Çocuklar

Problem Çözme

Çocuklar büyüdükçe kendilerini çözmek için ihtiyaç duydukları sorunlarla karşılaşırlar. Çocuğunuza tavsiye vermek için her zaman orada olmayacaksınız, ancak sorunları kendi başına çözebilmesi için beceri ve stratejiler geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.


Herkes her gün problemleri çözmeli. Ama bunu yapmamız gereken becerilerle doğmadık – onları geliştirmeliyiz.

Sorunları çözerken aşağıdakileri yapabilmek iyidir:

 • dinle ve sakince düşün
 • seçenekleri düşünün ve diğer insanların görüş ve ihtiyaçlarına saygı gösterin
 • yapıcı çözümler bulmak ve bazen uzlaşma yolunda çalışmak.

Çocuklar ve gençler sorunları çözmek ve çatışmaları kendi başlarına çözmek için beceri ve stratejiler öğrendiklerinde kendileri hakkında daha iyi ve daha bağımsız hissederler. Kendi başlarına iyi kararlar almak için daha iyi bir konumdalar.

Sorunları çözme adımları

Sorunlar genellikle konuşarak ve uzlaşarak çözülebilir. Aşağıdaki adımlar, sizin veya çocuğunuzun sorununu çözmeye çalışırken faydalıdır.

İpucu: Çocuğunuzla ilgili bir sorun üzerinde çalışırken, herkes sakin olduğunda ve açıkça düşünebildiğinde bunu yapmak iyi bir fikirdir – bu şekilde, çocuğunuzun bir çözüm bulmak istemesi daha olası olacaktır. Kesintiye uğramayacağınız bir zaman ayarlayın ve sorunu çözmek için çocuğunuza katıldığınız için teşekkür edin.

1. Sorunu tanımlayın
İlk adım, sorunun tam olarak ne olduğunu bulmaktır. Sonra onu çözülebilir kılan kelimelere koyun. Örneğin:

 • “Önce sormadan başkalarının eşyalarını kullanıyorsun.”
 • “Cumartesi günü dışarı çıktığınızda, nerede olduğunuzu bize bildirmek için bizi aramadığınızı fark ettim.”

Duyguya veya kişiye değil, konuya odaklanın. Örneğin, “Arkadaşlarınızla dışarı çıkmanız önemlidir. Sadece dışarı çıkmanızın ve güvenli olduğunuzu bilmemizin bir yolunu bulmamız gerekiyor. Eminim birlikte halledebiliriz ”.

2. Neden bir problem?
Çocuğunuzun soruna neyin neden olduğunu ve nereden geldiğini açıklamasına yardımcı olun. Bunun gibi soruların cevaplarını düşünmek yardımcı olabilir:

 • Bu sizin için neden bu kadar önemli?
 • buna ne için ihtiyacın var?
 • Ne olabileceğini düşünüyorsun?
 • Olabilecek en kötü şey nedir?
 • Seni üzen ne?

Tartışmadan veya tartışmadan dinlemeye çalışın – bu, çocuğunuzla olanları gerçekten duyma şansınız. “İhtiyacım… istiyorum… Hissediyorum…” gibi ifadeler kullanmaya teşvik edin ve bu cümleleri kendiniz kullanmayı deneyin. Endişelerinizin nedenleri hakkında açık olun.

3. Olası çözümler üzerinde beyin fırtınası yapın
Sorunun çözülebileceği tüm olası yolların bir listesini yapın. Hem mantıklı hem de belki de mantıklı olmayan bir dizi olasılık arıyorsunuz. Bunları henüz yargılamaktan veya tartışmaktan kaçının.

Çocuğunuz bazılarını bulmakta zorlanıyorsa, ona kendi önerilerinizle başlayın. Önce çılgın bir öneri yaparak tonu ayarlayabilirsiniz – komik veya aşırı çözümler daha ciddi veya uygulanabilir bir seçeneği kışkırtabilir.

Tüm olasılıkları yazın.

4. Çözümleri değerlendirin
Sırasıyla, her birinin olumlu ve olumsuzluklarından bahsederek çözümlere bakın. Eksileri önünde artıları düşünün – bu şekilde, kimse önerilerinin eleştirildiğini hissetmeyecek.

Artı ve eksilerin bir listesini yaptıktan sonra, negatiflerin açıkça pozitiflerden daha ağır bastığı seçenekleri işaretleyin. Şimdi her bir çözeltiyi 0 (iyi değil) ile 10 (çok iyi) arasında derecelendirin. Bu, en umut verici çözümleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Seçtiğiniz çözüm, uygulamaya konabilecek ve sorunu çözecek bir çözüm olmalıdır. Eğer bir tane bulamadıysanız, 3. adıma geri dönmeyi deneyin ve farklı çözümler arayın. Yeni bir dizi fikir edinmek için diğer aile üyeleri gibi diğer insanlarla konuşmayı yararlı bulabilirsiniz.

İpucu: Bazen ikinizi de mutlu eden bir çözüm bulamayabilirsiniz. Ancak uzlaşarak ikinizin de yaşayabileceği bir çözüm bulabilmelisiniz.

5. Çözümü hayata geçirin
Bir çözüm üzerinde anlaştıktan sonra, tam olarak nasıl çalışacağını planlayın. Bunu yazılı olarak yapmak ve aşağıdaki noktaları dahil etmek yardımcı olabilir:

 • Kim ne yapacak?
 • Ne zaman yapacaklar?
 • Çözümü hayata geçirmek için neler gerekiyor?

Çözümün nasıl çalıştığına bakmak için tekrar buluşacağınız zaman da konuşabilirsiniz.

Çocuğunuzun çözümüne güvenmesi için rol oynamaya veya koçluğa ihtiyacı olabilir. Örneğin, bir arkadaşınızla olan bir çatışmayı çözmeye çalışacaksa, size söyleyeceklerini pratik etmeyi yararlı bulabilir.

6. Sonucu değerlendirin
Çocuğunuz planı uygulamaya koyduktan sonra, nasıl gittiğini kontrol etmeniz gerekir.

Yol boyunca hıçkırık veya engeller olabilir, bu nedenle çözüme çalışmak için zaman vermeniz gerekir. Ayrıca tüm çözümlerin işe yaramayacağını unutmayın. Bazen birden fazla çözüm denemeniz gerekebilir. Etkili problem çözmenin bir kısmı, işler beklendiği gibi gitmediğinde uyum sağlayabilmektir.

Çocuğunuza aşağıdaki soruları sorun:

 • Ne işe yaradı?
 • Neler bu kadar iyi olmadı?
 • Çözümün daha sorunsuz çalışmasını sağlamak için farklı olarak ne yapabilirdik?

Çözüm işe yaramadıysa, bu sorun çözme stratejisinin 1. adımına geri dönün ve tekrar başlayın. Belki de sorun sizin düşündüğünüz şey değildi ya da çözümler tam olarak doğru değildi.

Biliyor musun?
Çocuğunuzun problem çözme becerilerini geliştirmek için zaman ve enerji harcayarak, çocuğunuzun girdisine değer verdiğiniz mesajını hayatını etkileyen kararlara gönderirsiniz. Bu, çocuğunuzla ilişkinizi geliştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu