Çocuklar

Medyanın Çocuklar İçin Faydaları

Muhtemelen tüm dünya, çocuğunuzun zihnini bozacağını iddia ederek çocuğunuzu her türlü medyadan uzak tutmanızı tavsiye ediyor. Fakat her şeyde olduğu gibi, bu madalyonun iki yüzü var ve burada okul öncesi çocuklar için medyanın 10 faydasını listeliyoruz.

Ebeveynlik dergilerini veya web sitelerini okuyan bir ebeveynseniz, medyayı ‘kötü’ ilan eden ve çocuğunuzu nasıl mahvedebileceğini açıklayan bir araştırmaya rastlamanız muhtemeldir. Aşırı TV izlemek veya video oyunları oynamak kesinlikle zararlı olsa da, çocuğunuz için iyi düşünülmüş bir medya stratejisi becerilerini geliştirmesine gerçekten yardımcı olabilir. Burada, sizi düşünmeye sevk edecek medyanın çocuklar için 10 faydasını listeliyoruz!

İçindekiler

1. Bilgisayar Okuryazarlığını Teşvik Eder

Günümüz dünyasında, bilgisayar okuryazarlığı, okumayı ve yazmayı öğrenmek kadar (hatta daha fazla) önemlidir. Bir bilgisayardan veya dizüstü bilgisayardan uzak durmak kesinlikle mümkün değildir ve çocuklar bu tarz cihazları çalıştırmanın çeşitli yönlerini ne kadar erken öğrenirse, onlar için o kadar iyidir.

2. Kaba ve İnce Motor Becerileri Geliştirir

Küçük çocuklar için, internette parmaklarını klavye üzerinde hızla hareket ettirmelerini veya fareyi el becerisiyle kullanmalarını gerektiren birkaç oyun var. Bütün bunlar ince motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Video oyunları, özellikle büyük çocuklarda el-göz koordinasyonunun geliştirilmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Şiddet içeren çeşitlerden uzak durduğunuzdan emin olun.

3. Okul Projelerine Yardımcı Olur

İnternet, sınıf asistanı olarak harika. Okuldan bir proje mi var? Fark etmez – online olarak birçok fikir alacaksınız! Çocuklar, örneğin evdeki malzemeleri geri dönüştürerek model bir güneş sistemi yapmayı öğrenebilirler. Böylece zanaat becerileri, bilim bilgisi ve becerikliliği bir arada elde edersiniz!

4. Soruları Cevaplar

Meraklı okul öncesi çocukların nasıl olabileceğini herkes bilir. Meraklarının tatmin edilmesine izin vermenize gerek yok; Doğru cevapları almak için medyayı kullanmanız yeterli. Bu, onları öğrenmenin temeli olan daha fazla soru sormaya teşvik edecektir.

  Çocukların Oynamak İsteyeceği Oyunlar

5. İlgi Alanları Geliştirir

Okul öncesi çağındaki çoğu çocuk takıntılı bir şekilde bir şeye veya diğerine ilgi duyar ve bazıları ergenlik yıllarına kadar böyle olmaya devam eder. Medya, bu ilgi alanlarını geliştirmede ve onlara aradıkları bilgileri sağlamada büyük ölçüde yardımcı olabilir. Mesela bölgenizde ziyaret edecek bir uzay istasyonunuz olmayabilir, böylece onlara ilgili bir TV belgeseli veya bununla ilgili YouTube videolarını gösterebilirsiniz.

6. İlham Verir

Televizyonda sıklıkla çocuğunuzu olumlu yönde etkileyebilecek ünlü ve ilham veren kişiler hakkında şovlar vardır. Filmler de işe yarayabilir, özellikle de çocuğunuz içindeki bir karakterle ilgiliyse. Mesela utangaç bir çocuk benzer bir karakterin utangaçlığının üstesinden geldiğini gösteren bir filmden zevk alabilir ve ondan ilham alabilir.

7. Sanata Açıklık Sağlar

Herkesin bir sanat galerisine veya müzeye erişimi yoktur, bu nedenle medya, çocukları çeşitli sanat ve film türlerine maruz bırakmanın harika bir yoludur. Güzel işler görmek, çocuklara kendi versiyonlarını denemeleri için ilham verebilir. Birçok TV şovu, çocuklara birçok sanat ve zanaat etkinliği hakkında bilgi verir.

8. Aile Bağına Yardımcı Olur

Tüm ailenin bir arada gülmesini sağlamak için iyi bir komik film gibisi yoktur. Günümüzde aileler, her üyenin hafta boyunca günlerini toplamasıyla çok meşgul. Günün sonunda veya haftanın sonunda tüm ailenin iyi bir film veya TV şovu için bir araya gelmesi harika bir bağ kurma fırsatıdır.

9. Farklılıklara Hoşgörü Teşvik Eder

Medyanın, aslında oraya gitmeden çocuklara dünyanın başka bir yerine bir göz atma gücü var. İnsanların başka bir ülkede nasıl yediklerini, giyindiklerini ve yaşadıklarını görmek, bir çocuğun bakış açısını büyük ölçüde genişletir ve ona farklı kültürleri öğretir. Çocuklar ayrıca, dışsal farklılıklardan bağımsız olarak, insanların hepsinin aynı olduğu gerçeğini takdir etmeyi öğrenebilirler.

  Çocuklar İçin Yeni Bir Sabah Başlamak İçin En İyi Günaydın Şarkısı

10. Farkındalığı Artırır

Çocuklar, özellikle gençler, okulda ve dışarıda pek çok olumsuz etkiye maruz kalıyor. Doğru ve yanlışı anlamalarına yardımcı olmanın en iyi yolu, onları genç yaşlardan itibaren bilinçlendirmektir. Medya, kanallar aracılığıyla düzenli olarak tüm konularda bilinçlendirme kampanyaları yayınlayarak bu cephede harika bir iş çıkarmaktadır.

11. Hatırlanması gereken çok önemli bir şey şudur:

Moderasyon anahtardır. Yeni yürümeye başlayan çocuklar için ekran süresini günde yaklaşık bir saat ve okul öncesi çocuklar için iki saatle sınırlayın. Aşırı kullanımdan kaçınmak için bu sürenin gün boyunca yarım saatlik aralıklara bölündüğünden emin olun. TV’nizde bir çocuk kilidi ayarlayın ve bilgisayarınıza çocuk güvenliği yazılımını yükleyin. Bilgisayarınızı kolayca izlenebileceği açık bir alanda tutmak en iyisidir. Birkaç basit önlemle, siz ve çocuğunuz modern medyanın sunduğu her şeyden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu