Çocuklar

Çocuklar İçin Harika Ücretsiz Aktivite

Çocuklarla çeşitli aktiviteler yapmak, çok fazla para harcama baskısı olmadan birlikte kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olacaktır. Çocuklar dikkati severler ve onlarla aktivite yapmak güçlü bir bağ kurmaya yardımcı olur. Ayrıca daha sonra değer vereceğiniz anılarla eğlenirken onlara çeşitli dersler öğretmenin de harika bir yoludur.

Çocuklar için olan bu ücretsiz aktiviteler, çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmenize yardımcı olacaktır! Pek çok aktivite el işi ürünler veya yiyecek gibi materyaller gerektirse de, her aktivite çevrenizde kolayca bulabileceğiniz şeylerle yapılabilir.

İçindekiler

Mutlak Eğlence Olan Çocuk Dostu Ücretsiz Aktiviteler

Çocuklarınızla birlikte yapmaktan keyif alabileceğiniz çocuk dostu en iyi ücretsiz aktiviteler listemiz:

1. Bir Aile Oyunu Gecesi

Küçük bir çocuk dostu yarışma ile ailenizi birbirine yaklaştırın. Tekel veya scrabble gibi evde sahip olduğunuz eğlenceli bir masa oyunu için evdeki herkesi bir masanın etrafında toplayın. Saklambaç ve sessiz sinema gibi oyunları da düşünebilirsiniz. Bir oyun seçmekte sorun yaşıyorsanız, sadece isimler çizin veya bir zar atın ve oyunu kazananın seçmesine izin verin!

2. Bir rock koleksiyonunu genişletin (veya başlatın)

Bir rock koleksiyonu basit ve eğlencelidir ve yaşadığın her yerde işe yarar. Güzel kayalar bulmak ve toplamak için arka bahçenize veya başka yerlere gidebilirsiniz. Bu kayalar aynı zamanda bahçenize harika bir katkı olacaktır. Bu aktiviteye bir başka eğlenceli ek, çocukları hangi kayayı aldıklarını bulmaya teşvik etmen.

3. Hikaye zamanı!

Rahat bir koltuk seçin, bir kitap alın ve birlikte yüksek sesle okuyun. Bu, çocuklarla yapılacak en iyi ücretsiz şeylerden biridir ve fazla zamanınızı almaz. Bir başka eğlenceli aktivite de kendi hikayelerinizi oluşturmaktır! Ayrıca çocukların hayal güçlerini kullanmalarını ve sırayla korkutucu hikayeler veya masallar anlatmalarını sağlayabilirsiniz.

4. Bir mikro bahçe başlatın

Bu aktivite çok fazla alan gerektirmez ve çocuklarınız bitkileri ve bahçeciliği seviyorsa, o zaman tek bir fit kare veya çiçek saksıları iş görür. Bahçenizin bir metrekaresini ters çevirin ve küçük alana sevdiğiniz bir şeyi dikin. Çocukların kuruduğunda sulamasına ve yabani otları temizlemesine izin verin. Bu aynı zamanda çocuklara bahçeciliği öğretmenin harika bir yoludur.

5. Bir Kale İnşa Edin

Sıcak bir kale yapmak için birkaç örtü battaniyesi ve boş kutular toplayın. Minder ve yastıklarla daha samimi hale getirin. Çocukların en sevdikleri kitapları veya oyuncakları süslemelerine ve getirmelerine izin verin. Bu şirin kalede eğlenceli bir film de izleyebilirsiniz.

6. Bir film maratonu

Çocuklu ailelerin çoğu kesinlikle Blurays ve animasyonlu veya çocuk filmlerinin DVD’lerinden oluşan bir koleksiyonla sona erecektir. Bir koleksiyonunuz varsa, bir film maratonuna başlayın! Ailenin her çocuğunun sevdikleri bir filmi seçmelerine ve bu havuzdan rastgele seçmelerine izin verin. Dışarıdaki aktiviteleri akşam geç saatlere ve sabahın erken saatlerine saklayabileceğinizden, sıcak günlerin ortasında bunları yapmak daha iyidir.

7. Bir Çöpçü Avı

Evdeki nesneleri veya oyuncakları saklayın veya bahçenizde bulacağınız şeylerin bir listesini yapın. Çocuklar ya bu eşyaları toplayabilirler ya da bu eşyaları bulduklarında bir yere yazabilir ya da fotoğraflarını çekebilirsiniz. Birkaç kural belirleyin ve çöpçü avı başlasın!

8. Kağıt Tekne Mühendisliği yarışması

Çocukların evde bıraktığınız yedek kağıttan tekneler yapmalarını sağlayın. Bu aktivite için alüminyum folyolar, mum kaplı kağıtlar ve kartonlardan da yararlanabilirsiniz! Herkesin katılmasını sağlayın ve kimin teknesinin suda en uzağa gittiğini görün. Etrafınızda su kütlesi yoksa kimin teknesinin en çok kuruşa sahip olduğuna bakın.

9. Giydirme oyna

Bir gün için aptal bir karaktere bürünün! Eski Cadılar Bayramı kostümlerini çıkarın, dolaptan birkaç şey ödünç alın ve kendi makyaj istasyonunuzu kurun. Gösteriyi daha ilginç hale getirmek için çocukların birbirlerinin kostümlerini seçmelerini sağlayın. Bir aile defilesi yapabilir ve film çekebilirsiniz!

10. Tebeşir çizim yarışması

Garaj yolunuz çimentodan yapılmışsa, ailedeki her çocuğa küçük bir alan ve tebeşir verin ve eğlenceli bir şeyler çizmelerini sağlayın! Okul öncesi çağındaki çocuklar için bu ücretsiz etkinlik için, kendi başlarına çizim yapmalarına izin verebilir veya aynı konudan bir şeyler önermelerini sağlayabilirsiniz.

  Ekran Süresi ve Fiziksel Aktivitenin Önündeki Engeller

11. Kurnaz olun

Evin etrafında birkaç malzemeyle, onlara çeşitli şeylerden bir şeyler yaptırarak biraz yaratıcılık kazanabilirsiniz. Mesela yapıştırıcı ve erişte ile makarna sanatı yapabilir ya da boş bir karton sütünü küçük bir kuş yuvasına dönüştürebilirsiniz.

12. Açık hava etkinliği

Günümüzde çocuklar TV’lerine veya akıllı telefonlarına 7 gün 24 saat bağlı kalıyor gibi görünüyor. Bütün gün teknolojiyle oturmaktansa, biraz temiz hava alın! Bahçenize gidebilir, yağmurda veya karda oynayabilir, huzurlu bir piknik yapabilir, oyunlar oynayabilirve hatta bir çadır ve kamp kurabilirsiniz!

13. Bulmaca yapın

Evin etrafında birkaç hurda kağıdın varsa, çocukları bir saat kadar meşgul etmenin harika bir yoludur. Her kişi bir kalem veya kurşun kalemle bir sayfa kağıt alacak ve başka bir kişinin çözebileceği basit bir bulmaca yapmaya çalışmalıdır. Bir süre sonra, diğer kişinin çözüp çözemeyeceğini görmek için herkes tamamlanmış yaratımını geçer!

14. Küçük bir zaman kapsülü

Şimdi küçük bir zaman kapsülü oluşturun ve aileniz yıllar sonra onu yeniden ziyaret etme şansına sahip olacak. Önce küçük bir kavanoz veya başka bir dayanıklı kap bulun. Ardından, kabı mektuplar, fotoğraflar, oyuncaklar ve gazete kupürleri gibi öğelerle doldurun. Konteyneri saklamak veya gömmek için kimsenin kullanmayacağı bir alan seçin. Aylar hatta yıllar sonra, anılar şeridinde bir yolculuğa çıkmayı seveceksiniz.

15. Müzik Aletleri Yapın

Evin etrafında yatan basit şeylerle, kendi harika enstrümanlarınızı yapabilirsiniz. Mesela ayakkabı kutunuzu güzel, küçük bir telli çalgıya dönüştürebilir veya boş bir kabı davul haline getirebilirsiniz. Bardakları suyla doldurun ve jantları müzik çalmak için kullanın. Güzel bir ritim olması için ailedeki herkesin katılmasını sağlayın!

16. Bir çay partisi yapın

Güzel ve sıcak bir demlik çay demleyin (veya demliyormuş gibi yapın)! Aile bu vesileyle güzel giyinebilir, birkaç oyuncak hayvan veya oyuncak bebek davet edebilir ve güzel bir sohbet edebilir. Bu, bebekler için eğlenceli ve ücretsiz bir etkinliktir!

17. Arkadaşlarınıza ve ailenize mektup yazın

Düşünceli bir el yazısı notu, çocuklara yaptırabileceğiniz en güzel şeylerden biridir. Çocuklarla oturup büyükanne ve büyükbabalar, kuzenler gibi yakın olduğunuz kişilere birkaç mektup yazabilirsiniz.

18. Bir soy ağacı yapın

Dijital bir ağaç oluşturun veya aile geçmişini bir kağıda belgeleyin. Çocuklara fotoğraf albümleri arasında gezdirebilir ve onlara atalarının resimlerini gösterebilirsiniz.

19. Sihir öğrenin

Çocuklarınızın biraz pratik yaparak ustalaşabileceği birçok basit para ve kart numarası vardır. Genellikle sihir tamamen teknikle ilgili olduğu için, yalnızca bir deste oyun kartına, birkaç çeyreklik veya kuruşa ihtiyacınız olacaktır. Evde kendi sihir şovunuzu bile yapabilirsiniz.

20. Hayır kurumlarına bağış yapmak

Siz ve çocuklarınız evin etrafında yatan istenmeyen şeyleri bulabilir ve onları hayır kurumlarına bağışlayabilirsiniz. Bu, artık kimsenin kullanmayacağı eşyaları bulmak için oyuncak kutuları ve dolapları gözden geçirmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu şekilde küçük çocuklarınızda başkalarına yardım etmenin değerini ve bir hayır duygusunu tetikleyebilirsiniz.

21. Bir oyun gerçekleştirin

Ya zaten var olan bir hikayeyi alabilir ya da çocukların kendi hikayelerini yapmalarını sağlayabilirsiniz. Fakat bu sürecin birçok değerli dersi olabilir. Hepiniz dekorasyonlar ve bir sahne kurmak için zaman harcayabilir, dizileri öğrenebilir, kostümler yapabilir ve tüm ailenin önünde gerçekleştirmeden önce sahneleri prova edebilirsiniz.

22. Popsicles yapın

Evde artık meyve suyunuz varsa, kendi buzlu çubuklarınızı oluşturun. İhtiyacınız olan tek şey küçük bir kap ve çocuklarınızın yardımıyla, buzlu şekerleri tutmak için ortada bir çubukla küçük bardaklarda meyve suyunu dondurabilirsiniz. Çocukların en sevdikleri malzemelerle bir tane yapmasını bile sağlayabilirsiniz.

23. Gölge Kuklaları

Işıkları kapatın ve duvara odaklanan parlak bir el feneri kullanın. Ellerinizi kaldırın ve çocuklarınıza birkaç gölge kuklası öğretin. Birkaç kuş ve hayvan görüntüsü ile çok heyecanlanacaklar!

  Çocuklar İçin Yenilikçi Apple El Sanatları ve Etkinliği

24. Origami

Çocukların hurda kağıtla yapabilecekleri bir başka ilginç aktivite de origami! Siz ve çocuklarınız bazı basit origami heykellerinin bazı modellerini arayabilir, biraz kağıt toplayabilir ve katlanmaya başlayabilirsiniz! Çiçek veya vinç gibi basit bir şeyle başlayın ve sonra daha karmaşık bir şeye gidebilirsiniz!

25. Sessiz bir okuma dönemi

Her gün yarım saat boyunca, ailedeki herkesin rahat bir sandalyeye oturup bir şeyler okumasını sağlayabilirsiniz! Bu, çocukların okuma alışkanlığı geliştirmesine yardımcı olacaktır! Bu süre, küçük çocuklara akıcı bir şekilde okumayı öğretmek için de kullanılabilir.

26. Bir çizgi roman oluşturun

Harika hikaye anlatma becerilerine ve sanat becerilerine sahip aileler için bu, aile olarak yapılacak harika bir projedir. Çocukların bir çizgi roman için küçük ve basit bir olay örgüsü geliştirmesine izin verin ve siz veya çocuklarınız sahnenin resimlerini sanat balonları ve açıklamalarla çizebilirsiniz.

27. Uçak yarışması

Her kişiye bir hurda kağıt ve birkaç ataç verin ve herkesin kendi benzersiz uçak modelini tasarlamasını sağlayın. Herkes bittiğinde, bir uçuş yarışması yapabilirsiniz! Bu aktivite, hafif esintili bir günde daha iyi sonuç verir.

28. Çılgın bir bilim deneyi

Bilim deneyleri her zaman eğlencelidir ve basit bir deney, çocuğunuzda bilime ilgi uyandırabilir. Mutfaktan alacağınız basit şeyler bilim deneyine yardımcı olabilir! Aktivite, başlamadan önce sonuçları tahmin ederek daha ilginç hale getirilebilir.

29. Bir hata kutusu oluşturmak

Arka bahçedeki böcekleri bularak ve toplayarak kolayca bir böcek kutusu oluşturun! Tıpkı bilim deneylerinde olduğu gibi, çocuklar için bu ücretsiz aktivite, böcek yaşamı hakkında daha fazla şey öğrenecekleri için bilime ilgi uyandırabilir.

30. Bir ev tasarlayın

Güzel bir ev tasarlamak için legoları, yapı taşlarını ve hatta çubukları ve kağıt parçalarını kullanın. Bu fikri genişletebilir ve hatta minyatür bir şehir yaratabilirsiniz! Şehrinizi veya evinizi canlandırmak için minik araçlar ve insanlar da yapabilirsiniz! Küçük büyük çocuklarınızdan arka bahçenizde sopa toplamalarını ve ondan küçük bir kulübe yapmalarını isteyerek bu fikri bir sonraki seviyeye taşıyın. Çubukları kaldırırken onlara zarar vermemeleri için çocuklarınıza yardım edebilir ve güvenlikleri için etrafta olabilirsiniz.

31. Bir not defteri veya günlük oluşturun

Çocukların sevdikleri bir şey hakkında bir günlük veya not defteri oluşturmalarına yardımcı olun! Çocuklar kesinlikle arabalar, masallar veya animasyon gibi bazı konulara takıntılı olacaklar ve bu konularla ilgili bir not defteri oluşturmalarına yardımcı olabilirsiniz!

32. Arka bahçede kamp

Açık bir yaz akşamında arka bahçede bir çadır kurun ve çocuklarınızla yıldızların altında uyuyun. Temiz hava ve serin esinti, eğlenceli vakit geçirmenize yardımcı olacak! Bu fırsatı çocuklarla yıldızlara bakmak için kullanabilir ve hatta gezegenlere daha yakından bakmak için bir teleskop getirebilirsiniz!

33. Biraz kurabiye pişirin

Çocukların kurabiyeleri sevmesi şaşırtıcı değil, öyleyse neden bu fırsatı eğlenceli bir aktivite yapmak için kullanmayasınız! Evde malzemelerle bir parti kurabiye yapın! Çocuklarınıza kolay görevler verin ve yemek pişirme sürecinin bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlayın.

34.Bir buzdan kale inşa edin

Bir sürü küçük kap ve buz tepsisi bulun ve bunları suyla doldurun. Dondurulduklarında, küpleri patlatın ve kendi buz kalenizi yapmak için bir yapı taşı olarak kullanın!

35. Dans hareketlerini öğretin

Çocuğunuza birkaç dans hareketi öğreterek akşamlarınıza enerji verin. Çocuklarınızın en sevdiği şarkılardan birini çalın ve birlikte dans edin! Çocuğunuz kesinlikle eğlenirdi!

Hiçbir şey çocuklarınızla vakit geçirmekten ve eğlenmekten daha güzel olamaz. Para gerektirmeyen bu basit ve çılgın etkinliklerle onlara değerli dersler öğretin!

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuklar İçin En İyi Yaratıcı Etkinlikler
Çocuklar İçin Eğlenceli Öğrenme Aktiviteleri
Çocuklar İçin Kapalı ve Açık Fiziksel Aktiviteler

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu