Gençler

Şiddetli Oyuncak Oyunları Çocukları Daha Şiddetlendirir Mi?

Ebeveynler olarak, çocuklarımızın çevrelerini algılama ve buna uyum sağlama biçiminden sorumluyuz. Anlayabilecekleri ve kendileri için yargılarda bulunabilecekleri bir yaşa gelene kadar seçimlerini yapmakla sorumluyuz. Çocuklarımızı maruz bıraktığımız türden oyuncaklar, oyunlar ve medya, büyüdükçe davranışlarında bir iz bırakacaktır. Şiddet içeren oyuncakları neyin içerdiğini, bu tarz oyuncakların çocuklar üzerindeki etkisini ve ebeveynlerin çocuklarına yardım etmek için neler yapabileceğini anlayalım.

İçindekiler

Hangi Oyuncaklar ve Oyunlar Şiddet İçerir?

Çocuklar kendilerini ifade etmenin bir yolu olarak oyuncaklarla oynarlar. Bu yüzden onlara oyuncak olarak verdiğiniz şey, düşünülerek verilmelidir. Aşağıdaki özellikler oyuncakları şiddetli hale getirebilir:

 • Şiddeti eğlenceli veya havalı olarak teşvik eden oyuncaklar.
 • Öldürmeyi veya incitmeyi teşvik eden oyuncaklar veya oyunlar.
 • Savaşları, dövüşleri veya savaşı idealleştiren oyunlar.
 • Erkek egemenliğini destekleyen oyunlar ve oyuncaklar.
 • Etnik grupların olumsuz temsilini onaylayan oyuncaklar.
 • Materyalizmi yayan her şey.
 • Düşmanca ve yıkıcı rekabeti besleyen oyuncaklar.
 • Toplumsal olarak kötü niyetli davranışların önünü açan oyuncaklar veya oyunlar.

Bu oyuncaklar, oyuncak silahlar, okçuluk setleri, aksiyon figürleri, savaş oyuncakları, video oyunları ve daha pek çok görünüşte masum oyuncak görünümünde gelir.

Çocukların Şiddet İçeren Oyunlar Oynamasına İzin Vermeli misiniz?

Herhangi bir canlıya ateş etmeyi, kan dökmeyi ve zarar vermeyi içeren şiddetli oyunlar, bir yetişkinin ruhunda bile derin izler bırakabilir. Ve çocuklar çok daha etkilenebilir. Gerçekleri fanteziden ayırmakta güçlük çekerler ve oyunda öğrendiklerini gerçek olarak kopyalayacaklardır. Bu soru sormaya çağırıyor – oyuncak silahlar şiddeti teşvik ediyor mu? Araştırmalar, silahlar, çekiçler, baltalar ve benzeri diğer silahlar gibi oyuncakların bir çocuğun zihinsel iyiliği için zararlı olduğunu göstermektedir. Bu yüzden çocuklara şiddet içeren oyuncaklar ve oyunlar vermemek en iyisidir.

Şiddet İçeren Oyun ve Oyuncakların Çocukların Davranışına Etkileri

Bir çocuğun davranışını şekillendirmede çeşitli faktörler rol oynar. Çocuğunuzun plastik bir tabanca veya köpük kılıçla silahlandırıldığını ve oyun arkadaşlarıyla dostça bir taklit savaşı yaptığını varsayarsak, herhangi bir gerçek olumsuz sonuç doğurmaz. Fakat bu konuda yapılan çalışmaların çoğu, medya şiddeti ile çocuklarda düşmanca davranış arasındaki temel ilişkiyi desteklemektedir. Savaş oyuncakları, belirli olumsuz fikirleri geliştirerek ve bunlarda sadist davranışları yayarak çocuğunuzun zihninde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

  Kış Tatillerinde Çocuğunuzu Bağlı Tutmanın Yolu

Silahlar, kılıçlar veya şiddet içeren video oyunları gibi oyuncaklara düşkün olan çocukların çoğunun sertleştirilmiş suçluve hatta düşmanca davranamayacağını söylemek güvenlidir. Hane halkının genel atmosferi karşılıklı saygı, şefkat ve iletişimi teşvik ediyorsa bu kesinlikle doğrudur. Çocuğunuzun saldırgan olma riskini azaltır ve ılımlılık kavramını anlamasına yardımcı olur.

Ebeveynler Ne Yapabilir?

Ebeveyn olarak, çocuğunuzun ne oynadığını veya televizyonda ya da internette ne izlediğini kontrol etmelisiniz. Çocuğunuza yardım etmek için alabileceğiniz önlemlerin bir listesi:

 • Çocuklarınız için şiddet içerdiği düşünülen bazı oyuncaklara izin vermediğinizi açıkça belirtmek için akrabalarınız ve büyükanne ve büyükbabanızla konuşun.
 • Çocuğunuzun öfke nöbetlerinin sizi dikte etmesine izin vermeyin. Bir gösterinin şiddetli olduğuna inanıyorsanız, o zaman yerinizi koruyun.
 • Çocuğunuzla şiddet içeren oyuncaklar hakkında konuşun ve bunları halka açık yerlerde veya bir arkadaşının yerinde kullanmaktan kaçınması gerektiğini anladığından emin olun.
 • İçinde herhangi bir agresif davranış gözlemlerseniz, çocuğunuzla konuşun. Ona bu tarz davranışların neden uygunsuz olduğunu açıklayın.
 • Çocuğunuza yaratıcılığı teşvik eden, paylaşım ve işbirliğini teşvik eden ve yaratıcı oyunu mümkün kılan oyuncaklar verin. Cinsiyet veya ırksal önyargılar içermeyen oyuncaklar da bulun.
 • Örnek olun. Çocuğunuz üzerinde sahip olabileceğiniz en iyi etkilerden biridir. Çocuğunuzun yanında kavga etmeyin ve çocuğunuz etrafındayken bağırmaktan veya öfkeyle suistimal etmekten kaçının.
 • Çocuğunuzun Gelişimi İçin Oyuncak ve Oyun Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Oyuncak satın alırken, çocuğunuzun hayal gücünü harekete geçirebilecek aktivite temelli oyunlara ve oyuncaklara dikkat edin. Çocuğunuzun yaratıcılığını kendin yap el işleri, tablolar, playdoh veya yapım seti oyuncaklarıyla harekete geçirin. Çocuğun yetiştirme ve yaratma kavramını ezme ve yok etme kavramını anlamasına yardımcı olur.

  Şiddet, her köşede eğlence kisvesi altında pazarlanıyor. Çocuğunuzun oyuncak ve oyun seçiminde dikkatli olmak ebeveyn olarak size kalmıştır. Şiddet bir tür öğrenilmiş davranış olduğundan, çocuğunuz için daha güvenli bir ortam sağlamalısınız. Kapı bekçisi olmalısınız ve çocuğunuza neyin doğru neyin kabul edilemez olduğunu sınırlandırmalı, rehberlik etmeli ve öğretmelisiniz.

    Gençlerde Risk Alma Durumu Nasıl Ele Alınır?

  Sıradaki Yazı: Çocuklarda Sosyal Gelişimi Teşvik Eden Oyunlar

  Benzer İçerikler:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu