Çocuklar

Sağlıklı Gıda Seçimi

Çeşitli sağlıklı yiyecekler yemek, çocuğunuza büyüme, gelişme ve öğrenme için beslenme sağlar. Erken yaşlardan itibaren iyi yiyecekler öğrenmek ve yemek yemek, çocuğunuzun yaşam için sağlıklı alışkanlıklar geliştirmesine yardımcı olacaktır.


İçindekiler

Sağlıklı gıda nedir?

Sağlıklı gıda, dört gıda grubundan çok çeşitli taze yiyecekleri içerir – sebze ve meyve, tahıl ürünleri, süt ve alternatifler ve et ve alternatifler.

Her yiyecek grubu farklı besinler sağlar. Bu yüzden tüm yiyecek gruplarından çeşitli yiyecekler yemeliyiz.

Sebzeler ve meyve

Sebze ve meyve çocuğunuzun vücudunu her türlü hastalığa karşı korumaya yardımcı olur. Bunun nedeni, sebzelerin ve meyvelerin enerji, vitaminler, antioksidanlar, lif ve su sağlamasıdır.

4-8 yaş arası çocuklar her gün en az beş porsiyon sebze ve meyve yemelidir. Sağlıklı olmak için, çocuğunuza her gün en az bir koyu yeşil ve bir turuncu sebze sunun. Çocuğunuzu küçük miktarları denemeye teşvik edin. Fakat reddederse üzülmeyin. Sonunda, deneyecekler, bu yüzden zaman zaman çeşitli sebze ve meyveler sunmaya devam edin. Farklı renkli sebzeler ve meyveler seçmek, iyi bir besin yelpazesi elde etmek için harika bir yoldur.

Tahıl ürünleri

Tahıllar çocuğunuza büyümesi, gelişmesi ve öğrenmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir. Bu gıdalar tam tahıllı tahıllar, ekmekler, pirinç, makarna ve erişte içerir. Onları her öğünde sunmak ve tam tahıl ve yağ, şeker ve tuz bakımından daha düşük yiyecekleri seçmek iyi bir fikirdir.

Makarna ve kepekli ekmek gibi nişastalı yiyecekler çocuğunuza uzun süreli enerji verecektir.

Süt ve alternatifler

Süt, peynir ve yoğurt, güçlü kemikler ve dişler oluşturmaya yardımcı olan protein, kalsiyum ve D vitamini bakımından zengindir.

Yeterli kalsiyum almak için yaşlı çocuklar:

  • 4-8 yıl günde iki porsiyona ihtiyaç duyar
  • 9-13 yaş günde 3-4 porsiyon gerekir
  Bebekler ve Çocuklar İçin Montessori Oyuncaklar

Bir porsiyon süt, bir fincan süt, 50g peynir veya 175g (3/4 bardak) yoğurt olabilir.

Etler ve alternatifler

Yağsız et, balık, tavuk ve yumurta, fasulye (baklagiller), tofu, kuruyemiş ve tohumlar gibi et alternatifleri çocuğunuza büyüme, kas gelişimi için demir, çinko, B12 vitamini, omega-3 yağ asitleri ve protein verir.

Demir ve omega-3 yağ asitleri çocuğunuzun beyin gelişimi ve öğrenmesi için özellikle önemlidir. Yağlı balık, keten tohumu ve ceviz gibi gıdalarda omega-3 yağ asitleri arayın.

Su

Su çocuğunuz için en iyi içecektir.

Meyve suyu, pop, spor içecekleri, enerji içecekleri, vitamin ve aromalı sular ve aromalı sütleri içeren şekerli içecekler çocuğunuzu şekerle doldurabilir. Bu onun yemeklerini yemek istemeyeceği anlamına gelebilir. Bu içecekler aynı zamanda kilo almaya ve diş çürümesine de katkıda bulunabilir. Çocuklar gençken şekerli içeceklere başlarlarsa, ömür boyu süren bir alışkanlığı başlatabilir.

Diğer yiyecekler

Çocuklar hızlı büyüyor ve her gün gelişiyor. Kurabiye, şeker, cips, çikolata, hamur işleri ve alkolsüz içecekler gibi yiyecekleri sınırlayın. Bu gıdalar şeker, yağ ve / veya tuz bakımından zengindir ve ihtiyaç duydukları beslenme bakımından düşüktür.

Sağlıklı gıda seçeneklerini teşvik edin

Bu yaşta, çocuğunuzun yoğun bir sosyal hayatı, harcayacağı cep harçlığı ve yiyecek söz konusu olduğunda bazı tercihleri ​​olabilir. Ayrıca arkadaşlardan ve trendlerden de etkilenecek, bu nedenle sağlıklı gıdalarla ilgili mesajları güçlendirmek için harika bir zaman.

Mesela çocuğunuza sağlıklı bir kahvaltının okuluna odaklanmasına ve gün için çok fazla enerjiye sahip olmasına yardımcı olabileceğini açıklayabilirsiniz.

Okul çağındaki çocuğunuzla sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar paylaşmak, onu besleyici yiyecekler yemeye ve düzenli bir beslenme rutini geliştirmeye teşvik edebilir.

Çocuğunuzun öğle yemeği kutusunu paketlerken, sağlıklı çeşitlilik gitmenin yoludur. Sebze, meyve, yoğurt veya peynir, et veya yumurta, kepekli tahıllar (ekmek, rulo, pide veya yassı ekmek) ve suyu içerebilir.

  Çocuklar İçin En İyi Wii Oyunu

Çocuğunuzun her yaş ve aşamada besleyici gıdalar seçmesine yardımcı olmanın büyük bir parçasısınız. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını oluşturmanın ve güçlendirmenin en iyi ve en eğlenceli yollarından bazıları şunlardır:

  • Çocuğunuzu yemek planlama ve hazırlığına dahil edin.
  • Mümkünse her gece düzenli olarak bir aile olarak yemeklerin tadını çıkarın.
  • Atıştırmalık için bir kase meyve veya sebze tepsisi bulundurmaya çalışın.
  • Mümkün olduğunca çeşitliliği artırın ve sağlıklı seçenekler sunmaya devam edin.
  • Kilerinizi ve buzdolabınızı hazırlamak için hızlı ve kolay birçok sağlıklı, besleyici seçeneklerle stoklayın.

Kaynaklar ve Linkler:

Acil: Gıda Seçimlerini Etkileyen Şeyler

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu