Çocuklar

Uyku ve Öğrenme

Uyku konsantrasyonu, hafızayı ve davranışı etkileyebilir. Çocuğunuzun ne kadar iyi uyuduğunun, ne kadar iyi öğrendiği üzerinde bir etkisi olması şaşırtıcı değildir.


Uyku ve öğrenme hakkında

Kaliteli uyku, çocuğunuzun konsantre olmasına, bir şeyler hatırlamasına ve iyi davranmasına yardımcı olur. Bunların hepsi başarılı bir öğrenci olmasına yardımcı olur. İyi uyumayan veya yeterince uyuyamayan çocukların uykulu hissetme ve öğrenme güçlüğü çekmesi daha olasıdır. Çocuğunuzun konsantre olma, bir şeyi hatırlama veya öğrenme konusunda sorun yaşadığını fark ederseniz, yeterli uyku alıp almadığını düşünün.

Konsantrasyon
Uykulu çocuklar gün boyunca konsantre olmakta zorlanırlar. Çocuğunuz öğrenmeye çalıştığı şeye odaklanamıyorsa, ister ağaca tırmanıyor ister okulda bir şarkı söylüyor olsun, öğrenmesini etkileyecektir.

Hafıza
Şeyleri hatırlamak öğrenmenin bir parçasıdır. Mesela çocuğunuz yorgunsa, kelimelerin nasıl heceleneceği, matematik hesaplarının nasıl yapılacağı veya bir kitapta veya internette nerede bilgi bulacağı gibi temel şeyleri hatırlaması daha zordur. Müzik aleti çalmak gibi şeyleri nasıl yapacağını hatırlaması da daha zor.

Beynimiz, farklı uyku döngülerinde farklı bellek türleri oluşturur ve güçlendirir. Mesela çocuğunuz sabah uyanmadan hemen önce, beyni REM uykusunun son aşamalarını kullanarak önceki güne ait anıları ve bilgileri sıralayıp depolayıp güne hazırlanmak için kullanır.

Davranış
Uykulu çocuklar okul öncesi veya okulda ve evde de davranış konusunda daha fazla sorun yaşama eğilimindedir! Mesela uykulu bir çocuk sınıfta hareket edebilir veya öğretmenin talimatlarını izlemeyi reddedebilir. Uykulu bir çocuk öğrenmeyi kaçırabilir çünkü öğretmen davranışlarını yönetmekle meşgul. Davranış şeklini beğenmezlerse diğer çocuklarla oynamayı da özleyebilir.

İpucu: Çocuğunuz konsantrasyonu, hafızası veya davranışıyla ilgili sorun yaşıyorsa, uykusunu kontrol etmek iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Endişeleniyorsanız veya sorunlar 2-4 haftadan fazla sürerse doktorunuzla veya halk sağlığı hemşirenizle konuşun.

  Çocuklar İçin En İyi Beyin Jimnastiği

Uyku sorunları üzerinde çalışma

Birçok çocuğun uyku problemleri vardır, bu da bazı basit stratejilerle yardımcı olabilir.

Uyku sorunları ile başlamak için iyi bir yer çocuğunuzun uyku alışkanlıklarıdır. Bazen hem gündüz hem de gece alışkanlıklarını değiştirmek çocuğunuzun uykusunda büyük bir fark yaratabilir. Mesela çocuğunuzun vücut saatini düzenli bir uyku zamanı rutini, sabah güneş ışığı, düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyetle sıfırlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun uyku sorunlarının tıbbi bir durumla ilgili olabileceğini düşünüyorsanız veya çocuğunuzda sürekli uyku sorunu olabileceğinden endişeleniyorsanız doktorunuza veya bir halk sağlığı hemşiresine başvurun.

Biliyor musun?
Çocuk okula başlamadan önce başlayan uyku sorunlarının yaklaşık %50’si okulun ilk yıllarına kadar devam eder. Gelen uyku sorunları ile başa çıkarak ve çocuğunuzun iyi uyku alışkanlıkları geliştirmesine yardımcı olarak çocuğunuzun öğrenmesini destekleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu