Eğitim

Çocukları Dövmenin Olumsuz Etkileri

Bir ebeveyn olarak yapacağınız en zor şeylerden biri çocuğunuzu disipline etmektir. Küçük çocuğunuz büyüdükçe, öfke nöbetleri ve talepleri de artacaktır. Öfke nöbetleri ve asi doğası, sabrınızın sınırlarını zorlayabilir. Ve o anda, çocuğunuzu disipline etmek için dövmek veya şaplak atmak gibi acımasız tekniklere başvurabilirsiniz.

İçindekiler

Çocukları Dövmenin Olumsuz Etkileri (Artı Alternatif Disiplin Stratejileri)

Çoğu ebeveyn, ilk başta çocuklarını ikna etmeye çalışır fakat çocuklar ebeveynlerine itaat etmeyi reddettiklerinde ve sırayla konuştuklarında, ebeveynler çocuklarını disipline etmek için genellikle vurmaya veya dövmeye başvururlar. Dayak, nesiller boyu sınanmış, denenmiş ve test edilmiş bir yöntem olsa da, hem duygusal hem de fiziksel olarak sağlıklı bir şey olmadığı gerçeğini koruyor. Ayrıca çocukları dövmek yarardan çok zarar getirir. Bu yazıda çocukları dövmenin etkilerine ve dövmenin çeşitli alternatiflerine daha yakından bakalım.

Ebeveynler Neden Çocuklarını Şaplaklıyor?

Hiçbir ebeveyn çocuğunu dövmek veya vurmak istemez fakat bir çocuk asi bir davranış geliştirdiğinde ve ebeveynlerine uymadığında, ebeveynler çocuğu disipline etmek için bu tarz tekniklere başvurabilir. Çoğu durumda, ebeveynler çaresizlikten çubuğu almaya zorlanır. Diğer tüm disiplin etme veya akıl yürütme yöntemleri işe yaramadığında, ebeveynler güç kullanır. Ve çok geçmeden, çocuğa yanlış bir şey yaptığı anda tokat atmak anne-baba için bir alışkanlık haline gelir. Son seferin ne kadar ‘başarılı’ olduğunu görünce, çocuğu sakince disipline etmek için herhangi bir yöntem denemeden kolay yolu seçebilirler. Bazı ebeveynler ayrıca, öfke veya korkudan çocuklarına şaplak atarlar – bu, çocuğun yanlış bir şey yapmasına karşı bir refleks haline gelmiş olabilir.

Çocuğu Dövmenin Olumsuz Etkileri

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzu dövmenin veya vurmanın onun davranışlarını cilalayacağını hissedebilirsiniz fakat bize güvenin, bir çocuğu dövmekten iyi bir şey çıkmaz. Aşağıda çocukları dövmenin bazı kötü etkilerinden bahsedilmiştir – eğer çocuğunuzu disipline etmek için döverseniz, durmanızın zamanı gelmiştir!

1. Vuruş Irkları Vuruş

Çocuğunuzu ona vurarak veya ona bağırarak disipline etmeyi seçerseniz, bir şekilde yanlış bir şey yaparlarsa etrafındakilere vurma izni vermiş olursunuz. Çocuklar davranışlarını etraflarındakilere göre gözlemler ve modellerler ve bu eylemlerin çocuğunuz tarafından erken bir aşamada anlaşılacağından emin olabilirsiniz. Çocuğunuza küçük hatalar için şaplak atmak, onda korku hissini tetikleyecek ve kendisinden daha küçük kişilere vurmanın uygun olduğunu düşünebilir.

  6 Yaşındaki Davranış Problemleri – Uyarı İşaretleri ve Disiplin Stratejileri

2. Çocuğu Değersizleştirir

Bir çocuğa şaplak atma eylemi onu sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da incitir. En kötü etkilere neden olan duygusal acıdır. Çocuğunuza sürekli vurursanız ve sık sık onun yanlış veya kötü olduğunu söylerseniz, onun iyi bir insan olmadığını düşünecektir. Kendini kötü bir çocuk olarak görebilir ve büyüdüğünde kendine saygısı kalmaz. Kendisinin ‘kötü’ bir çocuk olduğunu varsayacaktır ve bu görüntü uzun süre sonra duygusal bir yara izi olarak onda kalacaktır.

3. Ebeveynin Değerini Düşürüyor

Çocuğunuzu dövdükten veya şaplak attıktan sonra bunun işe yaradığını hissedebilir ve bir an için kendinizden memnun hissedebilirsiniz fakat çocuğunuza vurduktan sonra kendinizi kötü ve suçlu hissedebilirsiniz. Çocuğunuza küçük şeyler için vurursanız, sizden korkar. Ayrıca size gelip yanlış bir şey yapıp yapmadığını söylemekten korkacak ve siz ve çocuğunuz ayrılabilirsiniz.

4. Alışkanlığa Dönüşebilir

Şaplak atmak hafif bir savurma olarak başlayabilir fakat çok daha kötü bir şeye dönüşme potansiyeline sahiptir. Çocuğunuza vurduktan sonra çocuğunuzun düzgün davrandığını fark ederseniz; Ne zaman yanlış bir şey yapsa, düzgün davranmasını sağlamak için şaplak atmaya başvurabilirsiniz. Çocuğunuz sizi dinlemiyorsa ve aynı hatayı defalarca tekrarlıyorsa, dersi ‘öğrenene’ kadar onu daha çok dövebilirsiniz. Düşüş mü? Disiplin ile taciz arasındaki çizgi bir noktadan sonra bulanıklaşacaktır.

5. Çocuğun Kendine Güvenini Kaybettirir

Popüler inanışın aksine, vurmak çocuğun davranışını iyileştirmez. Çocuğunuza vurursanız, fiziksel acı iyileşir ama duygusal acı onunla sonsuza kadar kalır. Kendisi hakkında kötü hissedebilir ve benlik saygısını ve güvenini etkileyebilir. Ona ne kadar çok vurursanız, o kadar çok hata yapacak ve bu da kendisini kötü hissetmesine neden olacaktır.

6. Çocuğu Asi Yapabilir

Çocuklarına vuran ebeveynler, genellikle onlara vurarak çocukları kendilerinden uzaklaştırdıklarını fark etmezler. Çocuğunuza sık sık vurursanız, bir veya iki kez korkar fakat bir noktadan sonra asi olabilir. Yapacağın en kötü şeyin ona vurmak olduğunu bilecek, böylece emirlerini çiğneyip canının istediğini yapsın.

7. Öfke Sorunlarına Neden Olur

Ebeveynleri tarafından sık sık dövülen bir çocukta öfke sorunları da gelişir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuz yanlış bir şey yaparsa öfkelenirsiniz fakat onu küçük şeyler için döverseniz, çocuğunuza da öfke tohumları ekmiş olursunuz. Çocuğunuz büyürken duygusal sorunlar bile geliştirebilir.

  Çocuklar İçin 10 Popüler Yatma Namazı

8. Anti-Sosyal Davranışları Teşvik Eder

Büyüdükçe bedensel cezaya maruz kalan çocukların, yetişkinliklerinde antisosyal ve hatta benmerkezci davranışlar sergilemeleri daha olasıdır.

9. Çocuklar Acıyı Unutmazlar

Anne-babası tarafından dövülen veya dövülen çocuklar, anne-babaları tarafından sebepsiz yere dövüldüklerini unutmazlar. Bu da çocuklarına benzer yöntemler kullanmalarına, kendilerini kopuk hissetmelerineve hatta ebeveynlerini küçümsemelerine neden oluyor.

10. Sadece Çalışmıyor

Şaplak atmanın gelişim açısından herhangi bir faydası yoktur. Çubuğu çocuğunuzun üzerinde kullanmaktan hiçbir fayda gelmez; aslında, çocuğunuzu ömür boyu yaralarsınız.

Deneyebileceğiniz Alternatif Disiplin Stratejileri

Çocuklar doğar doğmaz davranış sorunları yaşamazlar. Tedavi edilme biçimleri nedeniyle davranış sorunları geliştirirler. Çocuğunuz ona bağırmak veya ona vurmak yerine yanlış bir şey yaparsa, onu disipline etmek için deneyebileceğiniz birkaç strateji daha vardır.

  • Önce kendinizi sakinleştirerek başlayın. Çocuğunuz hatalıysa, duygularınızı/öfkeninizi çocuktan çıkarmayın. Çocuğunuza fiziksel olarak zarar verme dürtüsü hissettiğinizi düşünüyorsanız, kendinize biraz zaman ayırmanız gerekir. Şu anda çok fazla stres altında olabilirsiniz fakat bu, bunu çocuğunuzdan çıkarmanız gerektiği anlamına gelmez. Onu dinleyin – konuşmak her zaman işe yarar. Varsayımlar yapmak ve onu dövmek yerine, hikayenin onun tarafından dinleyin. Onaylamadığınız bir şey yapmak için güçlü bir nedeni olabilir. Bağırmadan veya şaplak atmadan önce dinleyin!
  • Çocuğunuz yanlışsa, nedenini ona söyleyin. Neyi yanlış yaptığını anlamasını sağlayın ve tekrar doğru yapmasına yardımcı olun. Mesela çocuğunuzun defalarca uyarılarına rağmen duvara resim çizdiğini fark ederseniz, ona vurarak ona bir ders verme dürtüsü hissedebilirsiniz. Fakat yapılacak en iyi şey, duvarı kendisi yıkatarak, eyleminin sonuçlarını anlamasını sağlamak olacaktır.
  • Her disiplin stratejisinin çocuğunuzu eskisinden daha iyi durumda bırakması gerektiğini unutmayın. Bu durum öfke yönetimi sorunları olan küçük çocuklardan gençlere kadar her yaştan çocuk için işe yarar.

Ailenizin sizi nasıl disipline ettiğine rağmen ‘iyi büyümüş olsanız’ bile şaplak atmak iyi bir şey değildir. Çocuğun gelişmesine ve kendisine saygı duymasına gerçekten yardımcı olabilecek birçok başka disiplin stratejisi vardır – bu yüzden bunları deneyin ve vurmaya hayır deyin!

Ayrıca Okuyun: Çocuğu Cezalandırmanın Yaratıcı Yolları

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu