Eğitim

Çocuklarda Hırsızlıkla Başa Çıkma Yolları

Çocuğunuzu bir dükkandan şeker alırken ya da kardeşinin oyuncak arabasını ceketine gizlice saklarken yakalarsanız, elinizde yankesici olabilir. Çocuğunuzun hırsızlık yaptığını öğrenmek, ebeveyn olarak sizin için üzücü bir deneyim olabilir. Fakat bununla başa çıkmak ve çocuğunuzun gelecekte bu alışkanlıktan kaçınmasını sağlamak için bazı ipuçları var.

İçindekiler

Çocuklar Neden Hırsızlık Yapar?

Çocuklar arkadaşlarından, kardeşlerinden, ebeveynlerinden ve hatta hırsızlıktan hırsızlık yapabilirler. İşte çocukların hırsızlığa başvurmasının birkaç nedeni:

1. Kontrol Eksikliği

Davranışları üzerinde kontrol eksikliği, çocuğunuzun önünde çekici olan her şeyi çalmasına neden olabilir. Bir çocuk, çekici bir şey bulursa, istemeden düşünmeden yapabilir.

2. Akranlardan Gelen Baskı

Çocuğunuzun okulda kötü bir şirketi varsa, yani başkalarından çalma alışkanlığı olan arkadaşları varsa, bu çalma alışkanlığını bile geliştirebilir. Başlangıçta tereddüt edebilir fakat daha sonra arkadaşlarının bunu sık sık yaptığını görünce bu alışkanlığı da geliştirebilir.

3. Dikkat Eksikliği

Çocuğunuz sizden veya okuldaki bir öğretmenden yeterince ilgi görmediğini hissediyorsa, hak ettiğini düşündüğü ilgiyi çekmek için hırsızlık yoluna gidebilir.

4. Pahalı Bir Nesne Alma Arzusu

Çocuğunuza umutsuzca istediği bir oyuncağı alamayacağınızı söylerseniz, sonunda o oyuncağı çalabilir.

5. Eğlence İçin

Çocuğunuz bir şey çalmak için adrenalin patlaması hissedebilir ve bunu sırf eğlence olsun diye yapmaya devam edebilir.

Çocuğunuzu Hırsızlıktan Nasıl Durdurabilirsiniz?

Çocuğunuzun birden çok kez hırsızlık yaptığını gördüyseniz, ona bağırmayın çünkü faydası olmaz. Sakin ve sabırlı olun ki çocuğunuza bu alışkanlığı bırakabilesiniz. Bir çocuğu para ya da başka bir şey çaldığı için cezalandırmak doğru çözüm olmayabilir. Bir çocuğa saldırgan olmayan bir şekilde hırsızlık hakkında bir ders vermelisiniz. İşte bununla başa çıkmanın ve yavaş yavaş onu bu kötü alışkanlıktan kurtarmanın birkaç yolu:

1. Sabırlı Olun

Çocuğunuzun bir şey çaldığını görürseniz, ona vurmayın veya ona asla bağırmayın. Sakin olun ve onu özür dilemeye zorlamadan bunun yanlış olduğunu anlamasını sağlayın. Onu özür dilemeye zorlamak hiçbir işe yaramaz. O an için korkudan hemfikir olabilir fakat daha sonra çalmaya devam edebilir. Bu yüzden sabırlı olun ve onunla nazik bir tonda konuşun.

  Mükemmeliyetçi Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

2. Ona Yanlış Olduğunu Söyleyin

Çocuğunuza bu tarz eylemlerin yanlış olduğunu bildirmelisiniz. Çalmanın yanlış olduğunu ve gelecekte onu hapse atabileceğini anlamasını sağlayın. Uzun vadede sonuçlarını ona söyleyin, kabul edilemez bir davranış olduğunu anlayacaktır.

3. Suçlamayın

Bazen, yanlış olabilir veya sadece bir yanlış anlama olabilir. Bu yüzden kendiniz görmedikçe veya tanıdığınız ve güvendiğiniz birinden ilk elden duymadıkça parmaklarınızı çocuğunuza doğrultmayın. Bu durum çocuğunuzun sizden uzak durmasına veya size güvenmemesine neden olacaktır.

4. Onu Cazip Durumlardan Uzaklaştırın

Çocuğunuzun bir kez hırsızlık yaptığını gördükten sonra, onu tekrar yapmaya teşvik edebilecek durumlara girmediğinizden emin olun. Mesela çantanızı saklayın, paranızı ve diğer pahalı eşyalarınızı kilitli tutun.

5. Çocuğunuzla Vakit Geçirin

Onunla kaliteli zaman geçirerek çocuğunuzla olan bağınızı derinleştirin. Bu durum çocuğunuzun sevildiğini hissetmesine yardımcı olabilir. Hatta ihtiyaçlarını size açabilir ve çalmayı bırakabilir. Özellikle de ihmal duygusundan kaynaklanıyorsa.

6. Bağışlamayı Uygulayın

Zor olsa da, çocuğunuzu affetmeniz ve ona sarılmanız ve öpmeniz gerekir. Bu durum sizden fazladan ilgi ve af görürse çocuğun çalmayı bırakmasına yardımcı olabilir.

7. Sorunun Kökünü Bulun

Çocuğunuzun hırsızlık sorununun temel nedenini bulmak için biraz araştırma yapın. Öğretmenleriyle konuşun ve çocuğunuzun okulda yanlış şirkette olup olmadığını öğrenin. Çocuğunuzun yaşıtlarını gözlemlemek, bu tarz alışkanlıkların ilk ipucudur.

8. Çocuğunuzdan Hatayı Düzeltmesini İsteyin

Çocuğunuzu hırsızlık yaparken yakaladığınızda, ondan özür dilemesini ve eşyayı çaldığı kişiye iade etmesini isteyin. Bu deneyim, çocuğunuzu küçük düşürebilir ve çalmayı bırakmasını sağlayabilir. İlgili kişiden özür dilemek için ona eşlik edebilir veya bir özür mektubu yazmasına yardımcı olabilirsiniz.

9. Çocuğunuzun Dürüstlüğünü Övün

Çaldığını itiraf ederse, çocuğunuzu dürüstlüğü için övün. Kayıp eşyanızı bulmuş gibi yapın ve bu dürüstlüğü ondan beklediğinizi söyleyin.

  Çocuklar İçin Sofra Adabı

10. Ona Mülkiyetin Ne Olduğunu Söyleyin

Çocuğunuza paylaşmayı ve ayrıca birinin bir şeye sahip olma kavramını öğretin. Başkasına ait olan herhangi bir şeye dokunmadan önce sorması gerektiğini söyleyin.

Ne Zaman Endişelenmeli

Çocuklarda hırsızlık alışkanlığı küçük başlayabilir fakat büyümeden önce durdurulması gerekir. Başlangıçta, bir uyarı ile gitmesine izin verebilirsiniz fakat devam ederse, çocuğunuzun alışkanlığıyla başa çıkmada ne zaman daha büyük bir role adım atacağınızı bilmeniz gerekir. Hayatınızdaki son zamanlarda ona daha az ilgi göstermenize neden olan bir değişiklik yüzünden olabilir. Boşanmak, yeni bir kardeş ya da yeni bir iş gibi. Çocuğunuzda ayrıca, kleptomani gibi, onu zorunlu olarak çalmaya zorlayan nadir bir bozukluk olabilir. Çocuğunuzun art arda hırsızlık yaptığını fark ederseniz, belki de aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurmanızın zamanı gelmiştir:

  • Bir danışmana veya bir aile terapistine danışın.
  • Sizi iyi bir danışmana yönlendirebilecek aile doktorunuzu ziyaret edin.
  • Bu suçlar okulda meydana gelirse, okul danışmanıyla konuşun.
  • Çevrimiçi olarak kleptomanlara ve hırsızlara destek sunan birkaç grup var. Çocuğunuzla birlikte onlara katılmayı düşünebilirsiniz.

Profesyonel bir danışman, çocuğunuzla konuşmanıza ve ona yardımcı olacak stratejiler önermenize ve hırsızlık alışkanlığını bırakmanıza kesinlikle yardımcı olabilir. Bu durum sizin de katılabileceğiniz etkinlikler veya atölye çalışmaları şeklinde olabilir. Bu durum çocuğunuzla aranızdaki bağın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuza dikkat ederseniz, sizi dinleyecek ve onun için sadece en iyisini istediğiniz için söylediklerinizin doğru olduğunu anlayacaktır.

Durum ne olursa olsun, çocuğunuzun çalmanın bir suç olduğunu ve kabul edilemez olduğunu öğrenmesi gerekir. Yukarıdaki ipuçlarını takip edebilir ve ayrıca çocuğunuzun davranışlarını izleyebilirsiniz, böylece onu çalmaya teşvik eden durumlardan uzak tutabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Çocuğunuzun Kötü Alışkanlıklarını Nasıl Kırabilirsiniz?

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu