Gençler

Ergenlikte Sosyal ve Duygusal Değişimler

Ergenlik, çocuğunuz için büyük bir sosyal ve duygusal gelişim zamanıdır. Değişiklikler yoluyla çocuğunuzun ne bekleyeceğini ve nasıl destekleneceğini bilmenize yardımcı olur.


İçindekiler

Sosyal değişimler ve duygusal değişimler: ergenlikte neler beklenir

Ergenlik döneminde, çocuğunuzun aileniz, arkadaşlarınız ve akranlarınızla etkileşim biçiminde değişiklikler olduğunu fark edeceksiniz. Her gencin sosyal ve duygusal gelişimi farklıdır. Çocuğunuzun benzersiz genler, beyin gelişimi, çevre, aile ve arkadaşlarla deneyimler ve toplum ve kültürün gelişimini benzersiz kombinasyonu.

Sosyal değişimler ve duygusal değişimler çocuğunuzun bağımsız bir kimlik oluşturduğunu ve yetişkin olmayı öğrendiğini göstermektedir.

Sosyal değişiklikler
Çocuğunuzun:

 • kimlik arayışı: gençler kim olduklarını ve dünyanın neresinde olduklarını bulmakla meşguller. Bu arama cinsiyet, akran grubu, kültürel arka plan, medya, okul ve aile beklentilerinden etkilenebilir
 • daha fazla bağımsızlık arayışı: bu, çocuğunuzun aldığı kararları ve çocuğunuzun aileniz ve arkadaşlarınızla olan ilişkilerini etkileyecektir.
 • Hem evde hem de okulda daha fazla sorumluluk aramak
 • yeni deneyimler aramak: genç beyin gelişiminin doğası, gençlerin yeni deneyimler edinme ve daha fazla risk alma davranışına girme olasılıkları anlamına gelir. Ama hala dürtüleri üzerinde kontrol geliştiriyorlar
 • “doğru” ve “yanlış” hakkında daha fazla düşünmek: çocuğunuz daha güçlü bireysel değerler ve ahlaklar geliştirmeye başlayacaktır. Gençler ayrıca kendi eylemlerinden, kararlarından ve sonuçlarından sorumlu olduklarını öğrenirler. Daha fazla şeyi sorguluyorlar. Sözleriniz ve eylemleriniz çocuğunuzun “doğru” ve “yanlış” duygusunu şekillendirir
 • Özellikle davranış, benlik duygusu ve benlik saygısı söz konusu olduğunda arkadaşlardan daha fazla etkilenir
 • Cinsel bir kimlik geliştirmeye ve keşfetmeye başlama: Çocuğunuz romantik ilişkiler kurmaya başlayabilir ya da “randevular” a çıkabilir. Bunlar mutlaka samimi ilişkiler değildir. Bazı gençler için, hayatın ilerleyen dönemlerine kadar samimi veya cinsel ilişkiler gerçekleşmez
 • farklı şekillerde iletişim kurmak: İnternet, cep telefonları ve sosyal medya, çocuğunuzun arkadaşlarıyla iletişim kurma ve dünya hakkında bilgi edinme şeklini önemli ölçüde etkileyebilir.

Duygusal değişiklikler
Gençinizin farkına varabilirsiniz:

 • farklı zamanlarda güçlü duygular ve yoğun duygular gösterir. Ruh halleri öngörülemez gibi görünebilir. Bu duygusal iniş çıkışlar artan çatışmalara yol açabilir. Çocuğunuzun beyni duyguları yetişkin bir şekilde nasıl kontrol edeceğinizi ve ifade edeceğinizi hala öğreniyor
 • duygularınıza karşı daha duyarlıdır: gençler yaşlandıkça başkalarının duygularını okuma ve işleme konusunda daha iyi olurlar. Bu becerileri geliştirirken, bazen yüz ifadelerini veya vücut dilini yanlış okuyabilirler
 • özellikle fiziksel görünüm ve değişimler konusunda daha bilinçlidir. Ergenlerin benlik saygısı genellikle görünüşten veya gençlerin nasıl göründüklerinden nasıl etkilenir. Geliştikçe, gençler vücutlarını arkadaşlarının ve akranlarınınkiyle karşılaştırabilirler.
 • “yenilmez” bir düşünme aşamasından geçer ve sanki kendisine kötü bir şey gelmemiş gibi davranır. Çocuğunuzun karar verme becerileri hala gelişmektedir ve çocuğunuz hala eylemlerin sonuçlarını öğrenmektedir.
  Çocuklar İçin Komik Dinozor Şakası

İlişkilerdeki değişiklikler
Gençinizin farkına varabilirsiniz:

 • aileyle daha az, arkadaşlarla daha fazla zaman geçirmek istiyor
 • sizinle daha fazla tartışıyor: ergenlik çağındaki çocuklar ile ebeveynler ve çocuklar arasında bazı çatışmalar normaldir, çünkü gençler daha fazla bağımsızlık ararlar. Aslında çocuğunuzun olgunlaştığını gösterir. Çatışma erken ergenlik döneminde zirveye ulaşma eğilimindedir. Çocuğunuzla sürekli tartışıyormuş gibi hissediyorsanız, bunun çocuğunuzla uzun süreli ilişkinizi etkilemesinin muhtemel olmadığını bilmek yardımcı olabilir.
 • bazı şeyleri sizden farklı görüyor: bunun nedeni çocuğunuzun sizi üzmek istememesi değil. Çünkü çocuğunuz daha soyut düşünmeye ve farklı bakış açılarını sorgulamaya başlıyor. Aynı zamanda, bazı gençler davranışlarının ve yorumlarının diğer insanlar üzerindeki etkilerini anlamakta zorlanırlar. Bu beceriler zamanla gelişecektir.

Sosyal ve duygusal gelişimi desteklemek

İşte gençinizin sosyal ve duygusal gelişimini desteklemenize yardımcı olacak bazı fikirler.

 • Arkadaşlarınız, çocuklarınız, partneriniz ve meslektaşlarınızla olumlu ilişkiler kurmak ve sürdürmek için bir rol modeli olun. Çocuğunuz saygı, empati ve çatışmayı çözmenin olumlu yolları olan ilişkileri gözlemleyerek öğrenecektir.
 • Çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın ve evinizde hoş karşılayın. Bu durum çocuğunuzun sosyal ilişkileri ile iletişim halinde olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun arkadaşlarının çocuğunuzun benlik duygusu için ne kadar önemli olduğunu bildiğinizi de gösterir.
 • Çocuğunuzun duygularını dinleyin. Çocuğunuz konuşmak istiyorsa, durun ve çocuğunuza tüm dikkatinizi verin. Bir şeyin ortasındaysanız, dinleyebileceğiniz belirli bir zaman yapın.
 • Duygularınız hakkında açık ve açık olun. Özellikle çocuğunuza, farklı şekillerde davrandığında nasıl hissettiğinizi söyleyin. Zor duygular ve ruh halleriyle başa çıkmanın olumlu yolları için bir rol modeli olun.
 • Çocuğunuzla ilişkiler, cinsiyet ve cinsellik hakkında konuşun. “Öğrenilebilir anlar” arayın – bu sorunları kolayca gündeme getirebileceğiniz günlük zamanlar. Fiziksel olmayanlara odaklanın. Gençler genellikle vücutları ve görünümleri hakkında kendinden bilinçli ve endişeli. Bu yüzden çocuğunuzun sosyal ve duygusal gelişiminin olumlu yönlerini güçlendirin.
  Çocuklar İçin Keyifli Su Oyunu ve Aktivitesi

Ergenlik çağınızla bağlantıda kalmak çocuğunuzun sosyal ve duygusal gelişimini desteklemenin önemli bir parçası olabilir.

Özel ihtiyaçları olan çocuklar

Ebeveynlerin, engelli çocuklarının kolayca arkadaş edinmeyeceği veya bir akran grubuna kabul edilmeyeceğinden endişe etmesi normaldir. Sosyal ve duygusal gelişim oranının gençler için büyük ölçüde değiştiğini hatırlamaya yardımcı olur.

Fiziksel veya zihinsel bir hastalık nedeniyle çok fazla okulu özleyen veya görünür bir fiziksel engeli olan gençler, arkadaşlık kurmayı ve sürdürmeyi daha zor bulabilirler. Bu durum arkadaşlıkların olmayacağı anlamına gelmez. Çocuğunuzun, topluluk gruplarına ve çevrimiçi ağlara katılma gibi arkadaşlıklar kurması için başka yollar olabilir. Çocuğunuza evde çok sevgi ve destek verin. Çocuğunuzun güçlü yönlerine ve ilgi alanlarına odaklanarak güven ve özgüveninizi artırın.

İpucu: Çocuğunuzun aile ve yaşıtlarıyla olan ilişkileri dramatik değişikliklere ve değişimlere uğrayacaktır. Hem aile hem de arkadaşlarla güçlü ilişkiler, sağlıklı sosyal ve duygusal gelişim için hayati önem taşır. Ebeveynler, gençlerin kariyer seçimleri, değerler ve ahlak gibi uzun vadeli kararlarını etkileme eğilimindedir. Arkadaşların görünüş ve ilgi alanları gibi kısa vadeli seçimleri etkileme olasılığı daha yüksektir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu