Gençler

Ergenlerde Zorbalık, Okul Başarısı ve Çocuğunuzun Dayanıklılığı

Zorbalık, çocuğunuz ergenlik döneminden geçtikçe daha az yaygındır. Fakat gerçekleşmesi hâlâ yıkıcı olabilir. Zorbalık belirtilerini, çocuğunuzun esneklik ve yaşam becerileri geliştirmesine nasıl yardım edeceğinizi ve zorbalıkla mücadele etmek için çocuğunuzun okuluyla nasıl çalışacağınızı bilmek faydalı olabilir.


İçindekiler

Zorbalık nedir?

Zorbalık, gücün kötüye kullanılmasıdır. Bazı gençler için, tekrarlanan alay ve isim arama şeklinde olur. Diğer gençler için zorbalık, sosyal dışlanma veya sözlü veya fiziksel saldırıya neden olabilir. Zorbalık da çevrimiçi olabilir – bu siber zorbalıktır.

Zorbalığın etkisi ve şiddeti çok değişkendir. Bir çocuk için okulda kötü bir güne neden olabilecek başka bir çocuk için yıkıcı olabilir. Bazı zorbalık vakaları oldukça hafif olsa da (örneğin, saldırı veya sosyal dışlanma yerine hoş olmayan alay), tüm zorbalık inciticidir ve zihinsel sağlığı etkiler. Devam ettiğinde, bazen ciddi ve kalıcı fiziksel ve / veya psikolojik zarara neden olabilir.

Siz ve ailenizin zorbalığı tanımak ve bunlarla mücadele etmek için izlediği yaklaşım aşağıdakilere göre değişecektir:

 • çocuğunuzun ne tür bir zorbalık yaşadığı – örneğin, sözlü taciz veya fiziksel saldırı
 • zorbalığın bir grup ya da bir kişi tarafından yapılıp yapılmadığı
 • Çocuğunuz için etkisi ne kadar şiddetli
 • Sizin ve çocuğunuzun en iyi hissettiği stratejiler

Biliyor musun?
McCreary’nin Ergen Sağlığı Araştırması, katılımcıların %37’sinin (7-12. Sınıflarda toplam 30.000 öğrenci) geçtiğimiz yıl en az 1 kez zorbalığa uğradığını bildirdi. %27’si arkadaşları tarafından sosyal olarak dışlanmış olduğunu belirtmiştir.

Zorbalık belirtileri nasıl tespit edilir

Ergen zorbalığını tespit etmek zor olabilir. Küçük çocuklar arasında zorbalıktan daha az fizikseldir. Çocuğunuz gizlemeye çalışabilir, çünkü utanır, korkarlar veya endişelenmenizi ya da çok uğraşmanızı istemeyebilirler. Çoğu zaman gençler zorbalığa dikkat çekmeden gitmelerini ister.

Zorbalığa uğrayan bir çocuk:

 • okula gitmeyi reddetmek ya da gitmemek için bahaneler
 • okuldan önce veya sonra mutsuz veya endişeli olmak
 • ‘Okuldan nefret ediyorum’ deyin veya okul korkusunu dile getirin
 • diğerlerinden daha fazla izole olmak
 • açıklanamayan fiziksel yaralanma belirtileri varsa – örneğin çürükler veya yırtılmış kıyafetler
 • okulda kötü yapmaya başla
 • eve hasarlı veya kayıp eşyalarla gel
 • anksiyete gibi davranışlarda veya duygularda gözle görülür değişiklikler gösterme
 • uyumakta zorluk çekmek
 • düzenli olarak size baş ağrısı, mide ağrısı veya diğer fiziksel problemleri olduğunu söyler
 • benlik saygısı veya özgüven eksikliği gibi görünmektedir.
  Şiddetli Oyuncak Oyunları Çocukları Daha Şiddetlendirir Mi?

Çocuğunuz bu işaretlerden bazılarını başka nedenlerle yaşıyor olabilir, bu yüzden fark ettiğiniz işaretler hakkında birlikte konuşmak en iyisidir.

Çocuğunuzun esnekliğini geliştirme

Esneklik, sosyal ve duygusal olarak yaşamın iniş ve çıkışlarıyla başa çıkma yeteneğidir. Dayanıklılık oluşturmak yaşam için önemli faydalara sahiptir. Bunlar, zorbalığa maruz kalmanız durumunda zorbalığa uğrama veya daha iyi başa çıkma şansını azaltmayı içerir.

Tüm çocuklar, zorbalıkla mücadele ve yaşam için becerilerini geliştirmenin bir yolu olarak esneklik ve atılganlıklarını geliştirme fırsatlarından yararlanabilir.

Rolün
Ailenizle birlikte evde ve diğer insanlarla ilişkilerinizde çocuğunuz için en iyi rol modelisiniz.

Başkalarına saygı gösterir ve çatışmaları yapıcı bir şekilde çözerseniz, çocuğunuz bunu görür. Çocuğunuz bunun başkalarıyla ilişki kurmanın uygun bir yolu olduğunu öğrenir. Fakat çocuğunuz saldırgan davrandığınızı görürse sizi kopyalayabilir.

İyi aile ilişkileri onlar da çok önemlidir. Çocukların sevilmiş ve güvende hissetmelerine yardımcı olur ve benlik saygısı geliştirirler. Evde çocuklarınızla ilişkiniz zorbalık davranışı üzerinde etkili olabilir.

Çocuklarınızın birbirleriyle olan ilişkileri de önemlidir. Kardeşler arasında zorbalık oldukça yaygındır ve kardeşler arasında evde zorbalık ile okulda zorbalık arasında açık bir bağlantı vardır. Kardeşler arasındaki çatışmayı nasıl ele aldığınız, çocuklarınızın okuldaki akranlarla daha yapıcı bir şekilde ilişki kurmayı öğrenmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun okuluyla çalışma

Çocuğunuz okulda zorbalığın hedefi ise ve zor zamanlar yaşıyorsa, zorbalığa karşı savaşmak için çocuğunuzun okuluyla ve çocuğunuzla birlikte çalışmayı düşünebilirsiniz.

Okulların zorbalığı son derece ciddiye alması gerekiyor. Çocuğunuzun öğretmenleri zorbalığı tespit etme ve ele alma konusunda eğitilmelidir. Daha fazla zorbalığı önlemek için sizinle birlikte çalışabilirler.

Okul ayrıca zorbalık davranışını değiştirmeye ve başkalarının zorbalık yapmasını önlemeye bakmalıdır. Okulun önerileri zorbalığın niteliğine ve koşullarına bağlı olacaktır.

Okuldan zorbalık politikasının bir kopyasını isteyin. Ayrıca okulla, politikanın çocuğunuzun durumunda nasıl yürürlüğe gireceği hakkında konuşun.

Okul nasıl dahil edilir

 • Çocuğunuzla okula konuşmanın faydalarını tartışın.
 • Çocuğunuza, okulla konuşurken sizinle birlikte olup olmayacağını sorun. Toplantıda çocuğunuzun ne söylemenizi istediğini de sorun.
 • Okuldaki bir temsilcisi görmek için randevu alın.
 • Sorunu okul temsilcisi ile tartışın, gerçekleri bildiğiniz gibi ortaya koyun ve okulun görüşlerini isteyin.
 • İddialı olun – kızgın veya suçlayıcı değil – ve dinlemeye hazır olun.
 • Durumun nasıl yönetileceğine dair bir planla toplantıyı bitirin.
 • Okul ile iletişiminizi sürdürün.
  Çocukların İzlemeyi Seveceği Hayvan Filmi

Vakalar nasıl ele alınır?
Okulun yaptığı tüm müdahaleler, zorbalığa uğrayan gençleri korumayı ve çocuğun güvenliğini sağlamayı amaçlamalıdır. Okulun özel eylemleri, meydana gelen zorbalık türüne bağlı olabilir. Zorbalık şiddetli ise ve ceza gerektiren suçlar içeriyorsa, polise de başvurmak isteyebilirsiniz.

Zorbalık davranışı devam ederse

 • Okulunuzda çalışmak, meseleleri kendi ellerinize almaktan daha güvenlidir.
 • Zorbalık olayları hakkında okulu bilgilendirin. Ne olduğu ve ne zaman olduğu konusunda dikkatli ve ayrıntılı bir kayıt tutun. Bu durum zorbalık fiziksel zarar içeriyorsa fotoğraf çekmeyi veya zorbalık sosyal ağ sitelerinde yayınlar, anlık sohbet yorumları, e-postalar veya telefon mesajları içeriyorsa bilgisayar ekran görüntüleri veya çıktılar almayı içerebilir.
 • Sınıf öğretmenine bir not yazın. Endişenizin yazılı olarak ele alınmasını isteyin.
 • Okul müdürüyle konuşun.
 • Konuyu okul yönetimi ile görüşmek için bir toplantı talep edin.
 • Okulunuzun bölge müdürlüğünden veya seçenekleriniz hakkında yasal tavsiye alın.

Davranışı değiştirmek zaman alır, bu nedenle bir gecede sonuç göremeyebilirsiniz. Bununla birlikte çocuğunuz size zorbalık olaylarını anlatmaya devam ederse, okula bildirin.

Memnun kalmazsanız, okulun şikayet prosedürüne bakın.

Mevcut okuldaki problemi çözmek bazen gençlerin güvenliği ve refahı için idealdir, aileler farklı bir okulu son çare olarak görürler. Bu durum birçok sonucu olan karmaşık bir karardır. Asla ‘doğru’ veya ‘yanlış’ bir yol olmayabilir. Karar en iyi çocuğunuzun isteklerine ve çocuğunuzun mevcut okulundan gelen tavsiyelere istinaden verilir.

Çocuğunuza evde olabildiğince çok destek ve sevgi verin. Siz, öğretmen ve çocuğunuz zorbalığa karşı mücadele için bir plan hazırlarken evde destek sunmaya devam edin.

Zorbalık davranışını gösteren gençle veya o gencin ebeveynleriyle doğrudan temasa geçmek, durumu daha da kötüleştirebilir. Zorbalığı kendi başınıza çözmeye çalışmaktan okulla çalışmak her zaman daha güvenlidir.

Zorbalık, sadece okulda değil, gençlerin gittiği her yerde olabilir. Zorbalık davranışı evde, sosyal veya spor aktivitelerinde ve işyerlerinde bulunabilir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu