Gençler

Çocuklar İçin İlginç Temizlik Oyunu

Çocuklarınızın temizlik konusunda size yardım etmesini sağlamak veya odalarını temizlemelerini sağlamak, tamamen başka bir zorluk olabilir. Bununla birlikte bir strateji oluşturmak ve çocuklarınızın da aktiviteye dahil olmasını sağlamak için kullanabileceğiniz çocuklar için birkaç temizleme oyunu var. Eğlenceyi ve ev işlerini birleştirmek, herkese çeşitli şekillerde mutluluk getirebilir.

Çocuklarınızı Temizliğe Dahil Etmek İçin Eğlenceli Oyunlar

Çocuklarınızla temizlik faaliyetlerine başlamanıza yardımcı olmak için, bunun için gerekli olan ilk adımları size sağlayabilecek oyunların bir listesini hazırladık.

1. Müziği Temizleyin

Her zamanki temizlik ve organize etme faaliyetlerini enerjik müzikle aşılayarak daha az sıkıcı hale getirin.

Nasıl oynanır?

Bu aktiviteyi popüler şarkılardan biriyle veya çocuğunuzun favorileriyle eşleştirin. Bunun onları harekete geçirebilecek enerjik bir şey olduğundan emin olun. Müziği aralıklı olarak duraklatın. Müzik durduğunda, çocuklarınızın yerinde donması ve temizliği durdurması gerekir. Müziğe devam ettikten hemen sonra devam ederler.

Oyunun Amacı

Müziği temizlik aktivitesiyle birleştirmek temizliği hızlandırabilir ve sıkılma şansı olmadan çocuklarınızı heyecanlandırabilir. Bir grupta yapıldığında, bu herkes için oldukça eğlenceli olabilir.

2. Bir Reklam Yapın

Günümüz çocuklarının videolara olan yakınlığıyla, evinizde temizliğin nasıl yapıldığına dair bir reklam yapın.

Nasıl oynanır?

Çocuklarınızın oyuncu olmasına ve oynamak istedikleri rolü seçmelerine izin verin. Sen yönetmen ve kameramansın. Temiz tutmak için farklı tekniklere dayalı olarak evde bir reklam çekeceğinizi bilmelerini sağlayın. Çocuklarınıza kamerada mutlu görünmelerini tavsiye edin, böylece başkaları da kendi evlerini temizlemeyi sevdiklerini bilir. Yapabiliyorsanız reklamı biraz komik yapın.

Oyunun Amacı

Çocuklar etrafı temizlemekten nefret etme eğilimindedir, çünkü bu onlar için yeterince “havalı” olmayabilir. Aktiviteyi bir tür reklam çekimine dönüştürdüğünüzde, çocuklarınız kamera karşısında en iyi davranışlarını koruyacaklarının bilincinde olacaklar ve bunu olumlu bir tavırla yapmak için tek düşündükleri şekilde çalışacaklar.

3. İşinizi Yapın

Çocuklarınız onlara atadığınız işi beğenmiyorsa, bırakın kendileri seçsinler.

Nasıl oynanır?

Herhangi bir popüler tahta oyununa benzer bir tahta yapın ve her kare, yapılması gereken bir aktiviteyi belirtir. Çocuklarınız birinci kareden başlayıp zar atabilir. Nereye indilerse, yapmaları gereken iş bu. Aynı alana birden fazla çocuk gelirse bazı görevler gruplar halinde yapılabilir.

  Çocuklarla Oynamak İçin En İyi Bebek Bakıcılığı Oyunları

Oyunun Amacı

Onlara atadığınızı reddetme faktörünü kaldırın. Kavramı oyunlaştırmak ve seçimlerinden onları sorumlu kılmak sizin lehinize büyük ölçüde işe yarayabilir.

4. Giyin ve Temizle

Kim bir doktor olamayacağınızı ve evin çöpten iyileşmesine yardımcı olamayacağınızı kim söylüyor?

Nasıl oynanır?

Çocuğunuzun istediği herhangi bir kişinin rolünü almasına izin verin. Evin her tarafına yayılan tüm oyuncakları tutuklamak ve oyuncak dolabının hapishanesine koymak için burada bulunan bir polis memuru olabilir. Kızınız, evi tamamen süpürmek için sihirli süpürgesini kullanacak bir peri de olabilir. İmkanlar sonsuzdur.

Oyunun Amacı

Aklını evi temizleme faaliyetinden uzaklaştırmak ve tüm görevi bir hayal ürünü faaliyete dönüştürmek, onları yaparken odaklanmış ve mutlu tutabilir.

5. Çöpçü Avı

Herkes evin her yerinde olacağından, çocuklarınız için de biraz hazine saklamak en iyisidir.

Nasıl oynanır?

Evin iyi gizlenmiş belirli alanlarında küçük şekerlemeleri veya minik hediyeleri saklayarak önceden hazırlanın. Evin etrafında bir hazine olduğunu çocuklarınıza bildirin. Bunu, her çocuğun belirli bir etkinliği tamamladıktan sonra sizden alabileceği ipuçlarıyla bağlayın.

Oyunun Amacı

Gizli hazinenin cazibesi, en azından çocuklarınızın başlamasını sağlayabilir ve başkalarının yolları görmeden önce onları daha hızlı ve verimli olmaları için motive edebilir.

6. Çamaşır Yarışı

Kullanım motivasyonları bile çocuklarınızın kıyafetlerini yıkamanıza yardım etmesini sağlayabilir.

Nasıl oynanır?

Çocuklarınızın giysilerini renkli ve beyaz olarak ayırması, ayrı çantalara koyması ve çamaşır makinesine getirmesi için gereken kuralları belirleyin. Bırakın hepsi evin girişinden başlayıp sonra düdük çalsınlar. Her şey doğru yapılırken oraya ilk ulaşan kişi kazanır.

Oyunun Amacı

Biraz rekabet, çocuklarınızın en uzun süre erteleyebilecekleri basit bir görevi yapmalarını sağlamada uzun bir yol kat edebilir.

7. Güvenli Bölge

İşler evin etrafına dağıldığında, hepsini tek bir yerde bir araya getirerek düzenlemeyi kolaylaştırın.

Nasıl oynanır?

Çocuklarınıza, yerin enfekte olduğunu ve evdeki tüm oyuncakların ve diğer şeylerin yok olma tehlikesi olduğunu söyleyin. Geriye kalan tek şey evin içinde güvenli bir bölge ve çocuklarınız evin farklı yerlerinden bahsettiğiniz tüm nesneleri güvenli bölgeye götürmek zorunda.

Oyunun Amacı

Evin etrafında oyuncak veya kıyafet avlamaktansa, hepsini tek bir yerde toplayabilir ve ardından işleri kolayca halledebilirsiniz.

8. Jenga’yı Temizleme

Popüler Jenga oyununu hatırlıyor musun? Bunu temizlik görevlerinizle oldukça etkili bir şekilde eşleştirebilirsiniz.

Nasıl oynanır?

Bir kalem kullanın ve yapmanız gereken tüm ev faaliyetlerini çubukların üzerine yazın. Jenga bloklarını birleştirin ve kuleyi yaratın. Şimdi, çocuklar kuleyi rahatsız etmeden birbiri ardına blok çekmeye başlasın. Çıkardıkları herhangi bir bloğun tamamlamaları gereken bir görevi olabilir.

  Şiddetli Oyuncak Oyunları Çocukları Daha Şiddetlendirir Mi?

Oyunun Amacı

Sizden zor bir görev verilmek yerine, çocuklarınız oyunun verebileceği görevi seçeceklerdir.

9. Çocuğunuzu Robota Dönüştürün

Çocukların emirlerinizi harfiyen yerine getirebilecekleri fütüristik çağa hoş geldiniz.

Nasıl oynanır?

Çocuğunuza, komutlarınızı tam olarak söylediğiniz şekilde dinlemesini tavsiye edin. Sağa dönmelerini, beş adım yürümelerini, oyuncağı almalarını, geri dönmelerini, on adım yürümelerini ve kutuya koymalarını emredin. Komutları tekrarlayarak ve birkaç hata yaparak, çocuğunuz çok eğlenecek ve siz de görevi yaptırabilirsiniz.

Oyunun Amacı

Komutlara uymak, herhangi bir görevi tamamlamanıza yardımcı olabilir ve bir robot sesiyle yanıt vermek çocuklar için oldukça heyecan verici olabilir. Onlara bir yudum meyve suyu veya kurabiye ısırması vererek aralıklı olarak şarj edebilirsiniz.

10. I Spy oyna

Temizlenecek bir odanız varken casusluk için bir yolculuğa çıkmanıza gerek yok.

Nasıl oynanır?

Her zamanki gibi, Casusluk oyunu, çocuklarınızın bir köşede durmasına izin verin. O zaman “Yeşil bir gömlek casusluk yapıyorum” diyebilirsiniz. Çocuklarınız gömleği alıp size iade etmek için koşabilir. Bunu çamaşır toplamak, kirli bulaşıkları toplamak, pencereleri temizlemek gibi herhangi bir görevle yapmak, görevleri neredeyse anında tamamlayabilir.

Oyunun Amacı

Oyun, çocuklarınızın odaya daha dikkatli olmalarına ve onlardan tamamlamalarını isteyebileceğiniz olası görevleri aramalarına yardımcı olarak onlar için de görevler belirlemenize yardımcı olur.

Bir Çocuğu Temizlik Görevini Üstlenmeye Motive Etmeye Yardımcı Olabilecek Faktörler

Çocuğunuza bir ev temizliği görevini yaptırmaya çalışırken hatırlamanız gereken birkaç önemli faktör vardır.

  • Eğlenceli hale getir

Bir görevi bir görev gibi tutmak çocuğunuzu bu konuda heyecanlandırmayacaktır. İlgi alanlarından yararlanın, görevi eğlenceli bir aktiviteye dönüştürün ve çocuğunuz buna katılmaya istekli olacaktır.

  • Akıl Yürütmeyi Kullan

Çocuklarınızın istediklerinden yararlanın ve bir aktiviteyi bitirme ihtiyacına sebep olmak için kullanın. Çocuğunuzun arkadaşlarını ancak odasını temizledikten sonra getirebileceği gerçeğini birleştirmek, onu ayağa kaldırabilir ve odasını hemen temizleyebilir.

  • Ödül Ver

Çocuklar ayrıca doğru şeyi yaptıkları için cesaretlendirilmeleri ve ödüllendirilmeleri için motive edilebilir. Ödüller, fazladan bir çerez kadar basit olabilir veya 30 dakika kadar televizyon izlemesine izin verilebilir.

Okul öncesi çocuklar için sayısız temizlik oyunuyla, evdeki işleri tamamlayan tek kişi olmadığından emin olabilirsin. Ev temizliği, herkesin birbirine bağlandığı ve her zaman hatırlayabilecekleri harika bir zaman geçirdiği bir aile etkinliği haline gelebilir.

Sıradaki Yazı: Çocuklar İçin İlginç Takım Oluşturma Etkinlikleri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu