çocuğunuzla onu rahatsız edebilecek konu hakkında konuşmaktır. Deneyin ve ona sorunu sorun. Paylaşmak istemiyorsa, onu sizinle konuşması için zorlamayın. Her ne ise, sizinle paylaşabileceğini bilmesini sağlayın. Çocuğunuza, hazır olduğunda sorunlarını sizinle paylaşabileceğini söyleyin. Çocuğunuzun güvenini kazanın, o size gelecektir. Çocuğunuz okulda ona zorbalık yapan bazı çocuklardan korkabilir veya düşük notlar yüzünden korkabilir. Çocuğunuzla konuşun; Sorunu sizinle paylaşmak çocuğunuza yardımcı olacaktır ve eminiz ki onun sorununa da sizin de bir çözümünüz olacaktır.

2. Çocuğunuzun Çözümü Bulmasına Yardımcı Olun

Çocuğunuz endişelerini sizinle paylaştıktan sonra, ona bu problemle nasıl başa çıkacağını sorun. Çocuğunuzun sorununu önemsiz veya önemsiz diyerek görmezden gelmeyin. Bunu yaparsanız, çocuğunuzun başı belada olduğunda bir daha size gelmeyebilir. Ayrıca alakasız çözümler bulursa çocuğunuzla dalga geçmeyin. Çabalarını takdir edin ve ardından sorunuyla başa çıkmasına yardımcı olabilecek çözümler bulun.

  Ebeveynlerin Asla Kullanmaması Gereken 10 Olumsuz Disiplin Tekniği

3. Çok Müdahaleci Olmayın

Çocuğunuzun hayatının bir parçası olmak önemlidir fakat bazen çocuğunuzun sorunlarıyla kendi başına ilgilenmesine izin vermekte bir sakınca yoktur. Çocuğunuza biraz özgürlük verin ki kendi kendine düşünsün ve canını sıkan bir şey varsa kendi başına bir soruna çözüm bulmaya çalışsın. Çocuğunuz için düşünmeyin; ona kendi başına düşünmesini öğretin ve ancak bir soruna cevap bulamadığında size gelin. Çocuğunuz küçük sorunlar için size aceleyle gelmemelidir.

4. Çocuğunuzun Çözümün Artılarını ve Eksilerini Anlamasına Yardımcı Olun

Çocuğunuza bir sorunu konusunda yardım ediyorsanız, karar vermeden önce ona çözümlerin artılarını ve eksilerini tartmayı öğretmelisiniz. Bu şekilde çocuğunuza kararlarından sorumlu olmayı öğretirsiniz.

5. Doğru Kararı Vermesine Yardım Edin

Çocuğunuz çözümlerin artılarını ve eksilerini tarttıktan sonra, bilinçli bir karar vermesi ve kararlarının tüm sorumluluğunu alması için onu teşvik edin.

6. Çeşitli Çözümleri Deneyin

Çocuğunuzun bir problem için tek bir çözüm olduğunu düşüneceği zamanlar olacaktır fakat bu işe yaramayabilir. Bu gibi durumlarda, soruna başka çözümler bulabilmesi için soruna farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya çalışması için onu cesaretlendirmeniz gerekir.

7. Örnek Olarak Liderlik Edin

Küçük çocuklar etkilenebilir. Ebeveynlerinin ne yaptığını görürlerse, muhtemelen onları emer ve taklit ederler. Ebeveynler olarak, çocuğunuza en iyi şeyleri öğretmek sizin sorumluluğunuzdadır. Çocuğunuz sorunlarınıza olumlu yaklaştığınızı görürse, sorunuyla olumlu ve daha az stresli bir şekilde başa çıkabilir. Dilerseniz evde herkesin gelip ailenin geri kalanıyla sorunlarını tartışabileceği bir aile problem çözme kültürü oluşturabilirsiniz.

8. Creative Play’i Deneyin

Bazı eğlenceli aktiviteler, çocuklarda problem çözmenin temellerini küçük yaşlardan itibaren atabilir. Çocuğunuzun problem çözme becerilerini uygulamaya koymasının istenebileceği blokları yığma, yapı taşları vb. gibi oyunları dahil edebilirsiniz. Siz farkına bile varmadan, çocuğunuz problem çözme becerilerini eğlenerek geliştirmiş olacak!

9. Onlara Temel Adımları Öğretin

Çoğu durumda uygulanabilecek bazı temel adımları öğretebilirsiniz. Çocuğunuzdan sorunu tanımlamasını ve daha küçük parçalara ayırmasını isteyebilirsiniz. Sorun belirlendikten ve parçalara ayrıldıktan sonra, çocuğunuzun bununla başa çıkmasını kolaylaştırabilir.

10. Onlara Başarısızlığı Öğretin

Ebeveynler olarak, çocuklarınıza başarısız olmanın ve hata yapmanın normal olduğunu öğretmelisiniz. Başarısızlığı kabul edememek, çocuğunuzun sorunlarını algılamasını ve çözümlerini daha iyi bir şekilde bulmaya çalışmasını engelleyebilir.

Yukarıda bahsedilen problem çözme stratejilerini okul öncesi dönem çocukları ve çocuklar için kullanabilir, onların sorunlarıyla baş etmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bunların yanı sıra problem çözme oyunları da çocuklarınıza bu stratejileri öğretmenize yardımcı olabilir.

Çocuklar İçin Problem Çözme Oyunları

Eğlenceli ve heyecan verici bir şekilde öğretilen her şey her zaman çocuğunuzun dikkatini çekecektir. Çocuğunuza oyunlar aracılığıyla çeşitli problem çözme becerilerini nasıl öğreteceğiniz konusunda şüpheniz varsa, deneyebileceğiniz çocuklar için bazı ilginç problem çözme alıştırmalarımız var:

  Çocukların Ebeveynleri için en Etkili 15 Ebeveynlik Yolu

1. Hazineyi Bulun

Bu durum çocuğunuza çeşitli problem çözme özelliklerini öğretmek için harika bir aktivitedir. Bu oyun aynı zamanda ekip çalışması kavramını anlamaya ve bir grup içinde birlikte çalışmaya da yardımcı olabilir. Evde birkaç yer belirleyin ve her yere bir ipucu bırakın. Bir ipucunun diğerine yol açtığından emin olun ve sonunda güzellikler var.

2. Bulmacalar

Karmaşık yapboz parçalarını bir araya getirmek, çocuğunuza problem çözmeyi öğretmenin harika bir yoludur. İster marketten çocuklar için problem çözen yapbozlar temin edebilir, isterseniz de çocuğunuzun boya kalemi kullanarak çeşitli şekillerde keserek yapmasına izin verebilirsiniz.

3. Yere Dokunmayın

Bu durum kapalı yerlerde oynanabilecek ilginç bir oyundur. Kurallar basit; çocuk yere basmadan A noktasına B noktasına ulaşmak zorundadır. Ayakları yere değmeden ilerlemek ve sonuna kadar uzanmak için sandalye, tabure, trambolin vb. gibi çeşitli nesneleri kullanması gerekir.

4. En Hızlı Uçak

Çoğu çocuk okulda kağıt uçak yapma tekniğinde ustalaşır. Çocuklardan en uzağa uçabilecek uçaklar yapmalarını isteyin. Çocukların düşünme şapkalarını takmaları ve en uzun mesafeyi uçuracak uçağı yapmak için çeşitli teknikler kullanmaları gerekir.

5. Noktalara Katılın

Bu oyun, bir kağıda eşit mesafede dikey ve yatay noktalar çizmenizi gerektirir. Amaç noktaları birleştirip dikey veya yatay çizgiler oluşturarak kareler oluşturmaktır. Kareyi yapan oyuncu içine adının baş harflerini yazabilir. En fazla kare sayısına sahip olan oyuncu kazanır.

6. Bir Labirent İnşa Etme

Karton kutular, kitaplar, bloklar vb. çeşitli eşyalar kullanarak bir labirent oluşturabilir ve çocuğunuzdan yolunu bulmasını isteyebilirsiniz. Bu durum çocuğunuzun çeşitli problem çözme becerilerini öğrenmesine yardımcı olmanın eğlenceli ve heyecan verici bir yoludur.

7. Bir Gökdelen İnşa Etmek

Çocuğunuzdan bunu kendi başına yapmasını isteyebilir veya en yüksek gökdeleni yapmak için çocuğunuzun arkadaşları arasında bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir kutu blok. Binanın yapımında başka bir malzeme kullanmak isterseniz; ancak, binanın bağımsız olarak ayakta durmasını sağlayın. Bu aktivite, çocukların bloklarla en büyük gökdeleni inşa etmek için stratejiler geliştirmesini gerektirir.

8. Doğru Sığdır

Mutfağınız bu aktivite için kaplar, şişeler, saklama kutuları vb. Üstlerini çıkarın ve bir kutuya koyun ve çocuğunuzdan doğru kapağı doğru kaba vidalamasını isteyin. Bu aktivite, çocuğunuzun problem çözme becerilerini ve mekansal farkındalığını geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Çocuklar için yukarıda bahsedilen etkinlikler dışında matematik problem çözme etkinliklerini de deneyebilirsiniz. Tüm bu aktiviteler çocuğunuzun problem çözme becerilerini öğrenmesine ve bağımsız düşünmesine yardımcı olabilir.

Problem çözme becerilerinde ustalaşmasına yardımcı olarak çocuğunuzun dehasını açığa çıkarın. Aynı şeyi başarmak için bazı stratejilerimizden faydalanacağınızı umuyoruz.

Ayrıca Okuyun: Çocukların Karar Verme Becerilerini Geliştirmelerine Yardımcı Olacak İpuçları ve Aktiviteler

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu