Eğitim

Çocuğunuza Alçakgönüllülüğü Öğretmenin En İyi 10 Yolu

Alçakgönüllülük, günümüz dünyasında çok takdir edilen ve çok ihtiyaç duyulan bir erdemdir. En beğenilen kişilik özelliklerinden biridir. Bir kişinin mütevazı olduğu zaman alçakgönüllü olduğu söylenir, herhangi bir kibir veya gurur belirtisi olmadan alçakgönüllü bir tavrı vardır. Büyük bir güce sahip olan ama yine de alçakgönüllü olan bir kişi her zaman saygı duyulacak ve değer verilecektir. Ebeveynler, bu kaliteyi çocuklarında çocukluktan itibaren geliştirmek isteyebilirler. Çocuğunuz, olağanüstü görünse bile başarıları konusunda alçakgönüllü olmalıdır.

İçindekiler

Neden Çocuklarda Alçakgönüllülüğü Teşvik Edelim?

Ebeveynlerin çocuklarda alçakgönüllülüğü artırmak isteyebilecekleri nedenlerden bazıları şunlar olabilir:

  • Çocuklara alçakgönüllülüğü öğretmek, durumları uygun bir bakış açısıyla görmelerine yardımcı olabilir, bu da uygun bir özgüven ölçüsünü teşvik edebilir.
  • Alçakgönüllü olmak, çocuğunuzun diğer insanlara karşı nazik ve saygılı olmasını sağlayabilir.
  • Alçakgönüllülük, çocuğunuzu başkalarını kendi önüne koymayı öğreneceği için başkalarını dinlemesi için eğitebilir.
  • Aynı zamanda başkalarından öğrenme arzusunu kolaylaştırabilir, böylece kişisel ve entelektüel gelişimini garanti edebilir.
  • Çocuklarda alçakgönüllülük geliştirmek, övünmenin genellikle norm olduğu günümüzün dijital dünyasında kolayca şişebilen egolarını kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.
  • Yeni fikirlere, meraklılığa, yaratıcılığa açık olmalarını teşvik edebilir, böylece çevrelerindeki dünyayı keşfetmelerine izin verebilir.
  • Mütevazı bir çocuk, sağlıklı ve kalıcı sosyal ilişkiler kurmaya yardımcı olabilecek insanlarla daha iyi etkileşimlere sahip olabilir.
  • Çocuklara ilham veren alçakgönüllülük, onlarda minnettarlık duygusu da uyandırabilir. Sahip oldukları her şeye değer vermeyi ve minnettar olmayı öğrenebilirler.
  • Çocuklarda alçakgönüllülüğü teşvik etmek, onları her zaman başkalarına yardım etmeye hazır iyi insanlar olmaya motive edebilir.
  • Alçakgönüllü çocuklar, genellikle sevildiklerini ve bilgi ve yeteneklerinden emin olduklarını bildikleri için daha mutlu varlıklardır.

Bir Çocuğa Mütevazi Olmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Çoğu ebeveyn, bir çocuğa alçakgönüllülüğü nasıl açıklayacağını sorabilir. Basitçe söylemek gerekirse, alçakgönüllülük, başkalarını kendinizden önce görme yeteneğidir. Kendini daha az düşünmekle ilgili değil, kendin hakkında daha az düşünmekle ilgili. Çocuklara alçakgönüllülüğü öğretmenin birkaç basit yolu şunlar olabilir:

1. Model Davranışı

Ebeveynler kişisel örneklerle öğrettiğinde çocuklar daha iyi öğrenebilir. Ayrıca açık ve kapalı bir örnekten ziyade tutarlı bir şekilde bir yaşam tarzı olarak modellenmelidir. Çocuklar her şeyi fark etme eğilimindedir. Trafikte öfkenizi kaybettiğinizde, birine kötü davrandığınızda veya güç konumunuzu lehinize sonuç almak için kullandığınızda not alabilirler. Yaşlı bir kadına kapıyı açık tuttuğunuz, başkalarına saygılı davrandığınız, insanlara karşı nazik konuştuğunuz zamanları da gözlemlerler. Bu yüzden ebeveynler olarak davranışlarınıza dikkat etmek isteyebilirsiniz. Alçakgönüllülük evde ebeveynlerle başlar.

  Çocuklar için Ödüller – Çocuklarınızı Motive Etmenin En İyi Yolları

2. Onları İnşa Edin

Yapılmış olan veya elinizdekiler yerine, yapılanları vurgulamaya çalışın. Eylemleriniz için her zaman takdir görmeyebileceğinizi düşünmek ve kabul etmek, alçakgönüllü olmayı öğrenmenin bir parçasıdır. Mesela “Akşam yemeği hazır ve çocuklar çok yardımcı oldu” demek, “Akşam yemeğini ben yaptım” diyerek tüm ihtişamı alkışlamaktan daha iyidir. Bu şekilde çocuklara başkalarını kendinizden önce yerleştirmeyi öğretirsiniz. Ayrıca park temizlemek, hastanelerde gönüllü olmak, halka açık yerlerde çöp toplamak gibi birçok yararlı aktiviteye katılarak alçakgönüllülük uyandırabilirsiniz. Çocuğunuz başkalarına hizmet etmenin bir zayıflık değil, onurlu bir özellik olduğunu öğrenebilir.

3. Çocukları Hatalarını Kabul Etmeye Teşvik Edin

Çocuklar hatalarını kabul etmeyi öğrenirlerse alçakgönüllülük aşılayabilirler. Hatalarınız için sorumluluk üstlenme yeteneği, bütünlüğün önemli bir parçasıdır. Ebeveynler, çocukları hatalarından dolayı özür dilemeye teşvik etmeli ve onlardan bir şeyler öğrenmeli, böylece kendilerini haklı çıkarma ve savunma içgüdülerini dizginlemelidir. Suçun itirafını teşvik etmenin bir yolu, merhamet ve bağışlama göstermek olabilir. Ebeveynlerine yaklaşma ve korkmadan özgürce konuşma konusunda rahat hisseden çocukların savunmacı ve sahtekâr olmaları daha az beklenir.

4. Başkalarının Perspektifini Anlamayı Teşvik Edin

Çocuğunuzun, karşılaşması muhtemel herkesin kendisinin bilmediği bir şey bilebileceğini ve böylece onlardan öğrenebileceğini fark etmesine yardımcı olun. Ayrıca ne zaman çocuğunuz bir arkadaşıyla arası bozulsa, ondan arkadaşının neden üzgün olabileceğini ve durumu daha iyi idare edip edemeyeceğini düşünmesini ve üzerinde düşünmesini isteyin. Dikkat göstermeyi ve diğer insanların düşünce ve fikirlerine dikkat etmeyi öğrenmek, alçakgönüllülüğü telkin etmeye yardımcı olabilir.

5. Yetki Verme Tutumunu Engelleyin

Çoğu ebeveyn, çocuklarının özsaygısını geliştirmek için özlem duyarak ona sürekli olarak onun ne kadar zeki, harika ve özel olduğunu söyler. Ebeveynliğe bu görünüşte olumlu yaklaşım, zaman zaman çocuklarda bir yetki ve kibir tutumu geliştirebilir. Çocuklar, kazanmak, iyi notlar almak, daha materyalist şeyler edinmek, kolay bir hayat sürmek gibi hayatta belirli avantajlara sahip olmaya özel bir hakları olduğuna inanmaya başlayabilirler. Hayal kırıklıklarına ya da ara sıra yaşanan başarısızlığa pek sıcak bakmayabilirler. Bu yüzden ebeveynler güveni beslemeye özen göstermeli fakat aşırı güvenmemelidir.

6. Hayata Karşı Takdiri Teşvik Edin

Çocuğunuzu diğer insanların çabalarını kabul etmesi için motive edin. Mesela başkalarının spor müsabakalarına, müzikal etkinliklerine veya aile etkinliklerine katılmaya özen gösterin. Kişisel ilişkilere başarılardan veya olaylardan daha fazla değer vermeyi öğrenebilir. Çocuğunuza sarılmak veya teşekkür etmek gibi basit yollarla takdirini göstermesi için rehberlik edebilirsiniz. Başkalarını desteklemenin ve neşelendirmenin değeri hakkında onunla konuşun. Mesela kuzeni sınıfta iyi not alıyorsa, çocuğunuzdan bir tebrik e-postası yazmasını isteyin. Başkalarının başarılarını kutlamanın önemini anlayabilir. Çocuğunuz başkalarının başarılarını kutlamanın değerini göstererek alçakgönüllülüğü öğrenebilir.

  Üstün Yetenekli Çocukların Özellikleri ve Zorlukları

7. Gururu Kontrol Etme İsteği

Gurur normalde duyulmayı ve görülmeyi gerektirir. İlaveten alçakgönüllü bir çocuk, görülüp görülmediğine bakılmaksızın, kendisinin önemli olduğunu bilebilir. Bu benlik duygusu, onu çeşitli biçimlerde olabilen hizmet eylemlerine dalmaya itebilir. Mesela başkalarına hizmet etmek, bir oyundaki biri de dahil olmak üzere bir tartışmanın şiddetini azaltmak, birinin iyi bir arkadaşla ilgi odağını paylaşmaya hazır olarak sıraya girmesine izin vermek olabilir. Alçakgönüllülük, yalnızca onurumuzu korumakla kalmayıp aynı zamanda başkalarının onurunu kutlamamıza da izin verecek şekilde davranmamıza izin verebilir.

8. Benlik Duygusunu Genişletin

Ebeveynler, çocuklarına değerli ve yetenekli olduklarına dair izlenimlerini verirken, hediyeleri sadece kendileri için değil, başkalarının hizmetinde kullanmanın da önemini vurgulamak isteyebilirler. Bu kalite, çocuğunuzun benlik algısını ve dünya görüşünü büyütmesine yardımcı olabilir. Ebeveynler, bir çocuğun eğitimine sponsor olarak, bir hayır kurumunu destekleyerek diğer insanlara bir hizmet ilkesi oluşturabilir; bu, çocuğunuzun vizyonunu başkalarını da içerecek şekilde genişletmesine ve daha fazlasını almasına yardımcı olabilir.

9. Çocukları Harika Hikayelerle Tanıtın

Çocuklarınızı, hayatlarını insanlığın hizmetinde geçiren Rahibe Teresa gibi harika kişilikleri okumaya teşvik edin. Ayrıca onları hayatlarından ve mücadelelerinden yola çıkarak film izlemeye de yönlendirebilirsiniz.

10. Gerektiğinde Övgü/Düzeltme Yapın

Çocuğunuz iyi not almayı sevdiğinde onu övdüğünüzden emin olun. Daha az not alması durumunda, öğretmeni veya okulu suçlamak yerine nasıl gelişebileceğini anlamasına yardımcı olur. Övünme eğilimi gibi ciddi hataları veya yanlış tutumları düzeltmek için hızlı olun fakat benlik saygısını zedelemeden. Çocuğunuzu küçük düşürmekten veya zorbalık etmekten kaçının.

Ebeveynler, alçakgönüllü davrandıkları için çocuklarını takdir etmeli ve onlarla gurur duymalıdır. Örneği işaretlemek, gelecekte benzer iyi işleri teşvik edebilir. Ayrıca insanlara onurlu davranmanın değerli ve arzu edilir olduğu mesajını da iletir.

Ayrıca Okuyun: Çocuklara Liderlik Becerilerini Aşılamak İçin İpuçları

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu