Eğitim

Çocuk Zorbalığı – Neden Oluşur? Bununla Nasıl Başa Çıkılır?

Şiddete meyilli olma ve güç sergileme eğilimi, her insanda bulunan özelliklerdir. Çocuklar henüz neyin iyi neyin kötü olduğu kavramını tam olarak kavramadıkları için, bunlar çocukluktan itibaren yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Çocuklarda zorbalık genellikle küçükken başlar fakat daha sonra oldukça ciddi sorunlara dönüşebilir. Bu daha sonra kendini sadece sözlü olarak değil, fiziksel şiddet ve kavga şeklinde de ifade etmeye başlar.

İçindekiler

Çocuklar Neden Zorbalık Yapar?

Zorbalık, bir grup çocuk üzerinde, özellikle de belirli bir çocuk üzerinde geçici bir üstünlük statüsü kazanmak için elde edilen bir güç gösterisinden başka bir şey değildir.

 • Zorbalık vakalarının çoğunda, olaylar aynı sınıfa veya arkadaş grubuna ait olabilecek bir grup çocuk şeklini almıştır. Bunlar, fiziksel olarak güçlü olmayan ya da diğerlerinden farklı olan bir çocuğu seçer ve o bozulana kadar onu rahatsız etmeye ya da sinirlendirmeye eğilimlidir.
 • Çocuğun hayatındaki mevcut stresli durumlar nedeniyle, genellikle tek bir kabadayı şeklinde birçok başka durum mevcuttur. Evde ebeveynleri tarafından istismara uğrayabilir veya birileri tarafından kötü muamele görebilir ve bu davranışı başka birine salarak huzur bulur.
 • Bir çocuğun şekillenmesinde aile hayatı önemli bir rol oynar. Çoğu durumda, zorbaların, ebeveynlerin sıklıkla tartıştığı, sözlü olarak birbirlerini taciz ettiği ve hatta fiziksel tartışmalara karıştığı işlevsiz ailelere sahip olduğu bulunmuştur.

Zorbalık Türleri

Davranış ne kadar agresif olursa olsun, zorbalık bazen hızlı bir şekilde tespit etmek zor olabilir. Bunun nedeni, tüm zorbalıkların bir çocuğun diğerini dövmesini içermemesidir. Zorbalığın çeşitli biçimleri vardır, bunlar:

1. Fiziksel Zorbalık

Bu durum kolayca gözlemlenebilen ve tanımlanabilen bir şeydir. Fiziksel zorbalık, çocukların bir çocuğu dövmesi, iterek engellemesi, oyuncaklarını veya eşyalarını kırması, spor yaparken gereksiz yere itmesi vb. şeklinde olabilir.

2. Sözlü Zorbalık

Bu durum zorbalığın ilk aşaması olarak tanımlanabilir. Birçok çocuk için, zorbalık genellikle daha şiddetli biçimler almaya başlamadan önce böyle başlar. Sözlü zorbalık, belirli bir çocuğa saldırgan bir takma ad verildiğinde, kendisine ve aile üyelerine kötü muameleler yapıldığında vb. gözlemlenebilir.

3. Psikolojik Zorbalık

Bu tür zorbalığın fark edilmesi ve hatta mağdurun kendisi tarafından fark edilmesi oldukça zordur. Bu tür zorbalık, çoğu pasif olarak gerçekleştiğinden, nadiren doğrudan çocuğa yöneliktir. Hakkında çeşitli söylentiler yayılabilir, toplum içinde onu utandıracak durumlar yaratılabilir ve bir arkadaş grubundan yavaş yavaş uzaklaşarak onu kendi haline bırakabilir.

4. Elektronik Zorbalık

Bu durum günümüz çağında yeni bir şey ama alışılagelmiş olanlarla hemen hemen aynı prensipleri takip ediyor. Bunun için iletişim ortamı farklıdır, bu daha tehlikelidir çünkü zorbalık artık anonimlik tarafından korunabilir. Zaman zaman tehdit edici olabilecek rahatsız edici e-postalar, metinler veya sosyal medya gönderileri almak veya kamerada çekilen utanç verici anların fotoğraflarını ve videolarını yayınlamak, hepsi bu kategoriye girer.

  Çocuklarda İyi İşe Yarayan 10 Pozitif Disiplin Tekniği

Çocuğunuzun Zorbalık Gördüğüne İlişkin İşaretler

Çocuğunuz zorbalığa maruz kalıyorsa, şiddetli bir noktaya tırmanana kadar hemen belli olmayabilir. Dikkat etmeniz gereken bazı işaretler vardır ve bunlar bunu gösterebilir.

 • Genellikle dışa dönük veya dışa dönük olan çocuğunuz aniden kendi içine çekilebilir.
 • Okula gitmek istemez ve aniden sinir krizi geçirebilir veya korkabilir.
 • Davranışı, okul performansında bir düşüşün eşlik ettiği depresyon belirtileri gösterebilir.
 • Arkadaşlarını davet etmeyebilirve hatta onlar hakkında fazla konuşmayabilir.
 • Eşyaları kırılabilir, elbiseleri yırtılabilir, bu bedende anlamsız sebeplerle saklamaya çalıştığı izler olabilir.
 • Çocuğunuz şiddetli baş ağrıları, mide problemleri yaşamaya başlayacak ve geceleri uyumakta zorluk çekecektir.
 • Aniden davranışlarında çok korkmuş ve çaresiz kalabilir ve sürekli kendini aşağılayabilir.
 • İştahı azalacak ve yeme alışkanlıkları önemli ölçüde değişecektir.

Çocuklukta zorbalığın uzun vadeli etkileri vardır ve gelecekte normal bir yaşam sürmek için oldukça zayıflatıcı olabilir.

Çocuğunuz Diğer Çocuklara Zorbalık Yapıyorsa Ne Yapabilirsiniz?

En kötü senaryo, çocuğunuzun kendisinin zorba olması ve bu konuda oldukça kızgın ve kederli hissetmenize yol açması olabilir. Fakat eylemi mümkün olan en kısa sürede düzeltmek için yapabilecekleriniz burada.

1. Zorbalığı Hemen Dikkatine Getirin

Çocuğunuzun başka birine zorbalık yaptığını fark ettiğiniz an, bu tartışmayı onunla mümkün olan en kısa sürede yapmanız son derece önemlidir. Anlık tepki, sadece sizin bildiğinizi değil, bunun oldukça ciddi bir sorun olduğunu ona açıkça gösteriyor. Bunun en kötü davranış olduğunu ve bu tarz durumların cezasız kalmayacağını bilmesini sağlayın.

2. Zorbalık Motivasyonunun Kaynağını Bulun

Çocuğu cezalandırmaktansa nedenini tedavi etmek daha iyidir. Bu yüzden çocuğunuzun neden o çocuğa veya herhangi birine bu konuda zorbalık yapmayı seçtiğini bulmanız gerekir. Çocuğunuz daha önce zorbalığa maruz kalmış ve aynı eylemleri taklit ediyor olabilir. Bu durum yalnızca zorbalığına karşı katı olmayı değil, aynı zamanda ne yaşadığı konusunda anlayışlı ve empatik olmayı da gerektirir. Diğer zamanlarda, çocuğunuz sadece popüler olmak veya başka bir grup tarafından kabul edilmek için birine zorbalık yapabilir. Bu durum hayatta biraz zaman alabilecek doğru ilişkilere ve arkadaşlıklara sahip olmanın önemini açıklamayı gerektirir. Zorbalığın mutlak kabul edilemezliğini pekiştirmeyi unutmayın.

3. Zorbalık Gönüllü Bir Eylemdir

Çocuğunuzun düşünmeden yaptığı bir şey olsa bile, devam etmek için gönüllü bir seçim yaptığını bilmesi gerekir. Eylemlerinin sonuçları olduğunu ve bunun sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini anlamasına izin verin. İyi davranışın ödüllendirildiği gibi, kötü davranışın da kendi cezaları vardır.

4. Sonuçları Mantıklı Tutun

Disiplin cezasının, çocuğunuza ilk etapta bunu yapma gücü veren unsuru ortadan kaldırmasına izin verin. Birine küfürlü mesajlar göndermeye başvurduysa, telefonunu alın veya bir süre bilgisayarı kilitleyin. Bunu bir grup arkadaşıyla yaptıysa, onu bir hafta kadar cezalandırın. Bir kulüpte veya spor takımında olmak ona yanlış bir güç hissi verdiyse, onu bir süre uzaklaştırmak için koçla konuşun.

  Ebeveynlerin Asla Kullanmaması Gereken 10 Olumsuz Disiplin Tekniği

5. Tüm Ayrıcalıkları Kaldırın

Bazen zorbalık ve sonucu için mantıklı bir bağlantı kuramıyorsanız, ayrıcalıkları ortadan kaldırmayı tercih edin. Planlamış olabileceğiniz bir aile gezisini iptal edin veya video oyun konsolunu yanınıza alın. Bu durum yakınlığı olan şeyler için birden fazla biçimde yapılabilir. Zorbalığın hiçbir şekilde kabul edilmeyeceğini ona açıkça söyleyin. Özürlerine ya da ağlayan dramalarına teslim olmadığınızdan emin olun ve ayrıcalıkları belirli bir süreye kadar uzak tutun.

6. Okulu Destekleyin

Bazen çocuğunuzun okulu da çocuğunuza karşı disiplin cezası almaya karar verebilir. Bunu sindirmek oldukça zor olsa da, çocuğunuzun da bununla yüzleşmesi gerekir. Onu bundan kurtarmaya çalışmayın, çünkü bu ona kötü kararlarını koruduğunuza dair yanlış bir mesaj verebilir ve onları tekrar etmesi için cesaretlendirebilir.

7. Yeni Beceriler Tanıtın

Zorbalık, bastırılmış enerjinin dikkatini dağıtmanın bir yolu bile olabilir. Çocuğunuzun öfke sorunları olup olmadığını veya rahatsız edici dürtüleri kontrol edip etmediğini veya popüler olmak için bu tarz davranışları üstlenip üstlenmediğini kontrol edin. Ona yeni beceriler öğretin ve yeni bir arkadaş grubu oluşturmasını sağlamaya çalışın.

8. Alenen Utandırmayın

Çocuğunuzu yaptığı şey için küçük düşürmek, ruhunun derinliklerine inebilir ve size karşı kin beslemesine neden olabilir. Düşman değil, disiplinli olmak gerekir. Çocuğunuza alenen bağırmaktan veya yaptıklarını başkalarına anlatmaktan kaçının. Özelde sağlam ve disiplinli olun ve ona kendini geliştirmesi için bir şans verin.

9. Empatiyi Tanıtın

Bu biraz zaman alır ancak çocuğunuzun zorbalığa uğradığında nasıl hissedebileceğini anlamasına yardımcı olur. Bu şekilde muamele görmenin nasıl bir his olduğunu anlamasına izin verin. Perspektifteki bir değişiklik, beyinlerinde bir ampulün yanmasına yardımcı olabilir ve tekrar zorbalığa uğrama ihtimallerini etkili bir şekilde azaltabilir.

10. Uyanık Kalın

Çocuğunuz bu olaydan bir şeyler öğrenebilse de, tekrar zorbalık yapmaması gerekli değildir. Davranışını takip edin ve diğer insanlarla iletişim halinde kalarak haberdar olun. Biraz zaman alabilir fakat eylemlerini uygun şekilde düzeltecektir.

Çocuğunuz Zorbalık Yaparsa Ne Yapabilirsiniz?

Çocuğunuz zorbalığın kurbanı olursa, buna bir son vermek gerekir:

 • Hemen okul yetkililerinin veya zorbanın ebeveynlerinin dikkatine sunmak.
 • Çocuğunuzun güvende olduğunu ve onun yanında olduğunuzu bilmesini sağlayın.
 • Ona bir arkadaşıyla olmayı ve zorbalardan uzak durmayı öğretmek.
 • Öfkesini kontrol altında tutmasını ve fiziksel bir kavgaya karışmamasını söyleyin.
 • Kendine güvenini geri kazandıracak faaliyetlerde bulunmasına ve tekrar cesur ve cesur olmasına izin verin.

Zorbalık talihsiz bir alışkanlıktır ve hepsi insan doğamızdan kaynaklanır. Çocuğunuzun zorbalıkla başa çıkmasına nasıl yardım edeceğinizi bilmek için, olaylara onun bakış açısından bakmak ve neden onun hedef olacağını anlamak gerekir. Güven geliştirmesine yardımcı olarak ve destek vererek, küçük çocuğunuz için güvenli ve keyifli bir çocukluk geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun:

Çocuklarda Dikkat Arama Davranışı
Çocuklarda Saldırganlık
Çocuklarda Davranım Bozukluğu

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu