Gençler

Çocuklar İçin STEM Oyuncakları – Faydalar ve Fikirler

Çocuklar oyuncakları severler ve nadiren içinde oyuncak olmayan çocuklu bir ev vardır. Oyun, çocuklar için harika bir aktivitedir ve çocuğunuz oyun sırasında bazı önemli beceriler geliştirirse daha da iyi hale getirilebilir. Bu, çocuğunuzun oynarken farklı beceriler geliştirmesine yardımcı olduğu için STEM oyuncakları tam olarak burada devreye girer.

İçindekiler

STEM Oyuncakları Nedir?

STEM, “Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik” oyuncakları anlamına gelir. Bu oyuncakların eğitici olması, çocukları farklı düşünmeye ve daha yaratıcı olmaya teşvik etmesi amaçlanmıştır. STEM oyuncakları, çocuğunuzun merakını gidermek ve yaratıcılığını harekete geçirmek için tasarlanmıştır. STEM Oyuncakları, çocukların oynaması için eğlencelidir. Farklı STEM Oyuncakları farklı becerilere odaklanır. Bazıları kimyaya, bazıları kodlamaya, bazıları mühendisliğe, bazıları ise mekanik işleyişe ve daha fazlasına odaklanır.

STEM Oyuncaklarının Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar ve Çocuk psikologları, çocukların STEM Oyuncaklarına ne kadar erken maruz kaldıklarının o kadar iyi olduğuna inanmışlardır. Avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Problem Çözme Becerilerinin Geliştirilmesine Yardımcı Olur: Çocuklarınız STEM Oyuncakları ile oynarken, düşünerek ve zekalarını kullanarak farklı engellerin üstesinden gelmeyi öğreniyorlar. Oyunlar, çocukları kazanmak için çözümler üretmeye teşvik edecek farklı zorluklar sunduğundan, mücadelelerle yüzleşmeyi öğrenir ve düşüncelerinde daha bağımsız hale gelirler.

 • Küçük Yaşta Yaratıcılığı Teşvik Eder: STEM Oyuncakları çocukları düşündürdüğü için, aynı zamanda yaratıcılık pratiği de yapıyorlar. STEM Toy problemlerini çözerken kutudan çıkan bir çözüm bulmak zeka ve yaratıcılık gerektirir.

 • STEM’in Zor Olmadığını Kanıtlıyor: Bir çocuğun günlük olarak yaşadıkları, gelecekte ne olmayı arzuladıklarını ve nelere ilgi duyduklarını etkileyecektir. Çocuklar STEM Oyuncaklarına maruz kaldıklarında Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematiği görmeyeceklerdir. zor konular olarak. Güvenleri yükselir ve bu konular hakkında açık fikirli bir şekilde daha fazla şey öğrenmeye başlayabilirler.

 • Öğrenme Eğlenceli Hale Gelir: Ebeveynler, öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek için çaba sarf etmelidir. STEM Oyuncakları bu açıdan işini kolaylaştırır. Öğrenmeyi etkileşimli ve eğlenceli hale getiriyorlar. Öğrenme eğlenceli olduğunda, hafızaya daha çok yerleşir, bu yüzden bu öğrenme seanslarında öğrenilen beceriler bir ömür boyu tutulur.

 • Motor Becerileri ve Koordinasyonu Geliştirir: STEM Oyuncakları, çocukların motor koordinasyonlarını geliştirmelerine ve esnetmelerine yardımcı olur. Ellerini ve küçük parmaklarını kullanarak daha fazla pratik yaptıkça, el göz koordinasyonu çok daha iyi hale gelir. STEM Oyuncakları henüz küçükken çocuklarınıza tanıtırsanız ve becerilerini geliştirmeyi öğrenirseniz, bunda çok iyi olacaklar ve bu etkinlikleri gerçekleştirirken daha fazla güven kazanacaklar.

 • Çocuğunuz İçin Doğru STEM Oyuncakları Nasıl Seçilir

  Piyasada birçok STEM Oyuncak türü bulunmaktadır. Klasik ve ucuz olanlardan pahalı ve modern STEM oyuncaklarına kadar, aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var. Çocuğunuz için aldığınız oyuncakların yaşına uygun olduğundan ve daha büyük çocuklar için yapılmadığından emin olun. Daha büyük çocuklar için yapılmış oyuncaklar alırsanız, küçük çocuğunuz onlarla etkili bir şekilde oynayamayacağı için ilgisini kaybedecek veya hatta güvenini kaybedebilir.

    Çocuklar İçin Basit Origami Çiçek Fikirleri

  Tüm STEM Oyuncakları etkileşimli olmalı ve çocuğunuzun ilgilendiği bir şey olmalıdır. Çocuğunuz belirli bir oyuncağı sevmiyorsa, onunla oynamayacaktır. Bu olduğunda, öğrenme fırsatı kaybedilir.

  STEM Oyuncakları ile Nasıl Oynanır?

  Çocuğunuza sadece STEM Oyuncakları vermek ve onunla birlikte olmak yerine, çocuğunuzla oynamak için zaman ayırmalısınız. Bu, çocuğunuzda daha fazla yaratıcılık geliştirmenize yardımcı olacaktır. Sorular sormanız ve çocuğunuza düşünmesi için bir şeyler vermeniz gerekecek. Etkinlik hakkında konuşmak, önerilerde bulunmak ve çocuğunuzla olumlu etkileşim kurmak, öğrenmeyi teşvik etmenin en iyi yollarından biridir.

  Fakat onlara her şeyi basitçe anlatmamayı öğrenmelisiniz. Onlara kendileri için düşünme fırsatı verin. Amaç, geliştirebilecekleri sorular sormak veya önerilerde bulunmaktır. Çok fazla açıklama yaparsanız, çocuğunuz ilgisini kaybedebilir. Fakat çocuğunuzun yardım aradığına dair herhangi bir işarete dikkat edin. Fakat bunu gerçekten dile getirmeyebilir.

  Çocuklar İçin En İyi STEM Oyuncakları

  Farklı yaşlardaki çocuklar farklı öğrenme ve beceri kapasitelerine sahip olduklarından, hayatlarının farklı aşamalarında oynamak için farklı STEM Oyuncaklarına ihtiyaçları olacak. İşte yaş grubuna göre çocuklar için en iyi STEM Oyuncaklarından bazıları:

  Yürümeye başlayan çocuk

  Küçük çocuğunuz bu yaşta bir şeyler bir araya getirmeyi çok sevecek.

 • İstifleme Bardakları: İstifleme Bardakları, yürümeye başlayan çocuğunuz için harika bir seçenektir. Onları baş aşağı çevirebilir, doğru sırayla nasıl organize edeceklerini bulabilir ve hatta banyo sırasında küçük tekneler olarak kullanabilirler. Bu, yüzdürme kavramı hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacaktır.

 • Şekil Sıralayıcı: Şekil Sıralayıcı, farklı şekiller hakkında bilgi edinmeye gelince küçükler için çok iyi bir STEM Oyuncağıdır. Şekilleri kapaktaki deliklerle nasıl eşleştireceklerini bulmaları gerekecek. Bahsetmiyorum bile, tüm şekilleri tekrar dışarı atmak onlar için oldukça eğlenceli.

 • Grippies Builders: Bu tür yapı oyuncakları, büyük bir tutuşa sahip oldukları ve normal yapı taşları gibi ağızlarına sığmayacak kadar büyük oldukları için yeni yürümeye başlayan çocuklar için harika olacaktır. Çocuğunuz bu STEM Oyuncak ile bir şeyler inşa etmeye giriş yapacak.

 • Somunlar ve Cıvata Yapı Setleri: Yeni yürümeye başlayan çocuklar, bu yenilikçi bina girişine bayılacak. Somun, cıvata kavramını ve nesneleri bir arada tutmak için nasıl kullanıldıklarını öğrenecekler. Parçalar büyük, bu yüzden yutulan herhangi bir şey için endişelenmeyin.

 •   Çocuklarınızın Korkmadan İzleyebileceği En İyi Korku Filmi

  Okul öncesi

  Bir çocuk büyüdükçe öykülerle, farklı şeyler okumak ve konuşmakla daha fazla ilgilenir. İşte keyif alacakları bazı okul öncesi STEM Oyuncakları:

 • Büyüteç: Bazıları için aslında oyuncak olarak sınıflandırılmıyor. Fakat çocuklar kesinlikle onu böyle kullanacaklar. Büyüteçten bakarak çok şey öğrenebilirler. Karıncalar ordusunun yiyecek koleksiyonlarını seyrederken bazı ilginç soruları yanıtlamaya hazır olun. Ebeveyn ve çocuk için harika bir öğrenme deneyimi olabilir.

 • Magic Brix: Bendy, yumuşak ve kolayca manipüle edilebilir, çocuğunuz robotlar, evler ve istediği her şeyi inşa edip yaratarak yaratıcılığını ortaya çıkarabilecektir.

 • Yazar Kasa: Bu, oyunlara rol oynama eklemenin harika bir yoludur. Bir oyuncak yazar kasa alarak ve oyun oynayarak, okul öncesi çocuğunuz sayılara daha fazla alışacak ve alışverişin nasıl çalıştığını öğrenecektir.

 • Bulmacalar: Kolay bir bulmaca seti, mekansal yeteneklerini iyi kullandıkları için çocuklar için harikadır. Bulmaca ile oynamak çocuklarınızın problem çözmede daha iyi olmasını sağlar.

 • Çocuklar

  Çocuklar yaşlanıyor ve oynamak için biraz daha düşünme ve strateji gerektiren bir şeye ihtiyaç duyacaklar. İşte çocuklarınız için harika seçimler.

 • İnsan Vücudu Bulmacaları: Bu bulmaca ile miniklerinizi biyolojinin temelleriyle tanıştırabilirsiniz. Doğru vücut bölümünü doğru yere yerleştirmeleri gerekecek. 5 yaşındakiler için en ilginç STEM Oyuncaklarından biridir.

 • Kodlama Robotu: 6 yaşındakiler için en iyi STEM Oyuncakları, yaş grupları için yapılmış bir kodlama robotudur. Böylelikle STEM’in tüm yönlerini eğlenceli bir şekilde öğrenecekler.

 • Roller Coaster Challenge: Küçük mühendisiniz bununla bir roller coaster macerası tasarlayabilecek. Çemberler ve her şeyle birlikte gelir. Çocuğunuz rayları inşa edebilir ve başarılı olmasını umarak arabayı aşağı gönderebilir. Bu, 7 yaşındaki çocuklar için en iyi STEM Oyuncaklarından biridir, çünkü çocuğunuzun gerçekten çok düşünmesi ve iyi bir tasarım bulması gerekecek.

 • Science Explorer Set: Çocuklar bununla çok eğlenebilecekler. Gizemleri çözmeyi içerdiği için 8 yaşındakiler için STEM Oyuncaklarının en ilgi çekici olanlarından biridir. İpuçları, parmak izi almak için bir set ve sırları çözmek için gereken tüm malzemelerle birlikte gelir.

 • STEM, çocuğunuzun çok yönlü gelişimine izin verir ve çok sayıda beceriyi geliştirir. Her yaş için çok sayıda farklı STEM Oyuncakları ile çocuğunuzun ihtiyacına ve yaş grubuna uygun bir oyuncak bulmakta zorlanmayacaksınız.

  Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

  Bebekler ve Çocuklar için Açık Hava Oyuncakları
  Çocuklar İçin Ev Yapımı Oyuncaklar
  Çocuklarda Yaratıcılığı Teşvik Eden Oyuncaklar

  Benzer İçerikler:

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu