Eğitim

Çocuklar İçin Farkındalık ve Bunu Öğretmenin Yolları

Günümüzde hayat, çok hızlı gitmek ve işleri halletmekle ilgili fakat anın sıcağında, şimdi yaşamayı unutuyoruz. Farkındalığın çocuklara ve yetişkinlere çeşitli bilişsel ve duygusal faydalar sağladığı gösterilmiştir. Dikkat, stresi daha iyi yönetebilmekten, yorucu bir çaba göstermeden veya çaba harcamadan genel olarak üretken olmaya kadar, kişinin hayatını değiştirebilir – ancak ancak doğru uygulanırsa.

İçindekiler

Mindfulness nedir?

Farkındalık farkındalıktır. Basit bir ifadeyle, çevremizin, nasıl hissettiğimizin ve başkalarıyla olan bağlantımızın farkında olmakla ilgilidir. Duyguları uyuşturmak değil, onları yargılamadan çalışmak ve sadece akışına bırakmaktır. Bu alanda halihazırda pek çok bilimsel çalışma ve kapsamlı araştırma yürütülüyor fakat bir şey açık: farkındalık kişiye durumlarına tepki vermemeyi ve tepki vermemeyi öğretiyor. Bu aynı zamanda daha net karar vermeye yol açar, hafızayı güçlendirir ve kişinin duygusal zekasını da geliştirir.

Çocuğunuz İçin Farkındalığın Faydaları

İşte çocuğunuz için farkındalığın birkaç faydası:

1. Daha Dikkatli Olur

Daha bilinçli hale geldiğinden, daha uyanık hale gelir. Bu durum dinlemeyi ve gerçekten dikkat etmeyi öğrendiği için akademik performansında bir gelişme anlamına gelir.

2. Gözlem Becerileri Gelişiyor

Etrafa bakmayı öğrendiğinden beri, görsel olarak nasıl gözlem yapacağını ve gerçekten daha fazlasını nasıl göreceğini öğreniyor. Çocuğunuz sanatla uğraşıyorsa, bu beceri seti sıçramalar ve sınırlarla gelişecektir.

3. Sakin Kalmayı Öğrenir

Çocuğunuz çok dürtüselse, DEHB veya OKB’si varsa, dürtü kontrolünü çok daha iyi yönetmeyi öğrenecektir. Bu durum fazla huysuzlaşmanın veya soğukkanlılığını kolayca kaybetmenin artık olmayacağı anlamına gelir.

4. Duyguları Daha İyi Yönetmeyi Öğrenir

Bazen çocuklar duygularını uyuşturur ve şişeler. Bu sağlıklı değildir ve onların refahı için zararlı olabilir. Farkındalık, çocuğunuzun duygularını daha iyi yönetmesine ve ifade etmesine yardımcı olur.

5. Daha Üretken Olur

Odaklanması ve duygusal sağlığı geliştikçe, çocuklarınızın daha fazla iş yaptığını ve genel olarak üretken olduklarını fark edeceksiniz. İster sınıfta ister günlük yaşamda olsun, hayatı daha iyiye doğru değişir ve ulaşmak istediği hedeflere ulaştığını gördüğünde motive olur.

6. Zamandan Tasarruf Etmeyi Öğrenir

Daireler çizerek ve başarılı olamadığımız şeyleri akılsızca tekrarlayarak çok zaman harcıyoruz. Farkındalık, işleri tek tek yaparak ve doğru yaparak bu engelin nasıl aşılacağını öğretir. Çocuğunuza zamandan nasıl tasarruf edeceğini öğretecek dağınık beyinli yaklaşıma değil, nicelik ve her seferinde bir şey üzerinde kaliteye odaklanır.

7. Stresle İyi Baş Etmeyi Öğrenecek

Hayat stresle doludur ve daha yoğun yaşam tarzları ile farkındalık bir seçenek değil, bir gereklilik haline gelir. Hayat çocuğunuza zorlu görevler verdiğinde, cephaneliğinde farkındalığın gücüyle bunlarla başa çıkmak için daha donanımlı olacaktır.

8. Zihniyetinde ve Pozitifliğinde Bir İyileşme Fark Edecek

Düşünceleri daha iyiye doğru değişir ve iç dünya değişmeye başladığında dış dünya da bunu yansıtır. Bu durum çocuklara farkındalığı öğretmenin en büyük nedenlerinden biridir.

  Çocukların Ebeveynleri için en Etkili 15 Ebeveynlik Yolu

Çocuğunuza Farkındalığı Öğretmenin Etkili Yolları

Çocuğunuzun denemesi için bazı eğlenceli ve benzersiz farkındalık egzersizleri:

1. Daredevil Egzersizini Denemek

Daredevil’ın çatılara nasıl tünediğini ve kilometrelerce uzaktaki şeyleri nasıl hissedebildiğini veya duyabildiğini hatırlıyor musunuz? Çocuğunuza da aynı şeyi öğretin – tabii ki daha güvenli olanı. Çocuğunuzu biraz gürültülü bir alana veya park gibi farklı seslerin olduğu bir yere götürün. Her iki gözünüzü de kapatın ve seslere, rüzgarın verdiği hisse ve ikinizin deneyimlediği tüm duyumlara dalmaya çalışın. Bir dakika sonra ne hissettiğinizi ve duyduğunuzu açıklayın.

2. Bir Nefes Arkadaşıyla Nefes Egzersizlerini Denemek

Derin nefes almak çocuklar için sıkıcı bir egzersiz olabilir ancak doldurulmuş bir hayvanla eşleştirildiğinde eğlenceye dönüşebilir. Ona en sevdiği pelüş oyuncağını al ve sırtüstü uzanmasını söyle. Sadece nefes alın ve dostunun her nefeste karnının üzerine nasıl yükselip düştüğünü fark etmesini söyleyin.

3. Dikkatli Bir Yürüyüşe Çıkmak

Bu egzersiz, çocukların dikkatlilik uyguladıklarını fark etmelerine izin vermeyen eğlenceli bir egzersizdir. Bunun için çocuğunuza sizinle dışarıda bir yürüyüşe çıkmasını söyleyin. Dışarıdayken, çevresinde fark ettiği farklı şeyleri sorun ve duyduğu sesleri not etmesini isteyin. Daha sonraki yürüyüşlerinde öncekilere kıyasla başka ne fark ettiğini sorun.

4. Minnettarlık Yapmak

Bu çok kolay ama çocuğunuza şükran duymasını söylemelisiniz. Bunu nasıl yaptın? Belki ona en sevdiği çizgi film hakkında neyi sevdiğini sorun ya da okulda olan birkaç güzel şeyi listeleyin. Ona mutlu ve minnettar olma alışkanlığını kazandırın çünkü bu, farkındalığın temel unsurlarından biridir.

5. Dikkatli Yemek Yapmak

Bu egzersiz için çocuğunuzdan yavaşça çiğneyerek dikkatli yemesini isteyin. Ona bir kuru üzüm vererek tadı ve dokusunu hissetmesini isteyin. Yavaş yemesine izin verin ve acele etmediğinden emin olun. Bu egzersiz sırasında hiçbir TV veya dikkat dağıtıcı şeylere izin verilmemelidir.

6. Ne Hissettiğini Tanımlamak

Günde sadece beş dakika çocuğunuza ne hissettiğini sorun. Ona oturmasını ve bu beş dakika boyunca hiçbir şey yapmamasını söyleyin. Yere uzanmasını, gözlerini kapatmasını ve basit kelimelerle tarif etmesini isteyin – fırtınalı, bulutlu, ateşli veya içi boş mu hissediyor? Ondan bu duyguların basitçe geçmesine izin vermesini ve onları yargılamamasını veya onlardan nefret etmemesini isteyin. Bu temelde çocuklar için farkındalık odaklı meditasyondur.

7. Yoga ve Qi Gong Uygulaması

Yoga ve Qi Gong, nefes alma ve farkındalığı rutinlerine dahil eden iki terapötik uygulamadır. Çocuğunuza temel yoga öğretin ve bazı zorlu pozlar için Qi Gong’a geçin. Bu sadece eğlenceli olmakla kalmayacak, aynı zamanda çocuğunuz nefes alacak ve vücuduna içten ve dıştan nasıl daha fazla dikkat edeceğini öğrenecektir.

  Çocuklarda Davranış Problemleri ve Disiplin Stratejileri

8. Yaratıcı Bir Hobi Edinmek

Çocuklara yönelik çizim, resim, heykel ve müzik gibi yaratıcı hobiler veya farkındalık oyunları ve etkinlikleri, onlara nasıl dikkatli olunacağını öğretir. Ayrıca aynı zamanda harika bir şey yaratacaklar. Çocuğunuz ellerini nasıl kullanacağını öğrenecek ve bir şeyleri nasıl şekillendirdiğine dikkat edecek. Buna şimdiki ana uyum sağlamak ve aklını eldeki aktiviteye vermek ve onu boş yere bırakmamak denir. Karalamalar zentangles ve mandalalar da eğlenceli farkındalık sanatı egzersizleridir.

9. Fotoğrafı Almak

Çocuğunuza biraz fotoğrafçılık öğretirseniz, çevresine daha fazla dikkat edebilir. Işıkları ve gölgeleri veya çevresinde gözlemlediği şeyleri yakalamasını söyleyin. Görüntüleri kullanarak bir hikaye anlatmaya çalışmasını isteyin. Ona duyularıyla çalışmayı ve gerçekten gözlemlemeyi veya dikkatli olmayı öğretecek.

10. Ona Belgeseller Göstermek

Bazı belgeseller, farkındalığın faydalarını gösterir ve eylemde gösterir. Bunlar, çocuklarınızı harekete geçmeye motive etmenin harika yolları. Gözlerinin hemen önünde ortaya çıkan faydaları izlediğinde, uygulamaya daha fazla başlamak isteyecektir. Ve rol modellerin veya hayran kalacak birinin olması her zaman iyidir – sadece söylüyorum!

Çocuklara Farkındalığı Öğretirken Unutulmaması Gereken Noktalar

İşte, çocuklarınıza farkındalık öğretme dünyasına adım atmak üzereyken hatırlamanız gereken bazı ipuçları ve püf noktaları.

1. Örnek Olarak Liderlik Edin

Bu çok kolay fakat farkındalığın nasıl bir his olduğunu bilmiyorsanız, bunu çocuğunuza öğretemezsiniz. Örnek olarak liderlik ederek öğretmenin en iyi yolu. Bununla ne demek istiyoruz? Basit. Yeni başlayanlar için kendiniz uygulamaya başlayın. Ardından, bir süre pratik yaptıktan sonra çocuğunuza öğretin ve olumlu bir şekilde faydalarını kendiniz toplayın.

2. ‘Basit Olsun Aptal’ (ÖPÜŞME)

KISS kuralı, dikkat söz konusu olduğunda bir cazibe gibi çalışır. İşleri aşırı karmaşık hale getirmeyin. Aslında, çocuğunuza bunun farkındalık olduğunu söyleme bile. Sadece eğlenceli bir yaklaşım benimseyin, ona bunun eğlenceli bir oyun olduğunu söyleyin ve birlikte oynayın. Bu alıştırmalarla oynayarak ve eğlenerek öğrenin, çünkü çocuklar böyle yapar.

3. Onu Zorlamayın

Onu bu egzersizleri yapmaya zorlamayın. Onun sıkıldığını fark edersen, bırak gitsin ve başka bir şey yapsın. Bunu yapmaya zorlanmadığı zaman geri dönme olasılığı daha yüksektir.

4. Beklenti Yok

Çünkü farkındalığın felsefesi budur – sadece yapın ve beklemeyin. Sonuçlar yakında gelecek veya görünecek. Ve bu olduğunda sihir gibi geliyor.

Farkındalık bilimden çok bir sanattır. Çocuğunuzun ve kendinizin daha sezgisel hale geldiğini ve içsel benliğinizle daha fazla bağlantı kurduğunuzu göreceksiniz.

Ayrıca Okuyun:

Çocuklara Alçakgönüllülüğü Öğretmek İçin Etkili İpuçları
Çocuklara Sabır Öğretmek İçin İpuçları
Çocuklara İyi Davranmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu