Eğitim

Orta Çocuk Sendromu – Bunu Önlemek İçin İpuçları

‘Orta çocuk sendromu’, başka bir çocuktan önce ve sonra, yani arada doğan çocuklar arasında var olduğu söylenen psikolojik bir durumdur. Genellikle olumsuz boşluk, değersizlik, yetersizlik, kıskançlık duygularıyla boğuşurlar ve düşük benlik saygısı ve dış dünyadan aşırı tecrit ile karakterize edilirler. Tedavi edilmezse, bazı durumlarda bunlar çocuğun ileriki yaşamlarında psikotik davranışlar geliştirmesine bile yol açabilir.

Bu makale oldukça yaygın olan ancak yeterince ilgi görmeyen bu sendrom hakkında size bir fikir vermekte ve bunun nasıl önleneceğine dair bazı ipuçları paylaşmaktadır.

İçindekiler

İkinci veya Orta Çocuk Sendromu Nedir?

Ortanca çocuk sendromu, iki kardeş arasında ortanca olan bir çocuğun kendini dışlanmış hissettiği psikolojik bir durumdur. Ortanca çocuğun kardeşlerine karşı davranışları olumsuz olur. Ortanca çocuk kıskançlık ve yetersizlik sancıları hisseder, özgüveni düşüktür ve içe kapanık olur.

Ortanca Çocukların Tümü Bu Sendromdan Mı Çekiyor?

Orta çocuk sendromunun varlığı tartışmaya açık bir konudur. Tüm ortanca çocukların bu tarz özellikleri veya semptomları geliştirmediği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte bu, bireysel ailelerde değişen ebeveynlik tekniklerindeki farklılıklardan kaynaklanıyor olabilir. Ebeveynler, her bir çocuğuna karşı davranışlarındaki farklılığın bilincindeyse ve her çocuğa eşit olarak odaklanırsa, ortanca çocuğun bu tarz psikolojik problemler geliştirmesi pek olası değildir. Aynı zamanda çocukların mizacına da bağlıdır, çünkü bazı çocuklar kaygısızdır ve farklılıkları daha iyi ele alır ve bu yüzden daha az olumsuzluk olasılığı vardır.

Orta Çocuk Sendromunun Belirti ve Belirtileri Nelerdir?

İkinci çocuk olarak dünyaya gelen bir çocuk, kardeşlerinden dışlanma ve farklılaşma duygusu nedeniyle ortanca çocuk sendromu yaşayabilir. Bu sendromdan muzdarip bir çocuğun belirtileri aşağıdaki gibidir.

 • Benlik saygısı düşük olabilir.

Anne-baba tarafından dışlanmış, ayrımcılığa uğramış ve sevilmemiş duygusu çocuğu olumsuz etkilemekte, pek çok ruh sağlığı sorununa yol açmakta ve düşük benlik saygısına yol açmaktadır.

 • Davranışı asosyal olabilir.

Çocuk, ebeveynlerinin onlara davrandığı gibi muamele görme korkusuyla, sosyal ortamlarda yabancılardan veya akranlarından uzaklaşabilir. Bağlanmayı çok istedikleri ama tekrar reddedilmekten çok korktukları için bu çocuk için zor bir durum.

 • Kendini değersiz hissedebilir.

Ebeveynler tarafından güvenli bağlanmamak, çocukların davranışlarını birçok yönden etkiler. Bunun kendi hataları olmadığını anlamıyorlar ve sonunda kendilerini sevgiye ve ilgiye layık olmadıkları için suçluyorlar.

 • Ayrıca sinirli hissedebilir.

Birincil bakıcı çocukları arasında ayrım yaptığında, ortanca çocuk için çok sinir bozucu olur. Her çocuğun ebeveynleri tarafından sevilme, bakım görme ihtiyacı vardır, bu temel ihtiyaçların karşılanmaması çocuklarda hayal kırıklığını, öfkeyi ve saldırganlığı artırır.

 • Dikkat çekme davranışı sergileyebilir.

İlgi ihtiyacı, çocuğun temel ihtiyaçlarından biridir. Orta çocuk sendromlu çocuklar bu temel ihtiyaç için savaşırlar ve sonunda daha talepkar, dikkat çekici olurlar ve öfke nöbetleri atarlar ve en küçük şeyler için telaşlı davranırlar.

 • Ayrıca aşırı davranışlar sergileyebilir.

Bazen ortanca çocuk sendromlu çocuklar herkesle son derece uyumlu hale gelir. Ve bu aşırı itaatkarlığın bir sonucu olarak, sık sık ruh hali değişimleri geliştirirler.

 • Güven sorunları geliştirebilir.

Orta çocuk sendromlu bir çocuğun güven sorunları olabilir. Herkes birine yakın hissettiğinde veya sevildiğini hissettiğinde güvenmeyi öğrenir. Bu tür sorunları olan çocuklar kimseye açılamaz ve güvenemezler. Fakat orta çocuk sendromundan mustarip çocukların hepsi insanlara güvenmez. Bazıları sadece insanlara güvenmek veya onlara güvenmek için aşırıya kaçabilir.

 • Kardeşlerini rakip olarak görebilir.

Orta çocuk sendromu, çocuğun ebeveynlerinden ve başkalarından gördükleri ilgi ve bakım için kardeşlerine içerlemelerine neden olabilir. Bu durum çocukta kıskançlık duygularını besleyebilir ve karşılığında onları rekabet etmesi gereken rakipler olarak görmesine neden olabilir.

  Çocuklarda İyi İşe Yarayan 10 Pozitif Disiplin Tekniği

Doğum Sırası Çocuğun Kişiliğini Etkiler mi?

Kişilik gelişimi karmaşık bir süreçtir ve çocukların doğum sıralarının bu süreci etkileme yolu vardır. Olağan durumlarda, ilk doğan, ebeveynlerden bölünmemiş sevgi, özen ve ilginin alıcısıdır; aynı zamanda, kendisinden daha küçük olan her çocuğa iyi bir örnek oluşturması beklenir. Bu yüzden kendine güvenen, olgun ve birçok şeyle başa çıkabilecek olsa da, mükemmel olmanın baskısıyla da başa çıkma eğilimindedir. Bazı durumlarda, ebeveynlerinin bölünmemiş dikkatini kaybetmesi, küçük kardeşine karşı kızgınlık duymasına da neden olabilir.

İkinci çocuk, ikinci kez kendine daha çok güvenen ebeveynlerden doğar ve bu güvenden yararlanır. Büyük bir kardeşe sahip olmak ve ondan bir şeyler öğrenmek, işleri daha çabuk yakalamasına yardımcı olur fakat kardeşinin koyduğu örneğe göre yaşamanın baskısıyla da baş etmesi gerekebilir. Günün sonunda, bu çocuk hala evin bebeği olarak kabul ediliyor. Yani anne ve babasının doğacak son çocuğuysa. Başka bir kardeşi varsa, ortanca çocuk olur.

Artık ortanca çocuk ne en küçüğü (evin bebeği) ne de en büyüğü (sorumlusu) değil ve ikisinin arasına sıkışıp kalıyor. Kardeşlerine kıyasla en az ilgiyi görüyor. Bu durum anne ve babasından daha fazla ilgi istemesine neden olur ve bu ilgiyi alamayınca dışlanmış ve sevilmemiş hissedebilir. Bu durum onu çocukken ve daha sonra bir yetişkin olarak daha bağımsız hale getirir. Her iki kardeşiyle de uğraşırken yaptığı şey bu olduğu için emzik gibi davranmayı ve iyi bir dinleyici olmayı da öğrenir. ‘Dışlanma’ duygusu onu sosyal olmayan bir insan haline getirebilir ya da birine dayanmaya çalışabilir. Ayrıca utangaç ve içine kapanık, neredeyse hiç kimseyle arkadaş olmadığı veya arkadaş arayacak kimse olmadığı ortaya çıkabilir. Ortanca bir çocuk ve aile üyeleri arasındaki duygusal bağ, onlar tarafından ihmal edildiğini hissettiğinden daha az olabilir.

Bu Sendromun Olası Tetikleyicileri

Bir çocuğun herhangi bir kafiye veya sebep olmaksızın olumsuz duygu ve düşünceler barındırdığını söyleyemeyiz. Daha derine inersen, her zaman bir sebep bulursun. Bu yüzden sorunun temel nedenine ulaşmak yardımcı olabilir. Aşağıda ortanca çocuk sendromunun tetikleyicilerinden bazıları listelenmiştir.

Kimlik krizi

Bu durum orta çocuk sendromunun ana nedenlerinden biridir. Ortanca çocuk, nereye uyduğu ve kendisinden ne beklendiği konusunda kafası karışır. Ağabeyi gibi ‘tek çocuk’ olma fırsatını hiçbir zaman bulamamış ya da evin ‘bebeği’ olmaya çok az zaman ayırmıştır. Küçük kardeşi daha fazla dikkat çekerken, en büyük olanın daha fazla ayrıcalık ve başarılar için daha fazla övgü aldığını hissedebilir. Önemsiz, görünmez ve duyulmamış olma duygusu onu bir şaşkınlık içinde bırakabilir. Ebeveynlerinin görünüşte favorileri arasında sıkışıp kaldığı için sessizce acı çekebilir.

Destek Sistemi Yok

Ortanca bir çocuk, başvurabileceği belirli bir kişi olmadığı için ihmal edilmiş ve yalnız hissedebilir. Bu destek eksikliği duygusu onu yalnız hissettirebilir ve depresyona girmesine neden olabilir.

Bu Sendromu Önlemek İçin İpuçları

Üç çocuğu (özellikle aynı cinsiyetten) olan ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken belirli kurallara uymaları zorunludur. Çocuğunuzun ortanca çocuk sendromu geliştirmesini önlemek için izleyebileceğiniz bazı ipuçları aşağıda listelenmiştir.

 • Orta Çocuk Sendromu Hakkında Farkındalık Kazanın

Çocuğunuzun sendromu geliştirmemesini sağlamak için, ilk etapta bunu bilmeniz önemlidir! Ortanca çocuğunuzun ortanca çocuk sendromunun belirti ve semptomlarını gösterdiğini görürseniz, bunu kabul edin ve zamanında onunla başa çıkmak için çalışın.

 • Sabırlı ol

Her çocuk her ebeveyn için özeldir. Fakat ortadaki kişi aksini hissediyor ve düşünüyorsa, sabırlı olun. Ona defalarca tavsiyede bulunduktan ve sevildiğini hissettirmeye çalıştıktan sonra bile farklı düşündüğünde, hüsrana uğramanız oldukça olasıdır. Danışmanlığınıza devam edin ve bir gün bir iz bırakabileceksiniz.

 • Ortanca Çocuğunuza Ekstra İlgi Verin

Ona yakın olduktan sonra kendisini istenmeyen, sevilmediğini ve önemsenmediğini hissediyorsa, onunla daha fazla bağlantı kurduğunuzdan emin olun. Ona istediği tüm ilgiyi verin. Kardeşlerine hissettirdiğin gibi ona da özel olduğunu hissettir. Söylediklerine katılmadığınız zamanlar olabilir. Fakat bakış açısının duyulduğunu ve önemsendiğini hissettirmek için onu dinlemeyi unutmayın.

  Yaramaz Çocuklarla Başa Çıkmak İçin 10 Faydalı İpucu

 • Onu Önemli Hissettirin

Herkes önemli hissetmek ister. Fakat arada kalmaktan dolayı bu ihtiyaç sıklıkla karşılanamayabilir. Ona, yerine getirdiğinde kabul etmesi gereken bazı sorumluluklar verebilirsiniz. Bu onun önemli olduğunu ve aile için önemli olduğunu hissetmesini sağlayacaktır.

 • Başarılı Olduğu Konularda Onu Teşvik Edin

Ortadaki kişiyi tüm çabalarında cesaretlendirilmiş ve motive hissettirmek önemlidir fakat aynı zamanda çok fazla güç gösterebileceği belirli görevlere veya alanlara da dikkat edin. O alanda başarılı olması için ona cesaret verin, böylece onun parlaması onun olur!

 • Ortanca Çocuğunuza Kendi Ayakta Kalmayı Öğretin

Kardeşlerine veya birlikte oynadığı veya sosyalleştiği herkese ihtiyacını, endişesini veya fikrini dile getirmesini isteyin. Ona kendi ayakları üzerinde durmasını ve bir tartışma sırasında bile boyun eğmemesini öğretin.

 • Onu Dinleyin ve Empati Yapın

Sevildiğini ve önemsendiğini hissettirmek için onu daha dikkatli dinlemeli ve herhangi bir şikayeti olduğunda empati kurmalısınız. Bu aynı zamanda onun kendini önemli hissetmesini ve olmayı özlediği ‘önemli biri’ gibi hissetmesini sağlayacaktır.

 • Onu Özel Hisset

Ona ailedeki diğerleri kadar önemli olduğunu hissettirin. Kardeşlerini ondan üstün tutma, onlara ondan üstün davranma. Bu onun kardeşlerine ve size karşı da küskün hissetmesine neden olacaktır.

 • Onu övün

Diğer herhangi bir birey gibi, ortadaki kişinin de başarıları için övgüye ve onaylanmaya ihtiyacı var. Bu onun kendine olan güvenini ve benlik saygısını artıracaktır. Geleneksel olarak övgüye değer pek bir şey başaramadığını hissetseniz bile, yaptığı küçük şeyler için yapın. Sonuçta, övgünüz sadece ona fayda sağlayacaktır.

 • Saygısını Göster

Herhangi bir birey veya herhangi bir kardeşi gibi, duygularını, duygularını ve fikirlerini ifade etme hakkına sahiptir. Bu yüzden onu dinleyerek ciddiye alın ve olduğu kişiye saygı gösterin.

 • Her Hafta/Ay Bir Gün Harcayın

Her çocuk için haftada bir veya ayda bir gün ayırın. Bu günlerde çocuğu yanınıza alabilir, onunla oynayabilir ya da yapmaktan hoşlandığı bir şey yapabilirsiniz. Bu durum ortanca çocuğunuzun sizin tarafsız olduğunuzu anlamasını sağlayacak ve diğer kardeşlerine verdiğiniz önemi ona da verecektir. Bu bire bir gün aynı zamanda ona sizinle konuşma veya önünüzde açılma fırsatı verecek ve onu size yaklaştıracaktır. Arkadaşlarından ziyade sırdaşı olarak size güvenebilir.

 • Karşılaştırmaları Durdur

Hiçbir iki birey aynı değildir. Her birinin kendi güçlü ve zayıf yönleri olacaktır. Bu yüzden diğer iki çocuğunuzu asla ortadaki çocuğunuzla kıyaslamayın veya tam tersi. Bu sadece tüm çocuklarınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır. Onları ne ve kim oldukları için sevin ve takdir edin.

Ortanca Bir Çocuğun Olumlu Nitelikleri

Tartışılan zorluklara ve sorunlara rağmen, ortanca bir çocuk, aşağıdakiler gibi yeri doldurulamaz belirli niteliklere ve becerilere sahiptir.

 • Mükemmel Müzakereci

Çocukkenve hatta yetişkinken, iki kardeş arasında ortanca çocuğun gerçekten söz hakkı yoktur. Bu onu uzlaşma konusunda iyi yapsa da, aynı zamanda bazı şeyleri de…

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu