Gençler

Ergenlerde Güven

Gençler güven ve esnekliğe sahip olduklarında, zor durumlarla başa çıkabiliyor ve zor zamanlardan geri dönebiliyorlar. Sonuçlar yerine çabaya odaklanarak çocuğunuzun güvenini arttırmaya yardımcı olabilirsiniz.


İçindekiler

Temeller

Güven, başarılı olacağınıza olan inançtır belirli bir durumda veya belirli bir görevde. Güveniniz, kendiniz hakkında iyi hissettiğiniz ve değerli bir kişi olduğunuzu hissettiğiniz benlik saygınızla ilgilidir. Fakat yüksek benlik saygısına sahip olmak, her zaman kendinize güvendiğiniz anlamına gelmez.

Esneklik geri dönme yeteneğidir zor deneyimlerden ve zor veya stresli durumlarda başa çıkmaktan

Dayanıklılık ve güven ilişkilidir. Çocuğunuzun esnekliği varsa ve hayat zor olduğunda baş edebileceğini öğrenirse, zor durumlarla başa çıkmak için daha güvenli hissetmesini sağlayacaktır. Bu olumlu bir döngü.

Güven gençler için neden önemlidir?

Güven duymak, gençlerin güvenli ve bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olur. Kendine güvenen gençler, kendileri için doğru olmayan insanlardan ve durumlardan kaçınma ve bunları bulma yeteneğine sahip olabilirler.

Çocuğunuz kendine güveniyorsa, iddialı, olumlu, nişanlı, hevesli ve inatçı olma olasılığı daha yüksektir.

Mesela erkek arkadaşı onunla ayrılan kendine güvenen bir genç kız bir süre için üzgün olabilir. Ama sonra şu anda hissettiği üzüntüden geri sıçrayabildiğini ve hayatının diğer arkadaşlar ve aile gibi olumlu yönlerine daha fazla odaklanabileceğini fark edebilir. İlaveten ilişki becerilerine daha az güvenen bir kız çok daha üzgün olabilirve hatta bunun tamamen onun hatası olduğunu hissedebilir. Bu aynı zamanda benlik saygısını etkileyebilir ve onun çıkmaya değmediğini hissetmesine neden olabilir.

Güven düzeyi düşük olan gençlerin etkinliklere katılma olasılığı daha düşük, sınıfta kalması daha olasıdır ve akran baskısına daha fazla istekli olabilirler. Bir çocuk güvensiz olduğunda, denediği şeylerde başarısız olmayı veya işler zorlaştığında fazla çabalamamayı bekleyebilir.

  Yapıcı Oyun - Erken Çocuklukta Neden Önemlidir?

Çocuğunuzun güvenini ve direncini arttırmak

Size ve çocuğunuzun çocuğunuzun güvenini ve dayanıklılığını geliştirmesine yardımcı olacak bazı yollar:

  • Pratik ve olumlu şeyler yapın çocuğunuz becerilerini geliştirmek ve başarı şansını artırmak için yapabilir. Mesela “Ada, basketbol takımı için seçilmek istiyorsanız, antrenörü dinlediğinizden ve seanslar arasında antrenman yaptığınızdan emin olmalısınız”.
  • Çocuğunuza yeni şeyler deneme fırsatı verin. Çocuğunuz çok farklı şeyler denediğinde, neyin iyi olduğunu ve neyi sevdiğini öğrenecektir. Ayrıca çoğu insanın bazı şeyleri iyi yaptığını ve diğerlerinde o kadar iyi olmadığını öğrenecek – ve bu iyi. Sonuçta, hepimiz Olimpik sporcular, bilgisayar dahileri veya rock yıldızları olamayız!
  • Çocuğunuzu tekrar denemeye teşvik edin eğer başarısız olursa ve herkesin hata yaptığını anlamasına yardımcı olursa. İlk denemede bir şey yapamazsan sorun değil.
  • Kendi yeteneğinize güveni modelleyin. Bir işte başarılı olmak için neler yapacağınız konusunda çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Eğer işe yaramazsa, bir dahaki sefere deneyeceğiniz şeyden bahsederek esnekliği modelleyebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza güven duymanız gereken zamanlarda da olduğunuzu göstererek korkutucu veya zor olabilecek şeyleri tartışabilirsiniz.
  • Çocuğunuzu kendine güvenmeye teşvik edin. Çocuğunuza başkalarıyla göz teması kurduğunu, cesur olduğunu, sevdiği şeyi yaptığını, yapamayacağına odaklanmamaya çalıştığını ve iyi olmadığını bildiği durumlardan uzaklaştığını önerin. Kendine güvenmek, kendine güvenmenin ilk adımıdır.
  • Çocuğunuzun çabalarını övün. Bir sınav, röportaj veya oyun çocuğunuzun umduğu şekilde çalışmazsa, aktiviteye verdiği çaba için onu övmeye çalışın. Bir dahaki sefere neler yapabileceği hakkında bazı fikirler de beyin fırtınası yapabilirsiniz.

Ergenlik güveninin riskleri

Siz, kendisi veya saygı duyduğu diğer insanlar çabalarından ziyade sonuçlarına odaklanırsanız, çocuğunuzun güveni risk altında olabilir. Sonuç bir ‘başarısızlık’ ise (kötü bir sınav sonucu, büyük bir nihai kayıp), dünyanın sonu gibi görünebilir. Bunun yerine, çocuğunuza sizi neyin gururlandıracağına dair güçlü bir mesaj gönderebilirsiniz.

  Çocuklar İçin İlginç Çam Koni El Sanatları

Ergenlik döneminde fiziksel değişiklikler gençlerin güvenini de etkileyebilir. Eğer bir genç vücudu hakkında kendini bilinçli hissediyorsa, genel olarak kendine olan güvenini ve kendini nasıl hissettiğini etkileyebilir. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek için gençlik beden imajıyla ilgili makalemizi okumak isteyebilirsiniz.

Zorbalık veya akran baskısı gençlerin güvenini de etkileyebilir.

İpucu: Ergenlik zorluklarını karşıladığından emin olmak için ergen çocuğunuzun sizinle güçlü bir ilişkiye ihtiyacı vardır. Bu güçlü ilişkiyi açık iletişim üzerinde çalışıp bağlı kalarak kurabilirsiniz.

Kaynaklar ve Linkler: Acil

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu