Eğitim

Okulda Davranış Sorunları Olan Bir Çocuğa Nasıl Yardım Edilir?

Çocuğunuzun öğretmeninden okuldaki davranış sorunları hakkında bir not veya telefon almak utanç verici olabilir. Bir öğrenciye kötü bir şey söylemiş olsun ya da teneffüste kavga etmiş olsun, paniğe gerek yok. En iyi çocuklar bile arada sırada hata yapar.

İçindekiler

Bir Çocuğa Okulda Davranmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Çocuğunuzun okulda davranış sorunları olduğunu fark ederseniz, durumu ayrıştırmanın ve anlamanın ve düzeltmenin birkaç yolu vardır. İşte okulda davranış sorunları olan bir çocukla nasıl çalışılacağına dair bazı ipuçları:

1. Çocuğunuzun Öğretmeniyle Düzenli İletişim Kurun

İlk adım, çocuğunuzu neyin kötü davranışa yöneltebileceğini anlamak için durumu değerlendirmektir. Yanlış davranışları münferit bir olay mı yoksa düzenli olarak başı belaya mı giriyor? Eskiyse, kendi kendine çözülüp çözülmediğini görmek için birkaç gün izleyin. İkincisiyse, davranışları hakkında bilgi edinmek için öğretmenleriyle günlük olarak iletişime geçin.

Öğretmenlerin genellikle, çocukların davranışları hakkında onları bilgilendirmek için ebeveynlerle yerleşik bir iletişim sistemi vardır. Bazıları iyi ve kötü davranışı belirtmek için yeşil, sarı ve kırmızı gibi renklerle gülen yüzler kullanabilir veya bazıları hızlı bir not yazmayı tercih edebilir. Çocuğun davranışlarıyla ilgili bu bilgileri her gün göndermelerini isteyin – yalnızca çocuğun yaramazlık yaptığı gün değil. İyi suratlar almak, çocuğunuz için büyük bir moral güçlendiricidir ve okulda iyi bir gün geçirdiğini size hevesle gösterecektir.

2. İyi Davranışı Ödüllendirin

Çocuğunuzun okulda davranmasına yardımcı olmanın en iyi yollarından biri, iyi davranışları ödüllendirmek ve pekiştirmektir. Öğretmeninden iyi sözler ve raporlar aldığında onu takdir edin ve devam etmesi için onu motive etmek için başarısını kutlayın. İyi davranış için bir teşvik görevi görecek bir ödül sistemi kurmak çok iyi çalışan bir fikirdir. Günlük davranışsal hedefler belirleyin ve ulaştığında onu ödüllendirin. Basit bir hedef, öğretmenden her gün 3 surat veya iyi davranış için beş onay işareti almak olabilir.

  Çocuklar Öğretmenlerinden Nefret Ettiğinde Ebeveynler Ne Yapabilir?

Onun ödüllerinin size herhangi bir paraya mal olması gerekmez. Bunun yerine, bir ödül, fazladan video oyunu süresi veya en çok keyif aldığı başka herhangi bir şey gibi günlük olarak bir dizi ayrıcalık olabilir. Günlük ödüller onun motive kalmasına yardımcı olacaktır. Tüm hafta boyunca günlük hedeflerine ulaşmaya devam ederse, ona haftalık olarak daha büyük ödüller sunabilirsiniz. En sevdiği oyun parkına bir gezi veya en iyi arkadaşıyla bir oyun randevusu haftalık iyi bir ödüldür.

3. Olumluya Odaklanın

Çocuk Zihin Enstitüsü’ndeki psikologlar tarafından gidilerek; yaramazlık yapan çocukları düzeltmek için zaman harcamak yerine, iyi davranan çocukları övmek daha verimlidir. Buradaki amaç, çocuklarda iyi davranışlara daha fazla ve sınıftaki yıkıcı davranışlara daha az dikkat etmektir. Çoğu çocuk ilgi ve övgü aradığından, bu yaklaşım zamanla iyi davranışı artıracaktır.

Mesela elini kaldırmadan soruyu ağzından kaçıran veya sıradaki başka bir çocuğu dürten bir çocuğu düşünün. Öğretmen, bir soru sormadan önce elini kaldırmak veya çizgi disiplini takip etmek gibi iyi davranışlar sergileyen grupta bir çocuk bulacak ve bunun için onu övecektir.

4. Sorunları Çözmek İçin Onlarla Çalışın

Çocuğunuzun davranışlarıyla mücadele ettiği günlerde, onunla oturun ve ertesi gün nasıl daha iyi olabileceğine dair çözümler bulun. Ona davranışına neyin yol açtığını sorun ve yarın daha iyi olmasına yardımcı olacağınızı bilmesini sağlayın. Onunla sakince konuşun ve yardımcı olabilecek girdilerini isteyin. Çocuklar bazen neyin yanlış gittiğini açıklayabilir ve çözümler genellikle basittir. Canı sıkıldığından rahatsız olmuş olabilir ve çözümü daha zorlu bir iş olurdu.

Bazen çocuklar bir şeyleri örtbas etmek için yaramazlık yaparlar. Mesela bir görevi yerine getiremezlerse, “aptal” olmaktansa “kötü” görünmeyi tercih edecekleri için yıkıcı olacaklardır. Bu yüzden yardım istemek yerine harekete geçme eğiliminde olurlar. Çocuğunuz bir şeyler hakkında konuşmaya hazır değilse, onu zorlamayın. İyi bir gün geçirdiği zamana erteleyebilirsiniz.

  Zor Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır

5. Dışarıdan Yardım Alın

Çocuğunuzun okulda yaramazlık örnekleri, sorunları çözme çabalarınıza rağmen devam ediyorsa, çocuğunuz için bir terapiste danışmak için iyi bir zaman. İlk başta tıbbi yaklaşımı kullanmadan çocuğunuzla çalışmaya istekli bir terapist için öneriler alın. Çocuğun okulda eyleme geçmesine neden olan duygusal sorunlarla başa çıkmasına yardımcı olabilecek birine danışın ve bunları geliştirmek için öğretmeniyle birlikte çalışın.

Sabır ve stratejik müdahale ile yaramazlık yapan çocukları düzeltmek mümkündür.

Ayrıca Okuyun:

Çocuğunuzun Kişiliğini Geliştirmek İçin İpuçları
Çocuğunuza Sabır Öğretecek Aktiviteler
Çocuklara Disiplin Nasıl Öğretilir

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu