Eğitim

5 Yaşında Davranış Sorunları ve Disiplin Stratejileri

Hepimiz çocukları severiz fakat büyüdükçe davranışlarını anlamak ve nasıl tepki vereceğini bilmek zorlaşır. Davranış sorunlarının sayısı aniden katlanarak artıyor gibi görünüyor. 5 yaşındaki çocuklarda davranış sorunları ve öfke nöbetleriyle mücadele etmek ebeveynler için kafa karıştırıcı ve üzücü olabilir.

İçindekiler

5 Yaşındaki Bir Çocuktan Nasıl Bir Davranış Beklenir?

5 yaşına kadar, birçok çocuk kendi başlarına yapmaları gereken bazı şeyler olduğunu anlar. Bir çocuk 5 yaşına geldiğinde dişlerini fırçalamak, banyo yapmak veya okula hazırlanmak gibi birkaç şeyi kendi başına yapabilir. Tüm bu aktiviteleri doğru bir şekilde yapmaları ve unutmamaları için bazı rehberlik ve talimatlar gerekebilir.

Birçok çocuk da bu yaşta diğer çocuklarla etkileşime girmeye başlar. Çocuğunuzun zaten bir en iyi arkadaşı olabilir veya farklı bir arkadaş grubuyla takılmaya çalışıyor olabilir. Çocuğunuz ne kadar dışa dönük olursa olsun, zaman zaman sahiplenici davranabilir ve oyuncaklarını kendine saklama yoluna gidebilir. Bu davranış normaldir ve onu tek başına oynayabileceği oyunlara dahil ederek üstesinden gelinebilir.

Çocukların merakı bu yaşta zirveye ulaşır. 5 yaşındaki çocuğunuz size her zamanve hatta yanlış zamanda bile birkaç soru sorabilir. Bu durum halka açık ortamlarda utanç verici durumlara yol açabilir. Çocuğunuzu soru sormaktan caydırmayın, aynı zamanda düşünmeye ve mantık yürütmeye başlaması için onu cesaretlendirin.

Çocuğunuz bebekken ağlayan bir bebek olabilir fakat şimdi büyük ölçüde duygularını kontrol ediyor olabilir. Oynarken düşebilir, biraz ağlayabilir ve tekrar oynamaya başlayabilir. Hatta bazen sinirlenebilir ve kontrolden çıkmış gibi görünebilir. Davranışına bağlı olarak, duygularını doğru şekilde kanalize etmesi için ona rehberlik etmeniz gerekebilir.

5 Yaşında Hangi Davranış Sorunları Sık Görülür?

Okuldaki 5 yaşındaki davranış problemlerinin çoğu, çocuğunuzun karşılaşabileceği sorunları anlamak için iyi birer işarettir.

Küçük şeyler yüzünden düzenli olarak çocuklarla kavgalara ve tartışmalara karışıyor olabilir. Bu durum genellikle yalnız kalırsa ve arkadaşları aktif olarak her zaman ondan uzak durmaya çalışırsa daha iyi görülebilir. Sırf canı istemediği için sınıfta okuduklarını not etmeyebilir veya ödevini tamamlamayabilir. Hatta bazen inatçı olabilir ve sinir krizi geçirebilir. Arkadaşlarınız ve aileniz ona sadece sorunlara neden olan ve başka hiçbir şeye neden olmayan bir baş belası diyebilir. Ve bu sadece bu tarz davranışları ağırlaştırır.

  Çocuğunuza İyi Davranmayı Nasıl Öğretirsiniz?

5 Yaşındaki Çocuklarda Davranış Sorunlarının Yaygın Nedenleri Nelerdir?

Bu yaştaki çocuklar etraflarındaki şeyleri anlamaya çalışırlar. Bu durum karakterlerinin geliştiği yaştır fakat bazı şeyler onlarda davranış sorunlarına yol açabilir. Çocuklarda davranışsal bir soruna neyin yol açtığını bilin:

  • Bu yaştaki çocuklar, anaokulundan anaokuluna etkili bir şekilde geçiş yapmak için mücadele ederler. Bu durum okul öncesi dönemde arkadaşlarından ayrı olma hissini ilk kez yaşayabiliyorlar. Bir çocuk anaokuluna gitmediyse, tamamen farklı bir grup insanla etkileşim kurmak onun için oldukça yorucu olabilir. Bu durum evde mevcut özgürlük olmadan bir yerde sessizce oturmak ve öğretilenlere dikkat etmek gibi yeni bir yaşam tarzıyla birleştirilir.
  • Bir tür aşırı merak, hayal kırıklığı dolu davranışlara da dönüşebilir. Bu durum çocukların aktivite yapma yeteneklerinin farkına varmadıkları ve tekrarlanan başarısızlıklardan dolayı hüsrana uğradıkları zamandır.
  • 5 yaşındaki bir çocuğun evdeki davranış sorunları, yaptığı her şeyde mükemmel olmayı isteyip bunu yapamamasının bir sonucu olabilir. Bu mutsuzluk daha da öfke nöbetlerine neden olabilir. İlaveten bazı çocuklar olabildiğince bağımsız olmak isteyebilir ve onlardan bir şey yapmalarını istediğinizde size kabaca yanıt verebilirler.

Davranış Problemleri Olan 5 Yaşındaki Bir Çocuk Nasıl Disiplin Edilir?

Çocuğunuzun bu yaştaki davranış problemiyle başa çıkmanın birkaç yolu.

1. Basit Tutun

Bu yaştaki bir çocuk, davranışının ardındaki mantığı anlamaya hazır değildir. Bunu ona açıklamaya çalışmak kafasını daha da karıştırabilirdi. İşler yolunda gitmezse, çocuğunuz zamanla öfke nöbetleri göstermeye devam edecektir. Bu yüzden ona davranışını yumuşak bir tonda ve mümkün olan en basit şekilde anlatmalısınız. Ona hatasını söyle ve kibarca tekrar etmemesini iste.

2. Sabırlı Olun

Çocuğunuz bir gecede ideal bir çocuğa dönüşmeyecek. O da duygu ve mantıkla mücadele edeceğinden, davranışsal sorunlar aralıklı olarak su yüzüne çıkmaya devam edecektir. Çocuğunuza yanlış olduğunu söylemeye devam edin ve zamanla anlayacaktır.

  Çocukların Siber Zorbalıkla Başa Çıkmalarına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

3. Sıkı Olun

Bir şeyleri fırlatmak veya kırmak gibi belirli eylemler kesinlikle kabul edilemez olarak belirlenmelidir. Bu yaşta herhangi bir saldırganlık ve şiddet gösterisi tomurcuklanmalıdır.

4. Sebebi Anlayın

Çocuğunuza neden böyle davrandığını sormayı deneyin. Konuşmuyorsa, son zamanlarda bu davranışın gerçekleşmesine neden olabilecek nelerin değiştiğini anlamaya çalışın.

5. İletişim Anahtardır

Bu konuda özgürce konuşabilmek çok önemlidir. Odasında sessizce oturabileceğiniz bir yer seçebilir ve size istediğini yargılamadan söylemesine izin verebilirsiniz.

6. İyi Bir Rutin Gereklidir

Yeterince uyumamak veya dinlenmemek ya da çok fazla aktiviteyi bir araya getirmek çocuğunuzun moralinin bozulmasına neden olabilir. Uygun şekilde uyuduğundan ve davranışlarının etkilenmemesi için bir rutini takip ettiğinden emin olun. Ayrıca kendi seçimlerini yapmasına da izin vermelisiniz.

7. Tek Yol Herkes İçin Çalışmaz

Çocuğunuzu disipline etmek için farklı stratejiler benimsemeniz gerekebilir. Zaman aşımları vermek veya kısıtlamalar koymak bazıları için işe yarayabilir, bazıları için çalışmayabilir. Bu yüzden küçük çocuğunuzu disipline etmenin en iyi yolunu seçmelisiniz.

Çoğu ebeveyn için 5 yaşındaki çocuğundaki davranış sorunları kolayca sinirlerini bozabilir. Çocuğunuza kızmak ve ona vurmak onu disipline etmenin doğru yolu değildir. Hiçbir çocuk kötü niyetle hareket etmez. Davranışının nedenini bulmaya çalışın ve o zaman ve orada sorunun yarısını çözmüş olursunuz.

Ayrıca Okuyun: Çocuk Psikolojisi ve Davranışlarını Anlamak İçin İpuçları

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu