Gençler

Çocuklar İçin Kapalı ve Açık Fiziksel Aktivite

Bu neslin çocukları, zamanlarının çoğunu akıllı telefonlarda oyun oynayarak ve internette çizgi film ve videolar izleyerek geçiriyor. Oyun oynamak için pek dışarı çıkmazlar. Ebeveynler olarak, çocuğunuzun dışarı çıkıp badminton, seksek veya tıpkı çocukluğunuzda yaptığınız gibi açık hava oyunları oynamasını sağlamanın yollarını arıyor olmalısınız. Ama bu oyunların sanal versiyonlarını da bulmuş olmalı. Çözüm nedir? Çocuklarınızın hareket etmesini sağlamak için daha eğlenceli ve ilginç oyunlar ve aktiviteler aramanız gerekiyor ve sizin için bir şeyimiz var. Size çocuklarınız için iç mekan ve dış mekan fiziksel aktivitelerinin bir listesini sunuyoruz. Bu aktiviteler kesinlikle çocuğunuzun ve arkadaşlarının uzun süre mutlu bir şekilde meşgul olmasını sağlayacaktır.

İçindekiler

Yeni Yürüyen Çocuklar İçin Fiziksel Aktiviteler

Bu yaştaki çocuklar yalnız bırakılamayacak kadar küçüktür ve yetişkinlerin yardımına ihtiyaç duyacaktır. Bunu akılda tutarak, işte 2 ila 3 yaş arasındaki çocuklar için bazı fiziksel aktiviteler.

Kapalı alan aktiviteleri

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için en iyi iç mekan aktivitelerinden bazıları şunlardır:

1. Hayvan Krallığı

Bu oyun oldukça eğlenceli ve çocuğunuz ormanın hayvanları gibi davranmayı çok sevecek. Çocuğunuzdan kurbağa gibi zıplamasını veya penguen gibi yürümesini isteyin. Farklı hayvanların hareketlerini taklit etmek onun fiziksel gücünü geliştirecek ve hatta taklit ettiği hayvanlar hakkında bir şeyler öğrenecektir.

2. Üst ve Alt

Bu aktivite için yere yatmanız gerekiyor. Vücudunuzla bir köprü oluşturacak şekilde kalçalarınızı yükseltin. Çocuğunuzdan köprünün altından emeklemesini isteyin. Sonra tahta pozisyona geçin ve çocuğunuzdan atlamasını isteyin. Bu sadece çocuğunuz için eğlenceli bir aktivite değil, aynı zamanda bunu kendiniz için küçük bir egzersiz olarak düşünebilirsiniz.

3. Zıplama Krikoları

Jumping Jacks yetişkinler için harika bir egzersizdir ancak çocuğunuz da yapabilir. Çocuğunuzu en az 10-15 atlama valfi yapması için cesaretlendirin – eğlenecek ve biraz egzersiz yapacak.

4. Balonu Yukarıda Tutun

Bu aktivite çocuğunuz için çok eğlenceli olabilir. Fakat çocuğunuzun bu aktiviteyi açık bir alanda veya zararlı oyuncakların veya cam nesnelerin bulunmadığı bir odada denemesini sağlamalısınız. Bu aktivite için birkaç balon üfleyin ve ardından çocuğunuzdan balonların havada asılı kalmasını ve yere değmemesini isteyin. Daha eğlenceli hale getirmek istiyorsanız, bunu bir rekabete dönüştürebilirsiniz.

5. Dansı Dondur

Çocuğunuz müzikle dans etmeyi seviyorsa, bu aktiviteden kesinlikle keyif alacaktır. Biraz müzik çalın, çocuğunuzun en sevdiği müzik ve çocuğunuzun kalbini dışarı çıkarmasına izin verin. Müziği arada bir duraklatın ve çocuğunuz müzik durduğunda donsun. Hangi pozisyonda olursa olsun donması gerekir.

Açık Hava Aktiviteleri

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için bazı açık hava etkinlikleri şunları içerir:

1. Top Oynayın

Bebeğinizi top oynamak için parka götürün. Arka bahçeniz varsa, bu daha da iyi. Siz ve çocuğunuz topla yakalama veya tekme oynayabilirsiniz. Sert toplar kullanmadığınızdan emin olun. Fakat yaşlarındaki çocuklar için yapılmış olanları tercih edin.

2. Bisiklete binmeye gidin

Üç tekerlekli bir bisiklete yatırım yapın ve küçük çocuğunuzun mutlu bir şekilde seyahate çıkmasına izin verin. Bu hem iyi bir egzersiz hem de çocuğunuz için çok eğlenceli.

3. Bahçe Cüceleri

Bu oyun, birkaç küçük bahçe cücesi figürüne sahip olmanızı gerektirir. Çocuğunuzun bulması kolay olduğu sürece, istediğiniz diğer nesneleri de kullanabilirsiniz. Sadece onları bir yere saklayın ve çocuğunuza bulduklarında alması için bir sepet verin. Onlardan, işleri onlar için daha ilginç hale getirmek için bulmanız için bahçenin etrafındaki cüceleri saklamalarını isteyebilirsiniz.

4. Oyun alanı

Çocuğunuzu kaydıraklar, salıncaklar, maymun çubukları, tüneller vb. gibi şeylerin olduğu bir oyun alanına götürün, böylece birkaç ekstra motor becerisi geliştirme şansı olur. Fakat bu konuda hala yardımınıza ihtiyaç duyacağı için onu yalnız bırakmamaya dikkat edin. yaş.

5. Çocuk Havuzu

Sıcak yaz öğleden sonraları çocuğunuz için iyi bir aktivite yüzmek olacaktır. Onu bir havuza götürebilir ve başlatabilirsiniz. Doğru ekipmanla çocuklarınıza en iyi ve en eğlenceli egzersizlerden biri olan yüzmeyi öğretmeye başlayabilirsiniz.

  Çocukların Oynaması İçin En İyi Sporların Listesi

Anaokulu için Fiziksel Aktiviteler

Fiziksel aktiviteler, çocukların fazla kilolu olma veya sağlıkla ilgili diğer sorunları geliştirme olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun genel büyümesini ve gelişimini iyileştirmeye yardımcı olurlar. Okul öncesi çağındaki çocukların her gün en az bir saat uygun şekilde yapılandırılmış oyun süresine ve bir saatlik ücretsiz oyuna ihtiyaçları vardır. Tüm aktivitelerin heyecan verici olması ve çocuklarınızın bu süreçte eğlenmesi en iyisidir.

Kapalı alan aktiviteleri

Anaokulları için bazı kapalı mekan etkinlikleri şunları içerir:

1. Denge Kirişi

Bu aktivite için tek ihtiyacınız olan maskeleme bandıdır. Bandı yere bir çizgi oluşturacak şekilde açın, ardından çocuğunuzdan sadece o çizgide yürümesini isteyin. Hatta çocuğunuz için daha eğlenceli hale getirmek için bandı bir zikzak içine yapıştırabilirsiniz. Bu aktivite çocuğunuzun dengesini iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

2. Lideri takip edin

Bu aktivite için lider olmanız ve çocuğunuzdan yaptıklarınızı takip etmesini istemeniz gerekir. Evin içinde ve çevresinde yürüyün ve yürürken zıplama, koşu, çömelme ve durma gibi aktiviteler yapın ve çocuğunuzdan sizden sonra tekrar etmesini isteyin. Bu, okul öncesi çocuklar için en eğlenceli kapalı mekan fiziksel aktivitelerinden biridir.

3. Müzikal Kabarcık Şekilleri

Kabarcıklı bir sargı alın ve çocuğunuzun ayakta durması ve yere yapıştırması için yeterince büyük farklı şekillerde kesin. Aktivite, onlara farklı şekilleri eğlenceli bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır. Biraz müzik çalın ve çocuğunuzun baloncukları patlatarak dans etmesine, zıplamasına ve tüm şekillerin üzerinden atlamasına izin verin. Müzik durduğunda, çocuklar size hangi şeklin üzerinde durduklarını söylemek zorundadır.

4. Eksik Meyve

Bir yere saklayabileceğiniz bazı plastik meyvelere ve plastik meyveye uygun birkaç meyve kartına ihtiyacınız olacak. Çocuğunuza gözlemlemesi için bir kart verin ve ardından eşleşen plastik meyveyi bulmasını isteyin.

5. Önerme Engel Kursu

Odayı geçici bir engelli parkur oluşturacak şekilde ayarlayın. Ardından çocuğunuzdan ona verdiğiniz talimatları izlemesini isteyin. Talimatlarınız “Tablonun altında gezin” gibi olmalıdır. “Sandalyenin üzerine tırmanın.” Kursu geçmek için vb.

Açık Hava Aktiviteleri

Anaokulları için bazı açık hava etkinlikleri şunları içerir:

1. Sıcak Patates

Bu, çocuğunuzun arkadaşlarıyla oynayabileceği oyundur. Çocuklardan bir daire içinde durmalarını isteyin – bir çocuk bir top tutarak dairenin ortasında durmalıdır. Top “sıcak patates” ve daire “fırın” dır. Çocuk topu ayaklarıyla iterken çemberden çıkmaya çalışmalıdır. Çocukların geri kalanı, çocuğun topu dışarı çıkarmasına engel olmak zorundadır ve onların da sadece ayaklarını kullanmalarına izin verilir. Sonraki tur için farklı bir çocuk seçin.

2. Hula Hooping

Okul öncesi çocuklar için en iyi dış mekan fiziksel aktivitelerinden biri hulahup yapmaktır. Rastgele olarak zemine birkaç farklı renkli hula halkası yerleştirin. Ardından çocukların “dörtlü gruplar halinde yeşil çemberlere atla” gibi talimatları takip etmelerine izin verin.

3. Hazine Avı

Çocuklar tarafından dekore edilmiş küçük bir hazine kutusuna ihtiyacınız olacak ve birkaç boncuklu kolye ve küçük yüzükler gibi bazı ucuz hazineleri toplayacak, para ve belki biraz şeker oynayacaksınız. Hazine kutusunu bahçede bir yere saklayın, ardından çocukların hazineyi bulmalarına yardımcı olmak için bazı talimatlar veya ipuçları verin. İpuçları veya talimatlar da yayılmalıdır ve çocukların “Çiçeklerin büyüdüğü yere git” veya “Banklardan sağa on adım at” gibi anlayabileceği kadar basit olmalıdır. Çocuklar kesinlikle ‘Hazine Avı’ etkinliğinden keyif alacaklar ve hatta bu etkinliği size tanıttığınız için teşekkür ederiz.

4. Dışarıdaki Hayvanlar

Çocuklardan bahçede koşacakları yöne bakan bir sıra üzerinde durmalarını isteyin. Biraz mesafeden bir çizgi çizin – bu bitiş çizgisi olacaktır. Çocukların belirli bir hayvanın yapacağı gibi bitiş çizgisine gitmesi gerekecek. “Penguin!” Diye seslenirseniz sonra bitiş çizgisine kadar penguenler gibi yürüyerek yarışmak zorunda kalacaklar. Bu, 4 yaşındaki çocuklar için eğlenceli fiziksel aktivite sağlar.

  DIY Kağıt Kase Jöle Balık

5. Kör Güven

Bu aktivite çocuğunuzun talimatlara dikkat etmeyi ve uygulamayı öğrenmesine yardımcı olacaktır. Birkaç hula çemberi, koni, atlama ipi ve birkaç küçük kutu gibi basit bir engel parkuru oluşturun. Ona bir top verin, gözünü bağlayın ve ardından engelli parkurda sözlü talimatlarla ona rehberlik edin.

Çocuklar İçin Fiziksel Aktiviteler (5-8 Yaş)

Çocuklarınız genç yaşta pek çok fiziksel aktivite içeren sağlıklı alışkanlıklar geliştirirlerse, bu alışkanlıkları tüm yaşamları boyunca onlarla birlikte taşıma olasılıkları çok daha yüksektir. İşte çocuklarınızı aktif, sağlıklı ve mutlu tutmak için yapabileceğiniz bazı aktiviteler:

Kapalı alan aktiviteleri

Bu yaş grubundaki çocuklar için bazı kapalı mekan etkinlikleri şunları içerir:

1. Başlıklar

Çocuğunuzun enerjisini tek bir şeye bağlamanın harika bir yolu. Amutlar zor olabilir. Fakat yapması eğlenceli olabilir. Duvara karşı bir köşeye yastık yerleştirin ve çocuğunuzun amuda kalkmasını öğrenmesine yardımcı olun. Küçük çocuğunuzun incinmesini istemediğiniz için daima denetleyin.

2. Müzikli Sandalyeler

Bu oyun çok eğlenceli ve herkes tarafından seviliyor. Bir grup sandalye kurun ve çocuklardan müzik çalarken etraflarında koşmalarını isteyin. Müzik durduğunda çocuklar yanındaki sandalyeye oturmalıdır. Kim sandalyesiz kalırsa oyundan çıkarılır. Bu, oynayan çocuk sayısından daha az bir sandalyeye sahip olmanız gerektiği anlamına gelir, bu nedenle bu sandalyeleri karıştırmaya hazır olun.

3. İp Atlama

Çocuğunuz için bir atlama ipi alın ve biraz eğlenin. Çocuğunuza normal yoldan, geriye doğru nasıl atlayacağını ve hatta bazı tekerlemeler söylerken ip atlamasını öğretebilirsiniz.

4. Ördek, Ördek, Kaz!

Çocukları daire şeklinde oturtun ve bir tanesi “kaz” olsun, diğerleri “ördek” oynasın. Daha sonra çocuk, omzuna hafifçe vurarak ve “ördek” diyerek dairenin etrafında yürümek zorunda kalacaktır. Kaz rastgele birine dokunmalı ve “kaz” demelidir. Kaz olarak adlandırılan çocuk boş yere oturmadan önce diğerini kovalamak zorunda kalacaktır.

5. Bowling

Bowling lobutları olmak için su şişelerini doldurun ve evde sahip olduğunuz herhangi bir topu kullanın. Şişeleri çizim odanızın duvarının yakınına tek sıra halinde yerleştirin ve çocuğunuzdan kase koymasını isteyin. Bu eğlenceli bir oyun ve çocuğunuz buna bayılacak.

Açık Hava Aktiviteleri

Bu yaş grubundaki çocuklar için bazı açık hava etkinlikleri şunları içerir:

1. Yürüyüş

Doğa yürüyüşü sadece kasları çalıştırmaz, aynı zamanda çocuklarınızda dayanıklılık sağlar. Yürüyüş yapmak, çocuğunuza dış mekanı göstermenin ve dikkatini ekranlardan başka yöne kaydırmanın bir yoludur. Çocuğunuzun doğa ile etkileşime girmesini sağlamanın en iyi yollarından biridir.

2. Yüzme

Yüzme, kasları üzerinde çok fazla stres ile iyi başa çıkamayanlar için en iyi egzersizlerden biridir. Su, kasları rahatlatır ve bu inanılmaz antrenmanın ortasında bir eğlence unsuru sağlar. Çocuklar için çok iyi bir fiziksel aktivitedir.

3. Köpeği Gezdir

Köpekler, sevgi dolu, eğlenceli ve iyi eğitilmişlerse itaatkar oldukları için çocuklar için en iyi arkadaştır. Çocuğunuz, özellikle tek çocuksa, köpekle oynarken harika vakit geçirecektir. Çocuğunuzu köpeğin egzersizine dahil etmek, ona başka bir canlıdan nasıl sorumlu olacağını öğretirken, daha fazla egzersiz yapmasına yardımcı olacaktır.

4. Tekerlekli Paten

Çocuklarınızı paten kaymak için paten pistine götürün çünkü bu egzersiz türü eğlencelidir ve çocuğunuza biraz güven öğretir.

5. Badminton

Eğlenceyi korurken çocuğunuzu egzersiz yapmanın başka bir eğlenceli yolu. Şimdi badminton uygulamak kesinlikle gelecekte çocuğunuzun oyununu geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Bu aktiviteler çocuğunuza sadece egzersiz sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla özgüven kazanır ve daha sonraki yaşamlarında farklı durumlarla daha iyi başa çıkabilirler. Bununla birlikte fiziksel aktivitelerin sahip olduğu diğer tüm iyi faydalara rağmen, açık ara en iyisi, diğer bireylerle daha derin bir düzeyde bağ kurabilmelerini sağlayan diğer bireylerle doğrudan ve anında temas kurmalarıdır.

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuklar İçin Eğlenceli Su Oyunları
Çocuklar İçin İlginç Yaratıcı Aktiviteler
Çocuklar İçin Harika Yaz Aktiviteleri

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu