Çocuklar

İnternet Güvenliği

İnternet, öğrenme ve sosyal etkileşim için güçlü bir araç olabilir. Aynı zamanda çocuğunuzun tehlikeli maddelerle veya insanlarla karşılaşabileceği bir yer. Riskleri önlerken çocuğunuzun internetten faydalanmasına yardımcı olacak bazı ipuçları.


İçindekiler

İnternetin Faydaları

Çocuklar internetten yararlanabilirler çünkü onlara diğer medyalardan daha fazla metin tabanlı bilgi sunar. Bu durum bir çocuğun okuma ve problem çözme becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar, internetin öğrenmeyi gençler için daha eğlenceli hale getirebileceğini göstermektedir.

Çocuklar sosyal medyadan da yararlanabilirler çünkü e-posta, sohbet odaları, forumlar ve arkadaşlarla iletişim kurmak için Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerini kullanıyorlar. Her ne kadar yüz yüze iletişim sosyal gelişim için de önemlidir.

İnternete bağlı olan bilgisayarınız tüm dünyayı evinize getirir – orada olanların en iyisi ve en kötüsü. İnternet içeriği üreten yabancılarla yüz yüze konuşuyorsa çocuğunuzu nasıl denetleyeceğinizi düşünün.

İnternet güvenliği endişeleriyle başa çıkmak

Çocuklarınızı izleyerek, koruyarak ve öğreterek ve İnternet’i kendiniz öğrenerek interneti güvenli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olabilirsiniz. İnterneti güvenli kullanmayı öğrenmek, karşıdan karşıya geçmeyi öğrenmek gibidir. Öğretmenler ve ebeveynler gibi güvenilir kişilerden zaman ve dikkatli rehberlik almak gerekir.

Monitör
Çocuğunuzun internet kullanımını çeşitli şekillerde izleyebilir ve denetleyebilirsiniz:

 • Tüm aile üyeleriyle internet erişimi hakkında konuşun. İzleme, çocuğunuzla internet faaliyetleri hakkında sakin ve açık tartışmalar yapabiliyorsanız en iyi sonucu verir.
 • Bilgisayarı ortak bir aile alanında tutun. Mümkünse, bir çalışma odasına veya yatak odasına koymaktan kaçının. Bu durum çocuğunuzun çevrimiçi olduğu süreyi ve hangi web sitelerini ziyaret ettiğini takip etmenize olanak tanır.
 • Çocuğunuzla birlikte, internet kullanımı hakkında bazı basit ve adil kurallar belirleyin. Mesela çocuğunuzun izin verdiği ekran süresi için makul bir sınır belirleyin. Bu kuralların evinizin dışında nasıl uygulandığını tartışın – örneğin, bir arkadaşınızın evinde veya yerel kütüphanede. Çocuğunuz kuralları takip ettiğinde, ona çok sayıda olumlu geribildirim vermeyi unutmayın.
 • Daha büyük çocuklarınız varsa, onlarla yazılı bir internet kullanım anlaşması yapmak iyi bir fikirdir. Her ikiniz tarafından imzalanmış yazılı bir anlaşma, kuralları açıklığa kavuşturmanıza yardımcı olur.
 • Tarayıcı programınızda, çocuğunuzun ziyaret ettiği web sitelerini görmenizi sağlayan bir Geçmiş düğmesi bulunur.
 • Çocuğunuzun okulunun bir internet politikası olup olmadığını ve orada internet güvenliğinin nasıl sağlandığını öğrenin.

Korumak
İnterneti kullanırken çocuğunuzu korumaya yardımcı olabilirsiniz:

 • Çocuğunuza internetteki tüm bilgilerin iyi, doğru veya yardımcı olmadığını açıklayın. Ayrıca bazı alanların yalnızca yetişkinler için olduğunu ve çocukların görmesi için tasarlanmadığını da açıklayın.
 • Dikkat edilmesi gereken bazı şeyleri adlandırarak çocuğunuzun uygun olmayan materyalleri tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Mesela korkutucu veya kaba resimler, küfür veya kızgın kelimeler içeren bir site muhtemelen uygun değildir.
 • Bir aile dostu internet servis sağlayıcısı (ISS) kullanabilirsiniz. Ayrıca www.awesomelibrary.org gibi güvenli arama motorlarını çocuğunuza önerebilir ve daha sonra kullanmak üzere işaretleyebilirsiniz.
 • Çocuğunuzdan, tanımadığı bir kişinin onunla iletişime geçip geçmediğini bilmesini isteyin. Ayrıca çocuğunuz çevrimiçi ortamda tanıştığı biriyle yüz yüze görüşmeyi planlayıp planlamadığını söylemelidir. Bu durumda, güvendiği bir yetişkinden (anne, baba, ağabey veya kız kardeşi veya başka bir yetişkin gibi) onunla gitmesini istemelidir. Toplantı her zaman halka açık bir yerde, tercihen gün içinde yapılmalıdır.
 • Çocuğunuzun, tanıştığı ve çevrimiçi sohbet eden kişilerin ciddi bir şekilde ele alınması gerektiğini anladığından emin olun. Bu insanlar çocuğunuzun güvenini kazanamayacakları biri gibi davranıyor olabilir. Hatta bazıları başka bir çocuk gibi davranarak çocuklarını istismar edip arkadaş olabilirler.
  Çocuklar İçin En İyi Lord Krishna Hikayesi

Öğrenmek
Çocuğunuzun interneti nasıl güvenli, sorumlu ve keyifli bir şekilde kullanacağını öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz:

 • Çocuğunuzu yönlendirirken internetin olumlu yönlerine odaklanın. Ona eğlenceli, ilginç veya eğitici siteler göstererek zaman harcayın (ve daha sonra kullanmak üzere yer imlerine ekleyin). Mesela çocuğunuzun ödev için ihtiyaç duyduğu bazı bilgileri bulmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Çocuğunuzu internette bulduğu şeyleri sorgulamaya teşvik edin. Yeni bir site bulduğunda kendisine “Bu sitenin sorumlusu kimdir?”, “Bilgi buldum mu yoksa bu sadece fikir mi?” Ve “Bu site beni etkilemeye veya satmaya mı çalışıyor? bir şey?”
 • Çocuğunuzun yaş grubu için özel olarak tasarlanmış bir eğitim programı kullanın.
 • Güvenli sitelerini göstererek ve neden güvende olduklarını öğreterek çocuğunuzun interneti güvenli bir şekilde kullanmasını sağlayın. Çocuğunuzu, kişisel bilgilerinizi çevrimiçi olarak vermenin neden tehlikeli olduğu konusunda eğitmek de önemlidir.
 • Bilgisayarın uzun ve sık kullanımı, çocuğun sağlığını ve kondisyonunu etkileyebilir. Çocuğunuzu, onu uyandıran ve hareket ettiren veya düşünmesini ve yaratıcılığını uyaran bir dizi aktiviteye katılmaya teşvik edin. Bazı fikirler için küçük çocuklar için aktiviteler ve okul çocukları için aktivitelerle ilgili makalelerimizi okuyun.


İnternete aşina değilseniz, kendiniz öğrenerek başlayın:

Tek ihtiyacınız olan çocuğunuzu denetlemenize ve yönlendirmenize yardımcı olacak temel bir anlayıştır. Yerel kütüphaneniz, topluluk merkezi, Yetişkin Eğitimi programları gibi topluluk kaynaklarına göz atabilirsiniz. Bunların çoğu sınıflar veya daha fazla bilgi sağlayacaktır.

Çocuğunuzun internet hakkında bildiklerinizden daha fazlasını bildiğini fark ederseniz yalnız olmadığınızdan emin olabilirsiniz. Öyleyse neden çocuğunuzdan bir ders istemiyorsunuz? Bu hem sizin için eğlenceli olabilir hem de çocuğunuzun ne kadar bildiğini anlamanıza yardımcı olur.

İnternet güvenliği

Uygun olmayan malzeme – belirli web sitelerine girişi engellemek için bir tarama programı veya filtre kullanın. Filtreler %100 etkili değildir ancak araştırmaya değer. Birçok ISS, hizmetlerinin bir parçası olarak internet filtreleri sunar. Uygun olmayan anahtar kelimeler içeren e-postaları veya web sayfalarını engelleyecek bir program satın alın ve yükleyin.

Çocuğunuz uygun olmayan materyal bulursa, materyali sakince tartışın. Çocuğunuzla sizinle konuşmaktan ne kadar memnun olduğunuzu bilmesini sağlayın. Onlara, onları korkutan veya anneye, babama veya öğretmene söylemekten rahatsızlık veren bir materyalle karşılaşıp karşılaşmadıklarını sorun.

  Yeni Yürümeye başlayan Çocuklar İçin Diş bakımı ve Diş Çıkarma

Kişisel bilgi – bir bilgisayara veya kısa mesaja koyduğunuz her şey paylaşılabilir ve herkese açık hale getirilebilir. Herhangi bir kişiye herhangi bir kişisel bilgi vermeden önce, özellikle de kişiyi tanımıyorsanız, anne, baba veya öğretmene danışmanız çok önemlidir.

Kurallar ve davranışlar – İnternet kuralları üzerinde anlaşmışlardır. Çocuğunuz kuralları ihlal ederse, çocuğunuzun İnternet erişimini engelleyebilirsiniz. Kolay bir yol modemi çıkarmak ve yalnızca denetleyebildiğiniz zaman takmaktır.

Çocukların internet kullanımı ile ilgili genel endişeler

Uygunsuz içeriğe erişim
Çocuklar, özellikle bilgisayarınızda yüklü filtre veya izleme yazılımı yoksa, şiddet içeren, pornografik veya rahatsız edici materyalden yalnızca bir veya iki tıklama uzakta olabilirler.

Ayrıca bazı sohbet odaları aşırı diyet, reşit olmayan seks veya uyuşturucu kullanımı gibi uygunsuz veya zararlı davranışları teşvik edebilir.

Filtre programları
Filtreleme programları tam olarak etkili değildir. Becerikli bir çocuk bazen bu programları aşmanın yollarını bulabilir. Filtreler sohbet odalarında neler olup bittiğini göstermez. Ebeveynlerin farkındalığının ve denetiminin yerini alamazlar.

Ayrıca son araştırmalar bize “sunucu tabanlı” filtre programlarının (internet sağlayıcınızın çalıştırabileceği tür) bakımının genellikle zor olduğunu göstermektedir. Performansları, nasıl ayarlandıklarına ve ince ayarlandıklarına bağlıdır. Bu tür programların özelliklerini dikkatlice kontrol etmeye değer. Ekstra özellikler veya programlar eklemeniz gerekebilir.

Pedofili
Sohbet odaları ve forumlar fikir alışverişi yapmak için çok eğlenceli ve harika yerlerdir. Fakat riskli olabilirler. İnsanların anonim olarak etkileşime girmesine izin verir ve yaş sınırları uygulanamaz.

Çocuklarınıza tanımadıkları kişilerle kişisel bilgi vermemelerini veya biriyle iletişim kurmamalarını tavsiye ederseniz, internet üzerinden takip veya çocuk istismarı riskinden kaçınılabilir. Pedofiller, kişisel bilgiler açıklanmazsa çocukları hedeflemek için daha az fırsata sahiptir.

Kişisel bilgilerin sızdırılması
Bu daha büyük çocuklar için bir konudur. Çocukların web sitelerinde veya çevrimiçi olarak tanıştıkları yabancılara kişisel bilgi vermeleri kazayla ortaya çıkabilir. Riskler siber zorbalık veya kimlik sahtekarlığını içerir.

Dosya paylaşım programları
Dosyaların internet üzerinden değiştirilmesini sağlayan çevrimiçi yazılım, çocukların MP3 şarkılarını, videolarını ve görüntülerini ücretsiz olarak paylaşmaları için çok çekici bir yoldur. Fakat internet üzerinden müzik ve diğer dosyaları paylaşmak yasalara aykırıdır.

Genellikle “eşler arası” programlar olarak adlandırılan bu tarz dosya paylaşım programları, bilgisayar virüsleri veya diğer zararlı materyalleri tanıtabilen yabancılar tarafından bilgisayarınıza erişime de izin verir.

Çok fazla internet / bilgisayar kullanımı
Ebeveynler bazen çocuklarının interneti çok fazla kullanmasından endişe duyarlar. Bir çocuk sosyal durumlarda zaten utangaç veya rahatsızsa, o çocuk çevrimiçi olarak çok zaman harcayabilir, ailenizden ve arkadaşlarından çekilebilir. Bir çocuğun arkadaşlarıyla etkileşiminin çoğu veya tamamı bilgisayarla (anlık mesajlaşma, e-postalar, sohbet odaları) gerçekleşiyorsa, bu çocuğun sosyal becerilerinin gelişimini etkileyebilir.


Kaynaklar ve Linkler:

Medya Akıllıları: Siber zorbalık

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu