Gençler

Çocuklar İçin En İyi İlham Verici Hikaye

Çocuğunuz büyüdükçe, çocuğunuzun alışkanlık geliştirme eğiliminde her gün kime dönüştüğüne dair yeni bir kişilik özelliği göreceksiniz. Her gün ilerledikçe, çocuğunuz muhtemelen eski bir alışkanlığından kurtulacak veya yeni bir alışkanlık oluşturacaktır.

Fakat hikaye zamanı, çocuğunuzun yakın zamanda büyümeyeceği bir aktivitedir. İster uyku vakti hikayeleri ile kendinizi şımartın, ister çocuğunuz için daha iyi bir okuma alışkanlığına doğru yavaşça ilerleme kaydediyor olun, ister sadece çocuğunuza iyi değerler öğretiyor olun, hikaye zamanı her zaman özeldir.

İçindekiler

Çocuklar İçin İlham Veren ve Motive Edici Kısa Hikayeler

İşte, çocuğunuzla hem keyifli hem de eğitici bir deneyim yaşatacak çocuklar için en iyi ilham verici hikayelerden en iyi 5 seçimimiz.

1. Üzgün ​​Tavus Kuşu

Sahip olduklarınızdan en iyi şekilde yararlanma hakkındaki bu güzel hikaye, bu liste için ilk seçimimiz. Hırs kötü bir şey olmasa da, genellikle açgözlülüğe doğru ilerleyen çok ince bir çizgi vardır. Her iki yönde de olabilir, ebeveynler çocuklarını o kadar zorlayabilir ki çocuklar hüsrana uğrayabilir. İlaveten çocuklar zaten sahip olduklarına bakılmaksızın daha fazlasını talep edebilirler.

İşte neredeyse aynı şekilde giden bir tavus kuşu hakkında harika bir hikaye.

işte bir zamanlar yağmurlu bir günde dans eden güzel bir tavus kuşu. Tüylerine hayranlıkla bakmakla meşgulken, sert sesi ona kendi eksikliklerini hatırlattı. Tüm sevinci ondan atıldı, neredeyse gözyaşları içindeydi. Aniden, yakınlarda bir bülbülün şarkı söylediğini duydu.

Bülbülün tatlı sesini dinlerken, kendi kusuru bir kez daha açıkça ortaya çıktı. Neden bu kadar uğursuz olduğunu merak etmeye başladı. O anda Tanrıların lideri Juno ortaya çıktı ve tavus kuşuna seslendi.

“Neden üzülüyorsun ki?” Juno tavus kuşuna sordu.

Tavus kuşu sert sesinden ve bu yüzden ne kadar üzgün olduğundan şikayet etti. Bülbülün sesi çok güzel. Neden yapmıyorum?”

Tavus kuşunu dinledikten sonra Juno, “her canlı kendi tarzında özeldir. Daha büyük amaca hizmet eden belirli bir şekilde yapılırlar ve yapılırlar. Evet, bülbül güzel bir sesle kutsanmıştır, ama siz de kutsanmışsınız – çok güzel ve ışıltılı bir tüyle! İşin püf noktası kabul etmek ve sahip olduklarınızdan en iyi şekilde yararlanmaktır.”

Tavus kuşu, kendisini başkalarıyla kıyaslamanın ve kendi kutsamalarını unutmanın ne kadar aptalca davrandığını anladı. O gün herkesin bir şekilde benzersiz olduğunu fark etti.

Hikayeden çıkarılacak ders

Kendini kabul etmek, mutluluğa giden ilk adımdır. Sahip olmadığınız şeylerden mutsuz olmak yerine, sahip olduklarınızdan en iyi şekilde yararlanın.

2. Kaplumbağa ve Tavşan

Bu hikaye çağlar boyunca anlatılmış ve yeniden anlatılmıştır. Fakat kesinlikle çocuğunuza ömür boyu kalacak önemli bir ders öğretecek bir hikaye. Klasik sürüme bağlı kalabilir veya farklı değişkenlerle kendi versiyonunuzu oluşturabilirsiniz, bu da çocuğunuzun öğrenmesi gereken değerli dersi verecektir.

Tavşan sadece güzel bir küçük yaratık değil, aynı zamanda hızı ve zekasıyla da tanınır. Öte yandan kaplumbağalar, daha çok yeryüzüne inen ve tabii ki hayatın her alanında daha yavaş olan amfibilerdir.

  Çocuklar İçin Kolay Kardan Adam El Sanatları

Güzel bir gün, tavşan böbürlendi ve kaplumbağa ile yarış yapma fikrini ortaya attı. Kaplumbağa kabul etti ve yarış başladı.

Tavşan, mükemmel bir koşucuydu çünkü kaplumbağa karşısında iyi bir liderlik yapmayı başardı. Fakat tavşanın egosuydu, sadece kaplumbağanın çok ötesinde yarışmakla kalmadı, aynı zamanda bitiş çizgisinden hemen önce biraz kestirmeye karar verdi. Bir süre uyumuş olsa bile kolayca kazanacağına inanıyordu.

Öte yandan kaplumbağa tavşandan çok daha yavaştı. Fakat köşeleri kesmeden yarışa ayak uydurdu. Kaplumbağa tam tavşan uyanırken bitiş çizgisine ulaşmayı başardı! Yine de tavşandan çok daha yavaş bir koşucu olmasına rağmen yarışı kazandı ve zaferini tavşanın yüzüne bir kez bile sürtmedi.

Hikayeden çıkarılacak ders

Kararlı ve kararlı olduğunuz sürece, hızınız ne olursa olsun her zaman kazanacaksınız. Gurur kadar tembellik de düşmanın.

3. İki Bahçıvan

Bırakma, muhtemelen hem çocuğa hem de ebeveyne verilebilecek değerli bir ders. Çocuklar çok etkilenebilir ve hassastır ve bir ebeveyn olarak, çocukların bağımsız olması gerektiğinden, bir çizgi çekilmesi gerektiğini kabul etmek istemeyebileceğiniz zamanlar olabilir.

İşte, daha güçlü kökler aracılığıyla kendi başına bir şeyler yapmayı öğrenmenin zorluklarından bahseden bir hikaye.

Bir zamanlar bahçelerinde aynı bitkileri yetiştiren iki komşu yaşıyordu. Bir komşu telaşlıydı ve bitkilerine çok iyi bakıyordu. Diğer komşu gerekeni yaptı. Fakat bitkilerin yapraklarını istedikleri gibi büyümeleri için yalnız bıraktı.

Bir akşam şiddetli yağışların eşlik ettiği büyük bir fırtına çıktı. Fırtına birçok bitkiyi yok etti.

Ertesi sabah, telaşlı komşu uyandığında, bitkilerin söküldüğünü ve yok edildiğini gördü. Bununla birlikte daha rahat olan komşu uyandığında, bitkilerinin fırtınayı atlattığı için hala toprağa sağlam bir şekilde köklendiğini gördü.

Rahatlamış komşunun bitkisi kendi başına bir şeyler yapmayı öğrenmişti. Böylece işini yapmış, derin kökler geliştirmiş ve toprakta kendine bir yer açmıştı. Böylece fırtınada bile sağlam durmuştu. Bununla birlikte telaşlı komşu bitki için her şeyi yapıyordu, dolayısıyla bitkiye kendi başına nasıl yaşayacağını öğretmiyordu.

Hikayeden çıkarılacak ders

Er ya da geç, salıvermek ve bağımsız olmak zorundasın. Yaygara yapmayı bırakmazsanız, hiçbir şey kendi kendine çalışmaz.

4. Fare ve Dişi Aslan

Bir sonraki seçimimiz yine bir başka klasik. Fare ve dişi aslanla ilgili bu hikaye asla yaşlanmıyor ve çocuklara onlarla kalmaları ve büyümelerine yardımcı olması gereken harika bir ders veriyor.

Bildiğimiz gibi dişi aslan şiddetli, gururlu ve daha küçük hayvanları küçümseme eğilimindedir. Böyle bir dişi aslan, bir diken pençesini deldiğinde bir zamanlar ormanda süpürgelik yapıyordu. Gurur duyan dişi aslan yardım istememeye karar verdi. Ormanda dolaştı, zayıfladı ve kanadı.

Bir gün alçakgönüllü bir fareye rastladı. Dişi aslan çok acı çekiyordu. Fare, oldukça korkmuş olmasına rağmen, yardım sunacak kadar cesurdu. Küçük fare, çok fazla acıdan sonra, dişi aslanın pençesindeki dikeni çıkarmayı başardı ve onu acıdan kurtardı.

Dişi aslan çok büyük ve güçlü olmasına ve fare çok küçük ve alçakgönüllü olmasına rağmen, dişi aslanın hayatını kurtaran farenin nazik hareketiydi.

  Çocuklar İçin Disney Trivia Soruları ve Cevapları

Hikayeden çıkarılacak ders

Mütevazı olun ve boyutun güç veya kullanışlılık garantisi olmadığını asla unutmayın.

5. Üç Balık

Listeyi tamamlamak, üç balık hakkındaki bu güzel hikaye. Bir kez daha, bu hikaye çocuğunuza bir problemle karşılaştığında nasıl akıllı olunacağını ve ihtiyacı olanlara yardım etmeyi asla unutmayacağını öğretmekle ilgilidir.

Bir havuzda yaşayan üç balık vardı. Arkadaştılar ve pratik olarak her şeyi birlikte yaptılar.

Bir gün gölete bir balıkçı geldi ve balığı görünce çok sevindi. Ağ atmak ve onları yakalamak için planlar yaptı.

Balıkların en akıllısı farklı bir gölet bulmayı planladı. Balıklardan biri kabul ederken, diğeri göletin evde olduğunu ve onu boşaltmayacağını söyleyerek yalanladı. Üçüncü balık ayrıca havuzda hiçbir zaman tehlike olmadığını söyledi. Bu göletten ayrılmanın anlamını görmüyorum. Korkakça olduğunu düşünüyorum.”

İlk iki balık arkadaşlarını ikna edemeyince yolları ayırmaya karar verdiler.

Ertesi gün balıkçılar ağını attığında ilk iki balık kaçtı. Fakat üçüncüsü yakalandı. Sorunu belirleyememiş ve harekete geçememişti ve şimdi tehlikeyi ihmal etmenin bedelini ödüyordu.

Hikayeden çıkarılacak ders

Bir problemle karşılaşıldığında akıllıca davranmak işe yarar. Her sorunun farklı olduğunu ve bu nedenle farklı bir çözümü olduğunu unutmayın.

İlham Verici Hikayeleri Okumayla İlgili İpuçları

1. İlham verici hikayeleri okumak için en iyi zaman gündüz vakti, çünkü çocuğunuz uyanık ve yorgun olmayacak, yatmaya hazır olacak. Bu durum hikayenin daha iyi konsantrasyonunu ve anlaşılmasını sağlar.

2. İlham verici bir hikaye olması, sıkıcı olması gerektiği anlamına gelmez. Başka herhangi bir hikaye gibi okuyun. İlgi çekici hale getirmek için baştan sona farklı sesler ve perdeler kullanın.

3. Hikayenin sonunda çocuğunuza sorular sorun. Çocuğunuza karakter yerine ne yapacağını veya hikayenin ahlakının ne olduğunu sorabilirsiniz.

4. Hikayeyi çocuğunuz için daha alakalı hale getirmek için ince ayar yapabilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği ve sevmediği şeylere göre çalışın, bu onun hikayeyle daha fazla ilgilenmesini sağlayacaktır.

5. Çocuğunuzun aralarında boşluk olduğunu hissederseniz, hikayeyi duraklatın ve daha sonra ne olacağına dair tahminler isteyin. Hatta bunu normal bir uygulama bile yapabilirsiniz. Çocuğunuzdan bir öngörü istemek, hayal gücünü artırmaya yardımcı olur.

Öyleyse bunlar hem sizin hem de çocuğunuzun takdir edeceği en iyi hikayelerden bazıları. Her birimizin içimizde bir hikayesi olduğunu unutmayın – sadece çocukları motive eden ve onlara değerli dersler vermeyen, aynı zamanda onları hayal etmeye ve hayal etmeye teşvik eden bir hikaye.

Diğer becerilerin yanı sıra yaratıcılığı artıran süper ilgi çekici ve eğlenceli aktiviteler içeren Harika Kanatlar gibi bir etkinlik kutusu ile çocuğunuzu hayal gücünü ve ifade becerilerini geliştirmeye daha da teşvik edebilirsiniz. Çoklu zeka teorisine dayalı olarak, her kutunun ay için benzersiz bir teması vardır ve çocuğunuzun çok yönlü gelişimi için çalışır. Abone olun ve ay için kutunuzu hemen kapınıza getirin!

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu