Eğitim

4 Yaşındaki Davranışlar – Ne Normal ve Ne Değil

4 yaşındaki çocuğunuz “korkunç ikililer” aşamasını geçmiş ve “acımasız dörtlüler” dönemine girmiş olabilir fakat büyük olasılıkla, hayatınız her gün geçtikçe dakikalar içinde zorlaşıyorsa, emin olun ki hiçbir şey yolunda gitmeyecektir. sıradan. Çocuğunuz büyüdükçe ve anaokulu çağına yaklaştıkça sizi biraz daha dinlemeye başlayabilir. İşte onun fiziksel ve zihinsel gelişimine hazırlıklı olmak ve yolunda kalmak için bilmeniz gereken her şey. 4 yaşındaki bir çocuğun davranışı hakkında daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyun.

İçindekiler

4 Yaşındaki Çocuklarda Sıklıkla Görülen Davranış Sorunları Nelerdir?

4 yaşındaki çocuklarda davranış sorunları arasında (ancak bunlarla sınırlı değildir)-

 • Ev ödevlerini yapmamak.
 • Ebeveynleri/akranları dinlememek ve işbirliği yapmak istememek.
 • Öfke nöbetleri atmak.
 • Akranlarına sıkıntı vermek ve diğer çocuklara zorbalık yapmak.

4 Yaşındaki Çocuklarda Neler Normal Olarak Kabul Edilir?

4 yaşındaki çocuklarda bazı yaygın normal davranış belirtileri şunlardır:

 • Eğlenceli ve hoş arkadaşlara ilgi.
 • Bazen talepkar ve diğer zamanlarda biraz işbirlikçi olmak.
 • Artan bağımsızlık ve bireysellik belirtileri.
 • Neyin hayali neyin gerçek olduğunu ayırt edebilmek.

4 Yaşındaki Çocuklarda Normal Cinsel Davranış Ne Olmalıdır?

Dört yaşındaki çocuklarda normal cinsel davranış tipik olarak-

 • Tek başına veya özel olarak mastürbasyon yapmak.
 • Bir kardeşin cinsel organını gözlemlemek.
 • Kendi cinsel organını keşfetmek.

Bununla birlikte çocuğunuz ısrarcı cinsel davranışları olan diğer çocukları rahatsız ediyorsa, bu bir tehlike işaretidir ve endişe nedeni ise derhal ele alınmalıdır.

4 yaşındaki çocuklardaki davranış sorunları, çocukları disipline etmek için derhal ele alınmalıdır. Bazı stratejiler tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

4 Yaşındaki Çocuklar İçin En İyi 7 Disiplin Stratejisi

Disiplin bir çocuğun karakterine karar verir ve kesinlikle çocuğunuzun duygusal ve zihinsel olarak sağlıklı büyümesini istersiniz. İşte 4 yaşındaki çocuklarda davranış problemleriyle başa çıkmak için 7 disiplin stratejisi:

1. Davranış Sorunlarını Önleyin

Davranış problemlerini önlemenin ilk adımı, çocuğunuz yaramazlık yaptığında sakin ve sakin kalmaktır. Öfke evresi sona erdiğinde, neyi yanlış yaptığını ve bunun neden kabul edilemez olduğunu açıklayın. Eylemler yoluyla olumlu ve olumsuz davranışlar için bir model oluşturun ve davranışsal sorunları önlemek için onu güçlendirin.

  Çocukların Önünde Kavga Eden Ebeveynlerin 10 Olumsuz Etkisi

2. Kurallar Oluşturun

Temel kurallar oluşturmak, çocuğunuzla olan da dahil olmak üzere her ilişkinin tonunu belirler. Kurallar oluşturarak, neyin kabul edilebilir neyin kabul edilemez olduğunu tanımlarsınız. Ev kurallarınızı çok kısıtlayıcı hale getirmeyin; doğada organik tutun. Mesela zamanında yatmak onun erken uyanmasına yardımcı olacaktır. Biraz erken kalkmak, okul öncesi biraz oyun zamanı anlamına gelebilir.

3. İyi Şeyleri Övün

Çocuğunuzun iyi bir şey yaptığını gördünüz mü? Onu övün – hemen şimdi! İyi şeyleri övmek, olumlu davranışları pekiştirir ve ona doğru yolda olduğunu gösterir. Çocuğunuz ister başkalarını rahatsız etmeden sessizce televizyon seyrediyor olsun, isterse akranlarıyla kavga etmeden ya da telaşlanmadan oynuyor olsun, bu hareketler övgüyü hak ediyor.

4. Küçük Yanlış Davranışları Yoksay

Bazen çocuğunuz bir şeyi yapmak istemeyebilir fakat yine de kontrol edemediği bir dürtüyle yapar. Böyle bir durumda, yanlış davranış küçükse, onu unutup devam etmek en iyisidir.

5. Motive Edin ve Ödüllendirin

Bir ‘motive etme ve ödüllendirme sistemi’, bir çocuğun başarısı ve büyümesi için çok önemlidir. Çocuğunuzu okulda iyi davrandığı ve iyi performans gösterdiği için ödüllerle motive edin. Ödevlerini yapmak için biraz fazladan TV zamanı veya iyi notlar almak için yaz için yeni bir oyuncak gibi ödüller de aynı derecede etkilidir. Çocuğunuzun bunlara fazla takıntılı olmasını istemediğinizden, maddi ödülleri minimumda tutun ve en iyi faydalar için duygusal ödüller ekleyin. Evde çıkartmalar ve rozetler, bir ödül sistemi oluşturmanın mükemmel yollarıdır. Mini ödüller ve büyük ödüllerin bir karışımını yaratın, böylece çocuklarınızın her şeyi eğlenceli tutması ve davranışlarını ve öğrenme modellerini gözlemlemesi için bir seviye atlama sistemi yaratın.

6. Zaman Aşımı Sistemini Kullanın

Molalar inatçı çocuklarla baş etmede oldukça etkilidir. Mola sırasında kendinizi resimden uzaklaştırmayı ve çocuğunuza biraz kendi kendine düşünme süresi vermeyi unutmayın. Moladan sonra, davranışın hangi yönünün kabul edilemez olduğunu kibar ve nazik bir şekilde açıklayın. İlk başta, çocuğunuz bir mola sırasında öfke nöbetlerine neden olabilir fakat bu onun sınırları test etme yöntemidir ve endişelenecek bir şey yoktur.

  Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken 10 Ahlaki Değer

7. Ayrıcalıkları Kaldırın

Çocuğunuz çok mu yaramazlık yapıyor? Her seferinde bir adım ayrıcalıklarını kaldırın. Çocuğunuz neyi kaybettiğini anladığında, davranışını buna göre düzeltecektir. İlk başta, ani çıkışlar yapabilir fakat duruşunuzu koruyun, sakin ve sağlam olun ve onun olumsuz davranış biçimini yavaş yavaş daha iyiye doğru değiştirdiğini fark edeceksiniz.

Çocuğunuzun Davranışları İçin Bir Çocuk Doktoruna Ne Zaman Başvurmalısınız?

Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzun davranışları için bir çocuk doktoruna danışmalısınız:

 • Herhangi bir gelişimsel gecikme ve bilişsel bozukluk belirtisi fark ettiniz.
 • 4 yaşındaki çocuğunuzun davranışı, yukarıdaki disiplin stratejilerini uzun süre kullanmasına rağmen kötüleşiyor.
 • Çocuğunuz yalnız kalır veya kendini sizden ve yaşıtlarından soyutlar.
 • Çocuğunuz hayatındaki her şeye karşı genel bir ilgisizlik gösterir.

Bir çocukla uğraşmak herkül bir görevdir. Her çocuk farklıdır ve her yeni kişilikle birlikte yeni bir dizi zorluk gelir. İşlerin kontrolden çıktığını düşünüyorsanız, umarım bu makale konuya biraz ışık tutacak ve size yeni bir bakış açısı kazandıracaktır. Çocuğunuzun belirli davranış kalıplarını değiştirmekte zorlanıyorsanız, her zaman bir çocuk doktoru veya terapistle görüşün. Unutmayın, toksik davranışları daha iyi hale getirmek için zaman, sabır ve birçok olumlu pekiştirme gerekir, bu nedenle uzun vadede olumlu sonuçlar almak istiyorsanız nazik ve tutarlı olun.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu