Eğitim

Daha İyi Bir Çocuk Yetiştirmenin 9 Yolu

“Çocuklar çocuk olacak”, çocuklarının sorumsuz, yaramaz veya bir oyuncak için surat astığını gördüklerinde yetişkinlerin söylediği bir şeydir. Gerçek şu ki, çocuklar tam olarak onları nasıl yetiştirirsek öyle olacaklar! Çocuğumuzun mutluluğunu – eğitimini, sağlığını, kariyerini – sık sık ararız. Çoğu ebeveyn, çocuklarının akademik performansıyla o kadar meşguldür ki, gelişiminin duygusal yönünü gözden kaçırmaya eğilimlidirler.

Çocuğunuz iyi bir not aldığında sırtını sıvazlayabilirsiniz. Ama ya sana yemeğini bir arkadaşıyla paylaştığını söylerse? Ya da süslü kırtasiye malzemelerine sahip olmak isteyen birine verdiğini mi? Bunu hayal ederken dürüst olun; ilk tepkiniz muhtemelen “Neden kendin yemedin, yoksa o süslü kalemin ne kadara mal olduğunu biliyor musun?” İşte böyle başlıyor!

Çoğu ebeveyn, ‘nezaket niteliğini’ olumlu bir şekilde tasvir etmez. Bunu gereksiz gibi gösterirler, bu da nihayetinde çocuğa nezaketin ‘özür dilerim’, ‘lütfen’ ve ‘teşekkür ederim’ dışında bir anlamı olmadığını hissettirir. Fakat bunu bugünden başlayarak değiştirebilirsiniz – yarın değil, bebeğiniz bunun ne anlama geldiğini anlamayacak kadar büyüdüğünde değil. Çocuğunuzda bu kaliteyi geliştirmenin şimdi tam zamanı, çünkü genç yaşta öğreneceği şeyler onunla sonsuza kadar kalacak.

İçindekiler

Kinder Çocuk Yetiştirmenin 9 Yolu

Nezaketin ödüllendirici bir nitelik olmadığını düşünebilirsiniz fakat farklı olmak için yalvarıyoruz. Aslında, daha büyük mutluluğa giden kesin yoldur. Yani, daha kibar bir çocuk yetiştirmenin yollarını arıyorsanız, işte birkaç ipucu:

1. Nezaket Modeli.

Çocuğunuzun ilk öğretmeni sizsiniz! Varsayılan olarak, eylemlerinizi ve davranışlarınızı yansıttığı bir yaştadır. Onun etrafında söylediğiniz veya yaptığınız şeyler, onun birlikte büyümesini istediğiniz değerleri yansıtmalıdır. Nazik bir çocuk yetiştirmek istiyorsan, bunu sözlerin ve davranışlarınla ​​ortaya çıkarmalısın. İster evde ister bir dükkâncıda ev yardımınıza hitap ediyor olun, kibar ve nazik olun. Nazik davranışlarınıza ne kadar çok tanık olursa, bu değerlere o kadar çok sahip çıkacaktır. Tek yapman gereken ona örnek olmak. Bu yüzden çocuğunuzun yanındayken kelimelerinizi akıllıca seçin. Bunu hatırla – söylediğin her şeyi kelimesi kelimesine özümser.

2. Hatalara Sahip Çıkmaya Odaklanın.

Çocuklarınızın sizden öğrenmesini istiyorsanız, zor zamanlarda bile adil olmalısınız. Argümanlar doğaldır; sağlıklı bir hanenin parçasıdırlar. Ama burada önemli olan o saçma kavgalardan sonra nasıl barıştığınızdır. Çocuklarınız gençken çok şey öğrenirler ve eğer sizin hatalarınızı sahiplendiğinizi ve bunu eşinize karşı yaptığınızı görürlerse, sistemleri de yüksek yola çıkmaya uyum sağlayacaktır! Ayrıca her hata yaptığında çocuğunuzu kendi hatasını kabul etmesi için cesaretlendirmelisiniz çünkü bu, eninde sonunda alçakgönüllü kalmasına yardımcı olacaktır.

  Çocuk Psikolojisi – Çocuğunuzun Çizimleri Ne Anlama Geliyor?

3. Övgü Konusunda Spesifik Olun.

Bunu deneyin – çocuğunuzu yalnızca yaptığı veya söylediği bir şeyden gerçekten etkilendiğiniz zaman övün. Çocuklarımızın kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak için genellikle minnettarız fakat bu süreçte özünü ovalamaya devam ediyoruz. Kafası karışmış? Çocuğunuzu her küçük başarı için övmeye devam ederseniz, o bunu büyük bir mesele olarak görmeyebilir. Ama arada bir onu gerçekten takdir ederseniz, o gerçekten bir başarı duygusu yaşayacaktır. Onu hak ettiğini hissettirin, daha sık yapacaktır. Ama hey, şunu bilin – hem aşırı övmenin hem de az övmenin sonuçları vardır.

4. Empati hakkında konuşun.

Sempati kolay gelir; çocuğunuza birisine nasıl sempati duyacağını ‘öğretmeniz’ gerekmez. Empati, odaklanmanız gereken şeydir. Birine acımakla o anki durumuna saygı duymak arasındaki temel fark budur. Çocuğunuza empati kurmayı öğretin. Çocuğunuzun kötü muamele görenler için empati kurmasına yardımcı olacak sorular sorun. Onu dünyanın gerçekliğine çok yaklaştırın, böylece nasıl bir şey olduğunu anlasın. Bir şeyi beşikte çevirir ve ‘Asla istediğim hiçbir şeye sahip olamam’ gibi bir şey söylerse, bu gerçeği ona çoğu kişinin sahip olduğundan daha fazlasına sahip olduğu için ne kadar şanslı olduğunu göstermek için kullanın!

5. Nezaketi ‘Kahramanların’ Niteliği Gibi Görün.

Her çocuğun bir kahramanı vardır – örnek aldığı bazı kurgusal karakter. Pekala, ona onun da süper güçleri olmadan, ateş üflemeden veya kötü adamlarla savaşmadan süper güç olabileceğini söyle. Nazik ve şefkatli bir kahraman olabilir. Ona nazik ve genellikle başkalarına yardım eden insanlardan yeterince örnek verdiğinizden emin olun. Onu bu tarz insanlara bakması ve ayak izlerini takip etmesi için teşvik edin. Yardım etme davranışını teşvik edin. Yaptığı ya da yapmak üzere olduğu türden bir şey söylediğinde onu durdurma.

6. Birlikte Gönüllü Olun.

Daha az şanslı olanlara yardım etmek için çalışan fazlasıyla organizasyon var. Gönüllü olduğunuzdan ve böyle bir organizasyona kaydolduğunuzdan emin olun. İster yemek servisi yapın, ister çevre için çalışın veya çevreyi temizleyin, çocuğunuzu en az bir özverili eyleme dahil ettiğinizden emin olun. Bu ona ilk elden deneyim ve aynı zamanda bir sorumluluk duygusu verecektir. Ortak bir amaç için yabancılarla çalışmak, onun başkalarına yardım etmenin getirdiği gerçek pozitiflik ruhuna tanık olmasına yardımcı olacaktır.

  Çocuğunuzun Öfkesiyle Başa Çıkmanın ve Sakinleştirmenin 12 Yolu

7. Bir Evcil Hayvan Sahiplenin.

Bir araştırma, evcil hayvan sahiplenmenin çocukları nazik ve empatik kıldığını gösteriyor. Bir evcil hayvana bakmak, çocuğu empatik yapar ve ona sorumluluk duygusu verir. Hayvana bakma sorumluluğunu üstlenecek ve bu da onu nazik ve şefkatli yapacaktır. Çocuğunuza, kendisini sorumlu hissettirdiği sürece, bir köpek yavrusundan bir civciv hatta bir hamstera kadar her şeyi alabilirsiniz. Evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar, olmayanlara göre daha mutlu ve daha şefkatli oluyor!

8. Olumlu Bir Tutumu Benimseyin.

Büyük resme bakmakla o kadar meşgulüz ki pozitifliğin, mutluluğun ve nezaketin yakından bağlantılı olduğunu fark edemiyoruz. Çocuğunuzun minnettar olmasını istiyorsanız, bunu günlük eylemlerinizde ortaya çıkarmanız gerekecek ve pozitifliği benimsemek sadece bir adım! Evde ‘bardağın yarısı dolu’ bir atmosfer yaratın. Çocuğunuzu durup gökyüzüne bakmaya, kuş cıvıltılarının sesini takdir etmeye, gülleri koklamaya, çimenlerde çıplak ayak yürümeye ve ne yapmaması için cesaretlendirin. Tüm bunlar sayesinde çocuğunuzu doğaya bir adım daha yaklaştırabilir, bu da ona hayattaki birçok şey için nasıl minnettar olunacağını öğretecektir.

9. Daha Sık Dua Edin.

Dua etmek çocuğunuzu alçakgönüllü yapacaktır. Dışarıda hayal edebileceğinden çok daha büyük güçler olduğunu anlayacaktır. Fakat bunu çocuğunuza zorlamamalı ve körü körüne izlemesine izin vermemelisiniz. Süreç boyunca ona rehberlik edin. Pozitiflikle bağlantılıdır. Dua etmek onun mutlu sonlara inanmasına yardımcı olacaktır. Minnettar olmasına ve sonunda kalbindeki nezaketi ortaya çıkarmasına yardımcı olacaktır.

“Bu dünyanın ihtiyacı olan şey yeni bir tür ordudur – bu tarzden bir ordu.” – Cleveland Amory. Çocuklar bir iyilik yapmak için adım attığında, sırf insanlar artık güvenilir olmadığı için onları cesaretlendirmeyebilirsiniz. En iyi niyetlerine rağmen çocuklarımızın (fiziksel veya duygusal olarak) zarar görmesinden korkarız. Ama bunu değiştirmenin zamanı geldi. Bir yabancı size karşı bir iyilik yaptığında yaşadığınız mutluluğu hayal edin. O yabancı senin küçük kızın olabilir; gittiği her yere neşe saçıyor.

Ayrıca Okuyun:

Mutlu Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir
Uslu Bir Çocuk Yetiştirmenin Şaşırtıcı Sırları
Çocuklarınızın Hayata Karşı Olumlu Bir Tutum Geliştirmelerine Yardımcı Olmanın Yolları

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu