Gençler

Çocuklar İçin Dövüş Sanatları

Küçük çocuklar genellikle enerji ile doludur. Bu paketlenmiş enerjiyi verimli bir şekilde kanalize etmenin harika bir yolu, onları dövüş sanatları eğitimine kaydetmektir. Bazı ebeveynler, dövüş sanatlarının çocuklarda saldırganlığı ve şiddeti teşvik edebileceğinden korkar. Fakat bu endişe temelsizdir ve mantıklı değildir.
Kung Fu, Aikido, Taekwondo gibi dövüş sanatları sadece genç erkekler ve kızlar için eğlenceli aktiviteler olmakla kalmaz, aynı zamanda çocuklarda fiziksel zindeliği ve zihinsel gücü geliştirmeye de yardımcı olabilir. Aslında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklar, bu eğitim sınıflarına katılarak önemli faydalar bildirmişlerdir.
Bir çocuğun bu derslerden öğrendiği saygı, disiplin ve konsantrasyon dersleri nihayetinde kişiliğini şekillendirebilir ve şekillendirebilir. Bu dersler aynı zamanda okul hayatına da taşınabilir ve akademik olarak daha iyi performans göstermesine ve başarıya ulaşmasına yardımcı olabilir.

Dövüş Sanatları nedir?

Dövüş sanatları, vücudu, zihni ve ruhu senkronize bir şekilde çalışması için eğitmeyi amaçlayan geleneksel bir savaş uygulamaları sistemidir. Basitçe söylemek gerekirse, dövüş sanatları olarak algılanabilirler. Dövüş sanatları, etkili kendini savunma yöntemlerini öğretirken zihin ve vücut arasında bir uyum sağlamaya çalışır.
Çocuklar için dövüş sanatları, çocuğun zihinsel yeteneklerini, ruhsal gücünü ve fiziksel yeteneklerini geliştirerek çocuğun çok yönlü gelişimini destekler.

Bir Çocuk Hangi Yaşta Dövüş Sanatları Derslerine Başlayabilir?

Uzmanlara göre, dövüş sanatları öğretmek için altı yıl uygun bir yaş. Bu yaşa gelindiğinde, bir çocuk ideal olarak yumruklar, tekmeler vb. gibi dövüş sanatlarının çeşitli tekniklerini uygulamak için yeterli kas gücü ve kontrolü geliştirmiş olmalıdır.
Bununla birlikte daha küçük çocuklar için dövüş sanatları eğitimi veren bazı okullar vardır. Fakat bu durumda, organize eğitimden çok eğlenceye vurgu yapılabilir. Bu yüzden programları genellikle oyun tabanlıdır. Bazı enstitüler ayrıca okul öncesi çocuklar için dersler düzenlemektedir. Odak noktası daha çok el-göz koordinasyonu gibi becerileri geliştirmek ve dikkat süresini iyileştirmektir.

Dövüş Sanatları Öğrenmek Şiddeti Teşvik Eder mi?

Bazı ebeveynler, çocuklarını saldırgan ve düşmanca yapabileceği korkusuyla çocuklarını dövüş sanatları derslerine kaydettirmekte tereddüt edebilir. Fakat uzmanlar bunun bir yanlış anlama olduğunu söylüyor. Aksine dövüş sanatları bir çocuğu daha disiplinli, saygılı ve sosyal hale getirmeye yardımcı olabilir. Çocuk, dövüş sanatlarının kendini savunma teknikleriyle kendini etkili bir şekilde savunurken, kendi kendini kontrol etmeyi öğrenir.

  Çocuğunuz Neden Yaz Kampına Katılmalı?

Dövüş Sanatlarında Kuşak Önemi

Dövüş sanatları derslerindeki ilerleme, kemer sistemi tarafından değerlendirilir ve ödüllendirilir. Bir çocuğun birçok beceri seviyesini tamamlaması gerekir ve bir seviyeyi tamamladıktan sonra renkli bir kemer verilir. Böylece, bir stajyer beyaz bir kuşakla başlar ve farklı yetenek seviyelerini tamamladıktan sonra nihayet siyah kuşak kazanır. Bir çocuk, genellikle üç ayda bir sonraki yeni seviye için değerlendirilir.

Dövüş Sanatları Eğitiminin Çocuklar İçin Faydaları

Dövüş sanatları eğitiminin çocuklar için sayısız faydası aşağıda listelenmiştir:

 • Öz Disiplini Geliştirir: Dövüş sanatları eğitim sınıfındaki bir çocuk, ustasının emriyle dövüş sanatlarının çeşitli eylemlerini gerçekleştirir. Emirlere uymayı öğrenirler. Vücudun yanı sıra zihnin disipline edilmesine yardımcı olur.
 • Fiziksel Uygunluğu Artırır: Eğitim seansları, çocukların esneme hareketleri, zıplama krikoları, şınav gibi çeşitli ısınma egzersizleri yapmalarını gerektirir. İlk ısınma seansından sonra, çocuk yumruklar, tekmeler, vuruşlar ve bloklar içerebilen birçok dövüş sanatları rutini uygular. Bu sadece kasları ve vücudu güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda çocuğun çevikliğini ve esnekliğini de geliştirir.
 • Kendini Savunma Tekniklerini Öğretir: Dövüş sanatları temelde dövüş teknikleridir ve çocuklara çeşitli kendini savunma yöntemlerini öğretir. Beceriler, farklı dövüş sanatları stillerinde farklılık gösterebilir. Ama hepsi beklenmedik bir tehlike karşısında kendisini koruması ve savunması için bir çocuğu eğitmeyi amaçlıyor.
 • Saygıyı Öğrenir: Tipik bir dövüş sanatları dersi, çocukların ustalarına boyun eğmesiyle başlar ve biter. Bu şekilde tevazuyu öğrenirler. Herkese saygı göstermeleri, onurlu bir şekilde davranmaları ve diğer öğrencilere eşit ve saygılı davranmaları öğretilir.
 • Güveni Artırır: Dövüş sanatları eğitimi alan çocuklar özgüven kazanır. Herhangi bir durumu idare edebileceklerini bildikleri için kendilerinden daha emindirler. Bir beceri düzeyini tamamladıktan sonra kemer ödüllendirme sistemi, çocukları motive eder ve belirlenen hedeflerine ulaşmak için gayretle sıkı çalışmalarını sağlar.
 • Takım Ruhunu Teşvik Eder: Bir dövüş sanatları dersine kaydolan çocuklar, sınıfta karşılık gelen öğrencileriyle birlikte çalışmayı ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Çatışmalar olabilir, fikir farklılıkları olabilir. Bunları çözmeyi öğrenirler ve bunun yerine birlikte öğrenip pratik yapmalarına yardımcı olurlar.
 • Sosyal Becerileri Geliştirir: Çocuklar, diğer öğrencilerle etkileşim kurmayı öğrenirler. Birlikte antrenman yaparken takım ruhu kazanırlar. Sınıf, farklı geçmişlere sahip diğer çocuklarla tanışmak ve kaynaşmak için harika bir yerdir.
 • Duruş ve Dengeyi İyileştirir: Dövüş sanatlarının farklı tekniklerini uygularken, çocukların uygun dengeyi ve doğru bir duruşu korumaları gerekir. Fakat o zaman çeşitli hareketleri doğru bir şekilde gerçekleştirebilirler. Bu bağlamda herhangi bir kayma, yaralanmalara, kramplara veya kazalara neden olabilir.
 • Konsantrasyonu Artırır: Dövüş sanatlarının zihinsel faydaları çoktur. Dövüş sanatları, çocuklara zihinlerini disipline etmeyi ve hedeflerinin yanı sıra vücut hareketlerine odaklanmayı öğretir. Her hareket konsantrasyon, güç ve özdenetim içerir. Ustalarının talimatlarına dikkat etmeleri ve komutları dikkatlice takip etmeleri gerekir.
 • Koordinasyonu Geliştirir: Dövüş sanatları eğitimi, vücut ve zihin arasında bir senkronizasyon gerçekleştirirken el-göz koordinasyonunu geliştirir.
 • Zorbalarla Mücadele: Dövüş sanatları eğitimi veren birçok kurum, öğrencilerine zorbalarla nasıl başa çıkacaklarını da öğretir. Çocuklar zorba karşıtı atölyelerde zorbalarla başa çıkmayı ve etkili bir şekilde mücadele etmeyi öğrenirler.
 • Daha İyi Kan Dolaşımı ve Nefes Alma: Çeşitli ısınma egzersizleri ve yorucu fiziksel aktivite, çocukların kan dolaşımını ve solunum sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.
  Çocuklar İçin Harika Yılbaşı Hediyesi Fikri

Çocuklar İçin Farklı Dövüş Sanatları Eğitimi

Çocuklar için farklı dövüş sanatları eğitimi biçimleri vardır. Fakat en iyileri şunlardır:

 • Karate: Çin’de ortaya çıkan bir dövüş sanatları türüdür. Karate kelimesi ‘boş veya açık el’ anlamına gelir. Bir çocuk kolları ve bacakları ile vurmayı, yumruklamayı, tekmelemeyi ve bloklamayı öğrenir.
 • Judo: Judo, Japonya’nın geleneksel bir dövüş sanatları biçimidir. Rekabetçi bir spor olarak yapılandırılmıştır ve denge ve kaldıraç tekniklerini kullanarak partnerinizi fırlatmayı içerir.
 • Taekwondo: Kore’de doğdu ve ‘yumruk veya ayakla vurma veya engelleme sanatı’ anlamına geliyor. Nefes alma teknikleri ve meditasyon yoluyla kendini savunma tekniklerine ve odaklanmanın geliştirilmesine vurgu yapar.
 • Aikido: Aikido Japon dövüş sanatlarının rekabetçi olmayan bir şeklidir. Çatışmalardan ve gereksiz güç kullanımından kaçınmayı öğretir.
 • Kung Fu: Kung Fu, popüler bir Çin dövüş sanatları biçimidir. Daha titiz ve zorlu bir karate şeklidir.
 • Jiu-Jitsu: Jiu-Jitsu Japonya’da doğdu. Yakın dövüş yöntemlerini kullanır ve rakibin gücünü ve ağırlığını kendisine karşı kullanır.
 • Tang Soo Do: Bu dövüş sanatları formu Kore’de ortaya çıktı ve Karate ve Tekvando’ya oldukça benziyor.
 • Tai Chi: Tai Chi, bir Çin dövüş sanatıdır ve savunma teknikleri ve sağlık yararları ile popülerdir.

Dövüş sanatları eğitimi, bir çocuğun zihinsel, ruhsal ve fiziksel gelişimini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Dövüş sanatları eğitiminin doğasında olan ilkelerini orijinal biçimiyle izleyen bir enstitü, onları sulandırmaya veya değiştirmeye çalışanlardan daha mantıklıdır. Bu yüzden çocuğunuzu Kung Fu’yu kickboks ile harmanlayan bir sınıfa göndermek akıllıca olmayabilir.

Benzer İçerikler:

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu