Eğitim

Çocuğunuzun Saygısız Davranışının Nedenleri ve Başa Çıkma Yolları

Zamanla, çocuğunuzun davranışlarında büyüdükçe çok fazla değişiklik olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Günümüzde yetişkin çocuklar her geçen gün daha da saygısız hale geliyor. Yetişkin çocuğunuz size veya başka birine karşı saygısız olduğunda, bu bir endişe konusu haline gelir. Çocuğunuza yardım etmeli ve iniş çıkışlarında ona yardım etmelisiniz. Bu her zaman onların hatası değildir fakat bazen koşullar onları bu şekilde davranmaya zorlar. Fakat çocuğunuza sabırla rehberlik etmeniz en iyisi olacaktır. Bakalım yetişkin çocuğunuz size saygısızlık ettiğinde ne yapacaksınız?

Saygısız Davranış Nedir?

Saygısız davranış, bir kişinin diğerine hak ettiği saygıyı göstermemesidir. Diğer bireyle dalga geçerler ve onlara karşı agresif davranırlar. Basit bir ifadeyle, saygısızlık, başkalarına karşı saldırgan bir şekilde davranmak olarak tanımlanır. Saygısızlık, saygısızlıkla gelişigüzel hareket etmek olarak tanımlanır.

Yetişkin Bir Çocuğun Saygısız Davranışının Nedenleri:

Bazen saygısızlık, ebeveynlerin genel olarak ele alması ve ilgilenmesi çok zordur. Soruna neyin neden olduğunu bulmak ve yavaş yavaş onunla uğraşmak yerine, çocuklarına düşman olurlar. Aşağıdakiler, çocuğunuzun davranışını anlamanıza yardımcı olabilecek en yaygın nedenlerden bazılarıdır:

1. Ev Ortamı

Bazı durumlarda, ebeveynler veya vasiler çocuklara zarar verecek şekilde davranabilir. İstenmeyen bir öfke patlaması ya da bir eşle ya da diğer insanlarla tartışma olabilir. Bu tür olayları hatırlamasanız bile, çocuğunuz onları hatırlar çünkü onlar üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu kafa karıştırıcı durumlar nedeniyle size saygılı davranmayabilirler.

2. Zihinsel Hijyen

Çocuğunuz size karşı saygısız davranıyorsa, bunun altında yatan psikolojik bir sorunun nedeni olabilir. Günlük yaşamlarında karşılaştıkları yeni veya beklenmedik olaylar sonucunda stres altında kalabilirler. Gerilim ve umutsuzluk, akademisyenler veya iş hayatı nedeniyle de önemli faktörler olabilir.

3. Anne Baba Sevgisine Doyamamak

Bu durum yetişkin bir çocuğun başkalarına karşı saygısız davranışlar göstermesinin önde gelen nedenlerinden biridir. Bir şeyi inkar ettiğinizde, davranışlarınızı ve çocuğunuzun tepkisini yavaşça gözlemleyin. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmeden mantıksız bir şeyler hissedebilirler. Saygısız davranış, sevgi eksikliği nedeniyle ebeveynlerin daha fazla ilgi görmesini de tetikleyebilir.

4. Tarih

Çocuğunuz geçmişte onları rahatsız eden ve saygısız davranışlara neden olan bir şeyle karşılaşmış olabilir. Yetişkinler, arkadaşlarını ve ailelerini fark ederek öğrenirler. Yeni veya hoş olmayan durumlarda başkalarının yanında havaya uçmaya veya kayıtsız davranmaya meyilliyseniz, muhtemelen çocuğunuz da aynısını yapacaktır.

5. Kötü Arkadaş Çevresi

Büyükler kolayca arkadaş edinir. Her şeyi kendi yaşlarındaki insanlarla paylaşmayı kolay buluyorlar. Fakat kötü bir arkadaş çevresi, çocuğunuzu istenmeyen şeyler yapması için etkileyebilir. Çocuğunuzun arkadaş çevresi hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun.

6. Kötü Etkiler

Yetişkin çocuğunuzun size olan nefretinin, hayatında başka biri tarafından beslenmesi olasıdır. Birinin sizden uzaklaşmaları için onlara baskı yapmış olması da mümkündür.

  Çocuklar için 50 İyilik Fikri

7. Basınçlandırma

Çocuğunuz gelecek, kariyer vb. konularda çok fazla baskı yapıyor olabilir. Çok fazla baskı nedeniyle hedeflerine ulaşamayacağından korkabilir. Endişeleri ve baskıları onları saygısız genç yetişkinler haline getirebilir.

8. Kimyasal Suistimal

Düşük güven, geçmiş yaralanmalar, stres ve hayal kırıklığı nedeniyle içki veya ilaçlara bağımlılık kayıtsızlığa neden olabilir. Böyle bir eğilimle ilgili çapraz sorgulamanız, çocuğunuzun alışkanlıkları hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Şu anda, bu tarz bir alışkanlık bu günlerde yetişkinlerde önemli bir sorun olmuştur.

Yetişkin Bir Çocuğun Saygısız Davranışının Etkisi

  • Kendine zarar verme: Saygısız davranışlar er ya da geç bireye zarar verir. Kişiyi daha asi ve saldırgan yapacak, bu da kariyerlerine ve yaşamlarına mal olabilir.
  • Sosyal zarar: Başkalarını tedavi etme anlayışı olmayan bir kişi, halka açık alanlarda bulunanları rahatsız edebilir. Bu faaliyetler, diğer insanların, korkunç davranışları nedeniyle çocuğunuzdan sosyal olarak uzaklaşmasına neden olabilir.
  • İşyerinde zarar: Asi davranışlar, iletişim kurmayı ve birlikte çalışmayı zorlaştırır. Çalışanların güvenini sarsar, geçersizliği artırır ve devamsızlığı artırır. Bu tür davranışlar hoş olmayan bir ortam yaratır ve bazı kişilerin işini bırakmasına neden olabilir.
  • Takım çalışmasındaki sorunlar: Saygısız davranışlar grup içinde çalışmayı zorlaştırır. İnsanlar soru sormaktan ve sorularını çözmekten çekinebilirler. Bu tür bir sorunda, takım arkadaşları arasında çatışmalar olabilir. Sonuç olarak, ekip verimsiz ve daha az etkili olacaktır.

Saygısız Yetişkin Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

1. Adım Adım

Yetişkin çocuğunuzun davranışlarıyla başa çıkmak için etrafındaki insanların değerini bilmesine yardımcı olacak bazı adımlar atın. Fakat her seferinde bir adım attığınızdan ve onları da anladığınızdan emin olun.

2. Çocuğunuzu Dinleyin

Saygısız bir çocukla başa çıkmak için önce onlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çocuğunuzu dinlediğinizden ve sorunlarını onlara tepki göstermeden anladığınızdan emin olun. Bunları çözmek için uygun önlemleri almak için çocuğunuzun ne düşündüğünü anlamak önemlidir.

3. Ev Ortamı

Çocuğunuzun istenilen şekilde davranmasını sağlamak için yapmanız gereken ilk şey ev ortamınızı kontrol etmektir. Yetişkinlerini görerek öğrendikleri için ev ortamı çocuk için çok önemlidir. Evin çevresi her şeye olumsuz yaklaşıyorsa şüphesiz çocuk saygısız olacaktır.

4. Terapistler

Çocuğunuzun davranışlarına yönelik çabalarınız sonuç vermiyorsa terapi seanslarını tercih edebilirsiniz. Terapi harikalar yaratır ve kesinlikle çocuğunuzun iyi iletişimin önemini anlamasına yardımcı olacaktır. Düşünme kapasitelerini etkileyebilir ve devam eden şeylere karşı yeni bir algı verebilir.

5. Onlarla Biraz Zaman Harcayın

Çocuğunuza zaman ayırmak bazen en iyi çözüm olabilir. Çocuğunuzla biraz zaman geçirin. Bu durum başkaları hakkında ne düşündüklerini ve düşüncelerinin arkasındaki nedeni anlamanıza yardımcı olacaktır. Becerilerini ve iletişimini geliştirmeye çalışın.

6. Saygılı Bir Şekilde Konuşun

Saygı görmek istiyorsan saygı duymalısın, bu kadar basit! Çocuğumuzun alışkanlıkları bizden öğrendiğinin farkında olmalıyız. Aynı şekilde, yumuşak ve saygılı konuşmayı öğrenmelerini istiyorsanız, onlarla aynı şekilde konuşmalısınız.

7. Kendi Değerlerini Fark Etmelerine Yardımcı Olun

Lütfen çocuğunuza onları neyin daha değerli kıldığını anlamasında yardımcı olun. İç yaratıcılıklarını ve becerilerini keşfetmelerine yardımcı olun. İlgi alanları ve bilgi alanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için onlarla bazı yaratıcı görevler yapın. Değerlerini anlamalarına yardımcı olarak, sizden öğrenecekler ve eylemlerinizi takip edecekler.

8. Sabırlı Olun

Acele etmeyin ve sonuçların hızlı bir şekilde görünmesini beklemeyin. Yaklaşımlarını ve düşünme güçlerini değiştirmeleri zaman alacaktır. Onlara sabırla öğretin ve özveriyle onlara yardım edin. Her adımın tamamlanmasından sonra onları alkışlayın ki onlar da küçük kazanımların tadını çıkarmayı öğrensinler.

  Çocukların Siber Zorbalıkla Başa Çıkmalarına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

9. Karşılaştırmayın

Çocuğunuzu başka biriyle karşılaştırmak şimdiye kadarki en kötü fikir! Herkesin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Karşılaştırmak yerine, lütfen çocuğunuzun güçlü ve zayıf yönlerini bilmesine yardımcı olun. Karşılaştırma yaparak, kendilerini daha güvensiz hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Davranışlarınızın, onları saygılı bir şekilde konuşabilecek kadar özgüvenli hale getirdiğinden emin olun.

10. Çocuğunuzu Övün

Çocuğunuzu her küçük başarıda övün; bu onları daha özgüvenli yapacak ve yakında olumlu sonuçlar vermeye başlayacaklar. Çocuğunuzun kendini küçük görmesine izin vermeyin ve başarılarından mutlu olmasını sağlayın.

11. Kurtarıcı Olma

Bir ebeveyn olarak, onlara harika niteliklerini göstermek için elinizin altında olan her şeyi yapmış olabilirsiniz. Fakat sorunlarını kendi başlarına çözmelerine izin vermeniz gereken zaman gelecek. Bu gerçeği görmezden gelmek, çocuğunuzu boğabilecek aşırı koruyucu ve aşırı ilgili bir bakım yaklaşımına yol açabilir.

12. Düzeltin

Çocuğunuz sizi veya herhangi birini umursamadığında iletişim kurmaya çalışın. Böyle bir yaklaşımı ne kadar görmezden gelirseniz, başkalarına saygısızlık etmeyi uygun görmeleri olasıdır. Uygunsuz davranışlara karşı durun ve eylemlerinin sonuçları hakkında onları bilgilendirin.

13. Seçmeli Yollar

Çocuğunuz saygısızlık yaptığında, onu durdurun ve alabileceğiniz diğer yolları inceleyin. Muhtemelen çocuğunuz bu tarz durumlarla başa çıkmak için daha fazla yaklaşım olabileceğinin farkında değildir. Olayları olumlu bir ışık altında görmeye başlamaları için etraflarında hoş bir şekilde davranmayı deneyin.

14. Duygularını Anlamak

Çocuğunuzun bakış açısına sahip sıra dışı bir birey olduğunu anlamalısınız. Lütfen onların bakış açısına dikkat edin ve duygularını onaylayın. Lütfen insanların neden böyle hissettiklerini anlamalarına yardımcı olun.

15. Geçmiş Sorunlar

Geçmiş hakkında yorum yapmamaya çalışın, bunun yerine onlara nasıl öğreneceklerini ve ileriye doğru nasıl hareket edeceklerini öğretin. Çocuğunuzun şu anda nasıl hissettiğini öğrenin. Çocuğunuza yardım etmenizi isterse veya herhangi bir rehberliğe ihtiyaç duyarsa yardım edin.

16. Her Şeyi Tartışmak

Çocuğunuz hayatta bir şeyden vazgeçtiğinde, onunla oturun ve bunun hakkında konuşun. Çocuğunuzun üzerindeki yükü azaltacak ve ne olursa olsun onu desteklemek için orada olduğunuzu anlayacaktır.

17. Karar Verme Ödeneği

Ebeveynler her zaman çocuklarının parlak, sağlıklı ve zengin bir geleceğe sahip olmaları için kararlar almaya çalışırlar. Fakat anne babanın bu kararı çocuğa yük olur ve her şeyi olduğu gibi kabul etmeye başlar. Bu yüzden çocuğunuzun kendi başına karar vermesine izin verin. Süreçlerinde başarısız olurlarsa, onlara yardım edin.

Saygısız bir yetişkin çocuk toplum tarafından değerli görülmez ve daha sonra birçok sorunla uğraşabilir. Bir ebeveyn veya vasi olarak onlara dikkat etmelisiniz. Agresif olmak yerine, daha kayıtsız olabilir ve onların sorunlarını anlamaya çalışabilirsiniz. Çocuğunuz, hakkında hiçbir fikriniz olmayan bir şeyle uğraşıyor olabilir. Seçimlerine yavaş yavaş yerleşmelerine izin verin. Kurtarıcı olmamaya çalışın ve sorunları kendi başlarına çözmelerine izin verin.

Saygısız bir çocuğun neden olabileceği karmaşık duygularla başa çıkmak için yardıma ihtiyacınız varsa, bir uzmanla veya benzer bir sorunla karşılaşmış diğer vasilerle konuşmanız yararlı olabilir. Sonuçta, harika insanlar harika ebeveynlerin bir yansımasıdır!

Ayrıca Okuyun:

Çocuğa İyi Davranmayı Nasıl Öğretirsiniz?
Çocuğunuza Öğretmeniz Gereken İyi Ahlaki Değerler
Çocuklarınıza Karakter Özelliklerini Öğretmek

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu