Çocuklar

Okul Öncesi Gelişim: 4-5 Yıl

Okul öncesi çocuklar tüm şekil ve boyutlarda gelir. Fakat 4-5 yaşlarındaki okul öncesi gelişimin tipik olarak birkaç ortak noktası vardır. İşte okul öncesi çocuğunuz ne yapıyor olabilir.


4-5 yaşlarında okul öncesi gelişim: neler oluyor

Oynama ve öğrenme
Oyun önemlidir çünkü çocuğunuz hala duyguları nasıl öğrenir ve araştırır.

İnanç oyununu sever ve fantezi ile gerçeklik arasındaki farkı öğrenir. Cinsiyetini belirlemeye başlıyor ve “Anne” ya da “Baba” oynayabilir. Şarkı söylemeyi, dans etmeyi ve hareket etmeyi sever.

Okul öncesi çocuğunuz bedenleri – kendi ve diğer insanların – çok merak ediyor olabilir. Farklı roller ve davranışlar deneyecek ve “doktor” veya “evlilik” oynayabilir. Bu doğal merak ve rol oynama kombinasyonu bazen çocukluk seks oyunlarına yol açar – örneğin, kendi ve diğer çocukların cinsel organlarına bakmak.

İpucu: Seks oyunu normal olsa da, çocuğunuzun seks oyunu sırasında nasıl davrandığından endişe ediyorsanız, doktorunuzla veya başka bir kalifiye sağlık uzmanıyla konuşmak iyi bir fikirdir.

duygular
Oyun çocuğunuzun duygularını keşfetmesine yardımcı olur. Kendisini sürekli sohbet, beden dili (hala iletişim kurmak için jestleri ve sesler kullanacak), resim yapma ve bir şeyler yapma yoluyla ifade edecektir.

Çocuğunuz zorlu ve işbirliğine dayalı olma arasında değişecektir. Fakat muhtemelen beş yıl boyunca davranışları üzerinde daha fazla kontrol ve daha az öfke nöbetleri olacaktır.

Çocuğunuz okula başlama konusunda endişeli olabilir ve muhtemelen bir miktar güvence altına girer.

Anaokulunuz sosyal bir kişidir. Mutlu etmek ve hoşlanmak istediği bir grup okul öncesi çağındaki arkadaşı olabilir. Hayali arkadaşlar da onun için önemli olabilir. Başkalarıyla anlaşmanın bir parçası olarak, üzgün olduğunu söylediğini, kuralları kabul ettiğini ve diğer insanlara iyi şeyler olduğunda memnun olduğunu fark edebilirsiniz.

düşünme
Okul öncesi çocuğunuz karşıtlar hakkında daha fazla şey anlayacaktır (örneğin, yüksek / düşük), harflerin ve sayıların adlarını sıra dışı bilir ve 10’a kadar sayar.

konuşma
Çocuğunuzun dili bu yıl ‘patlıyor’ ve size nasıl hissettiğini anlatmaya, fikirleri hakkında konuşmaya ve kafiyeli kelimeler söylemeye başlayacak.

Çocuğunuz hikayeler anlatmayı ve sohbet etmeyi çok sevecek ve çoğu zaman kelimelerin anlamı hakkında birçok soru sorarak dünyası hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyecektir.

Dördüncüsü, anaokulunuz 5-6 kelime veya daha fazla cümleyle yüzlerce kelime kullanacak ve her zaman ne söylediğini anlayabileceksiniz. Beş yaşında daha net konuşacak ve anlayabileceği ve kullanabileceği daha geniş bir kelime aralığına sahip olacak, çoğu zaman yaklaşık altı veya daha fazla kelimeden oluşan daha karmaşık cümlelerde.

Günlük yaşam ve davranış
Kendini giydirmek artık çocuğunuz için oldukça kolaydır ve ayrıca çatal, kaşık ve bazen de bir bıçak kullanabilir – örneğin, ekmek üzerine tereyağı yaymak için. Tuvalete gidecek, banyo yapacak ve dişlerini (gözetiminde) tek başına fırçalayacaktır.

  Çocuklar İçin Eğlenceli Parmak Oyunu Fikri

Bu yıl, çocuğunuz bir şey hakkındaki gerçeği de gizleyebilirve hatta yalan söylemeye bile başlayabilir. Mesela yapsa bile “Ben yapmadım” diyebilir. Bu durum okul öncesi çocuğunuzun gelişiminin normal bir parçasıdır.

Hareketli
Okul öncesi çocuğunuz hareket etmeyi ve aktif olmayı seviyor. Alternatif ayaklarla merdivenlerden aşağı inerken (belki de rayı kullanarak), bir topa atma, yakalama ve tekme atma, koşma, tırmanma, atlama, atlama ve tek ayakla dengeleme konusunda daha iyi olacak.

Çocuğunuz ayrıca bazı yeni kaba motor becerileri geliştirebilir – örneğin, atlama, geriye doğru atlama veya koşarken atlama.

Okul öncesi çocuğunuzun ince motor becerileri de gelişiyor. Kağıt üzerine bir ataş koyabilir, çocuk için güvenli makasla kesebilir, adını ve bazı harflerini yazabilir ve 8-10 vücut parçası olan bir üçgen veya bir kişi çizebilir.

Anaokulunuzun bu yaşta yapabileceği diğer şeyler:

 • kendi adını, adresini ve telefon numarasını söyleyerek
 • solunu sağından bilmek
 • bazı nesnelerin nasıl çalıştığını açıklamak
 • hangi nesnenin daha ağır olduğunu bulmak
 • dört renk adlandırma
 • zaman anlamak
 • geçmiş, şimdiki ve gelecekteki olaylar hakkında konuşmak.

4-5 yaşlarında okul öncesi gelişimine yardımcı olmak

Çocuğunuzun bu yaştaki gelişimine yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı basit şeyler şunlardır:

 • Çocuğunuza çok fazla oyun zamanı verin: dağınık oyun – kum veya çamurda veya boyalarla – kuklalar veya oyuncaklar ile oynayın ve açık havada oynayın – bol miktarda koşma, yuvarlanma ve yuvarlanma – okul öncesi çocuklarının duygularını ifade etmeleri için harika yollar. üzgün ya da kızgın.
 • Yaratıcı ve sanatsal oyun için zaman ayırın: bu zanaat, boyama ve çizim veya giydirme oyunları olabilir. Müzikal oyun başka bir fikirdir. Çocuğunuz dans etmek, etrafa atlamak ve müziğe “hareket etmek” ya da basit enstrümanlarla müzik yapmak isteyebilir. Bu faaliyetler çocukların duyularını geliştirmelerine ve duygularını ifade etmelerine yardımcı olur.
 • Okul öncesi çocuğunuzla okuyun: birlikte okuyarak, hikayeler anlatarak, şarkı söyleyerek ve tekerlemeler okuyarak çocuğunuzun konuşmasını, düşünmesini ve hayal gücünü teşvik edebilirsiniz.
 • Çocuğunuzla biraz yemek yapın: yemek hazırlamaya yardımcı olmak, okul öncesi çocuğunuzun sağlıklı yiyeceklerle ilgilenmesini sağlamak için harika bir yoldur. Salata fırlatmak veya sandviç veya tacos gibi yemekleri bir araya getirmek gibi basit şeyler yapın.
 • Çocuğunuzla paylaşmayı ve sırayla öğrenmeyi içeren oyunlar oynayın. Oynarken, “Şimdi kuleyi inşa etme sırası bende, o zaman sıra sizde” veya “Kırmızı blokları benimle paylaşın, yeşil blokları sizinle paylaşacağım” gibi şeyler söyleyin. Bu yaştaki çocuklar için paylaşım hala zor, bu yüzden paylaşmaya çalışırken gördüğünüzde çocuğunuza çok övgü verin.

Ebeveyn olmak
Siz ve okul öncesi çocuğunuz her gün birbiriniz hakkında biraz daha fazla şey öğreneceksiniz. Okul öncesi çocuğunuz büyüdükçe ve geliştikçe, neye ihtiyacı olduğu ve bu ihtiyaçları nasıl karşılayabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

  Çocuklar İçin Harika Ücretsiz Aktivite

Aslında, bir ebeveyn olarak her zaman öğreniyorsunuz. Her ebeveyn hata yapar ve deneyim yoluyla öğrenir. Bildikleriniz konusunda kendinize güvenmek sorun değil. Ayrıca bilmediğinizi ve soru sormadığınızı kabul etmek de sorun değil.

Kendi fiziksel ve zihinsel sağlığınız ebeveyn olmanın önemli bir parçasıdır. Fakat bir çocuğa veya bebeğe bakmaya odaklanan birçok ebeveyn, kendilerine bakmak için unutur veya zamanını kaybeder. Kendinize bakmak, ebeveyn olmanız için gereken anlayış, sabır, hayal gücü ve enerji konusunda size yardımcı olacaktır.

Hayal kırıklığına uğramış, üzgün ya da başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız, okul öncesi çocuğunuzu güvenli bir yere koyun ve sakinleşene kadar biraz zaman ayırın. Ya da bir başkasından bir süre ona bakmasını isteyin. Asla bir okul öncesi çocuğu sallamayın.

Ne zaman yardım alınmalı
Herhangi bir endişeniz varsa veya dört yaşındaki çocuğunuzun farkına varırsanız bir halk sağlığı hemşiresine veya doktora başvurun:

 • üç kelimeden fazla cümle kullanmaz
 • “Bebeği yere koy ve topu al” gibi iki parçalı komutları anlayamıyorum
 • oyun sırasında rol yapmaz – örneğin, “Anne ve Baba” oynamak
 • çok zorlayıcı davranışlara sahiptir – örneğin, çok küçük şeyler üzerinde büyük öfke nöbetleri veya ebeveynleri ayrıldığında hala yapışır veya ağlar
 • beceriksizdir – örneğin, yürürken veya koşarken çok fazla yolculuk yapar
 • küçük nesneleri işlemeyi zor bulur – örneğin, bir kalem veya mum boya
 • şekil çizmede sorun yaşıyor – örneğin, bir daire veya kare
 • kendini giydirme veya tuvaleti kullanmada zorluk çekiyor
 • bir şeyleri görme veya duymada güçlük çekiyor.

Beş yaşındaki çocuğunuzu fark ederseniz, çocuğunuzun ve ailenizin sağlık hemşiresine veya aile doktorunuza danışın:

 • konuşma becerileri geliştirmiyor
 • “Bebeği yere koy, topu sandalyenin altından al ve kutuya koy” gibi üç parçalı komutları anlayamıyorum
 • diğer çocuklarla oynamaz
 • çoğu zaman çok korkmuş, mutsuz veya üzgün görünüyor
 • çok agresif davranır
 • kolayca dikkati dağıtır ve birkaç dakikadan fazla bir süre boyunca herhangi bir etkinliğe konsantre olamaz
 • oyun sırasında rol yapmaz – örneğin “doktorlar ve hemşireler”, kum havuzunda “inşaat” veya “yemek pişirme” oynamak
 • beceriksizdir – örneğin, yürürken veya koşarken çok fazla yolculuk yapar
 • küçük nesneler kullanmakta zorlanır – örneğin, bir kalem veya mum boya
 • tuvaleti yemek, giyinmek veya kullanmakta zorluk çekiyor
 • bir şeyleri görme veya duymada güçlük çekiyor.

Çocuğunuzun bir zamanlar fark edilir ve tutarlı bir beceri kaybı yaşadığı herhangi bir yaşta bir çocuk sağlığı uzmanı görmelisiniz.

Biliyor musun?
Çocuklar farklı hızlarda büyür ve gelişir. Çocuğunuzun gelişiminin “normal” olup olmadığından endişe ediyorsanız, “normal” in çok değiştiğini bilmek yardımcı olabilir. Fakat hala bir şeyin tam olarak doğru olmadığını düşünüyorsanız, halk sağlığı hemşirenize veya doktorunuza danışın.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu