Eğitim

Unutkan Çocukların Hatırlamasına Yardımcı Olmanın 15 Yolu

Bu neslin çocukları bir şeye konsantre olmakta zorlanıyorlar. Bu çağda çok fazla dikkat dağıtıcı şey var – televizyon var, internet var ve sonra tek bir şeye odaklanmalarını imkansız kılan sonsuz oyuncaklar var. Çocuğunuz bir şeye odaklanamıyorsa, çocuğunuzda bir sorun olduğunu düşünmeyin, belki de sadece unutkandır. Çocuğunuzun zihni şu anda tam olarak gelişmemiş olabilir ve hala bazı şeyleri nasıl hatırlayacağını bulmaya çalışıyor olabilir. Unutkanlık yaygın olmasına rağmen, çocuğun akademik performansını ve öğrenme becerilerini de etkileyebilir. Bu yüzden çocuğunuza yardımcı olmanız ve hafızasını güçlendirmeniz gerekir.

İçindekiler

Çocuklarda Unutkanlığın Nedenleri

Çocuğunuzun bir şeyleri sık sık unutmasının birkaç nedeni olabilir. Onlara aşağıda bakalım:

1. Az Gelişmiş Anılar

Yetişkinler herhangi bir yeni bilgi öğrendiğinde, tamamen yeni bilgi parçaları yaratmak yerine, onu hafıza bankalarında zaten bildiklerine eklerler. Mesela bir yetişkin bir köpeğin hayatta kalabilmesi için ne kadar yiyeceğe ihtiyacı olduğunu öğrenirse, bu bilgiyi köpekler ve yiyeceklerle ilgili diğer şeylerle birlikte zihninde depolayabilir. Küçük çocuklar hafıza bankalarında daha az bilgiye sahip olduklarından, yeni bilgileri kategorilere ayırmak onlar için daha zordur ve bu da unutkanlığa neden olur.

2. Dikkatsiz Olmak

Çocukların zaman zaman dikkatlerinin dağıldığı bilinmektedir. Büyüdükçe, dikkat geliştirme yeteneğini de öğrenirler. Çocuğunuzun unutkan olduğunu görüyorsanız, sorunun kaynağı belki de onun dikkati olabilir ve bunu düzeltmek için çalışabilirsiniz. Mesela onunla konuştuğunuzda, doğrudan size baktığından emin olun, aynı şekilde konuşurken gözlerinizin içine bakmasını isteyin. Ayrıca sık sık duraklayın ve meşgul olduğundan emin olmak için söylediklerinizi tekrarlamasını isteyin.

3. Yetersiz Hafıza Hileleri

Çocuklar büyüdükçe yeni şeyleri hatırlamak için bazı numaralar öğrenirler. Mesela bir genç, tekerlemelerin, renk kodlamasının veya anımsatıcıların, akademisyenlerinde bir şeyi hatırlamak için yararlı olduğunu görecek ve bunları kullanmaya başlayacaktır. Küçük bir çocuk olarak, henüz bu hileleri ve araçları bilmiyor olabilir ve bu yüzden bazı şeyleri unutabilir.

4. Travma veya Beyin Hasarı

Travmatik beyin hasarı geçirmiş çocuklar diğer çocuklara göre daha unutkan olabilirler. Beyin yaralanmaları herhangi bir travma veya araba kazasından kaynaklanabileceği gibi ciddi bir düşme veya spor yaparken de olabilir. Çocuğunuz aniden unutuyor gibi görünüyorsa, sarsıntı olup olmadığını kontrol etmek için bir kez doktora götürün.

Unutkan Çocuğunuzun Daha Fazla Hatırlamasına Yardımcı Olacak İpuçları

Bir çocukta unutkanlığı tedavi etmenin birçok yararlı yolu vardır. Çocuğunuzun kısa sürede öğrendiği şeyleri unuttuğunu veya DEHB belirtileri gösterdiğini görürseniz, hafızasını geliştirmek için aşağıdaki ipuçlarından birkaçını deneyebilirsiniz:

  Çocuklar Neden Yalan Söyler? Bu Konuda Ne Yapılır?

1. Onu Sessiz Bir Yere Götürün

Çocuğunuza, oyuncaklar veya TV gibi kesintiler, gürültü ve dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak, sessiz bir çalışma ortamı sağlamaya çalışın. Sadece incelemesi gereken materyallere sahip olmasına ve başka hiçbir şeye sahip olmamasına dikkat edin.

2. Bir Sayı Tut

Ona hatırlanması gereken şeylerin bir listesini verin. Mesela çocuğunuz günde 10 yeni kelime öğreniyorsa, ‘5’i hız ile ilgili fiiller ve diğer 5’i ulaşımla ilgili sıfatlardır’ diyerek hafızasını harekete geçirebilirsiniz.

3. Önce Anlamasını Sağlayın

Ondan ezberlemesini istemek yerine, önce onu açıklayın. Buharlaşma kavramını anlaması gerekiyorsa 2-3 gün boyunca bir bardak su gözlemlemesini sağlayın. Denklemleri hatırlaması gerekiyorsa, onları sayıları temsil eden düğme blokları içeren resimler olarak çizmesini sağlayın.

4. Alıştırma

Son derece unutkan bir çocuğa yardım etmek için iyi bir ipucu, bir aktiviteyi uygulamasına yardımcı olmak, böylece onu hatırlayabilmesidir. Mesela gerçek bir sınavdan önceki gece bir deneme sınavı ya da sınıfın ilk gününden önce defterine ev ödevleri yazmak ona çok yardımcı olabilir. Yeterince pratikle, çocuğunuz bir şeyleri zorlanmadan hatırlayabilecektir.

5. Bilgi Sağlayın

Çocuğunuzla ilgili bir çerçeve sağlayın, böylece belirli bilgilerin hayatıyla ne kadar alakalı olduğunu görebilir. Mesela sahip olduğu parayla ne kadar şeker alabileceğine karar vermek için toplama veya çıkarmanın nasıl kullanılabileceğini göstererek matematik konusunda ona yardımcı olabilirsiniz.

6. Komik Yaklaşımı Deneyin

Çocuğunuza bir şeyleri komik bir şeyle ilişkilendirerek nasıl hatırlayacağını öğretin. Mesela hatırlanması gereken kelime ‘ürkek’se, oyuncuların sahnede gergin olduğu bir oyun izlediğini hayal etmesini sağlayın.

7. Tekerlemeler Yapın

Çocuğunuzun çarpım tablosunu veya tarihi gerçekleri hatırlaması için eğlenceli tekerlemeler, lirikler veya ilahiler oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz.

8. Duyuları Etkileyin

Çocuğunuza duyularını kullanmasını öğretin. Mesela okumayı öğreniyorsa, harfleri parmağıyla takip etmesini ve yüksek sesle söylemesini isteyin. Çocuğunuz coğrafya öğreniyorsa, ondan bir haritayı görsel olarak tarif etmesini ve önemli yerleri göstermesini isteyin. Benzer şekilde, bir yabancı dil sınıfında çocuğunuza söylemeyi öğrendiklerini gözünde canlandırmasını öğretebilirsiniz.

9. Gözden Geçirme

Çocuğunuzla birlikte test materyallerini mümkün olduğunca erken gözden geçirin, böylece ne zaman yanlış yaptığını öğrenebilir. Nerede hata yaptığını bilerek, bunları düzeltmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde hatalarını tekrar etmeyecektir. Onu açıklayın ama sıkıştırmayın.

  Ebeveyn-Çocuk Etkileşim Terapisi ve Bilmeniz Gereken Her Şey

10. Vurgulayıcı Kullanın

Çocuğunuza bir fosforlu kalem verin ve ona okuduğu önemli şeyleri veya kelimeleri vurgulamayı veya altını çizmeyi öğretin. Altını çizdiği şeyi daha sonra tekrar okumasını öğretin ki bunu hatırlasın.

11. İfadeler veya Kısaltmalar Kullanın

Kısaltmalar ve komik ifadeler kullanarak çocuğunuzun bir listeyi hatırlamasına yardımcı olabilirsiniz. Mesela ‘Çok Eğitimli Annem Bize Erişte Servis Etti’ gezegenlerin isimlerini hatırlamak için harika bir ifadedir. Renklerin dalga boyunu hatırlaması için ona ‘VIBGYOR’ kısaltmasını ezberletmesini öğretebilirsiniz.

12. ‘Hile Sayfalarını’ kullanın

Çocuğunuz unutkan ve dağınık mı? Bir şeyleri hatırlamasına yardımcı olmanın iyi bir yolu, referans olması için kopya kağıtlarını el altında tutmaktır. Öğretmen izin verirse, sınıfta gerektiğinde gözden geçirebileceği matematik formülleri, dil bilgisi kuralları veya tarihsel gerçekler oluşturabilirsiniz.

13. Bir Kontrol Listesi Oluşturun

Çocuğunuzun düzenli kalmasına yardımcı olmak için hatırlatıcıları hazır bulundurun. Bunu, odasına okul çantasına ne koyacağını veya fen projesinin bitiş tarihini içeren bir kontrol listesi yapıştırarak yapabilirsiniz. Ayrıca gün boyunca önemli şeyleri hatırlaması için kontrol listesini yanında taşıyabilir. Çocuğunuza günlük planlayıcı veya mermi günlüğü kullanmayı ve tutmayı öğretmek de yararlıdır.

14. Hafıza Hilelerini Keşfedin

Çocuğunuzun bir şeyleri hatırlamak için zaten neleri kullandığına dair daha fazla şey keşfedebilirsiniz. Mesela okurken nefesinin altından kelimeler mi söylüyor yoksa zihninde resimler mi oluşturuyor? Bunların hepsini kullanabilir, keşfedebilir ve hafıza becerilerini geliştirmek için daha fazla ekleyebilirsiniz.

15. Ona Bildirin

Çocuğunuzun bir şeyi hatırlamasını istediğinizde bunu bilmesini sağlayın veya ona haber verin. ‘Bunu aklında tutmanı istiyorum’ veya ‘Şimdi düşünme şapkanı tak’ ile başlayabilirsin gibi. Bu ona, duymak üzere olduğu her şeyi ezberlemesi veya hatırlaması için zihinsel bir kırmızı ışık verecektir.

Çocuğunuzun bir şeyi hatırlamasına veya bir gerçeği ezberlemesine yardımcı olacak hafıza stratejileri geliştirirken yaratıcı olun. Çocuklar eğlenceli bir aktivite eklendiğinde veya ilginç bir çağrışım yapıldığında bazı şeyleri hatırlamaya eğilimlidirler. Yukarıdaki ipuçlarını ve stratejileri sürekli olarak uygularsanız, çocuğunuz kısa sürede daha az unutkan olacak ve ona hatırlatmanıza gerek kalmadan önemli şeyleri zihninde hatırlayacaktır. İlaveten çocuğunuzun zamanla giderek unutkanlaştığını gözlemlerseniz, herhangi bir öğrenme güçlüğü veya hafızasını engelleyen bir bozukluğu olup olmadığını kontrol etmek için onu doktora götürmek isteyebilirsiniz. Doktor sorunu teşhis edecek ve çocuğunuz için uygun bir tedavi yöntemi önerecektir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu