Eğitim

Çocuklar İçin Başarılı Bir Sabah Rutini Oluşturmanın İpuçları

Tüm ailenin aynı anda hazırlanması, kahvaltı yapması ve rutin işlerini yapması gerektiğinde, okul sabahları genellikle oldukça aceleye gelir. Öngörülemeyen gecikmeler, istenmeyen kargaşalar ve ara sıra yaşanan krizler olabilir ve sabah rutinlerini başarıyla tamamlamak oldukça zor olabilir. Bir alışkanlık ve rutin oluşturmak, görevi kolaylaştırabilir ve uygulanmasını daha basit hale getirebilir. Ayrıca ailenin şikayet ve homurdanmak yerine güne mutlu ve olumlu bir şekilde başlamasını sağlayabilir. İşte ebeveynlerin çocukları için sabah rutinleri belirleyebilecekleri bazı pratik yollar.

Çocuklar için Harika Bir Sabah Rutini Belirlemenin 10 Yolu

Çocuklar için net ve yapılandırılmış bir sabah rutini oluşturmak, onların yolda kalmalarına ve güne doğru notta başlamalarına yardımcı olabilir. Çocuklar için harika bir sabah rutinini yönetmenin bazı yararlı yolları şunlardır:

1. Bir Sabah Rutin Programı Hazırlayın

Açık bir şekilde yapılandırılmış bir sabah rutini oluşturmak, çocukların sabahlara daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca bir güvenlik, güven ve emniyet duygusu geliştirmeye yardımcı olabilir. Yapılandırılmış rutinler, çocukların kendilerinden ne yapmaları beklendiğini anlamalarına yardımcı olur. Acele etmeden sabah sorumluluklarını yerine getirmelerine yardımcı olabilirler. Çocukların karar verme sürecine dahil edilmesi, çocukların dahil olduklarını hissetmelerine ve rutinleri üzerinde kontrol duygusu kazanmalarına yardımcı olduğu için de önerilir.

2. Basit Tutun

Çocukların yönetebileceği basit bir rutinin sürdürülmesi şiddetle tavsiye edilir. Ebeveynler, temel görevleri öncelik sırasına koyabilir ve günün ilerleyen saatlerinde yapılması zorunlu olmayan işleri dışarıda bırakabilir. Çocuklara seçenekler sunmak onların kendilerini daha güçlü ve daha az tartışmacı hissetmelerini sağlayabilir ve sabah aktivitelerini halletmek için harika bir yoldur. Ebeveynler, çocuklarına süt ve mısır gevreği içeren hızlı ama sağlıklı bir kahvaltı veya ayrıntılı bir kahvaltı, önce ayakkabıları giyme veya önce kahvaltı yapma, kendi banyoları yerine ebeveynlerin banyolarını kullanma vb. arasında seçim yapma izni verebilir.

  Ebeveyn-Çocuk Etkileşim Terapisi ve Bilmeniz Gereken Her Şey

3. Her Şeyi Bir Gece Öncesi Hazırlayın

Ebeveynler, sabahları biraz zaman kazanmak için çocukları okul çantasını zaman çizelgesine göre paketlemek, üniformayı hazırlamak vb. gibi bazı okul hazırlık işlerini bir gece önceden yapmaya teşvik etmelidir. Ebeveynler ayrıca öğle yemeği için çalışmak veya öğle yemeği kutularını yıkamak ve onları hazır tutmak gibi bazı görevleri önceden işaretleyebilir. Bir gece öncesinden kapatabileceğiniz her detay, ertesi sabah değerli dakikalardan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

4. Çocukların Yeterince Uyumasını Sağlayın

Ebeveynlerin, çocuklarının geceleri yeterince uyuduğunu düşünmeleri önemlidir. Çocuklar genellikle yaşlarına, fiziksel aktivitelerine ve diğer faktörlere bağlı olarak yaklaşık 8 ila 10 saat arası iyi bir uykuya ihtiyaç duyarlar. Uygun bir gece uykusu, onların iyi dinlenmiş ve enerjik bir şekilde uyanmalarına yardımcı olabilir.

5. Çocuklarınız Uyanmadan Uyanın

Evin geri kalanından 15 ila 20 dakika önce kalkmak, ebeveynlerin tüm aileyi verimli bir sabah için hazırlamasına yardımcı olabilir. Herkesten önce uyanmanın en iyi yanı, tamamen uyanık ve aktif bir moda istenen geçişi yapmak için çok ihtiyaç duyulan zamanı elde etmesine yardımcı olmasıdır. Sabah ritüelleri oluşturmak, ebeveynlerin güne etkili bir şekilde başlamasına yardımcı olabilir. Ayrıca yeterli dinlenme ve uyku almaları için düzenli bir yatma rutini izlemeleri de önemlidir.

6. Çocuklarla Bağlanın

Sabah direnci, çoğu ebeveynin çocuklarını güne hazırlamaya çalışırken yaşadığı yaygın bir sorundur. Çocuklarla, onları uyandırırken biraz rahat bir kucaklaşma zamanının tadını çıkararak bir bağlantı kurmak, ebeveynlerin sabah erkenden onları neşelendirmesine yardımcı olabilir. Ayrıca çocukları kolayca işbirliği yapmaya ve kendilerini iyi yönetmeye motive edebilir.

7. Sabah Geçişlerini Kolaylaştırın

Sabahlar tamamen geçişlerle ilgilidir; Çocuklar bu geçişleri tek başlarına yapmakta zorlanabilirler. Daha önce de belirtildiği gibi, çocukları uyandırırken öpücükler ve sarılmalar ile şımartmak, ebeveynlerin güne mutlu bir notla başlamalarına yardımcı olabilir. Bununla birlikte birçoğu çocuklarını uyandıktan sonra yataklarından çıkarmakta zorlanır. Onları nazikçe ikna etmek, ellerini tutmak ve kalkmalarına yardımcı olmak işe yarayabilir. Akılda kalıcı bir şarkı söylemek ve zıplamak ya da dans etmek için heyecan duymak, çocukları yataklarından bir anda çıkarmalarına da yardımcı olabilir. Ebeveynler ayrıca, çocukları sabah rutinlerini yaparken yardım sunmak ve bunları zamanında halletmek için etrafta olmalarına gerek olup olmadığını kontrol edebilirler. Ve tüm bunlar yönetilirken, her ebeveynin kaçınması gereken bir şey var, emir vermek ve gereksiz talimatlar vermek. Genellikle ruh halini azaltırlar ve zamanla çocukların moralini bozabilir.

  Somurtkan Bir Çocukla Başa Çıkmak İçin En İyi Yollar

8. Şeyler için Yerler Atayın

Çoğu ebeveyn, ayakkabı, çorap, beslenme çantası, su şişesi, okul çantası, kitap, kırtasiye vb. gibi eşyaların saklanması söz konusu olduğunda, düzen ve disiplin eksikliği nedeniyle çocuklarının programlarını tutmayı zor buluyor. çünkü bu temel öğeler, çocukların ve ebeveynlerinin onları anında bulmasına yardımcı olur. Tabii ki, çocukların da eşyaları belirlenmiş yerlerinde tutma alışkanlığı kazanmaları gerekir fakat bu bir kez sıralandığında, sabahları hiçbir değerli zamanı kaçırmazlar. Ebeveynler, şemsiye, anahtarlar ve telefonlar gibi yardımcı öğeler için de aynısını yapabilir.

9. Sakin Olun ve Toplayın

Ebeveynler her koşulda sakin ve sakin kalmaya çalışmalıdır. Sabahları aceleci ve telaşlı görünmek çocukları olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden çocuklara bağırıp çağırmaktan, güne panikle başlamaktan kaçınılmalıdır. Genellikle çocukları tüm gün endişeli ve hatta bazen düşük hissettirir. Bunun yerine, belirli görevleri üstlenmeleri ve sahiplenmeleri gerektiğini sakince açıklamak harikalar yaratabilir. Hasta davranışını modellemek, çocuklardan daha iyi tepkiler alabilir.

10. Doğal Ödüller Hakkında Konuşun

Çocukların zamanında giyinmesi ebeveynlerin önceliğidir, çocukların değil. Çocukların sabah rutinlerini birkaç övgüyle karşılama konusundaki samimi çabalarını takdir etmek, morallerini yükseltecek ve görevlerini yüzleşmeden yapmaları için onları motive edecektir. Çocukları doğal ödüllerden haberdar ederek iyi davranışları olumlu bir şekilde pekiştirmek, onlara sorumluluk öğretmenin daha iyi bir yoludur. Mesela zamanında hazırlanmanın doğal ödülünü vurgulayarak – çocuklar kahvaltılarının tadını çıkarmak için biraz daha zaman, okul başlamadan önce daha fazla oyun zamanı vb.

Ebeveynler, keyifli bir başlangıç ​​sağlamaya odaklanarak, çocuklar için etkili sabah rutinleri oluşturabilir ve sabahlarını eğlenceli, mutlu ve bağlantılı zamanlara dönüştürebilir. Tüm aile üyelerinin katkıda bulunması, rutinlerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini kolaylaştırabilir ve çocukları hayatlarında daha iyi şeyler için hazırlayabilir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu