Eğitim

Bağırmadan Ebeveynlik Yapmanın 12 Etkili Yolu

Bir dahaki sefere çocuklarınız sizi kışkırttığında ne kadar kızsanız da öfkelenmemeye karar veriyorsunuz. Ama cidden, gerçekten kızdığında, bırak tepkini kontrol etmek şöyle dursun, düzgün düşünebiliyor musun?

Tüm o kil hamuru üçüncü kez kaldırdınız ve çocuğunuza yatmadan önce daha fazla hamur yapmamasını söylüyorsunuz. Kısa bir süre sonra, her şeyi tekrar çıkardığını ve mutlu bir şekilde bir böcek oluşturduğunu görüyorsunuz! Kanınızın kaynaması doğaldır.

Fakat sesinizi yükseltmeden önce, tüm bu bağırma ve çığlıkların çocuğunuzun sinir bozucu davranışlarını engellemediğini unutmayın. Flip tarafında, sadece sen dahil herkesi üzecek ve suçlu yapacak. İşte çocuklarınızın bağırmadan dinlemelerini sağlamak için güvenebileceğiniz 12 yolun listesi.

Çocuklarınıza Bağırmayı Nasıl Durdurursunuz?

1. Bebek Prova

Evin temel bebek provasını sağlayın. Çocuğu uygunsuz şeyleri küçüklerin erişemeyeceği yerlerde tutun. Bu durum özellikle çocuğunuz uzandığında, o kutu mısır gevreğini aldığında ve tüm içeriği yere döktüğünde faydalıdır! Bu tür şeyleri ulaşamayacağı bir yerde tutmak en iyisidir.

2. Durumdan Çıkın

Eşiniz etraftaysa, asi çocuğunuzla başa çıkmak için onun yardımını alın. Muhtemelen bağırmayacaktır (henüz sizin kadar kızgın olmadığı için!) ve çocuğunuz bile ebeveynindeki değişiklikle yumuşayabilir.

3. Gerçekçi Beklentiler

Kendinizi sürekli çocuklarınıza bağırırken buluyorsanız, onlardan beklenti seviyeniz çok yüksek olabilir. Fiziksel ve zihinsel olarak sizin kadar gelişmemiş bir çocukla karşı karşıya olduğunuzu unutmamalısınız. Bu yüzden zevk aldığınız şeyi yaparak saatler geçirmesi ya da onaylamadığınız bir şeyi yapmaktan zevk alması zor olabilir.

  Çocukları Dövmenin Olumsuz Etkileri

4. İddialı Olun – Kötü Değil

Sakin olun ve çocuğunuza sert bir şekilde hitap edin. Yumuşak ama sert bir ton, çocuğunuzun gerginleşmesine ve aslında sizi dinlemesine neden olacaktır.

5. Strateji

Çocuklarınız sizi etiketlemeden stresli aktivitelerinize zaman ayırmaya çalışın. Bakkalda düzenli olarak kaybederseniz, çocuklarınızın uyku saatinden sonra çevrimiçi alışveriş yapabilir ya da kalabalıktan kaçınmak ve alışveriş ve faturalarınızı hızlı bir şekilde yapmak için gece veya hafta içi en sevdiğiniz mağazayı ziyaret edebilirsiniz.

6. Kurgusal Bir Hikaye Hazırlayın

Bu durum çocuğunuzu bağırmadan disipline etmenin etkili bir yoludur. Bunun gibi hikayeler deneyin: Küçük kıza annesini dinlediğinde (veya dinlemediğinde) ne oldu? Sonuç, hayali çocuğun eylemlerine bağlı olarak şanlı veya kötü olabilir. Bu durum hem anne hem de çocuk için bir kazan-kazan durumudur, çünkü anne hikaye anlatmakla meşgul ve küçük olan hayal kurar.

7. Kızgın Olduğunuzu Ona Bildirin

Sadece takılmak yerine, kızdığını bilmesini sağla. Umursamıyorsa, ona bir zaman sınırı ve zararsız bir tehdit verin. Mesela 10’a kadar saymayı bitirdikten sonra onları almazsa oyuncakları çöp kutusuna gidebilir. Bu durum küçük çocuklar için çok işe yarar ve çocuklarınızın bağırmadan dinlemelerine yardımcı olur.

8. Sıkıcı Oyuncakları Elinizin Altında Tutun

Gülen toplar ve bebekler gibi sıkılabilir stres oyuncakları, üzerinizdeki stresi atmada harikalar yaratabilir. Bu yüzden onları elinizin altında tutun ve tepenizi patlatmak istediğinizde o topu sıkın.

9. Yerinde Fiziksel Egzersiz

Tek bir yerde koşarak veya derin nefes egzersizi yaparak tüm bu stresi atın. Rahatlamış hissedeceksin. Ayrıca çocuğunuz sizi izliyorsa, annesinin davranışına şaşırıp dikkati dağılabilir ve sakinleşebilir.

10. Mola Verin

Anne olmak çocuk oyuncağı değildir ve kendinizi sık sık soğukkanlılığınızı çocuklarınızda kaybederken buluyorsanız, bu stres ve yorgunluk belirtisi olabilir. Bir ara vererek ve kocanızdan, yakın ailenizden veya arkadaşlarınızdan bebeğinize bir süre bakmalarını isteyerek kendinizi gençleştirin.

  Ebeveyn Çocuk İlişkisi - Sağlıklı Bir Bağ Kurma Yolları

11. Olayları Perspektife Yerleştirmek

Kendinizi küçük çocuğunuzun yerine koymayı deneyin. Çocuk, okula hazırlanmaktansa oyun oynamayı seçen bir çocuktur. Bu yüzden çığlık atma dürtünüzü frenleyin ve alternatif bir plan düşünün. Bazen perspektifteki bir değişiklik, durumların dağılmasına yardımcı olur.

12. Sonrasını Görselleştirin

Bağırmak çocuğa ne yapar? Tüm o çığlıklar ve sevgilinizin o hüzünlü, ağlamaklı gözleri sizi suçlu hissettiriyor ve çocuğunuzu üzüyor! Bu pek de gururlu olmayan anne anlarını görselleştirmek bile dilinizi tutmanıza, çocuklara bağırmayı önlemenize ve durumu daha nazik bir şekilde ele almanıza yardımcı olabilir.

Bağırmak taciz midir? Kronik hale gelirse kesinlikle öyle! Çocuğunuz bir dahaki sefere sinirlerinizi denemeye çalıştığında, çığlık atmadan bu ebeveynlik ipuçlarını izleyin.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu