Gençler

Çocuğunuzu Doğa Aşığı Olmaya Teşvik Etmek

Doğa bedeni besler ve ruhu besler. Doğanın kıvrımlarında, bir çocuk ilk derslerini öğrenmeli. Yine de oyun istasyonları ve artan ekran süresinin geçtiği bu günlerde çocuklar, doğanın nimetleriyle temaslarını kaybediyorlar. Çocuğunuzu doğayı seven bir birey yapmak için bazı ipuçları paylaşıyoruz.

Çocuğunuzun içeride çok fazla zaman geçirmesinden – kanallarda gezinmek ve video oyunları oynamaktan mı endişeleniyorsunuz? Onun yerine dışarı çıkıp güneşe dalmak veya kelebekleri kovalamak için biraz zaman geçirmesini ister miydiniz? Gökyüzünde uçan çeşitli küçük kuşların adlarını bilmesini ister misiniz? Sık sık ona yıldızları, ayı ve çeşitli bulutları göstermenin hayalini kuruyor musunuz? İlk yağmurlardan sonra gökkuşağını tutarken yüzünün neşeyle parladığını görmek ister misiniz? Çocukların çoğu henüz doğmuş bir buzağının yeşil tarlalarda neşeyle zıplayışına tanık olmadı; bülbülün melodik şarkısını da bilmiyorlar.

Bu yüzden bugün çocuğunuzun elini tutun ve ona açık, davetkar gökyüzü altında bağlanın. Çocuğunuz doğayı kucakladıkça ve birçok mucizesine tanık olmaya başladığında, onu daha şefkatli, daha nazik ve duyarlı bir bireye dönüştüğünü göreceksiniz.

Çocuğunuzu Teşvik Etmenin Yolları

İşte çocuğunuzun doğayı ve onun muhteşem yollarını kucaklamasını sağlamanın bazı yolları:

1. Çocuğunuzun Doğadaki Değişimlere Tanık Olmasına İzin Verin

Çocuğunuzla her mevsim bir çiftliğe ya da sığınağa yürüyüşe çıkın ve ilkbahar, sonbahar, kış ve yazın yaprakların ve dalların renklerinin nasıl değiştiğine tanıklık edin. Resimleri odasına veya buzdolabına koyun. Arkadaşlarına göndermek için bu resimlerle mevsimlik tebrik kartları yapmasını teşvik edin.

2. Doğum Mucizesine Tanık Olun

Çocuğunuz hala bebekleri leyleklerin doğurduğu inancını sadakatle sürdürüyor. Bu efsaneyi biraz ortadan kaldırıp onu kuşlar ve arılardan haberdar etmeye ne dersiniz? Etrafta hamile inek veya keçi olup olmadığını öğrenmek için yerel çiftçinizi arayın. Çocuğunuzu çiftliğe götürün ve ona “Anne” keçisini gösterin. Dışarı çıkmayı bekleyen bir bebek olduğunu söyle. Doğumdan sonra tekrar götürün ve ona küçük bir çocuk gösterin. Bu, biyolojik ritimler konusundaki farkındalığını artıracak ve zihnini sorularla dolduracaktır.

  Çocuklar İçin İlginç Okuma Oyunu ve Aktivitesi

3. Bitki Ağaçları

Çocuğunuza genç bir fidan getirin ve dikmesine izin verin. Ağaç onun gururu olsun. Bir süre sonra ağacın ince dallar, çiçekler ve meyveler geliştirmeye başladığını ona gösterin.

4. Kamp ve Yıldızlara Bakma

Kamp yapmak ve yıldızları seyretmek için gereken tek şey bir arka bahçedir! Çocuğunuzu doğanın kucağına almak için pahalı geziler ve ayrıntılı planlama gerekmez. Arka bahçenizde bir gece kamp yapın ve küçük çocuğunuz geceleri havanın nasıl soğuduğunu ve kuşlar tarafından uyandırılmasının ne olduğunu bilecek. Ona yapraklardaki çiği ve sincapların pençe izlerini gösterin.

5. Bulutta İzleme ve Hava Durumu Tahmini

Açık bir günde yumuşak çimlere uzanıp bulutların geçişini izlemekten daha sakinleştirici hiçbir şey olamaz. Siz ve çocuğunuz çeşitli bulut şekillerini deşifre ederken çok eğlenebilirsiniz veya ona yüksek bulutlar, alçak bulutlar ve yağmur bulutları hakkında bilgi verebilirsiniz. Çok geçmeden çocuğunuz sadece bulutlara bakarak hava durumunu tahmin edebilecektir.

Doğa aşığı olmak sadece bir ruhu canlandırmakla kalmaz, aynı zamanda günümüzde canlıların küresel ısınma ve doğal felaketlerin tehditleriyle karşı karşıya kalması için zaman ihtiyacıdır. Gelecek nesillerimizin hayatta kalmasını istiyorsak, tabiat anaya biraz haz vermenin tam zamanı.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu