Eğitim

Sporla İlgisi Olmayan Çocuklarla İlgilenmek

Çocuğun gelişimi için fiziksel aktivite çok önemlidir. Birçok çocuk spor yapmaktan hoşlansa da, bazıları olmayabilir. Ebeveynler, çocuklarını neyin ilgilendirdiğini anlamalı ve onları fiziksel olarak aktif tutmak için alternatif seçenekler bulmalıdır.

Sporun çocuklarınızın formda kalmasında önemli bir rol oynadığına şüphe yoktur. Fakat ebeveynlerin anlaması gereken şey, çocuklarına bir tercihte bulunamayacaklarıdır. Çeşitli nedenlerle spor yapmayı sevmeyen birçok çocuk vardır. Bu durum ebeveynlerin cesaretini kaybetmesine neden olmamalıdır; tam tersine, çocukla başka hangi fiziksel aktivite seçeneklerini keşfedebileceğini tartışmalıdırlar.

Yeterince başka aktivite var ve çocuklar da takım sporları oynamadan formda kalabilirler. Ebeveynlerin, çocuklarını çeken diğer etkinliklerin neler olduğunu bulmaları gerekir. Bu şekilde, ebeveynler çocuklarına daha derin endişeleri olan yardım edebilir ve onu sevdiği şeyi yapmaya teşvik edebilir. Bazı çocukların spordan hoşlanmamasının bazı nedenleri ve bununla başa çıkmanın yolları şunlardır:

İçindekiler

Çocuk Hala Temel Becerileri Geliştiriyor Olabilir

Çoğu çocuk altı ila yedi yaşına kadar fiziksel becerilerini geliştirmez. Bundan önce organize spor yapmak için gerekli olan becerilere, dikkat süresine ve kurallara sahip olma becerisine sahip değillerdir. Erken yaşta bir spora maruz kalmayan çocuklar, aktivitede başarılı olmak için biraz daha zamana ihtiyaç duyarlar. Başarısızlık onları sinirli ve gergin yapabilir. Evde çocukla pratik yapmak yardımcı olabilir. Çocuk, yaşıtlarının önünde başarısız olmanın bilincinde olmadan deneyecek, başarısız olacak ve oyunu öğrenecektir. Ayrıca ebeveynler ve çocukların birlikte kaliteli zaman geçirmelerini sağlar.

Spor veya Antrenör çok Rekabetçi

Spor yapmaktan hoşlanmayan bir çocuk, antrenörü bağırdığında ve çocuklara maç kazanmaları için ekstra baskı uyguladığında daha da gergin hisseder. Çocuklar, büyüdükçe sporun rekabetçi yönlerini ele alabilirler. Fakat çoğu çocuk ergenliğe girene kadar baskıya alışmaz. Spordan zevk almak için sağlıklı ve destekleyici bir atmosfere ihtiyaçları vardır.

  Çocuklar için Ödüller – Çocuklarınızı Motive Etmenin En İyi Yolları

Çocuk Hâlâ Hangi Sporu Sevdiğini Bulmaya Çalışıyor Olabilir

Bazı çocuklar spordan hoşlanmazlar çünkü hala hangi sporu sevdiklerini bulamamışlardır. Beyzbol oynamak için iyi bir el-göz koordinasyonuna sahip olmayan bir çocuk, yüzme, koşma veya bisiklete binme gibi başka aktivitelerden hoşlanabilir. Bazı çocuklar bireysel aktiviteleri daha çekici bulabilir. Ebeveynler, çocuğun ilgi alanlarına açık olmalı ve onları sevdikleri şeyi yapmaya teşvik etmelidir. Çeşitli seçenekleri keşfetmek, çocuğun keyif aldığı bir şeye zaman ayırmasına yardımcı olabilir.

Diğer Engeller

Her çocuk farklıdır. Olgunluk oranı diğerlerinden farklı olabilir. Aynı yaştaki çocuklar boy, kilo ve atletik yetenek açısından farklılık gösterebilir. Bir çocuk daha az koordineli olabilir veya yaşıtları kadar güçlü olmayabilir, bu da onlarla rekabet etmekten kendisini rahatsız hissetmesine neden olabilir. Çocuklar ayrıca spor yaparken incinmekten korkabilirler. Fazla kilolu çocuklar, diğer çocuklara yetişememe korkusuyla bir spora katılma konusunda isteksiz olabilirler.

Ebeveynlerin biraz zaman ayırması ve çocuklarının yeteneklerini, güçlü yanlarını ve mizacını düşünmesi gerekir. Bu sayede çocuklarının ilgi alanlarına uygun bir aktivite bulabilirler. Bazı çocuklar toptan korkarlar ve bu nedenle voleybol veya softbol oynamayı sevmezler fakat koşmaktan hoşlanabilirler. Koşmayı sevmeyen bir çocuk yüzmekten hoşlanabilir. Basketbolu sevmeyen biri jimnastiği sevebilir. Çocuğunuzun endişelerini gidermeye çalışmak ve sorunlarını anlamak, seçtiği aktivite ne olursa olsun başarılı olmasına yardımcı olabilir. Bu yüzden destekleyici bir ebeveyn olduğunuzdan emin olun ve seçimini ve kararını eleştirmeyin.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu