Gençler

Çocuklar İçin Düşünme ve Yaratıcılıklarını Artıracak Kolay Doodle’lar

Çocuğunuzun not defterinin küçük rastgele ve anlamsız çizimlerle karalanmış olduğunu gördüğünüzde, çoğu ebeveyn gibi, çocuğunuzun hiçbir anlam ifade etmeyen rastgele şeyler çizerek zaman kaybettiğini hissedebilirsiniz. Ona anlamlı bir çizimin veya mantıklı bir çizimin tamam olduğunu ve yaratıcı eğilimi gösterdiğini söyleyebilirsiniz. Fakat çocuğunuza böyle yapmasını söylerken yanlış olacaksınız çünkü bu kendiliğinden çizimler veya karalamalar, herkesin düşündüğünden daha anlamlı. Çeşitli bilimsel araştırmalar, karalamaların yaratıcılığı geliştirmek, beyin ve hafızayı oluşturmak ve çocukları rahatlatıp enerjik tutmaya yardımcı olmak için harika bir hobi olduğunu ortaya koyuyor.

Doodling Nedir?

Karalama, kağıt üzerine rastgele ve kendiliğinden işaretler çizmek veya yapmaktır. Karalama için belirlenmiş bir desen veya şekil veya hatta ortam yoktur. Herhangi bir şekilde olsun ya da olmasın, insan her şeyi yapabilir. Çocuklar genellikle kağıt üzerinde kurşun kalem, tükenmez kalem veya mum boya ile karalamalar yaparlar. Karalamaların bir kişinin rastgele düşüncelerini ifade ettiğine ve kendilerini ifade etmenin aracı olduğuna inanılıyor. Bu sanat formu çok fazla çizim becerisi gerektirmez ve herhangi bir form, çizgi veya şekil ile kendini ifade edebilir. Bir çocuk aklını ve çabasını buna koyduğunda, diğer tüm sanat eserleri gibi yorumlanabilen harika karalamalar yaratabilir.

Karalama, çocukların yaratıcılıklarını keşfetmeleri, yeni kavramları kavramaları, odaklanmaları, rahatlamaları ve daha iyi bir zihinsel sağlık elde etmeleri için önemli bir araçtır. Birçok bilimsel araştırmacı, doodle yapan çocukların daha rahat ve daha iyi bir hafızaya sahip olduklarını keşfetti. Karalama, aslında, stresi azaltmak için herkesin rastgele düşüncelerini görsel dil biçiminde ifade etmesi için yaratıcı bir yöntemdir. Karalama, çocukların öğrenmesine, yaratıcı düşünmesine ve düşüncelerini iletmesine yardımcı olur.

Neden Çocuklarınızı Doodle Yapmaya Teşvik Etmelisiniz?

Karalamaların çocuklar ve yetişkinler için birçok yönden faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Sahip olduğu çeşitli faydalar nedeniyle çocuklarınızı onlardan kaçmaya teşvik etmelisiniz. Doodle sanatının çocuklar için faydalarından bazıları şunlardır:

1. Okuryazarlığı Geliştirir

Küçük çocuklar yazmaya başladıklarında yapıdan yoksundurlar. Basit bir karalama, ister çizimde ister yazı yazarken şekil oluşturmanın başlangıç ​​noktasıdır. Karalama, onların ince motor becerilerini geliştirmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olur. Bu yüzden yazma ve çizme yolunda ilk adımdır.

2. El-Göz Koordinasyonunu İyileştirir

Çocuğunuz karalamaya devam ettikçe, resim yapma yeteneği gelişir ve bu, el-göz koordinasyonunu geliştirir ve iyileştirir. Çocuğunuz, günlük nesneleri çizmeye veya yaratmaya başladığında uzay ve mesafe kavramlarını da öğrenirsiniz.

3. İnce Motor Becerileri Geliştirir

Çocuğunuzun ince motor becerileri geliştirmesi gerekir ve karalamak için bir kalem veya kalem tutarken, kalemi veya kalemi hayal gücüne göre kullanma becerisini geliştirir. Çocuklar karalamalarını gördüklerinde, ne hayal ettiklerini ve ne yarattıklarını anlayabilirler. Zaman geçtikçe, hayal ettiklerini veya gördüklerini yaratmayı öğrenirler, dolayısıyla motor becerilerini daha da geliştirirler.

  Çocuklar İçin Yapılması Gereken Egzersiz ve Faydaları

4. Bellek Gücü Oluşturur

Karalama, çocukların beyinlerinin uzun süre tetikte kalmasına yardımcı olur. Karalamadıklarına kıyasla daha fazla bilgiyi işlemelerine ve saklamalarına yarar. Büyüdükçe, uzun dersler dinleyecekler ve ilgilerini kaybetmeden uyanık kalmaları gerekiyor, aksi takdirde beyinleri söylenenlerden uzaklaşmaya devam edecek. Doodling, dinledikçe, derse ya da öğretmenin söylediklerine olan ilgisini kaybetmeden beyinlerini meşgul eder. Aynı zamanda beyinlerinin bilgiyi aynı anda düşünmesine ve işlemesine yardımcı olur.

5. Odağı Geliştirir

Çoğu insan, karalama yaparken odaklanmadıklarını ve karalama ile dikkatlerinin dağıldığını düşünür. Aksine karalama dikkatini dağıtmaz. Fakat bir kişinin dikkatini çekerek ve uyararak odaklanmasına yardımcı olur. Karalama, çocuğun hayal kurmasını engellediği ve etrafındaki şeylere odaklanmasını sağladığı için konsantrasyonu iyileştirir.

6. Stresi Azaltır

Karalama, sürekli desenler veya çizgiler çizmek rahatlamalarına ve gevşemelerine yardımcı olduğundan stresi azaltmaya yardımcı olur. Karalama, iyi bir çizim yapma baskısı olmadan yapıldığından, çocukların kendilerini özgür ve rahat hissetmelerini sağlar.

7. Yaratıcılığı Artırır

Karalama, çocukların beyinlerinin farklı alanlarını harekete geçirir. Bu alanlardan bazıları, çocuk kelime merkezli bilgileri işlerken genellikle hareketsizdir. Böylece çocuk karalama yaptığında, bu hareketsiz alanlar aktif hale gelir ve yaratıcı bir çözüme ulaşmasına veya yaratıcılığını ve bilişsel olmayan becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Çocuğunuz başlangıçta anlaşılmaz karalamalar çizebilir; ancak, karalamaları tanımlaması istenirse, yaratılışlarının derinlemesine bir tanımını verecektir. Doodle’ları açıklamak, bir hikaye oluşturmasına ve hayal gücünü serbest bırakmasına yardımcı olacaktır. Bu, çocuğunuzu hayal gücünü keşfetmeye ve yaratıcılığını artırmaya teşvik edecektir.

8. Duyguları İfade Edin

Karalama, çoğunlukla bilinçsiz zihnin ve duyguların yansıması veya görsel ifadesidir. Bu yüzden karalama, çocuğun içsel duygularını özgürce ifade etmesine ve varsa stresi azaltmasına yardımcı olur. Düşünceleri ifade etmek çocuğunuzun özgüvenini artırabilir.

9. Sağlığı İyileştirir

Çocuğunuz karaladıkça rahatlar ve kalp atış hızı artar. Bazıları bunu meditasyonla özdeşleştirir ve meditasyon zihninizin, duygularınızın ve vücudunuzun gevşemesine yardımcı olduğu gibi karalama da yapar. Derin benlikle uyum geliştirmeye yardımcı olur ve farkındalığı geliştirir. Tıpkı meditasyon gibi, karalama kan basıncını, sindirim düzenini, kas fonksiyonunu, kalp atış hızını ve ritmi iyileştirir. Böylece çocuğunuzun sağlığını, zindeliğini, duygusal sağlığını ve bağışıklık sistemini iyileştirir.

Çocukları Doodle Yapmaya Teşvik Etmek İçin İpuçları

Çocuğunuzu doodle yapmaya teşvik etmek için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Çocuğunuzu doodle yapmaya teşvik etmenin en iyi yolu, onu kendinizin başlatmasıdır. Ondan bunu yapmasını istemek yerine, kendiniz karalamaya başlayın. Çocuğunuz görecek ve takip edecek.
 • Renkli kalemleri, kalemleri, çizim kitaplarını vb. her yerde bulundurun. Çocuğunuz onların yalan söylediğini görecek ve karalama yapmak için kullanacaktır.
 • Karalama zahmetsiz ve spontane bir aktivitedir, bu yüzden çocuğunuza bunu yapmasını istemeyin veya hatırlatmayın. Televizyon izlerken veya telefonda konuşurken onlara çizim kitabını ve kalemi verin. Farkında olmadan başka şeyler yaparken bilinçsizce karalamaya başlayacaklar.
 • Çocuğunuza karaladığınız şeyi nasıl karalayacağını veya kopyalayacağını öğretmeyin. Bu onların yaratıcılığını engelleyecektir. Bırakın çocuklar istediklerini çizsinler.
 • Çocuğunuzun ne karalaması gerektiğini merak ettiğini görürseniz, başlamak için bir tema veya konu önerin.
 • Doodling’in doğru ya da yanlış yolları yoktur. Aklınıza gelen her şeyin ücretsiz bir çizimi. Bu yüzden çocuğunuz size doodle’ını gösterdiğinde, sanat eserini asla yargılamayın veya eleştirmeyin. Çabaları takdir edin; küçük çocuğunuzu daha fazla karalama yapmaya teşvik edecektir.
 • Çocuğunuz size karalama sanatını gösterdiğinde, arkasındaki düşünceleri veya karalamaların ne anlama geldiğini sorun. Bu onu iletişim kurmaya teşvik edecektir.
 • Çocuğunuzun resim yapamaması durumunda, onu karalamaya başlamaya teşvik etmenin iyi bir yolu, şekilleri çizmek için kullanmasına izin vermek ve ardından bunları renklerle veya desenlerle doldurmaktır. Çocuğunuzun karalamasını kolaylaştırmak için şekiller de çizebilirsiniz.
 • İyi bir yol, çocuğunuzdan bir oyun ya da en sevdiği bir çizgi film gibi günlük aktivitelerinden birini çizmesini istemektir. Çocuklar bu şeylerden zevk alır ve sevdikleri şeyleri çizmeleri onlar için kolaydır.
  Çocuklar İçin Harika Yaz Kampı Aktivitesi

Çocuklarla Nasıl Eğlenceli Doodle Sanatı Yapılır?

Başlangıçta, çocukları doodle yapmaya teşvik etmek için ebeveynlerin onlarla resim yapmaları gerekir. Bu, çocuklara ilgi duyacak ve sonunda aktiviteden keyif alacaklar. Çocuklarınızla eğlenceli doodle sanatı yapmak için aşağıdakilere ihtiyacınız var:

İhtiyacın olan şeyler

 • Beyaz kağıt veya çizim kitabı
 • Kalem
 • Renkli Kalem
 • Siyah işaretçi
 • Pastel boya
 • Renkli kalemler

Nasıl çizilir

Bir doodle çizimine başlamadan önce hatırlanması gereken ilk şey, doodle’ın doğru ya da yanlış yolu olmadığıdır. Her şey ve her şey doğru yoldur. Sadece kendinizin ve çocuğunuzun yaratıcılığını serbest bırakın ve istediğinizi çizin.

Bununla birlikte anaokulu için yeni başlayanlar için doodle sanatı için, şu basit adımları takip edebilirsiniz:

 • Beyaz kağıdı veya çizim kitabını alın.
 • Aklınıza gelebilecek büyük döngüler veya şekiller oluşturmak için birden çok eğri içeren çizgiler çizin. Farklı şekiller oluşturmak için çizgiler birçok yerde kesişmelidir. Çok sayıda şekil, doodle sanatını daha renkli hale getirecektir.
 • Çocuğunuzun çizgi çekmek istememesi durumunda, ne isterse çizmesine izin verin. Zahmetsiz ve spontane olmalıdır.
 • Şimdi çocuktan yarattığı şekilleri veya formları kendi seçtiği renklerde boyamasını isteyin.
 • Çocuğunuz boya kalemleri veya renkli kalemler kullanabilir ya da şekilleri çizgilerle veya renklerle yapılmış farklı desenlerle doldurabilir. Standart karalama türleri ve stilleri yoktur, bu nedenle her şey mümkündür.
 • Renklendirdikten sonra şekilleri siyah bir kalemle vurgulayın.
 • Çocuğunuzun doodle sanatı tamamlandı.

Karalama, çocukların gevşemesi ve yaratıcı olması için sadece bir araç değil, aynı zamanda beyin güçlerini geliştirmek için de faydalı bir egzersizdir. Çocukların hafızayı geliştirmesine, konsantre olma gücünü artırmasına, yaratıcı düşünceyi geliştirmesine, öğrenmeyi hızlandırmasına ve rahatlamasına yardımcı olur. Karalama, çocuklarınızın sanatı öğrenmeleri, yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmaları ve hem bilişsel hem de bilişsel olmayan becerilerini geliştirmeleri için ilginç bir yoldur.

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuklar İçin Eğlenceli ve Heyecan Verici Yaratıcı Etkinlikler
Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar
Çocuklar için En İyi Beyin Jimnastiği Egzersizleri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu