Eğitim

Çocuğunuzun Davranışını Geliştirmek İçin Kendi Kendine Konuşmayı Kullanma

Kendi kendine konuşma, zor bir karar vermemiz gerektiğinde veya zor bir durumdan çıkış yolunu düşünmemiz gerektiğinde devam eden, kafamızın içindeki iç sestir. Kendi kendine konuşma, yıllar içinde olumsuz ya da alaycı düşünmeye koşullandığında, herhangi bir duruma ilk tepkimiz olumsuz olur. Aksine, kendi kendine konuşmayı olumlu bir şekilde koşullandırmak, olayların daha parlak tarafını görmemize ve stresli durumlarda sakin kalmamıza yardımcı olur. Bu durum çocuklarımıza kazandırılması gereken önemli bir alışkanlık olduğundan, bu makale, çocuğunuza esnek ve başarılı bireyler olmalarını sağlayacak olumlu kendi kendine konuşmayı nasıl öğretebileceğinizden bahsediyor.

Çocuk İçin Olumlu Kendi Kendine Konuşma Nedir?

Pozitiflik, olayları daha parlak gördüğümüz ve insanlara, koşullara ve olaylara bakmanın daha iyi yollarını aradığımız bir tutumdur. Pozitiflik, iyimser kalmaya ve zorlu zorluklarla sebat etmeye yardımcı olur. Kendi kendine konuşma, hayatımızın her günü kendimizle yaptığımız iç diyalogdur. Bir toplantıda gergin hissediyorsak, kendimize sakinleşmemizi ve elimizdeki konuya odaklanmamızı söylemek kendi kendine konuşmadır. Kendi kendine konuşma hem olumlu hem de olumsuz olabilir. Görüşlerimiz ve tutumlarımız öncelikle çocukların kendi kendine konuşmalarını koşullandırır. Sürekli bir şeyler üzerinde telaşlanır ve dünyaya alaycı bir şekilde bakarsak, onlar da aynı tavrı alırlar. Çocuklara olumlu kendi kendine konuşmayı öğretmek, onların düşüncelerini ve duygularını kontrol etmelerine ve özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Çocuklarda olumlu kendi kendine konuşma, “Matematik puanlarım düşük; bu nedenle matematikte her zaman zayıf olacağım” ve “Matematik puanlarımı yükseltmek için daha çok çalışabilirim; Arkadaşlarım yapabiliyorsa ben de yapabilirim.”

Çocuklar İçin Olumlu Kendi Kendine Konuşmanın Faydaları

Olumsuz kendi kendine konuşma motivasyonu düşürür ve çocuğunuzun güvenini ortadan kaldırır. Çocuklar özellikle ergenlik çağına girdiklerinde olumsuz düşünmeye eğilimlidirler. Bu yüzden olumlu kendi kendine konuşma alışkanlığını aşılamak esastır. İşte çocuklar için olumlu kendi kendine konuşmanın bazı faydaları:

  • Olumlu kendi kendine konuşma, güven ve benlik saygısı geliştirir
  • Hayata karşı olumlu bir tutum geliştirir.
  • Zor durumların üstesinden gelmeyi önemli ölçüde kolaylaştırırlar
  • Kendi değerlerini ve diğer insanların değerini anlarlar.
  • Açıkça iletişim kurarlar ve stresli bir durum ortaya çıktığında diyalog kurmaya isteklidirler.

Çocuğunuzun Kendi Kendine Olumlu Konuşmasını Geliştirmenin Yolları

Olumlu kendi kendine konuşma geliştirmek zaman alır ve basit adımlarla başlar. Çocuğunuza olumlu kendi kendine konuşmasını geliştirmesini öğretmenin yolları burada.

1. Kendi kendine konuşma, öz farkındalıkla başlar

Olumlu kendi kendine konuşma geliştirmenin ilk adımı, çocuğunuzda iç sesi hakkında öz farkındalık oluşturmaktır. Birçok yetişkin kendi kendine konuştuklarının farkında olmadığı için bunun farkına varmak zor. İlk başta çocuğa yabancı bir kavram gibi görünebilir fakat sonunda bunun farkına varmayı öğreneceklerdir. Onları nasıl etkilediğini açıklayın ve farklı durumlarda ortaya çıkan düşünceleri gözlemlemeyi öğretin. Kendi kendine konuşma, zorlu durumlarda ve kriz geçtikten sonra, beladan kurtulmanın baskın duygu olduğu durumlarda daha belirgindir. Farkına vardıklarında kendi iç konuşmalarını ve o andaki duygu ve düşüncelerini not etmelerini isteyin.

  5 Yaşında Davranış Sorunları ve Disiplin Stratejileri

2. Düşünceleri analiz etme

Onlara daha bilinçli olmayı öğretirken, düşüncelerini tanımayı öğrenmek önemli bir adımdır. Düşünceler, kendi kendine konuşmanın özünü oluşturur ve onları tanımayı öğrenmek, onu kavramaya önemli ölçüde yardımcı olur. Gün boyunca en derin veya yinelenen düşüncelerinin beşini not etmelerini isteyin. Bu alıştırma, düşüncelerin farkına varmalarını ve daha sonra bunları analiz etmelerini sağlayacak. Sık sık onları rahatsız eden düşünceler bulun – belki matematik dersleri hakkında endişeli hissediyorlar veya zorbalık ediliyorlar. Kendilerini sakin hissettiklerinde analiz edilmeleri için düşüncelerini yazmalarını isteyin, bu da düşüncelerindeki kalıpları tanımlamayı kolaylaştırır.

3. Olumsuz kendi kendine konuşmayı fark etmek

Pozitifliği aşılamaya yönelik ilk adım, olumsuz kendi kendine konuşmayı tanımaktır. İnsanlar olarak, bir hayatta kalma içgüdüsü olarak olumsuz düşünmeye karşı bir önyargımız var. Bu yüzden kendi kendine olumsuz konuşma her zaman aşikar değildir ve her zaman korku ya da korku duygularıyla birlikte gelmez. Olumsuz kendi kendine konuşma, kendini genellikle uzun süredir uygulanan bir düşünce modeli olarak sunar. “Bu ödevi bitiremiyorum” doğrudan olumsuz bir düşünce iken, “diğer çocuk benden daha zeki ve benim aksime bütün gece ders çalışmadan geçebilir” dolaylı bir düşüncedir. “Yarışa katılmanın bir anlamı görmüyorum çünkü her zaman benden daha hızlı koşacak çocuklar var” – bu tarz olumsuz kendi kendine konuşmalar, çocuğunuzu daha bir şey denemeden önce engeller.

4. Olumlu kendi kendine konuşma için bir model olun

Çocuklar, bizim öğrettiklerimizden çok, olduğumuz şeyden öğrenirler. Hatalarınız için başkalarını suçladığınızı veya zorluklar ortaya çıktığında olumsuz konuştuğunuzu görürlerse, tutumu özümseyecek ve bunu kendi hayatlarında tekrarlayacaklardır. Bu yüzden durum çok stresli olsa bile, onların yanında olumsuz konuşmaktan kaçının. Tutumunuz her zaman her sorunun bir çözümü vardır şeklinde olmalıdır. “Yarın tekrar deneyeceğim” veya “bu sefer farklı yapacağım” gibi cümleler kurun.

5. Olumsuz kendi kendine konuşmayı olumluya çevirmek

Olumsuz ifadeler kaçınılmaz olarak kafamızda belirdiğinde, işin püf noktası onları oldukları yerde durdurmak ve düşünceyi olumluya dönüştürmektir. Onlarla birlikte bu alıştırmaya dahil olabilir ve bir alışkanlık haline gelene kadar olumsuz bir konuşmanın ortaya çıktığı her fırsatı olumluya dönüştürmek için kullanabilirsiniz. “Bu matematik problemini çözemeyeceğim” ortada durdurulabilir ve “Bunu daha sonra yeni fikirler bulabileceğim zaman çözmeye çalışacağım” ile değiştirilebilir. Kendi kendine konuşma ile devam etmek için olumlu bir kendilik imajını sürdürmek de önemlidir.

6. Olumlu kendi kendine konuşmanın yararları hakkında konuşun

Küçük çocuklara pozitif kalmayı öğretmek daha kolay olsa da, daha büyük çocuklar ve gençler, olumlu düşünmenin kötü bir durumu nasıl iyileştirebileceği konusunda şüpheci olabilir; Olayları veya eylemleri olumlu kendi kendine konuşma yoluyla değiştiremeseniz de, olaylara bakış açımız bizi daha iyi hissettirebilir veya daha iyi bir çözüm geliştirmemize yardımcı olabilir. Olumlu kendi kendine konuşma yüksek sesle aptalca geliyorsa, düşüncelerini gizli tutmayı öğrenebilirler, böylece başka kimse onunla dalga geçemez. Olumlu kendi kendine konuşma, çocukların daha iyi sonuçlara yol açan daha iyi seçimler yapmasına yardımcı olabilir. Bu yüzden olumsuz kendi kendine konuşmadan daha iyi bir stratejidir.

7. Olumlu hatları kolayca erişilebilir hale getiren olumlamalar oluşturun

Uygulanan olumlamalar, genellikle korkularından veya endişelerinden çok çabuk sıyrılan okul öncesi çocuklar ve küçük çocuklar için olumlu bir kendi kendine konuşmadır. Böyle bir durumda akıllarına gelebilecek hazır bir düşünceye sahip olmak, sakinleşmelerine ve pozitiflik duygularını yeniden kazanmalarına yardımcı olabilir. Sınıfta yanlış bir cevap almak utanç verici olabilir fakat “Her gün daha iyi oluyorum” gibi bir olumlama, onlara hata yapmanın ve düzeltmek için zamanın olduğunu hatırlatabilir. Diğer olumlu olumlamalar arasında “Her şeyi bilmemekte sorun yok”, “Aklıma koyduğum her şeyi yapabilirim”, “Kendi seçimlerimi yapmakta özgürüm” sayılabilir.

  Sporla İlgisi Olmayan Çocuklarla İlgilenmek

8. Olumlu kendi kendine konuşma mesajları iletmek için el sanatlarını kullanın

Çocuğunuza olumlu kendi kendine konuşmayı anlatmak çok sıkıcı hale gelirse, mutlu sanat eserlerini pozitiflikle ilişkilendirmek için bazı yaratıcı zanaat fikirleri geliştirin. Tüm yaprakları üzerinde olumlu ifadeler bulunan, katlanan bir çiçek gibi kartondan kesikler yapın. Ayrıca hafta veya ay için olumlu bir olumlama takvimi yapabilir ve masanın üzerine koyabilirler. Olumlu düşüncelerle ilişkilendirmek ve güçlü bir izlenim bırakmak için onaylamaları yazmak için en sevdikleri renkleri kullanın.

9. Gerçek dünya ve insanların yaşadığı zorluklar hakkında konuşun

Onlarla diğer insanların hayatlarında her gün karşılaştıkları zorluklar hakkında örnekler vererek konuşun. Sebat eden ve zafer kazananlarla ilgili hikayeler paylaşın. Onlara hikayeler hakkında ne düşündükleri ve işleri nasıl farklı şekilde yapabilecekleri hakkında sorular sorun. Ayrıca onları, karşılaştıkları zorluklar ve bunları çözmek için kendi kendine olumlu konuşmayı nasıl uyguladıkları hakkında konuşmaya teşvik edebilirsiniz. Ayrıca akranlarının önünde konuşmayı başlatabilir ve kendi kendine olumlu konuşmalarının onlara hayatta nasıl yardımcı olduğunu da öğrenebilirsiniz.

10. Kendi kendine konuşma hakkında kitaplar okuyun

Kitaplar, olumlu tutumlar ve psikoloji hakkında mükemmel bir bilgi kaynağıdır. Hem hikaye kitabı hem de resimli kitap olarak bu konulara değinen birçok çocuk kitabı bulunmaktadır. Pozitiflik hakkında hikayeler içeren hikaye kitapları da çocukların doğru tutumu geliştirmelerine yardımcı olmak için iyi çalışır. Harry Potter ve Shrek gibi popüler kitapların olumsuz durumlar ve olumlu kendi kendine konuşma konusunda harika dersleri var.

11. Çabalarını takdir edin

Olumlu davranışların pekiştirilmesi söz konusu olduğunda motivasyon harikalar yaratır. Kendileriyle olumlu konuşma belirtileri gösterdiğinde, çabalarından dolayı onları övün. Kendileriyle olumlu konuşmalarında hala başarısız olsalar bile, önemli olan denemeye devam etmeyi öğrenmeleridir. Bir yere takıldıklarında ve güçlü olduklarını fark ettiğinizde, davranışı tanıyın ve takdir edin.

12. Onlara farkındalığı öğretin

Farkındalık teknikleri, çocuklarınızın zihinlerini şimdide tutmalarına ve bir sakinlik ve duygularını kontrol etme duygusu geliştirmelerine yardımcı olan güçlü uygulamalardır. Farkındalık uygulayan çocuklar ayrıca kendilerine, başkalarına ve durumlara ilişkin daha derin kavrayışlara sahiptir. Bu yüzden olumsuz kendi kendine konuşma yapma olasılıkları daha düşüktür. Olaylardan sonra strese girdiklerinde, duygularını içinde bulundukları koşullardan nasıl ayıracaklarını ve olaylara mantıklı bakmayı bildikleri için kendilerini sakin hallerini bulacaklar ve geri getireceklerdir.

Olumlu kendi kendine konuşma, gelişmesi zaman alan bir uygulamadır ve çocuklar büyüdükçe daha iyi hale gelir. Olumlu kendi kendine konuşma, olayların parlak tarafına bakmayı ve sorunları çözmenin daha iyi yollarını içerirken, aynı zamanda gerçekçi olmayı da içerir. Olumsuz düşünceler her zaman ortaya çıksa da, olumlu olmak, olumsuz düşüncelerin bazen incelenmesi gereken sağlıklı uyarılar olduğunun da farkındadır.

Ayrıca Okuyun:

Çocuklarınızı Ödüllendirmek İçin En İyi Fikirler
Çocuklar İçin Pozitif Disiplin Stratejileri
Çocuklar için Olumlu Teşvik Sözleri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu