Eğitim

Ebeveynlerin Asla Kullanmaması Gereken 10 Olumsuz Disiplin Tekniği

Çocuklar huysuz. Bir an küçük bir şeye sevinebilirler ve bir sonraki an sebepsiz yere sinir krizi geçirebilirler. Çocuğunuzun da kendi payına düşen erimeler varsa, onu disipline etmek için cezalandırmanıza gerek yoktur. Ebeveynler, çocuklarını disipline etmek için asla olumsuz veya katı yollar benimsememelidir. Büyüyen bir çocuğa disiplinin değerini öğretmek zorunludur fakat ona sert davranma pahasına değil. Çocuğunuzu asla disipline etmeye çalışmamanız gereken bazı olumsuz teknikleri öğrenmek için aşağıdaki gönderiye bir göz atın.

İçindekiler

Negatif Disiplin Neden Zararlıdır?

Tüm çocuklar duygusal destek ve sevgi için ebeveynlerine bağımlıdır. Bununla birlikte ebeveynler çocuklarını disipline etmek için çeşitli incitici yollar kullandıklarında, çocuğun psikolojik, duygusal ve fiziksel esenliği ile oynaşırlar. Başka bir deyişle, çocuğun büyümesi ve gelişmesi üzerinde zararlı etkileri olabilir.

Ebeveynlerin Kaçınması Gereken Olumsuz Disiplin Yöntemleri

Çocuğunuzu disiplinin olumsuz etkilerinden kurtarmak için kaçınmanız gereken yöntemlerden bazıları şunlardır:

1. Bağırmak

Çocuğunuza bağırmamalısınız çünkü küçük çocuğunuza bağırdığınızda, ondan ne istediğinizi veya ne yapmak istediğinizi anlayamayabilir. Aksine, çocuğunuz korkabilir ve davranışlarından dolayı utanabilir. Bunun yerine onunla kibarca konuşun, neyi yanlış yaptığını söyleyin ve düzeltmesine yardımcı olun.

2. Duygusal Şantaj

Çocuğunuza duygusal şantaj yaparak bir şeyler yaptırmak iyi bir ebeveynlik tekniği değildir. Bu şekilde çocuğunuz size güvenmeyi veya inanmayı zor bulabilir.

3. Çocuğunuzu Toplum Ortasında Aşağılamak

Çocuğunuzu ailenizin, arkadaşlarınızın veya akrabalarınızın önünde azarladığınızda veya bağırdığınızda, herkesin önünde çocuğunuza hakaret etmiş olursunuz. Bu onun kendine olan saygısını ve özgüvenini sarsabilir.

4. Çocuğunuzu Suç Gezilerine Göndermek

Bir çocuğun eylemlerinden dolayı suçluluk duymasını sağlamak için bir açıklama yapmak veya kırıcı sözler söylemek onun öz değeri için iyi olmayabilir. Bu şekilde çocuğunuz kırgın olabilir ve kendisini suçluluğun kısır döngüsüne kapılmış olarak bulabilir.

  Ebeveynlerin Çocuklarının Kişiliği Hakkında Bilmesi Gerekenler

5. Alaycı Olmak

Alaycılık, bir çocuğu disipline etmenin iyi bir yolu olmayabilir. Küçükler alaycı olmazlar ve büyükler incinebilir ve alaycı yorumunuzu ciddiye alabilir. Ayrıca kendilerini yavaş yavaş sizden izole edebilirler. Ayrıca çocuğunuzun benlik saygısı da olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden ne konuştuğunuzu izlemeniz önerilir.

6. Fiziksel Şiddet

Her türlü fiziksel istismar, çocuğa yalnızca fiziksel zarar ve travma vermekle kalmaz, aynı zamanda çocuğu duygusal olarak da etkiler. Çocuğunuzun kibar bir insan olarak büyümesini ve çocukluğunu mutlu bir şekilde hatırlamasını istiyorsanız, çocuğunuzu disipline etmek için asla fiziksel istismar kullanmayın. Fiziksel şiddet hiçbir zaman hiçbir şey için bir seçenek değildir.

7. Çocuğunuza Komuta Etmek

Çocuğunuz ona emir verecek bir köleniz değil. Evet, onun yaşlılara saygı duymasını ve kendisine söyleneni yapmasını istiyorsunuz ama işleri halletmenin bir yolu var. Çocuğunuzu bir şeyler yapmaya zorlamak onda korku uyandırır ve size gelmeyebilir. Mantıksız komuta eden ebeveynlik tarzı, çocuğunuzun boğulmuş ve çaresiz hissetmesine neden olabilir. Çocuğunuzdan aynı şeyleri sevgiyle yapmasını isteyebilirsiniz.

8. Uzak veya Soğuk Olmak

Çocuğunuzun hatalarını cezalandırmak için ona karşı mesafeli davranabilir veya soğuk davranabilirsiniz. Fakat küçük çocuklar duygusal destek için ebeveynlerine bağımlı olduklarından, bu disiplin tekniği asla benimsenmemelidir. Çocuğunuza soğuk davranmak onun güvenini sarsabilir ve sizden uzaklaşabilir.

9. Tehdit

Çocuğunuzdan onu tehdit ederek belirli bir şeyi yapmasını istemek de çocuğunuzu disipline etmenin olumsuz bir yoludur. Bu şekilde çocuğunuzu korkutuyorsunuz. Çocuğunuzu tehdit ederseniz, davranışlarının sonuçlarından sürekli korku duyacaktır.

10. Kötü Amaçlı Dil

Çocuğunuz için küfürlü sözler veya dil kullanmamalısınız. Sözlü istismar, fiziksel istismardan daha az değildir ve çocuk üzerinde aynı olumsuz etkilere neden olabilir. Çocuğunuzla birlikteyken uygunsuz kelimeler, küfürler veya argo kullanmaktan kaçınılmalıdır.

  Çocuğunuzun Arkadaş Edinmesine Yardımcı Olmanın 10 Yolu

Tüm ebeveynler çocuklarına iyi alışkanlıklar ve erdemler aşılamak ve onları empoze etmek ister. Fakat olumsuz disiplin yöntemlerini benimsemek gibi yanlış yolların kullanılması sağlıklı bir uygulama olarak görülmemekte ve çocuğa fiziksel ve duygusal olarak zarar verebilmektedir. Bu makalenin çocuğunuzu disipline etmek için asla izlememeniz gereken uygulamaları anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Ayrıca Okuyun: Çocuklar İçin Pozitif Disiplin Teknikleri

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu