Eğitim

Çocuklarınıza Doğru Yoldan Nasıl Hayır Diyebilirsiniz?

Çocuk yetiştirmek oldukça zor bir iştir. Çocukların her şeyden çok gözlem güçlerine güvendikleri gözlemlenmiştir. Bu yüzden onlar için koyduğumuz kurallara uymalarını öğretmeden önce, bir şeyleri doğru yapmamız bizim için çok önemlidir. Sosyo-ekonomik düzeylerdeki değişim ve dış dünyaya daha fazla maruz kalma nedeniyle ebeveynlik yolları her nesilde farklılık gösterir.

İçindekiler

Çocuğunuza Ne Zaman ve Neden Hayır Demelisiniz?

Çocuklar genellikle çok talepkar olabilirler. Bazı ebeveynler “kesin hayır” politikalarına bağlı kalırlar; bazıları güç mücadelesinden kaçınmak için taleplerine boyun eğerken, bazıları çocuklarına yaşattıkları hayal kırıklığından dolayı üzülür. Bununla birlikte çocuğunuza hayır demenin önemi göz ardı edilemez çünkü bu, çocuğunuzun ilerideki hayal kırıklıklarıyla başa çıkmasına yardımcı olur. “Hayır” ifadesini gerektiren bazı durumlara ve bunu neden yapmanız gerektiğine bakalım.

1. Başkalarına veya Kendilerine Zarar Verebilecek Hareketler

Çocuklar deneyci bir yapıya sahiptir ve eylemlerinin sonucunu değerlendirmekte zorlanırlar. Bu yüzden kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini önlemek için sorumluluk ebeveynlere aittir.

2. Bir Şeyi Kırmak

Çocuklar bir şeyi kırmaya çalıştıklarında “hayır!” diyerek onları durdururlar. ve onlara başka bir güvenli aktivite sunmak, onların eylemlerini geriye doğru gözden geçirmelerine ve ileriyi düşünmelerine yardımcı olur.

3. Kendi Başına Yapabilecekleri Bir Şeye Hayır Deyin

Bazen onlara bir iyilik yapmak sorun değil fakat çocuklarınızı yetkin olmaları için teşvik edin.

4. Bir Firma İhtiyaç Olmayan Bir Şeyi İstediğinde Hayır

Çocuklar dikkatlerini çeken her şeye bayılırlar. Hayır, onların hayal kırıklıklarını kabul etmelerine ve onlara istedikleri her şeye sahip olamayacaklarını öğretmelerine yardımcı olur ve şımarık çocuklar haline gelmeyeceklerini garanti eder.

5. Planda Değişiklik Olduğunda ‘Hayır’

Planlarımızın belirli koşullar nedeniyle değiştiği durumlar vardır. İşler istedikleri yoldan saparsa (istedikleri bir şeyi kaybetmelerine yol açarsa) çocuklarınıza kibarca hayır diyebilir ve yapılan planlardaki değişikliklere uyum sağlamanın uygun olduğunu anlamalarını sağlayabilirsiniz.

  Süper Kahramanların Çocuklar Üzerindeki Şaşırtıcı Etkileri

6. Çocuklarınıza Faaliyetlerine Öncelik Vermeyi Öğretin

Durum gerektiriyorsa, çocuğunuzun geçici olarak başkasının ihtiyacını kendi ihtiyacının önüne koymanın gerekliliğini anlamasına yardımcı olmak önemlidir. Büyüdüklerinde daha cömert olma eğiliminde olacaklar.

7. Daha Sonra Öfkelenebileceğiniz Bir Şeyi Durdurun

Çocuğunuzun bazı aktivitelerinden hoşlanmadığınız olası olmayan bir durumda, kibar bir hayır, çocuğunuzun anlamasına ve bir uzlaşma aramasına yardımcı olacaktır.

8. Değerlerinize Aykırı Olan Bir Şeye Hayır Deyin

Verdiğimiz kararlarla çocuklarımıza değerleri öğretiyoruz. Çocuğunuz sizin belirlediğiniz sınırları test ettiğinde hayır demek her zaman iyidir.

9. Yemekle Uğraşmak

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, önceki öğünlerinden zaten doydularsa, yiyecekleriyle oynama alışkanlığına sahiptir. Hayır, kendilerine sunulan yiyeceğe değer vermelerine yardımcı olur.

10. Evcil Hayvanlara veya Bitkilere Zarar Vermek

Çocuklar evcil hayvanlarının kuyruklarını veya saksılarından bitki yetiştirme eğilimindedir. Tatlı bir hayır, diğer canlılara karşı bir empati ve sevgi duygusu geliştirmelerine yardımcı olur.

Çocuğunuzun İyileşmesi İçin Nasıl Hayır Diyebilirsiniz?

Hayır diyerek onlara sadece sınırlar koyduğumuzu ve eylemlerini veya tepkilerini engellemediğimizi bilmek akıllıca olacaktır. Aşağıda, duygusal sınırlarını aşmadan çocuğunuza hayır demeniz için bazı teknikler listelenmiştir:

1. Alternatifler Sunun

Dikkatini dağıtır ve enerjisini başka bir yerde kullanmak için harcarsanız, çocuğun belirli bir şeye hayır demesi daha kolay hale gelir.

2. Onlara Hayır Derken Doğru Şeyi Öğretin

Çoğu zaman onları düzeltirken onlara doğru yolu göstermelerine yardımcı olur.

3. Onları Doğru Oynamaya Yönlendirin

Çocuklar, arkadaşlarıyla veya diğer kardeşleriyle oynarken, bazı istenmeyen kavga veya kıskançlık özellikleri gösterme eğilimindedirler. Kendinizi onların oyununa dahil edebilir ve bu tarz davranışları caydırırken onlara doğru yolu öğretebilirsiniz.

4. Vurmak

Çocuklar öfkeden başkalarına vururlar – bu büyümenin bir parçasıdır ve başlangıçta bunun yanlış olduğunu fark etmezler. Onlara hayır diyebilir ve kendilerini nasıl ifade edeceklerini öğretebilirsiniz.

  Üstün Yetenekli Çocukların Özellikleri ve Zorlukları

5. Telefonu Alma

Çocuklar genellikle telefonlarımıza ilgi duyarlar. Onlara telefonu alamayacaklarını söylerken oynamaları için alternatif bir oyuncak verin.

Mutlu bir çocuk, pozitiflik yayan mutlu bir ruhtur. Çocuğunuza “Hayır” demeden önce bir alternatif bulmanızda yardımcı olur. Olumlu ebeveynlik, çocuk üzerinde uzun süreli bir etkiye sahip olacak ve duygularıyla başarılı bir şekilde başa çıkmalarına yardımcı olacaktır.

Ayrıca Okuyun: Çocuklara İyi Görgü Nasıl Öğretilir

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu