Eğitim

Çocuklarda Dikkat Çekme Davranışı

Dikkat, bağlanmadan kaynaklanan temel bir insan gereksinimidir. Bu yüzden her çocuk, özellikle ebeveynlerinden ilgi ister. Günümüzün iş ve koşuşturma kültürü nedeniyle çoğu ebeveyn çocuklarıyla kaliteli zaman geçirememektedir. Sonuç olarak, bir çocuk kendini dışlanmış hissedebilir. Dışlanmış hissetmek, dikkat çekme davranışına yol açar ve hatta bu tarz mevcut davranışı güçlendirebilir. Çocuklarda dikkat çekme davranışı ve buna nasıl son verileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Bir Çocukta Dikkat Çekme Davranışı Nedir?

Çocuğunuzla, belirli bir oyuncak istediği için dükkanda yatmak, dondurma çalarak diğer kardeşlerin arasında parkta olay yaratmak veya diğer çocuklara zorbalık yapmak gibi sorunlarla karşılaştınız mı? Bunlar dikkat çekme davranışı örnekleridir ve bazen aşırıya kaçar, öyle ki dışarıdan ve diğer ebeveynlerden kamaşma ve bakışlar alabilirsiniz.

diğer belirtileri Çocuklarda olumsuz dikkat çekme davranışı:

 • Zamanınızın bir kısmını almak için hastalıkları taklit etmek
 • Evde veya halka açık ortamlarda dramaya neden olmak veya öfke nöbetleri atmak
 • Başkalarına zarar vermek ve kahraman olmaya çalışmak
 • Bir ebeveynin diğeriyle tartışmasına neden olan problemler yaratmak
 • Basit, günlük problemlerin oranını büyüterek kurbanı oynamak
 • Çok meşgul olduklarını ve her şeyi zamanında veya daha önce tamamladıklarını göstermek

Çocuğunuz İçin Ne Kadar Dikkat Yeterli?

Çocuğunuza ne kadar dikkat edilmesi gerektiği, çocuğun kişiliğine, davranışına ve günlük rutinine bağlı olacaktır. Çocuğunuz evde gördüğü ilgiden memnun olabilir fakat sınıfta hayal kırıklığına uğrayabilir, bu durumda, sorular sorarak ve katılımı teşvik ederek parlaması için fırsat yaratmak için okul danışmanıyla veya ilgili öğretmenlerle konuşmanız gerekebilir. grup tartışmalarında.

Çocuğunuza günün en az bir saatinde dikkatinizin %100’ünü tam ve kesintisiz olarak evde vermeniz şiddetle tavsiye edilir. Bunun nedeni, dikkatinizi çocuklarınıza ayırmazsanız, öfke nöbetlerine neden olabilir veya başka ortamlarda olay yaratacak nöbetler geçirebilirler.

Dikkat Türleri

Dikkat çekme davranışlarının farklı türleri vardır. Fakat tıpkı davranışlar gibi, yetişkinlerin dikkatiyle gelen onaylanma ve ödüllendirilme yolları vardır. Aşağıda listelenmiştir.

1. Olumlu Dikkat

Çocuğunuzu iyi bir şey yaparken bulursanız, ona cesaret verici sözler söyleyin veya bu eylemi olumlu ödüllerle pekiştirin. Buna pozitif dikkat denir. Sırtını sıvazlamak, nazik bir kucaklama, övgü sözleri ve küçük gülen karalamalar ya da defterlerindeki ya da beslenme çantalarındaki notlar da aynı şekilde işe yarar.

2. Olumsuz Dikkat

Çocuğunuz yaramazlık yaptığında ve bunun sonucunda üzüldüğünüzde onu azarlayabilirsiniz. Çocuğunuza gösterdiğiniz bu ilgiye olumsuz dikkat denir. Bu durum azarlama, ders verme veya cezalandırma şeklinde olabilir. Çocuğunuz aktif olarak sizden ilgi bekliyorsa, bu tarz olumsuz dikkat, onun uygunsuz davranışlarını azaltmaya hizmet etmeyecek, aksine artıracaktır. Böylece sizden sürekli bir yaramazlık ve sürekli olumsuz ilgi döngüsüne dönüşecektir.

  Çocuklarınıza Doğru Yoldan Nasıl Hayır Diyebilirsiniz?

3. Dikkat Yok

Çocuğunuz iyi bir şey yaparken siz dikkat etmeyin; bu, yalnızca çocuğunuz yaramazlık yaptığında dikkat ettiğiniz ve olumlu dikkat davranışını kaçırdığınız anlamına gelir. Mesela davranışları genellikle dağınık ya da yıkıcı olan iki kardeş sessizce birlikte televizyon izliyorlar. Ebeveynleri bu olumlu değişikliği kabul etmiyor veya yanıt vermiyor. Bu durum dikkat etmemenin bir örneğidir. İlaveten kardeşler tekrar yaramazlık yaparlarsa, ebeveynler hemen fark eder ve azarlayarak karşılık verir.

Çocuğunuzun Dikkat Çekme Davranışının Arkasındaki Duygusal Sorunlar

Çocuklarda dikkat çekme davranışının duygusal sorunları veya nedenleri:

 • Çocuğunuz okulda arkadaş edinmekte zorlanıyor.
 • Evde senden yeterince ilgi görmüyor.
 • Diğer kardeşlerin arasında kendini yalnız veya dışlanmış hisseder.
 • Anne-babasının çok meşgul olması veya çok çalışması nedeniyle kendisini ihmal edilmiş hissediyor.
 • Okulda veya diğer sosyal ortamlarda yeterince ilgi görmüyor.
 • Geçmiş deneyimler veya travma.

Çocuklarda Dikkat Çekme Davranışıyla Nasıl Başa Çıkılır?

İşte dikkat çekme davranışıyla başa çıkmak veya çocuklarda bu davranışı nasıl durduracağınızı öğrenmek için;

 • Daha fazla olumlu ilgi gösterin.

Çocuklarınızın mutfak işlerinize yardım etmesine yardımcı olun ya da televizyon izlemek ya da çizim yapmak gibi sessizce kendileriyle vakit geçirdikleri için onları övün. Yetenekleri varsa, onlardan uygulamalarını isteyin ve çaba sarf ettikleri için onları övün.

 • Kötü davranışları görmezden gelin.

Kötü davranış ödülsüz gelir. Bunu cehaletiniz aracılığıyla çocuğunuzun sızlanmalarına ve öfke nöbetlerine karşı belli edin. Zamanla, bunu anlayacak ve davranışını yavaş yavaş daha iyiye doğru değiştirecektir.

 • Seçenekler verin.

Çocuğunuza seçenekler sunmak, sizin tarafınızdan görüldüğünü hissettirecektir. Seçenekler sunmak, giyinmek veya yemek yemek gibi basit görevler sırasında öfke nöbetleri geçiriyorsa da yardımcı olur. Bugün ne giymek istediğini veya sebzelerini bitirdikten sonra hangi tatlıyı yemek istediğini sorabilirsiniz.

 • Yalnız zaman ver.

Çocuğunuzun sizinle ve eşinizle ayrı ayrı geçirebileceği 5 ila 10 dakikalık kesintisiz yalnız zaman ayırın. Yatmadan önce veya hem sizin hem de eşinizin özgürce ayırabileceği herhangi bir zaman çalışabilir.

Dikkat Çekici Davranışlara Sahip Çocukların Ebeveynleri için Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Aşağıda, çocuklarda dikkat çekme davranışıyla uğraşırken yapılması ve yapılmaması gerekenler var.

  Reklamın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Yapılacaklar

 • görmezden gelmeye çalışın. Çocuğunuz çığlık atıyor veya bağırıyorsa veya sadece sözlü olarak uğultuya neden oluyorsa, davranışları nedeniyle ona çikolata veya fazladan TV zamanı verilmeyeceğini ve sakinleştiğinde onu duyacağınızı söylemekten korkmayın. aşağı.
 • Bir kural listesi oluşturun. Evin kurallarını ve her birini çiğnemenin sonuçlarını listeleyin. Çığlık atmak için normal TV saatinden 10 dakika kesilebilir ve ortalığı karıştırmak için erken yatmak vb. olabilir. Çocuğunuzla birlikte bu çizelgeyi oluşturun ve düzenli olarak görebileceği bir yere göz hizasına asın. Ne olursa olsun bu çizelgeye bağlı kalın ve yavaş yavaş çocuğunuzun davranışlarında değişiklik yaptığını fark edeceksiniz.
 • Dikkatli bir şekilde dikkat edin. Bu durum kuralların dikkatinizi sizin tarafınızdan kestiği anlamına gelmez. Akşam yemekleri, sohbetler ve yatmadan önce okumak için bir aile olarak bir araya gelin. Çocuğunuzun günlük yaşamına neşe katan küçük şeyler yapın fakat kuralları uygulamayı unutmayın ve kurallar çiğnendiğinde sonuçlarına katlanmak konusunda tutarlı olun. Çocuğunuz kuralları ancak siz tutarlı ve ciddiyseniz ciddiye alacaktır.

yapılmaması gerekenler

 • Çığlık. Kızgın veya hüsrana uğramış hissetmek doğaldır fakat asla çığlık atarak veya duygusal kontrolünü kaybederek çocuklarınıza saldırmayın. Soğukkanlılığını kaybedeceğini hissettiğin zaman, uzaklaşmaktan ve bir mola vermekten çekinme. Çocuğunuza şu anda sızlanmasıyla baş edebilecek durumda olmadığınız için ara verdiğinizi ve sakinleştikten birkaç dakika sonra geri döneceğini söylemekten çekinmeyin. Derin nefes alma egzersizleri yapın ve sakin ve dengeli olmak için her gün birkaç dakika meditasyon yapın.
 • Çocuklarınıza suçluluk duygusu aşılayın. Onları suçlu hissettirmeyin veya duygusal olarak şantaj yapmayın. Kendinizi yetersiz hissediyorsanız, çocuğunuza bir günlük çalışmadan sonra yorgun olduğunuzu ve buna enerjiniz olmadığı için bugün durumunu çözemeyeceğinizi söyleyin. Sızlanmaya veya bağırmaya devam ederse o gün ona eşlik edemeyeceğinizi açıkça belirtin ve bunun yerine odadan çıkın. Çocukların bile duyguları vardır; mutlaka anlayacaklardır.
 • Bunun klinik bir bozukluk olduğunu düşünün. Çoğu ebeveyn, çocuklarının öfke nöbetlerinin DEHB veya diğer tıbbi bozukluklarla bağlantılı olduğunu düşünür. Bunu varsaymayın. Bazen çocukların çığlık atması ve bağırması tamamen normaldir, çünkü hayatlarının bu aşamasındadırlar. Bununla birlikte çocuğunuz kendini kesiyorsa veya tehlikeli durumlara katılıyorsa veya zarar veriyorsa, yardım için bir tıp uzmanına başvurun.

Sadece yukarıdaki ipuçlarını deneyin ve okuldaki ve evdeki çocuklarda dikkat çekme davranışını düzeltmek için bu ipuçlarını aklınızda bulundurun; yakında olumlu değişiklikleri fark edeceğinizden eminiz.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu