Eğitim

Çocukların Başarıya Ulaşmalarına Yardımcı Olma Yolları

Hepimizin çocukları bizi bir noktada utandırdı. Küçük çocuğunuzun somurttuğunu ve sınıfının en güzeli veya kriket takımının en iyisi olduğunu ilan ettiğini hayal edin! Bu bazen sevimli görünse de, çocuğunuza doğru şekilde ebeveynlik yapmazsanız kontrolden çıkabilir. Rekabetçi olmak iyi bir şeydir. Fakat en iyi olmak için kendini sınırları aşmaya zorlamakve hatta her şeyi bilen bir palavracı olmak, kontrol edilmediği takdirde çocuğunuzu aşağı doğru bir sarmal haline getirebilir. Ebeveynler olarak, çocuklarımızın rekabetçi bir ortamda başarılı olmaları için doğru koşulları yaratırsak, bu genel olarak başarıyı teşvik edebilir ve genel olarak mutluluğa yol açabilir. Kazanma anları çocuklar üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahiptir ve gelecekte hatırlamaları için arkalarında olumlu bir deneyim bırakır.

Bununla birlikte tüm çocuklar rekabetçi değildir. Bazı çocukların rekabet cesareti kırılır ve bu, kazanma motivasyonunu azaltır. Bu yüzden çocukları neyin rekabetçi kıldığını, sağlıklı rekabetin nasıl teşvik edileceğini ve aşırı rekabetçi bir çocuğun nasıl yönetileceğini anlamak çok önemlidir.

Neden Bazı Çocuklar Rekabetçidir?

Rekabet eskisinden daha tehlikeli hale geldi ve büyüdü. Prestijli okullara, spor kulüplerine veya değişim programlarına girmek için çocuklarımızı çok daha küçük yaşlardan itibaren daha parlak ve daha iyi olmaları için zorluyoruz. Ama öte yandan, çocuklarımızı disiplinsiz bir şekilde şımartarak koruyoruz. Toplum da zamanla çocuklarımız üzerinde haksız bir baskı kurdu. Medya, gece yıldızları, başarılı olmak için hile yapan sporcular, realite yarışmaları vb. hakkında kazanmanın her şey olduğu fikrini pazarlayan hikayelerle dolu. Bu durum çocuklarımıza her zaman kazanan olmaları gerektiği mesajını verir. Bütün bir nesil kaybetme korkusuyla ortalıkta dolaşıyor. Bu korku, çocuklarımızı gerçekçi olmayan mükemmeliyetçiliğe iterek hayatlarını tehdit edebilir veya denemekten bile alıkoyarak aşağılara sürükleyebilir.

  Çocukları Dövmenin Olumsuz Etkileri

Çocuğunuzun Aşırı Rekabetçi Olabileceğinin İşaretleri

Aşırı rekabetçi bir çocuğu tespit etmek zor değil. Bir çocuğun aşırı rekabetçi olduğu her zaman söylenir:

  • Kendileri hakkında olumsuz eleştirilerde bulunma eğilimindedirler.
  • Siz çocuk her fırsatta kendiyle övünüyor.
  • Kazanmak için hile yapmak kötü bir şey gibi görünmüyor.
  • Çocuğunuzun yaşıtlarına veya rakiplerine saygısı yok.
  • Çocuğunuz en iyi olmaya çalışırken kendini tüketiyor.
  • Kazanamadıklarında sinir krizi geçirirler, karşılık verirler veya somurturlar.

Süper Rekabetçi Bir Çocuğa Kontrol Nasıl Öğretilir?

Rekabetçi bir çizgiye sahip olan çocuklara ebeveynlik yapmak kolay bir iş değildir. Rekabetçi bir çocuk yetiştirmek, akıllı ve anlayışlı ebeveynlik becerileri gerektirir. Çocuğunuza aşırı rekabetçi olmak yerine bir yarışmaya katılmayı ve üretken bir şekilde katılmayı nasıl öğretebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Tutkularını Doğru Yönlendirin

Çocuğunuza, yetenekleriyle kazanmaktan fazlasını yapabileceklerini vurgularken, yaptıklarından zevk almasını öğretin. Bir takımın parçası olabilir, arkadaş edinebilir ve eğlenebilirler.

2. Çocuğunuzda İyi Liderliği Yetiştirin

Çocuğunuzun başkalarına öğretmesini sağlayın. Bu durum çocuğunuzun bir başarı duygusu hissetmesine yardımcı olur ve doğru örneği oluşturmak için iyi şeyler yapmak için motive olurlar.

3. Olumlu Takviye Sağlayın ve Takdir Edin

Çocuğunuzun güçlü yanlarını takdir edin. Onları güçlü yönleri üzerinde çalışmaya teşvik edin ve iyi olmayı istemeleri için onları yeterince teşvik edin. Onlara çabalarının sonuçtan daha önemli olduğunu söyleyin.

4. Onlara Zarifçe Kaybetmeyi Öğretin

Çocuğunuza kaybettiğinde koşulsuz sevgi ve destek gösterin. Bu onların zarif bir şekilde kaybetmelerine yardımcı olacaktır. Onlara denemenin kazanmaktan daha önemli olduğunu öğretin. Alçakgönüllülük ve zarafet çocuğunuzun önceliklerinin başında gelmelidir.

5. Çocukları Ufuklarını Genişletmeye Teşvik Edin

Çocuğunuzun yeni zorluklar denemesini sağlayın. Çocuklar, başarısızlık riskiyle karşı karşıya kaldıkları için genellikle yeni görevler üstlenmekten korkarlar. Denemedikçe doğal olarak hangi konuda iyi olduklarını asla öğrenemeyeceklerini anlamalarına yardımcı olun.

  Çocukların Anneleriyleyken Daha Yaramaz Olmalarının Nedeni?

6. Olumsuz Davranışı Anlatın

Bebeğiniz hayal kırıklığı içinde iPad’ine tokat atıyorsa veya bağlayamadığı için bağcıklarına bağırıyorsa, onlarla bunun hakkında konuşun. Onlara davranışın iyi olmadığını ve başka bir şeyde iyi olmakla dengelenmediğini hatırlatın.

7. Başarmaları Gereken Şeylere Öncelik Vermelerine Yardımcı Olun

Çocuklarınızın kaldırabileceklerinden daha fazlasına kaydolmadığından emin olun. Aşırı başarılı olmaya çalışırken kendilerini perişan edecekler. Çocuğunuza görevlerini uygun şekilde önceliklendirmesini öğretin.

8. Gündeminizi Çocuğunuza Zorlamayın

Çocuğunuzun kendi hayatı olduğunu unutmayın. Sizinkinden ayrı olan özlemleri, hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeyleri içerir. Gündeminizi çocuğunuza zorlamayın çünkü onlar için doğru olanın bu olduğunu düşünüyorsunuz.

Çocuğunuzun rekabetten vazgeçmemesi için bir denge kurmak çok önemlidir fakat kendi kendini yenen mükemmeliyetçiler de olmaz. Doğru standartları belirleyin, çocuğunuza sevgi dolu ve nazik olun ki sağlıklı bir rekabete saygı duyan ve ne zaman zarafetle ayrılacağını bilen başarılı kişiler haline gelsinler.

Ayrıca Okuyun:

Okulda Davranış Sorunları Olan Bir Çocukla Başa Çıkmak İçin İpuçları
Çocuklar İçin Çalışan Pozitif Disiplin Teknikleri
Çocuğunuza Sabır Öğretmenin İpuçları

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu