Eğitim

Çocuklara Başkalarına Karşı Saygılı Olmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Ebeveynlerin, çocukların çok dikkatli olduğunu hatırlamaları gerekir; böyle öğrenirler. Çocuğunuzun öğrenmesini istediğiniz şeylere iyi bir örnek olmak, onun için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Çocuğunuz koltuğunuzu yaşlı biri için verdiğinizi görürse, muhtemelen bunu neden yaptığınızı soracak ve size neden yaşlılara veya ihtiyacı olan kişilere karşı saygılı olması gerektiğini açıklama fırsatı verecektir. Günlük olarak yakalayabileceğiniz ve çocuğunuz için ders haline getirebileceğiniz pek çok fırsat var. Çocukların hayatlarının farklı evrelerindeki davranışlarını ve ebeveynlerin onlara başkalarına saygılı olmayı nasıl öğretebileceğini anlamak için okumaya devam edin.

İçindekiler

Küçük Çocuklar Büyüme Yaşlarında Nasıl Davranırlar?

Aşağıda, çocukların büyüdükçe gösterdikleri davranışsal özelliklerden bazıları verilmiştir:

  • Yenidoğan: Yeni doğanlar çaresizdir ve kendileri için hiçbir şey yapamazlar. Anne baba sevildiğini hissetme ihtiyacını karşılamalıdır.
  • bebekler: Bebekler insanları tanımayı ve aileleri tarafından sevilmeyi öğrenirler. Bir yıllık işaretine yaklaştıkça, etraflarındaki dünyayı taramaya ve keşfetmeye başlarlar. Dikkatli gözetim altında, bebeklerin dünyayla nasıl etkileşime gireceklerini öğrenmelerine izin verilmeli ve teşvik edilmelidir.
  • Yeni yürümeye başlayan çocuklar: Yeni yürümeye başlayan çocuklar ebeveynlerini memnun etmeyi çok isterler ve bunu genellikle onları taklit ederek yapmaya çalışırlar. Bu süre zarfında, oldukça dürtüsel davranırlar ve kendilerini kontrol etmekte zorlanırlar. Ayrıca oldukça bencildirler ve paylaşmaktan hoşlanmayabilirler.
  • okul öncesi: Bu yaştaki çocuklar daha az bencil ve daha yardımsever olma eğilimindedir. Ayrıca daha dışa dönük ve arkadaş canlısı olurlar. Bu yaşta, hata yaptıklarında farkına varmaya başlarlar. Okul öncesi çocuklara saygıyı öğretmek, ebeveynlerini memnun etmek ve onları taklit etmek istedikleri için kolaydır.
  • Okula Giden Çocuklar: Çocuklar akranlarına yaklaşır ve onlardan daha fazla etkilenmeye başlar. Aile faaliyetlerine daha az ilgi gösterebilirler. Bu yaştaki çocuklar daha bağımsız olmak ve yaşıtlarıyla daha fazla sosyalleşmek isterler.
  • ergenler: Gençler birçok değişiklikten geçer ve ergenlik döneminde büyüme atakları ve değişiklikler yaşarlar. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemindedirler. Yetişkinler gibi davranmaya çalışırlar ve çoğu zaman asi davranışlar sergilemelerine neden olur. Bu süre zarfında, saygısız çocuklar olarak algılanırlar.

Çocuklara Hangi Yaşta Saygıyı Öğretmelisiniz?

Çocuklara saygıyı öğretmek asla çok erken yapılamaz. Çocuklarınızın davranmasını istediğiniz şekilde davranarak, izlemeleri için iyi bir örnek teşkil etmiş olursunuz. Başkalarına kendisine davranıldığı gibi davranmayı öğrendiğinden, yetişkinler tarafından kendisine saygılı bir şekilde davranılmaması özellikle çocuğa zarar verir.

  Çocuklar İçin Problem Çözme – Stratejiler ve Oyunlar

Okul öncesi çocuklar, hatalarının daha fazla bilincine sahip olmaya başladıkları yaştadır. Onlara görgü kurallarını ve başkalarına karşı saygılı bir şekilde nasıl davranacaklarını gerçekten öğretmeye başlamanın tam zamanı. Okul öncesi çocukların ev dışında başkalarıyla daha fazla etkileşime sahip olması özellikle önemlidir.

Bir Çocuğa Saygılı Olmayı ve İyi Davranışları Nasıl Öğretirsiniz?

Çocuğa saygı nasıl anlatılır? Bu her ebeveynin aklında olan bir sorudur. Aşağıda çocuklara başkalarına saygı duymayı öğretmek için bazı ipuçları verilmiştir:

1. Duyarlı Olun

Çocuğunuzun ihtiyaçlarına duyarlı olmak, genellikle, büyüdükçe başkalarının ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmayı öğrenmesiyle sonuçlanır.

2. İyi Konuşun

Çocuklarla konuşurken daima saygılı bir ton kullanın. Onlarla kaba konuşursanız, başkalarıyla kaba konuşmayı öğreneceklerdir!

3. Olumlu Pekiştirme

Çocuğunuzu sadece düzeltmek değil, aynı zamanda doğru davranışı için ödüllendirmek de önemlidir. Mesela büyükanne torunları için kurabiye pişirdiyse ve torunları alır almaz ona teşekkür ettiyse, “Büyükanneme teşekkür etmen çok güzel. Gerçekten çok çalıştığına ve takdir edildiğini hissettiğine eminim.” Övgünüzü kazanmayı başardıklarından, bunu tekrar yapmaları daha olasıdır.

4. Sabırlı Olun

Çoğu çocuk ben-merkezcidir ve düzeltilirken dinlemek istemezler. Öfkenizi kaybetmek yerine, onlara karşı sabırlı olun, çünkü bu onlara gelecekte zor durumlarda başkalarına karşı sabırlı olmayı öğretir.

5. İyi Bir Danışman Olun

Bazen küçük çocukların sosyal ortamlarda sorunları olur ve bunları duymanız ve karşılaşabilecekleri zorluklarda onlara yardım etmeniz gerekir. Çocuklarınız ihtiyaç duyduğunda kulak verirseniz ve değerli tavsiyeler verirseniz, onların da aynısını başkaları için yapmaları daha olasıdır.

6. Çocuğunuzu Yerinde Düzeltin

Çoğu zaman küçük bir çocuk bazı şeylerin kabul edilemez olduğunu fark etmeyebilir. Mesela siz konuşurken çocuğunuz sözünü kesebilir. En iyi yaklaşım, kendinizi mazur görmek, çocuğunuzu bir kenara çekmek ve yaptığının yanlış olduğunu ve nedenini kibarca ona bildirmektir.

  Çocuklar için Ödüller – Çocuklarınızı Motive Etmenin En İyi Yolları

7. Gerçekçi Davranışsal Beklentiler Belirleyin

Çocuğunuzdan beklentiler belirlemek için biraz çaba göstermelisiniz. Farklı durumlarda nasıl ve neden davranmasını beklediğinizi açıklayın. Bir restorandaysanız, ona masada düzgün bir şekilde oturması gerektiğini ve insanlar yemek yerken etrafta koşmanın uygun olmadığını, sofra adabına dikkat etmesi gerektiğini söyleyin.

8. Sofra Görgülerini Öğretin

İnsanlar bayram yaparak kutlamayı severler; uygun yemek görgü kurallarına karşı duyarlı olabilirler. Çocuklara etkinlikler yoluyla başkalarına nasıl saygı duyacaklarını öğretmek, işleri onlar için ilginç hale getirir. Onlara sofra adabı öğretirken kraliçenin akşam yemeğine geldiğini varsaymayı deneyin.

9. Hikaye Anlatma

Çocukları saygılı olmanın önemi konusunda eğitmek için çocuklara yönelik hikayeler de kullanabilirsiniz. Öykülerdeki karakterlerden hangilerinin saygılı, hangilerinin saygısız olduğunu bulmalarını isteyebilirsiniz. Bu durum hangi davranışsal özelliklerin iyi kabul edildiğini ve hangilerinin olmadığını anlamalarına yardımcı olur.

Ebeveynlik olduğu gibi zor olabilir. Çocuklarınızı eğitmelerine rağmen saygısızca davrandıklarını fark ettiyseniz, kullanabileceğiniz bazı ipuçlarımız var.

Küçük Çocuklarda Saygısız Davranışlarla Başa Çıkmanın Yolları

Çocuğunuz saygısızsa, onunla başa çıkmanın bazı etkili yolları şunlardır:

1. Sonuçları Sağlayın

Çocuğunuz, konuşmalarınızı bölmek gibi uygunsuz davranışlarda bulunuyorsa, sonuçları konusunda onu sıkı bir şekilde uyarın, örneğin sözünü kesmeyi bırakmazsa odasına geri dönmesini isteyin.

2. Takip Edin

Bu davranışta ısrar ederse, çocuğunuzun uyarıldığı sonuçları takip edin.

3. İade

Çocuklara davranışlarının sorumluluğunu almaları gerektiği öğretilmelidir. Çocuğunuz sinirliyken bilerek bir şeyler fırlatıyorsa, kötü davranışının bir sonucu olarak yaptığı pisliği çocuğa temizletin.

Bu hızlı hayatın koşuşturmacasına rağmen, ebeveynler çocuklarıyla vakit geçirmek ve onları gerçekten dinlemek için zaman ayırmalı. Bir aile gecesi için düzenli olarak bir araya gelmek ve sadece eğlenmek de aralarındaki bağı güçlendirebilir. Ebeveynler çocuklarına zaman ayırıp onları ciddiye aldıklarında, çocuklar yalnızlık ve küskünlük duyguları geliştirmezler ve bu da çoğu zaman karşı çıkmalarına neden olur.

Çocuklara başkalarına saygı duymayı öğretmek hayati önem taşıdığından, ebeveynler de birbirlerine saygılı davranmayı unutmamalıdır. Çocuklar ebeveynlerine bağlı hissederlerse, karşılıklı güven ve saygı duyguları teşvik edilir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu