Eğitim

Çocuklarda Davranış Problemleri ve Disiplin Stratejileri

Yedi yaşındaki çocuğunuz daha bağımsız hale geliyor ve kendi başına banyo yapmak, kendi başına giyinmek ve hatta kendine kahvaltılık gevrek hazırlamak gibi günlük işleri kolayca yapabiliyor. Bu yaştaki çocuğunuzun uygulamalı gözetime ihtiyacı olmayabilir fakat sürekli rehberlik ve desteğe ihtiyacı olabilir. Çocuğunuz bu aşamada kendi seçimlerini ve tercihlerini yapmak isteyebilir. Fakat bazen yedi yaşındaki çocuğunuzun davranışlarını dengesiz bulabilir, sizinle konuşabilirve hatta yalan söyleyebilir. Çocuğunuz neden böyle davranıyor? Bu yaşta gerçekleşen birçok davranışsal gelişme vardır. Yedi yaşındaki çocuğun davranış sorunları ve ebeveyn olarak benimseyebileceğiniz tüm disiplin stratejileri hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

7 Yaşındaki Bir Çocuğun Normal Davranışı Nedir?

Her çocuk farklıdır ve davranışları büyük ölçüde çevresi, duygusal gelişimi ve fiziksel gelişimi gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Bu yüzden bir çocuğun davranışı bu faktörlerden büyük ölçüde etkilenecektir. Fakat burada yedi yaşındaki bir çocuğun bazı davranışsal özelliklerini görüyoruz:

1. Fiziksel Davranış

Bu yaştaki çocuğunuz bir enerji santralidir ve birçok fiziksel aktiviteden keyif alabilir. Fiziksel aktiviteler, çocuğunuzun daha iyi motor becerileri geliştirmesine ve fiziksel güç kazanmasına yardımcı olur. Çocuğunuzun ince motor becerileri gelişmeye devam ettiği için bu aşamada el yazısı sorunlarıyla hala mücadele edebilir. Gün boyunca çok fazla fiziksel aktivitede bulunduğundan, çocuğunuzun bu aşamada 10 ila 12 saat uykuya ihtiyacı olacaktır.

2. Sosyal Davranış

Çocuğunuz bu yaşta çok arkadaş canlısı olabilir ve birçok arkadaşı olmasını da isteyebilir. Arkadaşlarıyla da bir bağ geliştirir. Birkaç kişiye yaklaşabilir ve başkalarına karşı temkinli olabilir.

  Çocuğunuza İyi Davranmayı Nasıl Öğretirsiniz?

3. Bilişsel Davranış

Çocuğunuz artık daha iyi bir dikkat süresine sahip; konsantre olabilir ve hatta sizden ayrıntılı komutlar veya talimatlar alır. Bilgilerini veya okulda öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmak veya aktarmak isteyebilir. Ayrıca akran grubundan alışkanlıklar alabilir ve onları takip edebilir.

4. Duygusal Davranış

Bu yaştaki çocuğunuz duygularıyla baş etme konusunda daha kararlıdır. Ani değişikliklere veya geçişlere iyi uyum sağlayabilir. Büyüdükçe daha iyi hale gelecek olan kendi kendini kontrol etmeyi veya uygulamayı hala zor bulsa da, beklenmedik durumlarla başa çıkmakta kesinlikle daha iyi hale geliyor.

Yedi Yaşındaki Çocukta Davranış Sorunları Nelerdir?

İşte bazı yaygın davranış sorunları veya bazı yaygın 7 yaşındaki kötü tutum sorunları:

1. Yalan söylemek

Yalan söylemek, bu yaştaki çocuklarda en yaygın sorunlardan biridir. Bunun kök nedenini anlamak çok önemlidir. Bazen çocuklar yalan söyler çünkü gerçek ile hayal arasında net bir ayrım yapamazlar. Ebeveynler, çocuklarında bu davranışa yol açan durum ve durumları analiz etmelidir.

2. meydan okuma

Çocuğunuz emirlerinize karşı gelebilir veya ondan yapmasını beklediğiniz şeyi görmezden gelebilir. Bazen bu davranış, çocuğunuzun ebeveynleri ile sınırlarını test etmeye çalıştığının ve bundan kurtulabileceği yere kadar bir göstergesidir. Çocuğunuz hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri belirliyor ve böylece ondan yapmasını beklediğiniz şeylere meydan okuyor olabilir.

3. Duygusal Salınımlar

Bu yaştaki çocukların duygusal dalgalanmalar yaşaması çok yaygındır. Bunun nedeni, bu yaştaki çocuğun ergenlik eşiğinde olması ve artık okul öncesi bir çocuk olmamasıdır, bu onun kafasını karıştırabilir ve duygusal dalgalanmalara neden olabilir.

4. Halkın İçinde Sevecen Olmaya İstekli

Küçük çocuğunuzun toplum içinde özelden daha fazla şefkat gösterdiğini fark edebilirsiniz. Bu durum ebeveynlerin dikkatine ihtiyaç duymasından kaynaklanabilir. Bu çağın konusu olan çok zıt bir davranış olsa da, bu kafa karışıklığıyla başa çıkmaktır.

  Çocuğunuz Rol mu Yapıyor? Nasıl Yanıt Vereceğinizi Bilin

5. Öfke

Öfke, 7 yaşındaki çocuklarda en zor davranış sorunlarından biridir. Bu durum ruh hali değişimleri, karşılık verme, hayal kırıklığı, dürtüsellik veya bu tarz diğer davranışsal özellikler olarak tanımlanabilir. Bu yaştaki bir çocuğun küskünlük duyması veya sinirlenmesi çok normaldir; Fakat öfke kontrolden çıkıyorsa veya çocuğunuzun temel davranışını belirliyorsa, harekete geçmeniz gerekir.

Davranış Sorunları Olan 7 Yaşındaki Bir Çocuğu Disiplin Etmek İçin Ebeveynlik İpuçları

İşte 7 yaşındaki çocuklarını davranış problemi ile disipline etmek için ebeveynler için bazı ipuçları:

1. Çocuğunuzla Konuşun

Çocuğunuz, ona ne söylediğinizi anlayabilecek bir yaştadır. Bu yüzden çocuğunuzla ilgili herhangi bir davranış sorununu çözmenin ilk ve en önemli yolu, onunla aynı şey hakkında konuşmaktır.

2. Çocuğunuza Sınırlarını Bildirin

Kendilerinden ne yapmalarının beklendiğini bilen veya bilen çocuklar daha iyi davranma eğilimindedir. Çocuğunuza sınırlarını ve neler yapabileceğini ve yapamayacağını anlatın.

3. Olumlu Olun

Çocuğunuzla ilişkilerde daima olumlu bir yaklaşım benimseyin; saygı istiyorsanız, çocuğunuza ve seçimlerine de saygı gösterdiğinizden emin olun. Çocuğunuzu bağırmaktan veya azarlamaktan kaçının. Güzel bir şekilde konuşun ve sorunu açıklayın.

4. Boş Zamanı Kullanın

Çocuğunuza hangi hataları yaptığını söylemek yerine sessizce oturup hatalarını ve davranışlarını düşünmesini isteyin.

5. Mantıksal Açıklamayı Kullanın

Kararlarınız ve eylemleriniz için geçerli açıklamalar yapmaya çalışın ve mantıksız açıklamalar yapmaktan kaçının.

6. Çocuğunuzun Yanında Olun

Çocuğunuzun hatasını ve hatalarını anlamasına yardımcı olun ve ardından çeşitli sorunları birlikte çözün. Onun tarafında olun ve bir takım olarak sorunlar üzerinde çalışın.

Yukarıda belirtilen ipuçlarını takip ederek çocuğunuzun çeşitli davranış sorunlarını etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Alternatif olarak, doktorunuzla aynı konu hakkında konuşabilir ve bu tarz sorunları çözmek için neler yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Çocukların Sizi Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu