Çocuklar

Çocuklar İçin En İyi Lord Krishna Hikayesi

Hikaye anlatımı, ebeveynlerin çocuklarıyla bağ kurmasına ve eğlenceli ve ilginç bir şekilde değerler aktarmasına yardımcı olur. Çocuklarınız kesinlikle Lord Krishna’nın çocukluğundaki bu hikayeleri sevecekler!

Ahlaklı Lord Krishna’nın Hikayeleri

Lord Vishnu, Dünya’da dokuz avatarda görünen bir Hindu tanrısıdır. Krishna onlardan biridir. Bugüne kadar, Krishna’nın çocukluk kaçışları sevgiyle hatırlanıyor.

1. İlahi Kehanet

Çağlar önce Ugrasena adında bir kral yaşıyordu. Kamsa adında bir oğlu ve Devaki adında bir kızı olmak üzere iki çocuğu vardı. Devaki iyi huylu bir insandı ama Kamsa’nın kötü bir zihni vardı. Büyüdüğünde babasını tahttan indirdi ve onu hapse attı.

Bu arada kız kardeşi Devaki, kral Vasudeva ile evlendi. Kamsa kız kardeşine kayınvalidesinin evine kadar eşlik ederken göklerden bir ses duyuldu – “Kız kardeşinin sekizinci oğlu seni öldürecek.” Kamsa, hayatını kurtarmak için kız kardeşini öldürmek istedi. Fakat Vasudeva, karısını bağışlaması için Kamsa’ya yalvardı. Her çocuğunu teslim edeceğine söz verdi. Kamsa yatıştırıldı ve çifti parmaklıklar arkasına koydu.

Ahlaki – Ebeveynlerine asla saygısızlık etmemelisiniz.

2. Krishna’nın Doğumu

Kamsa, Devaki ve Vasudeva’yı hapse attı ve askerlerine hücreyi korumalarını emretti. Devaki her çocuk doğurduğunda, Kamsa çifti ziyaret eder ve bebeklerini götürürdü. Duvara fırlatırsa onu öldürecekti. Devaki yedinci kez hamile kaldığında, cenin mucizevi bir şekilde Rohini’nin Vrindavan’daki rahmine transfer edildi. Kamsa’ya ölü doğum olduğu söylendi. Devaki ve Vasudeva’nın sekizinci çocuğu Krishna gece yarısı doğdu. Bu özel gün artık Janmashtami olarak kutlanıyor.

Ahlaki – Söz verirseniz, tutun.

3. Krishna’nın Koruyucu Evi

Krishna doğar doğmaz, Devaki ve Vasudeva’nın hücresine bakan gardiyanlar derin bir uykuya daldılar ve kilitler açıldı.

Bebek Krishna’yı hasır bir sepete koyan Vasudeva, Gokul’a gitti. Yamuna nehrine ulaştığında, yağan yağmur nedeniyle sular altında kaldığını gördü. Ama Krishna’nın hayatını kurtarmak zorunda kaldı. Böylece Vasudeva, kendi hayatından korkmadan nehri geçmeye başladı. Attığı her adımda sular çekildi ve Lord Vishnu’nun yılanı Adishesha, Krishna’yı yağmurdan korudu.

Krishna, Nanda’nın evine ulaştığında, karısı Yashoda’nın bir kız çocuğu doğurduğunu gördü. Yavaş yavaş, bebeği kaldırdı ve onun yerine Krishna’yı yerleştirdi. Daha sonra bebekle birlikte hapishaneye döndü. Devaki ve Vasudeva, kehanette Devaki’nin sekizinci oğlundan bahsettiği için Kamsa’nın bebeği bağışlayacağını ummuşlardı. Ama Kamsa umursamadı. Bebeği ellerinden kaptı ve bir duvara fırlattı. Mucizevi bir şekilde, bebek Tanrıça Durga’ya dönüştü ve Kamsa’ya Devaki’nin sekizinci oğlunun hayatta olduğunu ve yakında onun için geleceğini bildirdi.

Ahlaki – Bir iradenin olduğu yerde, bir yol vardır.

4. Krishna ve Putana

Kamsa Krişna’yı öldürmek için çaresizdi, bu yüzden korkulu iblis Putana’yı çağırdı. Güzel, genç bir kadın kılığına girmesini ve önceki on gün içinde doğan tüm bebekleri öldürmesini söyledi. Putana, bu ona insanların kalplerine korku aşılaması için bir fırsat tanıdığından hemen onayladı.

Putana, Krishna’nın köyüne girdi. Herkesin Yashoda’nın bebeği hakkında konuştuğunu duyduğunda, iblis, ortadan kaldırması gereken çocuğun bu olduğunu hemen anladı. Dikkatini dağıtan Yashoda, Krishna’yı zehirli meme uçlarını emzirdi. Zehir ona hiçbir şey yapmadı ama Putana öldü.

  Çocuklar İçin Kolay ve Basit Rangoli Tasarımı

Ahlaki – Bir insanı veya hayvanı kasıtlı olarak asla incitmeyin. Bunun bedelini ödeyeceksin.

5. Krishna’nın Tereyağı Sevgisi

Krishna tereyağı yemeyi severdi. Krishna büyüdükçe kendi evinden ve komşularından tereyağı çalmaya başladı. Yashoda, Krishna’nın ulaşamaması için tereyağını astı. Yavaş yavaş, diğer gopiler de aynı şeyi yaptı.

Krishna ve arkadaşları kolayca pes edecekler değildi. Buna bir çözüm buldular. Bir dahaki sefere tereyağı için bir eve baskın yaptıklarında, Krishna arkadaşlarını bir insan piramidi oluşturdu. Tepeye ulaştı ve tencere tereyağını kırdı. Arkadaşlar, gopilerin öfkesine ve hayal kırıklığına uğramasına çok sevindi!

Ahlaki – Soruna değil çözüme odaklanın.

6. Nalakuvara ve Manigriva

Yashoda, Krishna’nın maskaralıklarından o kadar bıkmıştı ki, bir gün onu bir havana bağladı. Krishna kendini kurtarmak için avlusundaki iki ağaca doğru sürünerek gitti. Sonra ağaçların arasındaki geçitten sürünerek ilerledi. Harç boşluğa sıkışmış. Bundan yararlanarak, Krishna tüm gücüyle ipi çekti. Ağaçlar yıkıldı ve iki yarı tanrı Nalakuvara ve Manigriva ortaya çıktı. Krishna onları lanetlerinden kurtarmıştı!

Ahlaki – Mucizelere inanın; olurlar.

7. Krishna’nın Ağzının İçinde Ne Var?

Bir zamanlar Krishna ve Balarama çalarken, Lord Vishnu’nun avatarı ağzına bir avuç çamur doldurdu. Krishna’nın arkadaşları annesine şikayet ettiğinde. Yashoda ona koştu ve ağzını açmasını istedi. Başlangıçta reddetti. Ama Yashoda ona sert bir bakış attığında, Krishna bunu kabul etti.

Yashoda’nın gördüğü şey çamur değildi, tüm evren. İşte o zaman Krishna’nın kılık değiştirmiş Lord olduğunu anladı!

Ahlaki – Her zaman ebeveynlerinizi dinleyin.

8. Krishna ve Kaliya

Krishna her gün ineklerini nehir kenarında otlatmaya götürürdü. Nehirden su içtikten sonra aniden inekler ölmeye başladı. Krishna ilahi gücüyle, on başlı yılan Kaliya’nın suyu zehiriyle zehirlediğini fark etti.

Kaliya ile yüzleşti ve durmasını istedi. Fakat inatçı yılan reddetti. Krishna nehre daldı ve Kaliya’nın başında dans ederek ortaya çıktı. O zamana kadar, bütün köylüler toplanmış ve Krishna için endişeliydiler. Yılan ağırlığına daha fazla dayanamayana kadar, Lord yavaşça daha da ağırlaştı. Kaliya’nın eşleri Krishna’ya durması için yalvardı ve onlar asla geri dönmemek üzere nehri terk ettiler.

Ahlaki – Barış savaştan daha iyidir.

9. Krishna ve Arishthasura

Bir gün, devasa bir boğa Vrindavan’a geldi ve köylülere saldırmaya başladı. Kimse nereden geldiğini bilmiyordu. Herkes hayatlarını kurtarmak için kaçmaya başladı. Yardım için Krishna’ya gittiler.

Krishna boğayla karşılaştığında, Arishthasura adlı bir iblis tarafından ele geçirildiğini fark etti. Krishna boğayı alt etmeyi ve boynuzlarını delmeyi başardı! Sonunda iblis boğanın vücudundan ayrıldı ve Tanrı’ya eğildi. Lord Brihaspati’nin bir öğrencisi olduğunu ve öğretmenine saygısızlık ettiği için boğa olmak için lanetlendiğini söyledi.

Ahlaki – Öğretmeninize daima saygı gösterin.

10. Krishna ve Keshi

Krishna iblis Arishtasura’yı yendikten sonra, göksel bilge Narada, Kamsa’ya Krishna’nın çok canlı olduğunu ve onu öldüreceğini bildirdi. Öfkeden alevler içindeki Kamsa, iblis Keshi’yi çağırdı ve ona çocuğu öldürmesini emretti.

Keshi, korkulu bir at şeklini aldı ve Vrindavan sakinlerini terörize etmeye başladı. Krishna, iblisin ona meydan okuduğunu anladı. Böylece atla yüzleşti. Genç çocuğu görünce at ona saldırdı. Fakat Krishna atın bacaklarından birini yakaladı ve yüz metre uzağa fırlattı. Keshi bilinci yerine geldiğinde, ağzı açık olarak Krishna’ya saldırdı. Lord sol kolunu atın ağzına itti ve dişlerini düşürdü. Sonra kolunu şişirerek onu öldürdü. Bu Keshi’nin sonuydu.

  Çocuklar İçin Komik Okul Şakaları

Ahlaki – Korkularınızla yüzleşin.

11. Krishna ve Lord Brahma

Lord Brahma bir keresinde Krishna’nın güçlerini test etmeye karar verdi. Böylece Vrindavan’ın tüm çocuklarını ve buzağılarını Brahma Loka’ya sakladı. Krishna, Brahma’nın yaptıklarından memnun değildi ve ona bir ders vermeye karar verdi. Böylece bütün arkadaşlarının ve buzağılarının kılığına girerek evlerine gitti. Farkı kimse anlayamadı bile.

Brahma, Vrindavan’daki durumu kontrol etmeye karar verdiğinde tüm çocukları ve buzağıları görünce şok oldu. Lord Bramha hatasını hemen fark etti ve Krishna’dan af diledi.

Ahlaki – Ne ekersen onu biçersin.

12. Krishna ve Govardhan

Vrindavan sakinleri arasında yağmur tanrısı Indra’ya ibadet etmek bir ritüeldi. Bir zamanlar, hazırlıklar tüm hızıyla devam ederken, Krishna köylülerin Govardhan tepesine tapmayı tercih etmelerini önerdi. Tepeyi kabul ettiler ve tapınmaya başladılar. Bu, İndra’yı çok kızdırdı ve yağmur bulutlarının köyün üzerinde dağılmasına izin verdi.

Günlerce kedi ve köpekleri döktü ve herkes Krishna’nın yardımını istedi. Adanmışlarını kötü durumda göremeyen Lord, küçük parmağıyla Govardhan’ı kaldırdı. Köylülerden tepenin altına sığınmalarını istedi ve yedi gece o pozisyonda kaldı. Indra hatasını fark etti ve Krishna’dan özür diledi.

Ahlaki – Mümkünse her zaman ihtiyacı olan birine yardım edin.

13. Krishna ve Aghasura

Bir keresinde Krishna ve arkadaşları yakındaki ormanda pikniğe giderler. Onlar eğlenirken Putana’nın kardeşi Aghasura o noktada belirdi. Kamsa tarafından Krishna’yı öldürmesi için gönderilmişti. İblis piton şeklini aldı ve kendini bir mağara kadar uzun ve bir dağ kadar büyük yaptı. Sonra beklemeye başladı.

Mağaranın güzelliğinden etkilenen çoban çocuklar içeri girdi. Krishna onun Aghasura olduğunu biliyordu ve arkadaşlarını uyarmaya çalıştı, ama onları dinleyecek havaları yoktu. İblis, Krishna ağzına girdiğinde ağzını kapatmayı planlıyordu. Arkadaşlarını kurtarmak için Krishna mağaraya girdi ve kendini genişletti. Bu şeytanı boğdu ve ölümüne yol açtı.

Ahlaki – İyi bir tavsiye, sizin için iyi durumda olacaktır.

14. Krishna Kamsa’yı Öldürür

Kamsa, Krishna’yı öldürmeye çalışıyordu ama boşuna. Böylece başka bir plan yaptı. Hizmetkarı Akura ile Krishna ve Balarama’yı Mathura’daki güreş maçına davet eden bir mesaj gönderdi.

İkisi de etkinliğe katılmayı kabul etti. Kamsa oraya vardığında kardeşleri en güçlü iki güreşçiyle karşı karşıya getirdi. Krishna ve Balarama meydan okumayı kabul ettiler ve rakiplerini kolayca mağlup ettiler.

Kamsa sinirini kaybetti ve askerlerine çocukları öldürmelerini emretti. Bunu duyan Krishna tribünlere atladı, Kamsa’nın tacını başından indirdi ve onu saçlarından güreş yüzüğüne sürükledi. Kudretini kanıtlamak için çaresiz kalan asura, Krishna’yı bir güreş maçına davet etti. Krişna’nın elinin bir darbesiyle Kamsa öldü. Rab, öz ailesi Devaki ve Vasudeva’yı serbest bıraktı ve Ugrasena’yı tekrar tahta oturtdu.

Ahlaki – Gerçek ve iyilik her zaman sonunda kazanır.

Bu hikayeler, çocuklarınıza Krishna’nın oyunlarını öğretmenin iyi bir yoludur. Sadece ilginç olmakla kalmazlar, aynı zamanda genç beyinlere ahlaki ve değerleri aşılarlar.

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuklar İçin Mitolojik Hikayeler
Çocuklar İçin Ramayana’nın Kısa Hikayeleri
Çocuklar İçin Kısa Ahlaki Hikayeler

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu