Çocuklar

İyi Uyku Alışkanlığı İçin 10 Tavsiye

Sağlıklı gündüz ve akşam rutinleri oluşturmak çocuğunuzun iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olabilir. Ve eğer çocuğunuz iyi uyuyorsa, siz de daha iyi uyuyabilirsiniz. Burada başlamanız için birkaç fikir var.


İçindekiler

Rutinler oluşturun

1. düzenli uyku Tutmak ve uyanma süreleri
Çocuğunuzun her gün aynı saatte yatmasına ve kalkmasına yardımcı olun. Okul günlerinde ve hafta sonlarında uyanma saatlerini iki saat içinde tutun. Bu durum çocuğunuzun vücut saatinin düzenli bir ritime girmesine yardımcı olabilir. Sabahları, uyumaya geri dönmek yerine, uyandığında yataktan kalkmalıdır.

2. Büyük çocuklar için gündüz şekerleme kaçının
Çocuğunuz beş yaşında veya daha büyükse, gündüz uykularından kaçının. 20 dakikadan uzun gündüz uykuları, beş yaşın üzerindeki çocukların gece uyumasını, derin uykuya dalmasını ve sabah uyanmasını zorlaştırabilir.

3. yatmadan önce rahatlayın
Düzenli bir yatmadan önce banyo, diş fırçalama, hikaye ve yatak, küçük çocukların rahatlamasına ve uykuya hazır hissetmesine yardımcı olur. Daha büyük çocuklar kitap okuyarak veya hafif müzik dinleyerek rahatlamak isteyebilirler. Yatmadan bir saat önce elektronik cihazların kapatılması da çocuğunuzun rahatlamasına ve uykuya dalmasına yardımcı olur.

4. Geceleri rüzgar
Çocuğunuzun yoğun bir sabah rutini varsa, ertesi gün için kıyafet hazırlamak, öğle yemeği hazırlamak veya okul çantasını hazırlamak gibi sabah görevlerini tamamlamak için geceleri biraz kapanma zamanını kullanmaya teşvik edin.

Çocuğunuzun uyku ortamını kontrol edin

5. Çocuğunuzun geceleri kendini güvende hissettiğinden emin olun
Çocuğunuz yatağa gitmekten veya karanlıkta olmaktan korkarsa, cesur olduğunda onu övebilir ve ödüllendirebilirsiniz. Korkunç TV şovlarından, filmlerden, bilgisayar oyunlarından veya kitaplardan kaçınmak da yardımcı olabilir. Yatma korkusu olan bazı çocuklar, bir gece lambası olduğunda daha iyi hissederler.

6. Çocuğunuzun yatak odasında gürültüyü ve ışığı kontrol edin
İyi bir uyku için karanlık, sessiz, özel bir alan önemlidir. Çocuğunuzun yatak odasının çok hafif veya gürültülü olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Muhtemelen yatmadan en az bir saat önce çocuğunuzun yatak odasında elektronik stimülasyonu kapatmak faydalı olacaktır. Buna yüksek sesli müzik, cep telefonları, bilgisayar ekranları ve TV dahildir.

  Çocuklar İle Konuşmak ve Dinlemek

Sağlıklı ve beslenmeyi teşvik edin

7. Doğru zamanda doğru miktarda yiyin
Çocuğunuzun makul bir zamanda tatmin edici bir akşam yemeği olduğundan emin olun. Yatmadan önce aç veya çok dolgun hissetmek vücudu daha uyanık veya rahatsız edebilir. Bu uykuya dalmayı ve kaliteli uykuyu zorlaştırabilir.

8. Gün içinde bol miktarda doğal ışık alın
Çocuğunuzu gün boyunca, özellikle sabahları mümkün olduğunca doğal ışık almaya teşvik edin. Bu durum vücudunun uyku döngüsünde doğru zamanlarda melatonin üretmesine yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir kahvaltı da vücut saatini başlatmaya yardımcı olur.

9. Kafeinden kaçının
Çocuğunuzu enerji içecekleri, kahve, çay, çikolata ve kolada kafeinden kaçınmaya ya da öğleden sonra ve akşam saatlerinde sunmaktan kaçının.

10. Biraz egzersiz yapın
Fiziksel aktivite ve egzersiz, çocukların daha uzun ve daha iyi uyumalarına yardımcı olur. Fakat çocuğunuz uyumakta zorluk çekiyorsa, gece geç saatlerde aktif oyun ve spordan vazgeçmeyin. Vücut ısısındaki stimülasyon ve artış, uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

Diğer fikirler

Endişeler ve endişeler çocuğunuzun uykusunu etkiliyorsa, gün boyunca sorun üzerinde birlikte çalışabilirsiniz. Bu konuda çocuğunuzla konuşabilirsiniz ya da bir dergide endişeli düşünceler yazmayı deneyebilir.

Uyku sorunları

Çocukların ve gençlerin %40’ında uyku sorunları var.

Uyku eksikliği çocukları ve yetişkinleri farklı şekillerde etkiler ve davranış, duygular, dikkat, sosyal ilişkiler ve okul veya iş performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

İpucu: Uyku sorunlarının hafif olmasına rağmen çocuğunuzun refahını, okulunu veya ilişkilerini etkilediğinden endişe ediyorsanız bir sağlık uzmanından tavsiye alın. Sorunlar çocuğunuzu endişelendiriyorsa veya 2-4 haftadan fazla devam ederse de yardım alın.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu