Eğitim

Somurtkan Bir Çocukla Başa Çıkmak İçin En İyi Yollar

Çoğu ebeveynin veya bakıcının istediği tek şey, çocuklarının mümkün olduğunca mutlu olmalarıdır. Nerede olursanız olun, ne yaparsanız yapın sürekli bunu düşünür, mutluluğun etkisi onlarda ne kadar kalırsa kalsın çocukları mutlu edeceğine inandığınız şeyleri planlarsınız. Fakat öyle bir zaman gelecek ki, sizin tüm çabanıza rağmen küçük şeyler için somurtup sızlanmaya başlayacaklar, bu da hayal kırıklıklarına ve öfkeye yol açacaktır. Burada “çocuklar” terimini kullanmamıza rağmen, bu sadece küçük çocuklarda görülmez çünkü gençler de bunu sıklıkla yapar! Çocuklarınız hayatlarının bu somurtkan ve sinir bozucu aşamasındaysa, bu konuda daha fazla bilgi edinmek ve işleri daha iyi hale getirmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

İçindekiler

Çocuklarda Somurtma Davranışı Nedir?

Genellikle somurtmak olarak da adlandırılan somurtma, birçok çocuğun davranışının bir parçası olan sessiz bir öfke nöbetidir. Somurtan çocuklar genellikle huysuzdur ve duygularını somurtarak, sızlanarak veya somurtarak ifade eder. Bütün bunlar, çevrelerindeki çevreye bazı olumsuz tepkiler göstermek için yapılır ve bunu kızgın, nahoş, hüsrana uğramış veya daha fazlasını göstermek için yaparlar. Bazı çocuklarda bu, önemli bir kişilik ve duygudurum bozukluğunun bir belirtisi bile olabilir.

Somurtma davranışı küçük çocuklarda ve gençlerde çok yaygındır ve ebeveyn veya bakıcının bu tarz davranışlara boyun eğmemesi hayati önem taşır. Çocuklarınızı ikna etmeye veya suçlamaya çalışmak sadece durumu daha da kötüleştirecek ve bu da onları daha fazla yapmalarına neden olabilir.

Çocuklar Neden Somurtur?

Çocuklar, ebeveynlerini çıldırtmak için yalvarmak, bağırmak, sızlanmak ve bağırmak gibi sinsi yöntemler kullanmayı severler. Küçük bir şey yolunda gitmediğinde bile, onları ne kadar mutlu etmeye çalışırsanız çalışın, sonunda incinebilirler. Kendinize “Çocuğum neden sürekli huysuz?” diye soruyorsanız. o zaman kaçırıyor olabileceğiniz bazı nedenler şunlardır:

1. Henüz Duygularını Sözle Anlatamıyorlar

Küçük çocuklar, hissettikleri memnuniyetsizliği veya hayal kırıklığını kelime dağarcığı ve kelimelerle ifade edemeyeceklerdir. Bu yüzden, bunu nasıl ifade edeceklerini bildikleri bazı yollar, alıştıkları çeşitli somurtma yöntemleridir.

2. Duygusal Zekadan yoksundurlar

Çoğu çocuk, duygusal zekadan yoksun oldukları için olumsuz duygularını normal ve sağlıklı bir şekilde ifade edemez. Bu sadece çocuklarda görülmez – gençler ayrıca duygusal zekadan yoksun olabilir ve bu da onları iletişim kurmak yerine somurtmaya yönlendirir. Bu yüzden olumsuz duygularını tanıyamadıkları için sebepsiz yere somurttuklarını bile görebilirsiniz.

3. İletişim Kurmaktan Korkuyorlar

Bazı çocuklar olumsuz duygularını sözcükler aracılığıyla nasıl ifade edeceklerini bilseler bile, katı bakıcılarından veya ebeveynlerinden gelebilecek tepkiler nedeniyle bunları ifade edemezler. Bu yüzden olumsuz duygularını ifade edebileceklerini hissetmelerinin tek yolu somurtmaktır çünkü bu onlara sağlıklı iletişim kurmaktan daha güvenli gelir.

  Çocuklar İçin 12 Yenilikçi Ceza Fikri

4. Sizi Manipüle Etmeye Çalışıyorlar

Çocukların üzgün ifadelerine teslim olan ve ne zaman yaparlarsa yapsınlar, onlara izin veren türden bir bakıcı veya ebeveyn iseniz, o zaman bilmeden onlara güçlü bir araç vermişsinizdir. Bu aracı, işlerin yolunda gitmesini istedikleri zaman sizi manipüle etmek için kullanırlar.

5. İlgiye İhtiyaç Duyarlar

Çoğu çocuk için gördükleri her türlü ilgi iyi bir ilgidir. Bu yüzden somurtarak onları kızdırarak ebeveynlerinin dikkatini çekebilseler bile, ebeveyn tepki gösterdiği ve çocuğu tanımak için zaman ayırdığı sürece yine de iyi bir ilgidir.

Somurtkan Çocuğunuzla Nasıl Başa Çıkılır?

Bu tür davranışlarla başa çıkmanın birçok yolu vardır ve bunlardan bazıları işleri onlar için daha iyi hale getirmenize yardımcı olabilir. Çocukların somurtmasını önlemek için birkaç ipucu:

1. Sonuç Yok

Somurtkan çocuklara onları suçlayarak ve suçlayarak ya da mantık yürütmeye çalışarak yanıt vermek her zaman işe yaramaz çünkü bu gelecekte daha fazla öfke nöbetine yol açabilir. Bu yüzden bununla başa çıkmanın bir yolu, onların surat asmalarına izin vermektir. Somurttuklarında, onları dikkatle ödüllendirmek için ellerinden geleni yapmazlar. Ne kadar uzun olursa olsun, onları görmezden gelmek ve istedikleri gibi hareket etmelerine izin vermek, bu tarz davranışlara cevap vermeyeceğinizi bildikleri için bu alışkanlığı azaltmaya zorlayacaktır.

2. Somurtmaya Karşı Bir Kural

Bir çocuğa somurtmamayı öğretmek çok zaman alacaktır fakat kişisel alanınızda somurtmaya karşı bir kural koymak, onların bunu size karşı kullanma yeteneklerini alacaktır. Bu durum onları bu davranışı sergilemekten alıkoymanın harika bir yoludur çünkü sonuç olarak, onları görmediğiniz ve sizi göremedikleri zaman somurtmanın verimli olmadığını öğreneceklerdir.

3. Çocuğu Yetiştirmek

Onları beslemek için kaliteli zaman harcamak ve büyümeleri çok şey yapabilir. İyi ebeveyn ilgisi, çocuklarınız için istikrar ve bakım sağlayabilir. Bu aynı zamanda mutlu olmalarına ve sorunları hakkında size sağlıklı bir şekilde açık olmalarına yardımcı olur, böylece somurtmalarını önler.

4. Görsel İpuçları

Görsel ipuçları, daha genç huysuz çocuklarla çalışma eğilimindedir. Bu yöntemde onun adını söylemeniz, dikkatini çekmeniz, somurtkan ifadesini taklit etmeniz ve bunu bir gülümsemeye dönüştürmek için parmaklarınızı kullanmanız gerekecek. Bu onların da aynı şeyi yapmalarını etkileyebilir ve her zaman işe yaramasa da her zaman deneyebilirsiniz.

  Çocuklar Neden Yalan Söyler? Bu Konuda Ne Yapılır?

5. Günlük Kullanmaya Teşvik Edin

Çocuklarınızın konuşarak iletişim kurmakta zorlandıklarını düşünüyorsanız, onlardan bunu günlüklerine yazmalarını isteyin. Günlük tutmak, hissettikleri her şeyin üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir ve hatta bir çocuğun somurtmasını azaltabilir.

6. Duyguları İfade Etmenin Sözlü Yollarını Teşvik Edin

Çocuklarınızın somurtmaya veya somurtmaya başladığını fark ettiğinizde, onları duygularını kelimelerle ifade etmeye teşvik edin. Bu durum olumsuz duygularını anlayabileceğiniz şekillerde açığa çıkarmalarına yardımcı olabilir ve bunu daha sık takip etmeleri için onlara ilham verebilir. Fakat sizi dinlemeseler bile somurtkanlara teslim olmayın. Buradaki amaç onlara sözlü iletişimin daha sağlıklı ve etkili olabileceğini öğretmektir.

7. Keyifli ve Güvenli Bir Atmosfer Sağlamak

Eviniz, çocuklarınızın kendilerini güvende hissettikleri ve duygularını ifade etmekte özgür oldukları ilk yer olmalıdır. Bu yüzden özellikle somurtkan davranışlara sahip olduklarında, çevrelerinde güvenli bir atmosfer oluşturduğunuzdan ve sürdürdüğünüzden emin olun. Somurtkan çocuğunuzla sağlıklı bir şekilde iletişim kurun, evde suçlamaktan veya tartışmaktan kaçının ve çocuğunuzun duygularını paylaşmak için ortamda rahat hissetmesini sağlamaya çalışın.

8. Aşırı Tepkilerden Kaçının

Çocuğunuz daha sık somurtarak sizi sinirlendirdiğinde, sakinleşmeye çalışın ve onlara karşı sert davranışlar sergilemeyin. Evde belirli bir nedeni olmadan bunu sizin dikkatiniz için yapıyorsa, onları görmezden gelin ve onların mantıksız ruh hali değişimlerine teslim olmayacağınızı öğrenmelerine izin verin.

9. Onları Strese Eden Şeyleri Kontrol Edin

Çocuklarınızın etraflarında olup bitenler hakkında stres yapmadığından emin olun. Başa çıkamayacakları yüksek beklentilerden kaçınmaya çalışın ve onları gerektiğinden daha uzun saatler çalışmaya veya çalışmaya zorlayın. Lütfen onları mükemmel bir oyun-çalışma dengesine sahip olmaya teşvik edin ve onlara gerginliğinizi ve hayal kırıklıklarınızı göstermekten kaçının çünkü bu onları daha fazla endişelendirebilir.

10. Yeterince Beslendiklerinden Emin Olun

Beslenme eksikliği, sıklıkla ruh hali değişimleri yaşamalarının başka bir nedeni olabilir. Bu yüzden çocuklarınıza sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı için yeterli besleyici gıda sağladığınızdan emin olun! İyi fiziksel sağlık, her zaman daha iyi psikolojik sağlığa sahip olmalarını sağlayacaktır.

Her ebeveyn, çocuklarının her şey hakkında somurtacağı hayatlarının bu aşamasından geçmek zorunda kalacak. Fakat bir çocuğun somurtmasına karşı doğru tepkileri kullandığınızda, çocuklarınıza olumsuz duyguları ifade etmenin doğru yolunu ve etraflarındaki her şeyle çok sağlıklı bir şekilde başa çıkmayı öğretebileceksiniz!

Ayrıca Okuyun:

Zor Çocuklarla Nasıl Başa Çıkılır?
Whiny Çocuklarla Başa Çıkmak İçin İpuçları
Çocuklarda Saldırganlıkla Nasıl Başa Çıkılır?

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu