Çocuklar

Çocuklar İçin Eğlenceli Bulmaca

Çocuklar için yeni yazımlar öğrenmek ve kelime dağarcığını tazelemek önemli olsa da, okumaya nadiren eğlenceli bir aktivite olarak bakarlar. Bulmacaların devreye girdiği yer burasıdır. Bunlar, yalnızca çocuğunuzu verimli bir şey yaparken meşgul etmenin ilginç bir yolu değil, aynı zamanda çocuğunuzun çözmeyi seveceği bilmeceler gibi eğlenceli oldukları için de eğlencelidir.

İçindekiler

Bulmaca Çocuğunuz İçin Neden İyi?

Çocuğunuz için sağlıklı bir dikkat dağıtıcı olmaktan önemli yaşam becerilerini geliştirmesine yardımcı olmaya kadar, işte bulmacaların çocuğunuz için neden iyi olduğuna dair bazı nedenler:

 • Çocuğunuzun okuma becerilerini geliştirmeye yardımcı olun
 • Yazımları iyileştirin
 • Farklı konularda genel bilgi edinmeye yardımcı olur
 • Çocuğunuzun düşünme ve işleme süresini iyileştirir
 • Çocuğunuzda problem çözme becerilerini geliştirmeye yardımcı olur
 • Hafızayı geliştirmeye yardımcı olur
 • Çocuğunuzun odaklanmasını sağlayın
 • Gözlem becerilerini geliştirmeye yardımcı olun
 • Çocuğunuzu testlere hazırlar
 • Çocuğunuzla bağ kurmanın bir yolu olarak hizmet eder
 • Okuma ve yazmaya ilgi duyuyor

Okul Öncesi Çocuklar İçin Kolay Bulmaca (4-6 Yaş Grubu)

Hayatın erken dönemlerinde ve daha önce de belirtildiği gibi, önemli yaşam becerilerinin gelişimi ile başlamak her zaman en iyisidir; çapraz bulmaca, birçok ebeveyn ve öğretmen için çocuklarının okumaya ilgi duymasına yardımcı olmak için harika bir araçtır. İşte çocuğunuz için en uygun olan bazı okul öncesi bulmaca bulmacaları:

1. Şekil Adları

Şekiller, kareler, daireler ve üçgenlerden daha fazlasıdır; Çocuğunuzun yakında bu eğlenceli bulmaca ile öğreneceği bir şey. Çocuğunuzun bakması ve bulmacayı tamamlaması gereken şekillerin resimlerini içerir ve burada her şekilden birkaç harf çocuklarınız için ipuçları olarak verilir.

2. Yiyecek Adları

Bu bulmaca çocuğunuzu yemek dünyasıyla tanıştıracak ve numaralandırılmış resimlerle birlikte geliyor. Çocuğunuzun sadece resme bakması ve ilgili kutulara yiyecek ve içeceğin adını yazması gerekir. Her gıdanın faydalarını, tatlarını ve bunların tatlı yiyecekler mi yoksa ana öğünler mi olduğunu çocuğunuzla tartışabilirsiniz.

3. Hayvan Adı Bulmacaları

Kuşlar, sürüngenler, primatlar ve memeliler gibi farklı hayvan sınıflarımız var. Çocuğunuza dünyadaki farklı hayvan türleri hakkında bilgi vermek için hayvan bulmacalarını kullanın. Çıkardıkları sesleri, yedikleri yiyecekleri ve evcil hayvanlar mı yoksa vahşi hayvanlar mı olduğunu tartışabilirsiniz.

  Çocuklara Satranç Oynamayı Öğretmenin Yolu

4. Rengi Tahmin Et

Dünyamız renklerle dolu ve çocuğunuzun farklı renkleri nasıl tanımlayacağını öğrenmesi gerekecek. Çocuğunuzun renkleri genellikle belirli renklerde bulunan nesnelerle ilişkilendirerek öğrenmesine yardımcı olacak çapraz bulmacalar, renkleri öğrenmeyi çocuğunuz için çok eğlenceli hale getirecektir.

5. Meyve Bulmacaları

Meyveler renkli, lezzetli ve sağlıklıdır ve harika tatlılar yapar. Çocuğunuz meyvelerin adlarını öğrenebilir ve ona en sevdiği ikramların hangilerinin onlardan yapıldığını ve ne işe yaradığını söyleyebilirsiniz. Bulmaca çocuğunuza ipucu olarak her meyvenin ilk harfini verecektir, böylece çocuğunuz sadece bir resimden başka devam edecek bir şeye sahip olacaktır.

Çocuklar İçin İlginç Bulmaca Bulmacaları (7-8 Yaş Grubu)

Farklı temalara ve farklı zorluk seviyelerine dayanan çapraz bulmacalar her yaştan çocuğa fayda sağlayabilir. İşte çocuğunuz için almayı düşünmeniz gereken bazı bulmacalar.

1. Gizemli Kelime Bulmacaları

Bu eğlenceli bulmaca, çocuğunuzun gizli kelimeleri bir alfabe karmaşası içinde bulmasını gerektirecektir. Bulunacak kelimeler bulmacanın yanında verilecektir. Bu, sayfanın alt köşesinde verilen cevapları olan çocuklar için bulmacalardan biridir. Fakat bulmacayı kendi başına çözmeye çalışmadan önce çocuğunuzun cevapları görmesine izin vermemeye çalışın.

2. Spor Bulmacaları

Basketbol, ​​golf ve tenis gibi yaygın sporlardan polo ve eskrim gibi duyulmamış sporlara kadar spor bulmacaları çocuğunuzu spor dünyasıyla tanıştırmanın harika bir yoludur. Çocuğunuza her sporun nasıl farklı olduğunu ve farklı beceriler gerektirdiğini de açıklayabilirsiniz. Çocuğunuz herkese uygun bir spor olduğunu öğrenebilir.

3. Müzik Bulmacaları

Müzik aletleriyle yapılan bu bulmaca çocuğunuzu bir uzman yapacak. Yalnızca farklı enstrüman türlerini tanımlayamayacak, aynı zamanda ona bazı ekstra bilgiler vererek ve enstrümanların nasıl çalındığını ve enstrümanların her birinin hangi müzik türünde yer aldığını açıklayarak bilgisine yardımcı olabilirsiniz.

4. Hastane Bulmacaları

Hastaneyle ilgili doktor ve hemşirelerden çok daha fazlası var. Bu bilmeceyle, çocuğunuz hastanede meydana gelen farklı şeyleri ve bunları tanımlamak için kullanılan terimleri öğrenecek. Testler, hastane personelinin rolleri ve önemi hakkında her şeyi öğrenebilir. Bu bulmaca, çocuğunuzun bir alfabe karmaşası içinde saklı kelimeleri bulmasını gerektirecektir.

  DEHB'li Çocuklar İçin İşlevlerine Yardımcı Olmak ve Daha İyi Hissetmek İçin Etkinlikler

5. Yılbaşı Bulmacaları

Çocuklar Yılbaşını severler ama yine de öğrenecekleri çok şey vardır. Çocuğunuzun Yılbaşı ile ilgili farklı terimleri tanımasına yardımcı olması için bir bulmaca kullanın ve geleneklerin neden ve nasıl dünyadaki birçok insan için bu kadar önemli hale geldiğini açıklayın.

6. Mutfak Eşyası Bulmacaları

Bu bulmacada mutfakta bulabileceğiniz her şey hakkında çizimler var. Mutfakta bulunan şeylere dayanan bulmacalar, hayattaki temel şeyler söz konusu olduğunda çocuğunuzun kelime dağarcığını geliştirebilir. Bu nesnelerin işlevlerini açıklayarak GK’sını daha da zenginleştirebilirsiniz.

7. Ayları Tahmin Et

Bir yılın ayları önemlidir. Fakat bunları ve nasıl heceleneceğini öğrenmek çocuğunuz için sıkıcı olabilir. Bu bulmaca ile, çocuğunuzun yazımlarını iyileştirmek ve yılın aylarını hatırlamasına yardımcı olmak için yalnızca harfleri çözmeniz gerekir.

8. Uzay Kelime Bulmacaları

Konuya göre bulmacalarla çocuğunuza uzay hakkında her şeyi öğretin. Çocuğunuz, roketler, güneş sistemi ve uzayda bulunabilecek her şey gibi uzay ile ilgili sayısız şeyin adını öğrenecek.

9. Matematik Bulmacaları

Bulmaca formatında basit ve eğlenceli matematik problemleri ile çocuğunuzun matematik becerilerini geliştirin. Bu bulmacaları çözdükten sonra bir profesyonel gibi toplama ve çıkarma yapmayı öğrenecek.

10. Taşıma Bulmacaları

Bugün birçok ulaşım aracımız var ve çocuğunuzu mevcut tüm yöntemler hakkında eğitmeye değer. Yaygın olarak görülen arabalar, otobüsler ve bisikletler dışında çocuğunuz denizaltılar, roketler ve ekskavatörler gibi diğerlerini öğrenecek.

Tüm aile bir bulmaca çözmeye çalışırken eğlenebilir, bu yüzden bu aynı zamanda aile bağını teşvik etmek için kullanılabilecek bir etkinliktir. Benzer yaşlarda çocuklarınız varsa veya çocuğunuzun daha fazla arkadaşı varsa, onlara aynı bulmacayı ve kimin önce bitirdiğini görmek için bir süre vererek bazı bulmaca oyunları oynayabilirsiniz.

Sıradaki Yazı: Çocuk İçin İlginç Matematik Bulmacası

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu