Eğitim

Çocuğunuzun Öfkesiyle Başa Çıkmanın ve Sakinleştirmenin 12 Yolu

Herkes arada bir sinirlenir ve çocukların öfkelerini yetişkinlerden daha sık kaybetmeleri olasıdır. Bu öfke, hayal kırıklığı, yalnızlık, korku, üzüntü veya tehdit altında hissetmenin bir sonucu olabilir. Öfke doğrudan kötü olarak kategorize edilemezken, çocuğunuzun bu güçlü duyguyla nasıl başa çıktığına bakmak çok önemlidir.

İçindekiler

Çocuğunuzun Öfkesiyle Nasıl Başa Çıkılır – Ebeveynler İçin En İyi 10 İpucu

Çocuğunuzun öfkesiyle nasıl başa çıktığını gözlemleyerek, öfke sorunları hakkında endişelenmeniz ve öfke yönetimini düşünmeniz gerekip gerekmediğini belirleyebilirsiniz. Endişelenme ihtiyacını gösteren bazı işaretler şunlardır:

  • Öfke
  • En ufak soruna kızmak
  • Öz kontrol kaybına neden olan öfke patlamaları
  • Duygularını açıkça ifade edemez
  • Umursamaz davranış
  • Öfkelerinin başkalarının duygularını nasıl incittiğinden rahatsız olmaz
  • Tehdit edici bir şekilde konuşuyor
  • Çizimler veya yazılar yoluyla saldırganlığı veya şiddeti ifade eder
  • Öfkelerini kontrol etmeleri hatırlatılmalı

Öfkeyi neyin tetiklediğini anlamak, çocuğunuzun bununla başa çıkmasına yardımcı olmanın ilk adımıdır. Öfke yönetimi yöntemleri ile çocuğunuzun öfkesini nasıl kanalize edeceğini ve yavaş yavaş sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklara Öfkeyi Kontrol Etmeyi Nasıl Öğretirsiniz – 12 Etkili Yol

En kolay çıkış yolu, çocuğunuza bağırarak ve öfkenizi dışa vurarak ya da televizyon zamanı ya da oyun zamanı gibi ayrıcalıkları keserek onu cezalandırmaktır. Fakat en iyi stratejiler, çocuğunuzu kendi başına öfkeyle başa çıkmaya teşvik eden stratejilerdir. İşte size öfke sorunları olan bir çocukla nasıl başa çıkacağınızı öğretebilecek bazı ipuçları.

1. Mola Verin

Çocuğunuza, sakinleşene kadar odasına giderek ara vermesini veya ara vermesini söyleyin. Çocuğunuz atıp tutuyorsa, onu göndermeden önce bitirmesini bekleyin. Fakat çocuğunuz saldırgan veya saldırgansa, önce onu durdurmak çok önemlidir. Bunu, öfkeleri dağılana kadar sessizce oturmalarını sağlayarak yapabilirsiniz. Çocuğunuza nefes egzersizleri öğretmek ve birden ona kadar saymak onları sakinleştirmede yardımcı olabilir.

2. Sözlü İletişimi Geliştirin

Çoğu zaman çocuklar öfkelendikleri zaman öfke nöbetleri geçirirler, bağırırlar ya da vururlar çünkü öfkenin sözlü olarak da ifade edilebileceğini bilmezler. Onlara, nasıl hissettiklerini gösteren bir sözcük listesi olan bir ‘duygu sözcük dağarcığı’ öğretmek, çocukların öfkeyle baş etmelerine yardımcı olmada yararlı olabilir. Bazı örnekler kızgın, korkmuş, öfkeli ve sinirli gibi kelimeler veya “Şimdi çok kızgınım!” gibi cümlelerdir. ve “Beni rahatsız ediyor” vb.

  Okul Öncesi Çocuklarda Ayrılık Kaygısını Yönetmenin 13 Yolu

3. Öfkeyi Yönlendirmek

Öfke tetiklendiğinde, çocuğunuz ona daha fazla enerji ve güç veren ve aynı zamanda daha yüksek bir sesle sonuçlanan bir adrenalin patlaması hisseder. Tüm bunlar, adrenalin daha az zararlı bir şeye yönlendirilmedikçe saldırganlığa veya şiddete yol açabilir. Böylece şiddete başvurma dürtüsü geçene kadar çocuğunuzun öfkesini bir kum torbasına atmasını veya bir yastığa bağırmasını sağlayabilirsiniz.

4. Empati Göster

Çocuğunuz sinirlendiğinde, neden böyle hissettiği hakkında konuşmasını sağlayın. Bu onlara sadece tepki vermek yerine ihtiyaçlarına cevap verdiğinizi gösterir. Dinlediğinizi görünce, çocuğunuzun sakinleşmesi daha olasıdır. Önce onları yargılamak yerine duygularını ifade etmelerine izin verdiğinizi anlarlar. Bu durum onu kızgın bir çocukla nasıl başa çıkılacağına dair en etkili ipuçlarından biri yapar.

5. Bazı Öfke Kuralları Belirleyin

Çocuğunuza, duygularını ve özellikle öfkesini ifade etmesinin doğru olduğunu fakat öfkenin vurmak veya tekmelemek gibi fiziksel bir form almadığını anlamasını sağlayın. Çığlık atmanın, isim aramanın veya kaba olmanın kabul edilemez olduğunu ve bunun yerine sakince konuşmanın daha iyi bir yol olduğunu bilmelerini sağlayın. İstediğiniz sonuçları yavaş yavaş görmek için, çocuğunuz istisnasız olarak her sinirlendiğinde bu davranış kurallarını uygulayın.

6. Davranışınızı Değiştirin

Öfkeliyken bağırma alışkanlığınız varsa, çocuklarınız da bunu emecektir. Bu yüzden provokasyon ne olursa olsun, çocuklarınıza bağırmayarak kendinizi kontrol etmeyi öğrenin. Sakin kalarak ve dengeli bir ton kullanarak, öfke duygularını kontrol etmenin ve sinirlenmeden sakin bir şekilde onunla başa çıkmanın mümkün olduğu mesajını ileteceksiniz.

7. Bir Günlük Rutin Belirleyin

Çocuğunuzun öfkesiyle daha iyi başa çıkmasına yardımcı olmak için izlemesi gereken günlük bir rutin oluşturun. Öfkeyi besleyebilecek tüm fazla enerjiden kurtulmalarına yardımcı olmak için her gün bir spor veya hobi yoluyla yaklaşık 30 dakika fiziksel aktivite yapmalarını sağlayın. Her çocukla sadece sohbet ederek ve bağ kurarak yaklaşık 15 dakika bire bir zaman geçirmeye özen gösterin.

  Çocuklar için Ödüller – Çocuklarınızı Motive Etmenin En İyi Yolları

8. Önleyici Tedbir Alın

Çocuğunuz sapından uçtuğunda durum zorlaşır. Bu yüzden çocuğunuzun öfke nöbeti geçirmek üzere olduğunu gösteren ipuçlarını belirlemeye çalışın ve bunu saptırmak için adımlar atın. Bunu, bir aktivite ile dikkatlerini dağıtarak veya hatta çocuğunuzu kucaklayarak yapabilirsiniz.

9. Güvenli Bir Nokta Belirleyin

Çocuğunuzla iyi bir ruh halindeyken konuşun ve sinirlendiğinde gideceği güvenli bir yer üzerinde anlaşın. Mesela çocuğun yatak odası, verandası veya arka bahçesi, başkalarının önünde utanmadan veya daha sonra öfkelerinin öznesi olabilecek kardeşleri tarafından rahatsız edilmeden duygularını dışa vurabilecekleri güvenli bir yer olabilir. Olumsuz çağrışımlardan kaçınmak için yere ‘Otopark’ veya ‘Hideaway’ gibi eğlenceli bir ad verin.

10. Tetikleyicileri Bulun

Patlamayı tetikleyen belirli durumu veya durumu anlamak için çocuğunuzu gözlemleyin. Onu tetikleyen farklı şeyler olabilir ama zamanla bir kalıp ortaya çıkacak ve bu tetikleyicilerden kaçınarak durumu kontrol altına alabileceksiniz. Tetikleyiciler kaçınılmazsa, çocuğunuzun böyle bir reaksiyonun nedenini anlamasını sağlamak, sakinleşmesine yardımcı olabilir.

11. Dokunmayı Kullan

Öfke nöbetlerinde çocuğunuza sarılarak veya elinizi tutmasını sağlayarak onu sakinleştirmeye çalışın. Dokunmanın birçok çocuk üzerinde sakinleştirici bir etkisi olabilir ve değişken bir durumu anında etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir.

12. Çocuğunuzun Merhametine İtiraz Edin

Çocuğunuza patlamanın sizi nasıl etkilediğini anlatın. Çocuğunuzun bu şekilde davranmasının bir ebeveyn olarak sizi üzdüğünü söyleyebilirsiniz. Ya da onlara yorgun olduğunuzu ve biraz dinlenebileceğinizi söylemeyi deneyebilirsiniz, böylece sessizce yapacak başka bir şey bulabilirler.

Evinizdeki iletişim hatlarını açık tutmak, çocuklarınızla sadece kızgın olduklarında değil, her düzeyde iletişim kurmanın doğru yoludur. Bu basit ipuçları bir süre çocuğunuzu sakinleştirmenize yardımcı olmazsa, profesyonel yardım almanın zamanı gelmiş olabilir. İyi bir terapist ve bireysel terapinin yanı sıra bazı aile danışmanlığı, çocuğunuzun duygularını daha iyi çözmesine yardımcı olabilir.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu