Eğitim

Çocuklar için Ödüller – Çocuklarınızı Motive Etmenin En İyi Yolları

Birçok ebeveyn, onlara değerli bir ders vermeye çalışırken çocuğumuzu yeterince azarlayıp azarlamadığımız konusunda kafası karışmıştır. Ne kadar fazla, her zaman soru budur. Bazı ebeveynler sitem tekniklerinin yeterince güçlü olmamasından endişe duyarlar. Fakat kaç ebeveyn, çocuklarla ödüllendirme ve tanıma sistemini merak etti? Çocuğunuzu iyi davranış veya yapılan iyi işler için yeterince ödüllendirmek önemlidir. Bu doğal olarak onları daha iyi olmaya teşvik eder. Çocuk, ödüllendirilmenin getirdiği iyi his nedeniyle motive kalır ve eskisinden daha iyi yapar. Peki, bir çocuğu ödüllendirmenin en iyi yolları nelerdir? Okuyun ve daha fazlasını öğrenin.

İçindekiler

Çocuklarınızı Ödüllendirecek Harika Fikirler

Çocuklar için olumlu davranış ve uygulamaları güçlendirmeye yardımcı olabilecek bazı harika ödül fikirleri var. Bazılarına bir göz atın:

1. Yapılan Çabanın Sevgi ve Hakiki Takdiri

Çocukların iyi davranışlarının en iyi ödülü sizin sevginiz ve şefkatinizdir. Hiçbir şey eve gerçek aşk gibi bir nokta getirmez. Davranışlarının iyi olduğunu yinelemek için çocuğunuza fazladan kucaklaşmayı veya öpücüğü verin. Bir görevi tamamlamak veya iyi davranış sergilemek için gösterdikleri çabayı takdir etmek için olumlu kelimeler kullanın.

2. Onlara En Sevdikleri Yiyecekleri Verin

Mutlu bir çocuk, yemeğini seven bir çocuktur. Onları geleneksel olarak sınırsız olan en sevdiği atıştırmalıkla şımartmak zorunda kalsanız bile, bunu yapın çünkü çocuğunuz iyi davranışının sizin üzerinde ne kadar derin bir izlenim bıraktığını anlayacaktır. Doğal olarak, bunu verdiğiniz tek ödül türü yapmayın, çünkü istemeden sağlıksız uygulamaları teşvik ediyor olabilirsiniz.

3. Dırdırdıkları Oyuncağı Onlara Satın Alın

Her ödül para harcamak anlamına gelmez fakat bazen çocuğunuza uykusunu kaçırdığı oyuncağı verebilirsiniz. Ödül, tamamlanan göreve değer olsun. Bir sınıf lideri, kazanılan bir madalya veya son derece özverili bir davranış, değerli bir hediyeyi hak eder.

  Çocukların Yanlış Davranmasının 10 Yaygın Nedeni

4. Aile Dışında Eğlenceli Bir Aktivite Yapın

Bir piknik yerinde veya bir doğa parkurunda ailece kaliteli zaman geçirin. Bu durum aile zamanının iyiliğini doğa ve çevre sevgisini telkin etmekle birleştiren bir ödül. Ödül sisteminiz sayesinde çocuğunuz dünyaya sağlıklı bir saygı duymaya başlayacak.

5. En Sevdiği Arkadaşının Bir Alışveriş Merkezine veya Aktivite Merkezine Eşlik Etmesine İzin Verin

Özel bir muamele olarak, iyi bir arkadaşla pijama partisine izin verin veya çocuğunuzun arkadaşlarından oluşan bir grubu kendi seçtikleri bir yere götürün. Bu durum çocuğunuzun dört gözle beklediği çocuklar için eğlenceli ödüllerden biri olabilir. Çocukları dışarı çıkarmaya karar verirseniz, doğru yeri seçtiğinizden emin olun. Onları bir alışveriş merkezine götürmek ve sonra istedikleri her şeyi reddetmek, çocuğa göre pek bir ödül sayılmaz. Tek başınıza halledebileceğiniz kapasitede olduğunuz bir şeye karar verin.

6. Kazananın Onur Kartları

Bazı gurur kartlarını el altında bulundurun. Bu ödül, özellikle birden fazla çocuğunuz olduğunda işe yarar. Bir gurur kartı için kardeşler arasındaki sağlıklı rekabet, evdeki herkes için bir kazan-kazan olabilir. ‘Bugün odamı temizledim’, ‘Sebzelerimi bitirdim’ veya ‘Her zaman kurallara uyuyorum’ gibi ifadeler içeren dekoratif ve resimli kartlar yapın. Çocuklar, bir şeylerde ne kadar iyi oldukları konusunda övünmeyi severler. Bir Gurur kartı veya bir Brag kartı biçimindeki takdir, gelecekte daha fazlasını yapma isteklerini artırabilir.

7. Nezaket ve İyilik Taşları

Bittiğinde bütün bir koleksiyon haline gelen, güzelce boyanmış kayalar, deniz kabukları veya çakıllardan oluşan bir sete sahip olun. Gösterilen olağanüstü iyi yardım veya nezaket eylemleri için bir tane dağıtın. Bebeğinizin en sevdiği TV şovunu veya çizgi film karakterlerini seçebilir ve ‘Peppa Rocks’, ‘Avengers’, ‘Paw Patrol’ vb. koleksiyonlarını yapabilirsiniz. Çocuğunuzun yaptıklarının olağanüstü olduğunu ve koleksiyondaki taşların harika olduğunu anladığından emin olun. çok özel çünkü satın alınamazlar, tıpkı nezaket ve özveri gibi.

  Çocuklara Başkalarına Karşı Saygılı Olmayı Nasıl Öğretirsiniz?

8. Ödül Olarak Atlamak İstedikleri İşi Seçmelerini İsteyin

Günlük işleri bitirmenin en iyi ödüllerinden biri, kazandıkları ödül düzeyine bağlı olarak bir akşam, tüm gün ve hatta bir hafta boyunca seçtikleri bir işi dışarıda bırakmalarına izin vermektir. Bu durum çocuğunuzun tüm işleri zamanında tamamlamasını sağlayacaktır, çünkü bu, çocuklar için motive edici bir ödüldür.

9. Onlara En Sevdikleri Aktiviteleriyle İlgili Bir Şey Hediye Edin

Her çocuğun sevdiği bir aktivite vardır. Bu bahçe işleri, boyama, kağıttan el işleri ve hatta futbol, ​​futbol veya kriket gibi oyunlar olabilir. Onlara söz konusu ilgi ile ilgili önemli bir şey hediye edin. Favori oyuncularından imzalı bir yarasa veya sadece yeni bir bahçe aleti olabilir. Çocuklar için bu tarz ödüller, onları hobilerine daha fazla ilgi duymaya teşvik edebilir.

10. Bir Ödül Tablosu ile Oluşturun

Çocuklar için en olumlu ödüllerden biri ödül tablosudur. Çocuğunuz ne kadar başarılı olduğunu, hangi etkinliklerin veya davranışların onlara ödül kazandırdığını ve nasıl daha fazla ödül kazanabileceğini hayal edebilir. Bu durum uzun vadede iyi davranışları sürdürmelerine yardımcı olur.

Çocuğunuzu en iyi sizin tanıdığınızı unutmayın. Seçtiğiniz fikirler çocuğunuzun kişiliğine, mizacına ve tercihine uygun olmalıdır. Çocuğunuzun ödül sistemini hafife almaması için gerçekten nadir durumlarda verilen bazı ödüllere sahip olun. Onların ödüllerini kazanmalarına yardım edin ki ikiniz de sabrın meyvesinden yararlanabilesiniz.

Ayrıca Okuyun:

Çocuklar İçin Etkili Pozitif Disiplin Teknikleri
Çocuklarda Olumlu Düşünmeyi Nasıl Teşvik Edersiniz?
Çocuklar için Olumlu Teşvik Sözleri

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu