Gençler

Çocuklar İçin Montessori Fikirleri Oluşturma

Çoğu insan Montessori faaliyetlerinin pahalı olduğunu düşünür. Fakat bu her zaman doğru değildir. Çocuğunuzun merakını artırmak için bir mağazadan satın alabileceğiniz pek çok harika şey olsa da, fazladan para gerektirmeyen pek çok şey var. Montessori, pahalı materyallerin kullanımını içermez ve bu aktivitelerin çoğu günlük nesnelerle yapılabilir!

İçindekiler

Montessori Aktivitelerinin Çocuklar İçin Faydaları

Küçük çocuklar bu aktiviteleri yapmaktan zevk almakla kalmaz, aynı zamanda sakin, enerjik çocukların da yardımcı olabilir. İşte çocuklarla Montessori projeleri yapmanın bazı avantajları:

 • Çocuklarınız evde sorumluluk almayı öğrenecekler.
 • Uzmanlık kazanmak için tekrarlama gerektirdiğinden konsantrasyon oluşturmak için mükemmeldir.
 • Çocuğunuz katkıda bulunabildiği için ailenin bir parçası gibi hissedecektir.
 • Yeni beceriler öğrenmelerine, özgüven ve bağımsızlık duygusu oluşturmalarına yardımcı olabilir.
 • Çok fazla hareket içerdiğinden, kaba motor ve ince motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.
 • Evde Çocuklar İçin Öğrenme ve Eğlenceli Montessori Aktiviteleri

  Size ekstra paraya mal olmayacak bu Montessori öğrenme etkinlikleriyle çocuklarınız için harika bir ortam oluşturabilir ve öğrenmeye olan sevgilerini artırabilirsiniz.

  Montessori Pratik Yaşam Aktiviteleri

  Pratik yaşam aktiviteleri, evde yaptığınız her şey olabilir! İşte çocuklar için birkaç faydalı ev Montessori aktivitesi.

  1. Havuç Kesimi

  Çocuğunuza havucu kesmek için soyucu, sert fırça, dalgalı doğrayıcı, küçük bir kesme tahtası ve dökülmeleri için küçük bir havlu veya sünger dahil olmak üzere ihtiyaç duyacağı her şeyi sağlayın. Havucu nasıl yıkayacaklarını, soyacaklarını ve doğranacaklarını gösterin ve kendi başlarına denemelerine izin verin.

  2. Düğme Sıralama

  Çocuğunuza farklı renk ve boyutlarda birkaç düğme ve bunları sıralaması için küçük kaseler verin. Mesela onlara yeşil, mavi ve kırmızı düğmeler ve üç küçük kase verebilirsiniz. Çocuğunuzun ilgilendiği her türlü nesneyi kullanabilir ve bu aktiviteyi yapabilirsiniz.

  3. Bir Trail Mix oluşturun

  Fındık, kuru meyve gibi sevdikleri birkaç farklı atıştırmalıkla dolu büyük kaplar yerleştirin. Çocuğunuza bir ölçü kabı verin ve her kaptan biraz alıp bir kapta karıştırmasına izin verin. Bu, onlara bakmadan dokunmalarını ve hangi öğenin ne olduğunu tahmin etmelerini istediğinizde evde eğlenceli bir duyusal aktivite yapabilir.

  4. Karanfil Portakal veya Elma Yapımı

  Çocuğunuza bütün karanfil ve birkaç portakal veya elma içeren küçük bir kase verin. Karanfil ile portakallarda ve elmalarda delikler açmalarını isteyin. Karanfillerin küçük boyutu, çocuğunuzun ince motor becerileri geliştirmesine yardımcı olacaktır.

  5. Elma Dilimleme

  Bu aktivite için çocuğunuzun sadece bir kase suya, bir sert fırçaya, bir elma dilimleyiciye, bir kesme tahtasına ve bir önlüğe ihtiyacı olacaktır. Küçük çocuklar için, elmayı dilimlemeye başlamadan önce yatay olarak kesebilirsiniz.

  6. Ovma

  Çoğu çocuk fırçalamayı sever çünkü bu onların hızlı sonuç almasına olanak tanır. Bir havlu, sert fırça ve küvetle çok basit hale getirebilir veya sabun ve şişe fırçası gibi ekstra şeyler ekleyebilirsiniz. Ovma başlasın!

  7. Pencere Yıkama

  Bu aktivite için tek ihtiyacınız olan küçük bir silecek, sprey şişesi, sünger ve kirli bir pencere. Bu, Montessori sınıflarında çok popüler bir aktivitedir.

  8. Babydoll Yıkama

  Babydoll yıkama, ovmanın bir uzantısıdır. Küçük bir bezle çocuğunuz bir oyuncak bebeği yıkayabilir.

  9. Bitki Sulama

  Çocuğunuza küçük bir sulama kabı verin ve iç mekan bitkisine su vermesi gerekip gerekmediğini nasıl kontrol edeceğini gösterin.

  10. Yaprak Parlatma

  Çocuğunuza bir sünger ve küçük bir tabak su verin ve iç mekan bitkilerinin yapraklarındaki tozu silsin.

  11. Süpürme/Paspaslama

  Bir faraş ve küçük bir süpürge ile süpürerek çocuklarınıza evin bakımını nasıl yapacaklarını gösterin.

  12. Eşleşen Çoraplar

  Çamaşır yıkama zamanı geldiğinde, çocuğunuzu eşleşen çoraplardan sorumlu tutun. Çocuğunuza sorumluluk duygusu vermesine yardımcı olabilir.

  13. Çiçek Düzenleme

  Ucuz bir çiçek buketi alın ve çocuğunuzun küçük vazoları suyla doldurmasına, saplarını kesmesine ve çiçekleri vazolara yerleştirmesine izin verin.

  14. Yumurta Kabuklarının Öğütülmesi

  Yumurta kabukları harika gübrelerdir. Çocuğunuza onları havan ve tokmakla nasıl öğüteceğini gösterin ve saksı bitkilerine serpin.

    5 Yaşındaki Çocuklar İçin En İyi Etkinlik

  Montessori Matematik ve Fen Etkinlikleri

  Matematik ve fen etkinlikleri bu konulara olan ilgiyi artırmaya yardımcı olabilir.

  1. “Bana Getir” Oyunu

  “Bring me” oyunu, saymayı öğrenen çocuklar için mükemmel bir oyundur. “Bana 3 kalem getir” veya “Bana 10 Lego tuğlası getir” gibi bir şey söyleyebilirsin. Bu oyun için, çocuklarınız istediğiniz nesneyi bulurken sayıyı kafalarında tutmak zorunda kalacak ve bu da oyunu biraz daha zor hale getirecek.

  2. Manyetik Olmayan/Manyetik

  1 yaşındaki bir çocuk için bu Montessori etkinliği için manyetik ve manyetik olmayan nesneler içeren çeşitli nesneleri toplayın. Hangilerinin mıknatıslara yapışacağını ve hangilerinin yapışmayacağını tahmin etmelerini isteyin. Sonuçları bulmak için teorilerini test edin.

  3. Çıkartma Desenleri

  Çocuklar kalıplarla çalıştığında, matematiksel zihinlerin gelişmesine yardımcı olabilir. 2 yaşındakiler için bu aktivite için, birkaç şerit kağıt almanız ve üzerlerine çıkartmalarla bir desen yapmanız gerekecektir. Çocuklarınızı kağıt üzerinde yaptığınız çıkartma desenini yeniden yaratmaya teşvik edin ve ardından kendi tasarımlarını yaratmalarını isteyin.

  4. Yüzer veya Batır

  Dağınıklığı önlemek için bir küvet su veya hatta kendi küvetinizi kullanabilir ve çocuğunuza birkaç farklı nesne verebilirsiniz. Bir öğeyi alın ve suya koyduğunuzda yüzüp batmayacağını tahmin etmelerini isteyin. Tahminlerinin doğru olup olmadığını kontrol edin.

  5. Kuş Gözlem

  Kuş gözlemciliği için pencere kenarına küçük bir istasyon kurun. Tek yapmanız gereken küçük bir sandalye, bir kuş kitabı (veya bölgenizdeki yaygın kuşların birkaç resmini) ve dürbün (zorunlu olmasa da). Eylemi artırmak için dışarıda bir kuş besleyici kurabilirsiniz. Çocuklarınız kuşları izleyebilir ve hangi kuşu kullandığını kuş kitabından görebilir.

  Montessori Sanat ve El Sanatları Etkinlikleri

  Okul öncesi çocuklar için Montessori sanat etkinlikleri, çocuklarınızın hayal gücünün yükselmesine yardımcı olacaktır. Onlara birkaç sanat malzemesi sağlayın ve yaratıcılıklarını kullanmalarına izin verin.

  1. Boyama

  Çocuklarınıza birkaç renk verin ve boyamalarına izin verin. Fırçaları durulayana ve dökülenleri kendi başlarına temizleyene kadar bunları aynı anda üç veya iki renkle başlatmak en iyisidir.

  2. Yapıştırma

  Çocuğunuza bir boya fırçası ve küçük bir tutkal kavanozu verin ve biraz tutkal kullanarak nesneleri nasıl yapıştıracağını gösterin. Yapıştırdıkları nesneler ne kadar küçükse, ince motor becerileri için o kadar iyidir.

  3. Çizim ve Boyama

  Bu, yazma dünyasında mükemmel bir başlangıçtır. Çocuklarınıza kağıt ve boya kalemleri verin. İlk başta, çocuklarınız sadece boya kalemleriyle karalama yapacaklar ve sonra becerilerini yavaşça geliştirecekler ve daha iyi ana hatlar ve resimler çizebilecekler.

  4. Renk Karıştırma

  Küçük damlalıklı şişeleri sarı, mavi ve kırmızı renkli suyla doldurun. Çocuğunuza bir boya paleti verin ve renkleri karıştırmasına ve karıştırıp oluşturabileceği farklı renk kombinasyonlarını keşfetmesine izin verin.

  5. Kil ile Çalışmak

  Kil, çoğu çocuğun oynamayı sevdiği bir şeydir, bu nedenle çocuklarınıza farklı renklerde kil verin. Kil, el kaslarını güçlendirmelerine ve onları yazmaya hazırlamalarına yardımcı olabilir.

  6. Makerspace

  Bir “üretici alanı” için bir masa veya köşe belirleyin. Kutular, düğmeler, tuvalet kağıdı ruloları ve ipler gibi birkaç nesneyi toplayın ve orada tutun. Küçük çocuklarınızı akıllarında ne varsa yaratmaları için teşvik edin.

  7. 3D Boyama

  Çocuklarınızın Strafor topları gibi daha eğlenceli ve ilginç bir şeyi boyamasına izin verin. Bu boyama etkinliği için daha yumuşak topları atlamak istiyorsanız, deniz kabukları veya çam kozalakları gibi düzensiz ve doğal nesneleri deneyebilirsiniz.

  8. Sanatsal Kart Eşleştirme

  Bir dahaki sefere bir sanat müzesine gidip iki set kartpostal satın al. Karıştırın ve çocuklarınızdan resimleri eşleştirmelerini isteyin. Çocuğunuz biraz daha büyükse, türüne veya stile göre (portre, manzara, natürmort gibi) sınıflandırmasını isteyin.

  9. Parmakla Boyama

  Bu dağınık bir sanat projesi olabilir. Fakat çocuklarınızın renk karıştırma gibi temel kavramları öğrenmesine ve ince motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir. Çocuklarınız bu aktiviteyi yaparken çok eğlenecekler.

    Yaz Kampının Çocuklar İçin Faydası

  10. Kolaj

  Bu, fotoğraflar veya yapraklar gibi şeyleri bir kağıda yapıştırmayı içeren çok basit bir etkinliktir. Hatta çocuklarınızdan dergi veya gazetelerden resimleri kesip ondan yeni bir resim kolajı yapmalarını isteyebilirsiniz.

  Montessori Güzel Motor Beceri Aktiviteleri

  Bu Montessori motor beceri aktiviteleri çocuklar için eğlenceli ve kolaydır. Fakat kasları için iyi bir egzersiz sağlayacak ve onları meşgul edecek kadar zordur.

  1. Para Kutusu ve Popsicle Çubukları

  Çocuklarınıza dar bir yarık ve birkaç buzlu şeker çubuğu olan bir para kutusu verin. Tüm çubukları dar yarıktan para kutusuna koymalarını isteyin. Bu, ellerini kontrol etmelerine ve konsantrasyonu artırmalarına yardımcı olabilir.

  2. Pom Poms ve Kapları

  Küçük bir plastik kap alın ve kapakta küçük dairesel delikler açın. Çocuğunuza deliklerle aynı boyutta ponponlar verin ve deliklerden, kabın içine doldurmasını isteyin. Görevi daha zor hale getirmek için, ponponları alıp kutuya koymak için bir çift cımbız kullanmalarını isteyebilirsiniz.

  3. İstifleme

  Birkaç bebek bileziği ve bir deodorant şişesiyle kendi istifleme oyuncağınızı yaratabilirsiniz. Bilezikleri belli bir mesafeden fırlatmalarını isteyerek bu etkinliği daha zor hale getirebilirsiniz.

  4. Kevgir ve Boru Temizleyicileri

  Bir süzgeç, ince motor becerilerini geliştirmek için harika bir araçtır. Çocuklarınıza boru temizleyicileri verin ve temizleyicileri bükerek ve döndürerek süzgeçteki deliklerden geçirmelerine izin verin.

  5. Madeni Paralar ve Para Kasası

  Dar yarıklı bir kumbara alın, çocuklarınızdan dar yarıktan kutuya bozuk para koymalarını isteyin. Yüksekliği yükselterek hedeflerini mükemmelleştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

  Montessori Gross Motor Beceri Etkinlikleri

  Bu hareket aktiviteleri, çocuklarda kaba motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

  1. Sepet Fırlatma

  Bu aktivite odanın iki ucuna iki sepet yerleştirilerek yapılabilir. Birkaç softball veya fasulye poşeti alın ve hepsini bir sepete koyun. Çocuklarınıza topu bir sepetten diğerine nasıl atacaklarını gösterin ve onlardan yapmalarını isteyin.

  2. Bulmaca Mesafe Oyunu

  Çocuğunuzun sevdiği bir bulmacayı alın ve oturma odasına yerleştirin. Her seferinde yalnızca bir parça alarak yapbozu odalarında oluşturmalarını isteyin, böylece bir parçaya her ihtiyaç duyduklarında, yürüyerek geri gelip oturma odasından almaları gerekir. Bu tür bir mesafe, çocukları iki uç arasında yürürken bilgiyi akılda tutmaya teşvik edecektir.

  3. İp Atlama

  Atlama ipi, iç mekanlarda kolaylıkla yapılabilecek basit bir aktivitedir. Herhangi bir kazayı önlemek için çocuklarınıza içeride yapabilecekleri yerleri gösterin. Ayrıca yapmaya başlamadan önce onu nasıl doğru kullanacaklarını bildiklerinden emin olun.

  4. Basamak Taşları

  Basamak taşları, çocuklarınızın yapmayı seveceği eğlenceli bir aktivitedir. Bu, çocukların dengelerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Koordinasyonlarını ve dengelerini geliştirmek için çeşitli renk ve dokulardaki basamak taşları da kullanabilirsiniz.

  5. Yoga

  Birkaç yoga kartı ve bir yoga matı alın. Yoga, çocukların koordinasyon, denge, güç, motor planlama ve daha pek çok şey üzerinde çalışmasına yardımcı olabilir. Ayrıca çocuklarda postüral kontrolü ve çekirdek gücünü artırır.

  Montessori Dikiş Aktiviteleri

  Basit dikiş faaliyetleri, ellerini daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olabilir.

  1. Kolye Yapımı

  Aktivite için çocuklarınıza iplik iğneleri ve çeşitli boncuklar verin. Çocukların iplik ve iğnelerden bir kolye yapmasına izin verin ve onlara nasıl düğüm atacaklarını gösterin.

  2. Düğme Dikme

  İhtiyacınız olan tek şey bir iğne, bir kumaş parçası ve bazı iplikler. Çocuklara iğneye nasıl iplik takılacağını, bir düğme dikmeyi ve bir düğüm atmayı gösterin. Çocuklarınız bu konuda yeniyse, ilk birkaç kez nezaret etmek daha iyidir.

  3. Bağlama Kartları

  Aktivite, iğne kullanmaya başlamadan önce bile yukarıdan aşağıya dikiş desenlerini uygulamalarına yardımcı olabilir. Bir kart alın ve etrafına eşit aralıklarla delikler açın. Çocuklarınıza bir ayakkabı bağı verin ve dantelleri deliklerden geçirmelerine izin verin.

  Montessori Dil Etkinlikleri

  Bu etkinlikler, çocuklarınızın dil becerilerini, iletişimlerini ve kelime dağarcığını geliştirmelerine yardımcı olabilir.

  1. Hikaye Kutusu

  Çocuklarınıza…

  Benzer İçerikler:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu