Eğitim

Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken 10 Ahlaki Değer

Ebeveynlik, sadece bir çocuğun fiziksel büyümesiyle ilgilenmekle ilgili değildir – aynı zamanda zihinsel gelişimi de geliştirmekle ilgilidir. Ebeveynler, tartışmasız, çocuklarının karakter oluşumunda en büyük rolü oynar ve çocuğun büyüdükçe hayatta nasıl olacağı üzerinde en fazla etkiye sahiptir.

İçindekiler

Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken 10 Ahlaki Değer

Bazı insanlar, çocukların ahlakı kendi kendilerine öğrendiğini veya okul öncesi eğitimin çocukların ahlaki değerleri ve fikirleri öğrenmesi için çok erken olduğunu iddia ediyor. Fakat bu yanlıştır; Çocuklara değerleri genç yaşta öğretmek en iyisidir, böylece büyüdükçe kişiliklerinin bir parçası haline gelir.

Ayrıca Okuyun: Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken Önemli Hayat Dersleri

Gelin hep birlikte her ebeveynin çocuklarına öğretmesi gereken on ahlaki değere bir göz atalım.

Çocuklarınıza Ahlaki Değerleri Aşılamanın Yolları

1. Vaaz Ettiklerinizi Uygulayın

Çocuklar çevrelerindeki insanlardan öğrenirler, bu nedenle çocuklarınıza iyi değerleri öğretmek için önce onları hayatınızda model almalısınız. Sayısız değeri sözlü olarak açıklayabilirsiniz fakat çocuğunuz sergilediğiniz değerleri yalnızca kendi davranışlarınızla anlayacaktır.

2. Kişisel Deneyimleri Anlatın

Kişisel deneyimler hikayeler gibidir ve tüm çocuklar hikaye dinlemeyi sever. Ahlaki bir değere bağlı kalmanın yaşamınızda olumlu bir deneyime sahip olduğu ve çocuğunuzun daha iyi anlayacağı kendi yaşamınızdan hikayeler paylaşın.

3. İyi Davranışı Ödüllendirin

Çocuğunuzu bu değerleri hayatında kullandığı için ödüllendireceğiniz bir sistem kurun. Övgü ve ödüller, çocukları şekillendirmede inanılmaz derecede işe yarayan olumlu pekiştirmelerdir.

Ayrıca Okuyun: Çocuklara Görgü Öğretmenin Yolları

4. Etkili İletişim Kurun

Çocuğunuzla bu ahlaki değerlerin günlük hayatta nasıl işlediği hakkında her gün konuşun. Mesela gazetedeki bir makaleyi tartışabilir ve çocuğunuza aynı durumda olsaydı ne yapardı diye sorabilirsiniz.

5. Televizyon ve İnternet Kullanımını İzleyin

Televizyondan ve internetten kaçış yok ama çocuğunuzun ne izlediğini kesinlikle izleyebilirsiniz. Gösterinin iyi değerleri ve ahlakı desteklediğinden ve yaşına uygun olduğundan emin olun.

  Çocuklara Sabır Öğretmenin Yolları ve Aktiviteleri

Çocukların Harika Bir Yaşam Sürdürmeleri İçin 10 Ahlaki Değer

1 Saygı

Birçok ebeveyn, çocuklarına yalnızca yaşlılara saygı duymayı öğretme hatasına düşer fakat bu yanlıştır. Yaşı veya sosyal konumu ne olursa olsun herkes saygıyı hak eder. Saygı, yabancılara ve yaşlılara karşı davranışlarında önemli bir rol oynadığı için, çocuğunuzun genç yaşta bilmesi gereken temel bir ahlaki değerdir. Akranlarına ve büyüklerine saygı duymayı küçük yaşlardan itibaren öğrenen küçük çocuklar gelecekte bundan faydalanacaktır. Gelecekte zor zamanlar olsa bile, çocuğunuz başkalarına karşı daha istekli olacaktır.

Ayrıca Okuyun: Çocuğunuza Saygıyı Öğretmenin Yolları

2. Aile

Aile, çocukların hayatlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Onları yetişkinler haline getirir ve besler. Bu yüzden çocuklarınıza bir aile duygusu vermek ve ailenin neden önemli olduğunu anlamalarına yardımcı olmak önemlidir. Bunu yapın ve çocuklarınızın kalın ve zayıf olarak ailelerine saygı duyarak ve onları severek büyümeleri daha olasıdır.

3. Ayarlama ve Ödün Verme

Çocukların her şeyin kendilerine göre yürümediğini bilmeleri önemlidir. Onlara küçük yaşlardan itibaren, kesinlikle gerekli olduğunda, denemek ve uyum sağlamak zorunda kalabileceklerini öğretin. Çocuğunuza fakat burada kendi hayatı tehlikede değilse, uyum sağlaması ve uzlaşması öğretilmelidir. Ayarlamalar prensipte harika görünse de, uzlaşmaya varmak için kesiştiği ince bir çizgi vardır. Çocuk bir uzlaşma nedeniyle kaybeden tarafta kalırsa, bu sadece zararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda kimliği de engeller.

4. Yardımcı Zihniyet

Çocuğunuza, tamamen yabancı olsa bile, küçük yaştan itibaren başkalarına yardım etmesi öğretilmelidir. Çocuğunuza başkalarına yardım etmenin neden bu kadar önemli olduğunu ve birine yardım ettiğinizde bunu her zaman nasıl geri alacağınızı öğretmelisiniz. Toplumun işlevsel bir parçası olmak için çocuğunuzun başkalarının ihtiyaçlarına karşı anlayışlı olması önemlidir.

5. Dine Saygı

Çocuğunuz sadece kendi dinine saygı duyacak şekilde değil, aynı zamanda herkesin dinini seçme hakkına sahip olduğunu anlayacak şekilde yetiştirilmelidir. Çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren dinleri veya kutladıkları bayramlar ne olursa olsun tüm insanların eşit olduğunu öğretin.

  Çocukların Anneleriyleyken Daha Yaramaz Olmalarının Nedeni?

6. Adalet

Ahlaki bir pusula ve adalet duygusu, herhangi bir çocuğun küçük yaşlardan itibaren sahip olması gereken en önemli iki değerdir. Çocuklarınız, kendi çıkarları veya başkalarının yararı için bir yanlışlık algıladıklarında her zaman konuşmaya teşvik edilmelidir.

7. Dürüstlük

Küçük yaşlardan itibaren çocuklara en önemli değerlerden biri olarak dürüstlük aşılanmalıdır. Dürüstlük her zaman en iyi politikadır ve çocuğunuz, yapmış olabileceği hatalar ne olursa olsun doğruyu söylemeye teşvik edilmelidir.

8. Asla Kimseyi İncitme

Çocuğunuza birisine zarar vermenin sadece fiziksel bir sorun olmadığını açıklayın – herhangi bir incinmenin psikolojik ve duygusal bir etkisi de olabilir. Çocuklarınıza nasıl özür dileyeceklerini öğretmeyi unutmayın ve birilerini fiziksel veya sözlü olarak incitirlerse derhal özür dilemeleri için cesaretlendirin.

9. Hırsızlık

Arkasındaki gerekçe ne olursa olsun hırsızlık yanlıştır- bu, çocuklar için iyi değerlerden biridir. Çocuğunuza hırsızlığın sadece yasal olarak değil, aynı zamanda ahlaki olarak da yanlış bir şey olduğunu öğretin, çünkü bu, başkasına ait bir şeyi alacağı anlamına gelir.

10. Eğitim Sevgisini Yetiştirin

Eğitim, bir insanın sahip olabileceği en büyük silahtır ve hayatta nerede olduğunuzu en çok etkileyen şeydir. Çocuğa okul öncesi dönemden itibaren eğitim sevgisi aşılanmalı ve ayrıca çocuğunuza eğitimin hayattaki önemini anlamasını sağlamalısınız.

Çocuklara ahlaki değerler en baştan aşılanmalıdır ve hiçbir yaş başlamak için erken değildir. Çocuğun kişiliğini oluşturmada büyük rol oynarlar ve çocuğunuzun hayatını nasıl şekillendirdiği konusunda en büyük söz sahibi olurlar.

Ayrıca Okuyun:

Her Ebeveynin Çocuğuna Öğretmesi Gereken İyi Alışkanlıkların Listesi
Çocuklara İyi Davranmayı Nasıl Öğretirsiniz?
Çocuklara Minnettarlığı Öğretmek İçin İpuçları

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu